Fakty po Faktach

Gość: Patryk Jaki

Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji wiążących NBP i Adam Glapińskiego z aferą KNF. Dodał jednak, że on sam takiej decyzji "nigdy by nie podjął". Jaki uznał też, że "sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić". Gościem w drugiej części programu był Tomasz Siemoniak.

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło w ubiegłym tygodniu sześć wniosków Narodowego Banku Polskiego (NBP) o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania. NBP domaga się między innymi nakazania tymczasowego usunięcia artykułów prasowych w związku z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego.

Część dziennikarzy niewpuszczona na konferencję NBP

W żaden sposób nie chcemy ograniczać wolności słowa, ale musimy chronić Narodowy Bank Polski -...

Sprawa dotyczy dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka", którzy - jak określono we wniosku - w swoich artykułach "insynuowali", że prezes NBP Adam Glapiński "uczestniczył w tak zwanej aferze KNF".

Narodowy Bank Polski chce usunięcia dziewięciu publikacji z wydań papierowych, a także ze stron internetowych obu mediów.

CZYTAJ: NBP CHCE USUNIĘCIA DZIEWIĘCIU ARTYKUŁÓW O AFERZE KNF

"Sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić"

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany w "Faktach po Faktach", czy sąd powinien podjąć taką decyzję, odpowiedział, że jego zdaniem nie. - Jeżeli by to ode mnie zależało to ja nigdy bym nie podjął takiej decyzji. Pan Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział.

- Uważam, że sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić - podkreślił jednak.

"To nie jest partia ojca Rydzyka"

Gość "Faktów po Faktach" odniósł się także do wniosku o rejestrację partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa. Europoseł Mirosław Piotrowski poinformował we wtorek w komunikacie, że "w ubiegłym tygodniu, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, złożony został wniosek o rejestrację partii politycznej o nazwie 'Ruch Prawdziwa Europa', której podstawą programową są założenia 'Ruchu Europa Christi'".

Ma powstać partia Ruch Prawdziwa Europa. "Kaczyński zrobi wszystko, żeby do tego nie dopuścić"

Być może w zamyśle autorów tego projektu jest to, żeby ewentualnie mieć lepszą pozycję wyjściową...

Piotrowski to polityk związany z Tadeuszem Rydzykiem. Trzecią kadencję jest europosłem. W 2004 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego jako kandydat Ligi Polskich Rodzin. W 2009 i 2014 roku startował z list Prawa i Sprawiedliwości.

- To nie jest partia ojca Rydzyka, tylko jest to partia, wokół której narosła spekulacja, że jest to partia, która może być partią ojca Tadeusza Rydzyka - mówił w "Faktach po Faktach" Patryk Jaki.

- Ja bardzo spokojnie podchodzę do tego typu zapowiedzi, dlatego że od kiedy pamiętam, one co najmniej raz w roku się pojawiają - stwierdził.

Jego zdaniem, "tutaj nic złego się nie wydarzy". - Siłą wiodącą dzisiaj po prawej stronie jest bez wątpienia Zjednoczona Prawica pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego i to się nie zmieni - podkreślił.

Jaki: jestem gotów wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Jaki, który był kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, złożył przed wyborami rezygnację z członkostwa w Solidarnej Polsce. Pytany w "Faktach po Faktach", czy dostał propozycję wstąpienia do partii, odparł: - Może propozycje się pojawiały, ale mi dobrze z bezpartyjnością.

- Oczywiście wiadomo, że wszyscy działamy w jakiejś przestrzeni politycznej i nie da się skutecznie, czy efektywnie realizować swoich postulatów bez partii politycznych, bo to część składowa systemu politycznego, ale mi dzisiaj dobrze z takim statusem, jaki posiadam - mówił.

"Powstał wspólny klub Koalicji Obywatelskiej". W nim siedmioro posłów Nowoczesnej

Siedmioro posłów Nowoczesnej dołączyło do nowo powstałego klubu poselskiego Platforma Obywatelska...

Zaznaczył jednak, że jest "gotów wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego". - Dlatego, że chciałbym ten potencjał, który udało mi się zebrać w Warszawie, mimo że liczyliśmy na więcej, dalej wykorzystać - wyjaśnił.

- Wybory do Parlamentu Europejskiej będą o tyle istotne, że będą na chwilę przed wyborami do parlamentu krajowego, które będą rozstrzygająca bitwą o Polskę. Dlatego rezultat tych zmagań będzie niezwykle istotny i chciałbym w nim wziąć udział. Chciałbym pomóc obozowi Zjednoczonej Prawicy kontynuować to dzieło, w którym współuczestniczę od trzech lat - powiedział gość "Faktów po Faktach".

Pytany, czy chciałby startować z Warszawy, czy z Opola, odparł: - Chciałbym startować z Warszawy, ale okręgi do Parlamentu Europejskiego są na tyle skomplikowane, że nie jestem w stanie niczego wykluczyć. Jego zdaniem, rozmowy na temat list odbędą się na początku przyszłego roku, a kampania zacznie się w okolicach marca.

Jaki: jestem gotów wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Wideo: tvn24 Jaki: jestem gotów wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Jaki: PO wzmacnia się , a Koalicja Obywatelska osłabia

Patryk Jaki odniósł się również do nowej nazwy klubu PO. Klub przyjął w środę nazwę Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Dołączyło do niego osiem osób: siedmiu posłów Nowoczesnej oraz poseł Piotr Misiło, który został wykluczony z Nowoczesnej w miniony piątek. Oznacza to, że klub Nowoczesnej przestał istnieć, gdyż nie ma wymaganej regulaminowo liczby 15 posłów.

"Nie ma czegoś takiego, jak koalicja złożona z jednej partii". Lubnauer o "wrogim przejęciu"

- To, co się dzisiaj stało, niewątpliwie nadwyręża nasze wzajemne zaufanie, ale nie zmienia to...

- Gdybym miał na chwilę zamienić się w politologa, to pewnie zwróciłbym uwagę na to, że sama Platforma Obywatelska się wzmacnia, natomiast Koalicja Obywatelska jako taki twór, który miałby zjednoczyć opozycję i stanowić skuteczną broń do walki z obozem Zjednoczonej Prawicy, się osłabił - ocenił. - To nie tyle osłabia zjednoczoną opozycję, ale ośmiesza zjednoczoną opozycję - dodał wiceminister sprawiedliwości.

Według niego to, co się wydarzyło, "to nie jest forma współpracy, a wręcz kanibalizm polityczny". - Sam sposób, w jaki to się odbyło, to znaczy brak postulatów, czy dyskusji programowej po obu stronach, które prowadzą ten konflikt, wskazuje na to, że tutaj gdzieś w grę mogą wchodzić miejsca, handlowanie miejscami do Parlamentu Europejskiego - powiedział polityk.

- Ta część Nowoczesnej, która została, musi się bronić. W związku z tym, tam będzie trwał potężny konflikt. Ten konflikt jest nam absolutnie na rękę. Tym bardziej jeżeli to będzie konflikt, który będzie się opierał o argumentację, którą słyszeliśmy dzisiaj, a ta argumentacja to były tylko i wyłącznie wzajemne żale, a nie jakaś wspólnota programowa - dodał wiceminister.

Jaki: PO wzmacnia się, Koalicja Obywatelska osłabia
Wideo: tvn24 Jaki: PO wzmacnia się, Koalicja Obywatelska osłabia

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Jak komuś jest trudno, to się podaje rękę, a nie podstawia nogę"

  "Jak komuś jest trudno, to się podaje rękę, a nie podstawia nogę"

  Im więcej będzie klubów opozycyjnych, tym lepiej. Siła opozycji leży w interesie nas wszystkich - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Komentował dołączenie posła PSL-UED Jacka Protasiewicza do koła Nowoczesnej, dzięki czemu może ono odzyskać rangę klubu. Gośćmi programu byli także Borys Budka (PO), Jarosław Sellin (PiS) oraz Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk: Kwaśniak został napadnięty drugi raz, przez państwo

  Frasyniuk: Kwaśniak został napadnięty drugi raz, przez państwo

  - To dziś publicznie politycy zachowują się jak szefowie zorganizowanej grupy przestępczej - mówił w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk, były opozycjonista z czasów PRL. Odniósł się tymi słowami do zatrzymań byłego kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Wojciecha Kwaśniaka, który kilka lat temu został dotkliwie pobity. Gośćmi drugiej części programu byli Izabela Leszczyna i Witold Orłowski.

  czytaj więcej »
 • "Ziobro to mina podłożona pod Prawo i Sprawiedliwość"

  "Ziobro to mina podłożona pod Prawo i Sprawiedliwość"

  - Nie wiem, czy to było tak palnięte zarówno w wypadku Zbigniewa Ziobro jak i Grzegorza Biereckiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Marek Borowski, odnosząc się do słów obu polityków w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Zdaniem Borowskiego, gdy ktoś nie zna całej sprawy, może interpretować te słowa w ten sposób, że Kwaśniak "był członkiem mafii". - Obydwaj autorzy tych słów powinni pomyśleć chwilę, zanim coś powiedzą - ocenił profesor Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
 • "To niesamowity skandal". Rostowski o zatrzymaniu Wojciecha Kwaśniaka

  "To niesamowity skandal". Rostowski o zatrzymaniu Wojciecha Kwaśniaka

  To niesamowity skandal - tak o zatrzymaniu byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniaka mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Vincent Rostowski. Były wicepremier i minister finansów dodał, że Kwaśniak to człowiek "uczciwy" i "surowy jako nadzorca". - To dzięki niemu polski system bankowy był w tak dobrej kondycji w 2008 roku, kiedy uderzył światowy kryzys finansowy - podkreślił. Pozostałymi gośćmi programu byli Henryka Bochniarz i prof. Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
 • "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  Nikt o zdrowych zmysłach nie wejdzie do tej formuły Koalicji Obywatelskiej. Mamy deklarację zarówno ze strony PSL-u, jak i SLD, że w tej formule nikt nie chce być tak przytulony, że aż zostanie wchłonięty - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider partii Teraz! Ryszard Petru. Gościem drugiej części programu był prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.

  czytaj więcej »
 • "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  Bez Komisji Nadzoru Finansowego i pomocy banków upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny. Ci, którzy wcześniej sprawowali nadzór, powinni być w prokuraturze - komentował w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów w sprawie SKOK-u Wołomin postawionych byłemu szefowi KNF oraz podległym mu urzędnikom. Pozostałymi gośćmi programu byli Jerzy Wenderlich, Urszula Pasławska, Paweł Zalewski oraz Barbara Labuda.

  czytaj więcej »
 • Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Jeżeli liderzy opozycji się nie zjednoczą i nie wystawią wspólnej listy, to będę współodpowiedzialni za przedłużenie rządów PiS – ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Postawię taką tezę, że nie chodzi o kolejne cztery lata dyskomfortu, irytacji, złości i tak dalej, tylko o duże prawdopodobieństwo przekształcenia i zdeprawowania ustroju naszego kraju na pokolenia - dodał. Gościem drugiej części programu była Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji wiążących NBP i Adam Glapińskiego z aferą KNF. Dodał jednak, że on sam takiej decyzji "nigdy by nie podjął". Jaki uznał też, że "sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić". Gościem w drugiej części programu był Tomasz Siemoniak.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Będziemy stopniowo odchodzić od węgla, to jest nasze wyzwanie i musimy temu sprostać - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił także, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, że przy obecnej technologii nie dałoby się polskiego węgla wydobywać przez 200 lat. W drugiej części programu gośćmi byli były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński i prezes WWF Polska Mirosław Proppé.

  czytaj więcej »
 • Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Mateusz Morawiecki tego samego dnia próbował pozyskać tak zwanego centrowego wyborcę, a z drugiej strony pojechał przekonywać rodzinę Radia Maryja, że jest autentycznym PiS-owcem i mogą mu zaufać - komentował w "Faktach po Faktach" sobotnie wystąpienia premiera Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ocenie Ireneusza Krzemińskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, "przenikanie języka ideologii, którą stworzył ojciec Tadeusz Rydzyk jest coraz głębsze". Gośćmi drugiej części programu byli Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz.

  czytaj więcej »
 • "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Schnepf (były ambasador w Waszyngtonie) i Stanisław Ciosek (były ambasador w Moskwie).

  czytaj więcej »
 • "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  Byliśmy traktowani przez naszych partnerów i przyjaciół z Unii Europejskiej bardzo ostro. W kilku miejscach pewnie zagalopowaliśmy się - ocenił w "Faktach po Faktach" senator Aleksander Bobko (PiS). Dodał, że Unia "tego rządu szczególnie nie lubi". - Nie można w takiej formie mówić, bo to nie jest przedszkole, że Kazio lubi Zdzisia, a Zdzisio nie lubi Kazia - odpowiedział mu Jakub Stefaniak (PSL). W drugiej części gośćmi byli dr hab. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski) i dr hab. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

  czytaj więcej »
 • "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury". Gośćmi programu byli również Tomasz Lis, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Lubnauer.

  czytaj więcej »
tvnpix