Fakty po Faktach

Gość: Patryk Jaki

Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji wiążących NBP i Adam Glapińskiego z aferą KNF. Dodał jednak, że on sam takiej decyzji "nigdy by nie podjął". Jaki uznał też, że "sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić". Gościem w drugiej części programu był Tomasz Siemoniak.

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło w ubiegłym tygodniu sześć wniosków Narodowego Banku Polskiego (NBP) o zabezpieczenie przed wszczęciem postępowania. NBP domaga się między innymi nakazania tymczasowego usunięcia artykułów prasowych w związku z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego.

Część dziennikarzy niewpuszczona na konferencję NBP

W żaden sposób nie chcemy ograniczać wolności słowa, ale musimy chronić Narodowy Bank Polski -...

Sprawa dotyczy dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka", którzy - jak określono we wniosku - w swoich artykułach "insynuowali", że prezes NBP Adam Glapiński "uczestniczył w tak zwanej aferze KNF".

Narodowy Bank Polski chce usunięcia dziewięciu publikacji z wydań papierowych, a także ze stron internetowych obu mediów.

CZYTAJ: NBP CHCE USUNIĘCIA DZIEWIĘCIU ARTYKUŁÓW O AFERZE KNF

"Sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić"

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany w "Faktach po Faktach", czy sąd powinien podjąć taką decyzję, odpowiedział, że jego zdaniem nie. - Jeżeli by to ode mnie zależało to ja nigdy bym nie podjął takiej decyzji. Pan Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział.

- Uważam, że sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić - podkreślił jednak.

"To nie jest partia ojca Rydzyka"

Gość "Faktów po Faktach" odniósł się także do wniosku o rejestrację partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa. Europoseł Mirosław Piotrowski poinformował we wtorek w komunikacie, że "w ubiegłym tygodniu, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, złożony został wniosek o rejestrację partii politycznej o nazwie 'Ruch Prawdziwa Europa', której podstawą programową są założenia 'Ruchu Europa Christi'".

Ma powstać partia Ruch Prawdziwa Europa. "Kaczyński zrobi wszystko, żeby do tego nie dopuścić"

Być może w zamyśle autorów tego projektu jest to, żeby ewentualnie mieć lepszą pozycję wyjściową...

Piotrowski to polityk związany z Tadeuszem Rydzykiem. Trzecią kadencję jest europosłem. W 2004 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego jako kandydat Ligi Polskich Rodzin. W 2009 i 2014 roku startował z list Prawa i Sprawiedliwości.

- To nie jest partia ojca Rydzyka, tylko jest to partia, wokół której narosła spekulacja, że jest to partia, która może być partią ojca Tadeusza Rydzyka - mówił w "Faktach po Faktach" Patryk Jaki.

- Ja bardzo spokojnie podchodzę do tego typu zapowiedzi, dlatego że od kiedy pamiętam, one co najmniej raz w roku się pojawiają - stwierdził.

Jego zdaniem, "tutaj nic złego się nie wydarzy". - Siłą wiodącą dzisiaj po prawej stronie jest bez wątpienia Zjednoczona Prawica pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego i to się nie zmieni - podkreślił.

Jaki: jestem gotów wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Jaki, który był kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, złożył przed wyborami rezygnację z członkostwa w Solidarnej Polsce. Pytany w "Faktach po Faktach", czy dostał propozycję wstąpienia do partii, odparł: - Może propozycje się pojawiały, ale mi dobrze z bezpartyjnością.

- Oczywiście wiadomo, że wszyscy działamy w jakiejś przestrzeni politycznej i nie da się skutecznie, czy efektywnie realizować swoich postulatów bez partii politycznych, bo to część składowa systemu politycznego, ale mi dzisiaj dobrze z takim statusem, jaki posiadam - mówił.

"Powstał wspólny klub Koalicji Obywatelskiej". W nim siedmioro posłów Nowoczesnej

Siedmioro posłów Nowoczesnej dołączyło do nowo powstałego klubu poselskiego Platforma Obywatelska...

Zaznaczył jednak, że jest "gotów wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego". - Dlatego, że chciałbym ten potencjał, który udało mi się zebrać w Warszawie, mimo że liczyliśmy na więcej, dalej wykorzystać - wyjaśnił.

- Wybory do Parlamentu Europejskiej będą o tyle istotne, że będą na chwilę przed wyborami do parlamentu krajowego, które będą rozstrzygająca bitwą o Polskę. Dlatego rezultat tych zmagań będzie niezwykle istotny i chciałbym w nim wziąć udział. Chciałbym pomóc obozowi Zjednoczonej Prawicy kontynuować to dzieło, w którym współuczestniczę od trzech lat - powiedział gość "Faktów po Faktach".

Pytany, czy chciałby startować z Warszawy, czy z Opola, odparł: - Chciałbym startować z Warszawy, ale okręgi do Parlamentu Europejskiego są na tyle skomplikowane, że nie jestem w stanie niczego wykluczyć. Jego zdaniem, rozmowy na temat list odbędą się na początku przyszłego roku, a kampania zacznie się w okolicach marca.

Jaki: jestem gotów wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Wideo: tvn24 Jaki: jestem gotów wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Jaki: PO wzmacnia się , a Koalicja Obywatelska osłabia

Patryk Jaki odniósł się również do nowej nazwy klubu PO. Klub przyjął w środę nazwę Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Dołączyło do niego osiem osób: siedmiu posłów Nowoczesnej oraz poseł Piotr Misiło, który został wykluczony z Nowoczesnej w miniony piątek. Oznacza to, że klub Nowoczesnej przestał istnieć, gdyż nie ma wymaganej regulaminowo liczby 15 posłów.

"Nie ma czegoś takiego, jak koalicja złożona z jednej partii". Lubnauer o "wrogim przejęciu"

- To, co się dzisiaj stało, niewątpliwie nadwyręża nasze wzajemne zaufanie, ale nie zmienia to...

- Gdybym miał na chwilę zamienić się w politologa, to pewnie zwróciłbym uwagę na to, że sama Platforma Obywatelska się wzmacnia, natomiast Koalicja Obywatelska jako taki twór, który miałby zjednoczyć opozycję i stanowić skuteczną broń do walki z obozem Zjednoczonej Prawicy, się osłabił - ocenił. - To nie tyle osłabia zjednoczoną opozycję, ale ośmiesza zjednoczoną opozycję - dodał wiceminister sprawiedliwości.

Według niego to, co się wydarzyło, "to nie jest forma współpracy, a wręcz kanibalizm polityczny". - Sam sposób, w jaki to się odbyło, to znaczy brak postulatów, czy dyskusji programowej po obu stronach, które prowadzą ten konflikt, wskazuje na to, że tutaj gdzieś w grę mogą wchodzić miejsca, handlowanie miejscami do Parlamentu Europejskiego - powiedział polityk.

- Ta część Nowoczesnej, która została, musi się bronić. W związku z tym, tam będzie trwał potężny konflikt. Ten konflikt jest nam absolutnie na rękę. Tym bardziej jeżeli to będzie konflikt, który będzie się opierał o argumentację, którą słyszeliśmy dzisiaj, a ta argumentacja to były tylko i wyłącznie wzajemne żale, a nie jakaś wspólnota programowa - dodał wiceminister.

Jaki: PO wzmacnia się, Koalicja Obywatelska osłabia
Wideo: tvn24 Jaki: PO wzmacnia się, Koalicja Obywatelska osłabia

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Nie zgodzę się na to, żeby operować w polityce takim wykluczającym, odrzucającym językiem. Jestem zaskoczony, że robi to Robert Biedroń, który mówi o tolerancji, otwartości, obywatelskości, a wyklucza, odrzuca i szydzi. To jest zła droga i nie widzę tego dobrze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do wpisu lidera partii Wiosna.

  czytaj więcej »
 • Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Nie sądziłem, że Jarosław Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zaangażowania prezesa PiS w sprawę dotyczącą budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. - Na początku lat 90. byłem wiele razy w kontaktach ze środowiskiem politycznym Kaczyńskiego i już wtedy było widać tę obsesję pieniędzy - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

  czytaj więcej »
 • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

  czytaj więcej »
 • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

  czytaj więcej »
 • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

  czytaj więcej »
 • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

  czytaj więcej »
 • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

  czytaj więcej »
 • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

  czytaj więcej »
 • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

  czytaj więcej »
 • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

  czytaj więcej »
 • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
tvnpix