Fakty po Faktach

Gość: Andrzej Olechowski

"Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Schnepf (były ambasador w Waszyngtonie) i Stanisław Ciosek (były ambasador w Moskwie).

Premier Mateusz Morawiecki podsumował na sobotniej konferencji "Praca dla Polski" w Warszawie trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Przekonywał, że obecna władza jest "najbardziej prowolnościową ekipą z ostatnich dwudziestu ośmiu lat".

Jeden dzień, dwa wystąpienia. Morawiecki "dzieli bardziej, niż ktokolwiek dotychczas"

Prezesa PiS nie było. Był za to pierwszy ministerialny garnitur. Rząd wziął udział w urodzinach...

To wystąpienie komentował w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef dyplomacji i były minister finansów.

Jak mówił, w swoim wystąpieniu "premier podkreślił dwie dewizy, dwie zdobycze, które twierdzi, że są najważniejsze dla tego obozu politycznego - stabilność i wolność".

- Ja się zastanawiałem, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju, czy ja czegoś nie rozumiem - powiedział Olechowski.

"Może rodziny wysokich funkcjonariuszy partii zyskali na stabilności"

- Kto zyskał na stabilności przez te trzy lata? Na pewno nie uczniowie w szkołach, sędziowie, na pewno nie posłowie - wyliczał były minister.

Dodał, że "przychodzi mu złośliwa uwaga, że może rodziny wysokich funkcjonariuszy partii zyskali na stabilności".

Przyznał jednocześnie, że do finansowej stabilności rodzin przyczynił się program 500 plus.

- Mówimy o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił Olechowski.

"Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

Byliśmy traktowani przez naszych partnerów i przyjaciół z Unii Europejskiej bardzo ostro. W kilku...

W jego ocenie, "ostatnie trzy lata charakteryzuje niestabilność".

"To nie jest tego typu wolność, którą chciałbym, żeby w Polsce promować"

Odnosząc się do drugiej "dewizy", o której mówił premier, Olechowski podkreślił, że "wolność, to już naprawdę jest bardzo abstrakcyjne"...

Jego zdaniem, "na pewno poczucie wolności dzisiaj jest niższe u dziennikarzy, aktywistów opozycyjnych, którzy demonstrują".

- Kto zyskał poczucie większej wolności? Na pewno nacjonaliści, zyskały grupy homofobiczne, na pewno antyszczepionkowcy - wyliczał.

Były szef MSZ dodał, że "to nie jest tego typu wolność, którą by chciał żeby w Polsce promować".

- Wolałbym, żeby poczucie wolności mniejszości narodowych, ludzi o przeciwnych poglądach, a szczególnie mediów, było silne - dodał Olechowski.

"Unia Europejska jest najlepszym co nam się przydarzyło co najmniej od króla Jana III Sobieskiego"

Gość "Faktów po Faktach" odniósł się też do relacji Polski z Unią Europejską.

"Działania PiS, nawet jeśli niezamierzone, mogą doprowadzić do polexitu"

W Wielkiej Brytanii skończyło się to brexitem, w Polsce może się to skończyć polexitem, jeżeli...

- Dyskusja na temat polexitu idzie moim zdaniem w dobrym kierunku. Ja jestem zadowolony - stwierdził były minister.

Jak sprecyzował, bardzo go cieszy, iż "premier, prezydent i inne osoby mówią, że nie będzie polexitu".

- Chwała Bogu, chciałbym, żeby wszyscy tak uważali, że Polska jest w Unii Europejskiej, że Unia Europejska jest najlepszym, co nam się przydarzyło co najmniej od króla Jana III Sobieskiego, że w związku z tym trzeba dbać o Unię, starać się, żeby była jak najlepsza i być dobrym, lojalnym członkiem - wyliczał Olechowski.

- Jeśli tak będą uważali nasi przywódcy, to będę zadowolonym obywatelem - podsumował.

Olechowski o relacjach Polski z Unią Europejską
Wideo: tvn24 Olechowski o relacjach Polski z Unią Europejską

Polska "jest zakładnikiem swojej polityki historycznej"

Olechowski poruszył też temat napięcia na linii Ukraina-Rosja.

Tusk o polexicie: sprawa jest dramatycznie poważna, ryzyko jest śmiertelnie poważne

- Nie jest dla mnie istotne, czy Jarosław Kaczyński planuje wyjście Polski z Unii Europejskiej,...

Przed tygodniem, w niedzielę, dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do  portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. Rosja oskarżyła jednostki o naruszenie swojej granicy państwowej. Ukraina uznała działania sił rosyjskich za akt agresji.

- Nie bardzo wiadomo, co zrobić. Europejczycy i Amerykanie są zajęci innymi sprawami. Wszyscy są bardzo pasywni z wyjątkiem Rosji, która jak widzi okazję, to się posuwa. Putin jest mistrzem taktyki. Nie ma strategii, jego strategią jest wykorzystywanie okazji - mówił Olechowski w "Faktach po Faktach".

Wskazywał, że "kiedyś Polska była tym krajem, który z sojusznikami mobilizował Europejczyków do sprawy ukraińskiej, dzisiaj tego nie robi".

Polska "jest zakładnikiem swojej polityki historycznej"
Wideo: tvn24 Polska "jest zakładnikiem swojej polityki historycznej"

- Z jednej strony (Polska - red.) jest zakładnikiem swojej polityki historycznej, która spowodowała, że nasze stosunki z Ukraińcami są bardzo słabe - mówił były minister.

Ukraina ogranicza wjazd dla Rosjan. Putin: nie odpowiemy tym samym

Rosja nie odpowie analogicznymi krokami na ograniczenie przez Ukrainę wjazdu Rosjan na jej...

- Z drugiej strony, Polsce zależy na tym, żeby było napięcie w stosunkach Rosji z Zachodem. To jest jedyne usprawiedliwienie dla tego, żeby były tu wojska amerykańskie. Są tutaj, bo Rosja jest uważana za kraj, który generuje niepokój i niebezpieczeństwo - podkreślił.

"Sankcje już są od lat, są zacieśniane i nie przynoszą żadnych przełomowych efektów"

Olechowski przypomniał, że "polski rząd powiedział, że to (zdarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej - red.) zasługuje na jak najcięższe sankcje". - Sankcje już są od lat, są zacieśniane i nie przynoszą żadnych przełomowych efektów - zauważył.

- A tych sankcji, które miałyby być bardzo dotkliwe, które mogłyby rzucić Rosję na kolana, wydaje mi się, że nie ma dzisiaj wystarczającej odwagi (by je wprowadzić - red.), ja bym jej też nie miał, żeby je zastosować - podsumował.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  Nikt o zdrowych zmysłach nie wejdzie do tej formuły Koalicji Obywatelskiej. Mamy deklarację zarówno ze strony PSL-u, jak i SLD, że w tej formule nikt nie chce być tak przytulony, że aż zostanie wchłonięty - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider partii Teraz! Ryszard Petru. Gościem drugiej części programu był prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.

  czytaj więcej »
 • "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  Bez Komisji Nadzoru Finansowego i pomocy banków upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny. Ci, którzy wcześniej sprawowali nadzór, powinni być w prokuraturze - komentował w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów w sprawie SKOK-u Wołomin postawionych byłemu szefowi KNF oraz podległym mu urzędnikom. Pozostałymi gośćmi programu byli Jerzy Wenderlich, Urszula Pasławska, Paweł Zalewski oraz Barbara Labuda.

  czytaj więcej »
 • Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Jeżeli liderzy opozycji się nie zjednoczą i nie wystawią wspólnej listy, to będę współodpowiedzialni za przedłużenie rządów PiS – ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Postawię taką tezę, że nie chodzi o kolejne cztery lata dyskomfortu, irytacji, złości i tak dalej, tylko o duże prawdopodobieństwo przekształcenia i zdeprawowania ustroju naszego kraju na pokolenia - dodał. Gościem drugiej części programu była Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji wiążących NBP i Adam Glapińskiego z aferą KNF. Dodał jednak, że on sam takiej decyzji "nigdy by nie podjął". Jaki uznał też, że "sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić". Gościem w drugiej części programu był Tomasz Siemoniak.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Będziemy stopniowo odchodzić od węgla, to jest nasze wyzwanie i musimy temu sprostać - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił także, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, że przy obecnej technologii nie dałoby się polskiego węgla wydobywać przez 200 lat. W drugiej części programu gośćmi byli były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński i prezes WWF Polska Mirosław Proppé.

  czytaj więcej »
 • Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Mateusz Morawiecki tego samego dnia próbował pozyskać tak zwanego centrowego wyborcę, a z drugiej strony pojechał przekonywać rodzinę Radia Maryja, że jest autentycznym PiS-owcem i mogą mu zaufać - komentował w "Faktach po Faktach" sobotnie wystąpienia premiera Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ocenie Ireneusza Krzemińskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, "przenikanie języka ideologii, którą stworzył ojciec Tadeusz Rydzyk jest coraz głębsze". Gośćmi drugiej części programu byli Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz.

  czytaj więcej »
 • "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Schnepf (były ambasador w Waszyngtonie) i Stanisław Ciosek (były ambasador w Moskwie).

  czytaj więcej »
 • "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  Byliśmy traktowani przez naszych partnerów i przyjaciół z Unii Europejskiej bardzo ostro. W kilku miejscach pewnie zagalopowaliśmy się - ocenił w "Faktach po Faktach" senator Aleksander Bobko (PiS). Dodał, że Unia "tego rządu szczególnie nie lubi". - Nie można w takiej formie mówić, bo to nie jest przedszkole, że Kazio lubi Zdzisia, a Zdzisio nie lubi Kazia - odpowiedział mu Jakub Stefaniak (PSL). W drugiej części gośćmi byli dr hab. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski) i dr hab. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

  czytaj więcej »
 • "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury". Gośćmi programu byli również Tomasz Lis, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Lubnauer.

  czytaj więcej »
 • Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

  Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

  - Prokuratura dzisiaj mówi aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia, a co (Marek Chrzanowski - red.) robił przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, przewodniczący Teraz!. Odniósł się w ten sposób do aresztowanie byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego po kilkunastu dniach od wybuchu afery. Jego zdaniem, były szef Komisji Nadzoru Finansowego od złożenia dymisji po moment zatrzymania, "ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię". Gośćmi drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
 • Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

  Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

  Gdyby się okazało, że pan Ch. był umocowany przez jakąś grupę osób, która chciała skonfiskować własność prywatną, to mamy do czynienia z czymś niesłychanym - ocenił były premier Leszek Miller w "Faktach po Faktach" TVN24. Komentował sprawę byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch., który jest podejrzany o korupcję. Gośćmi pozostałej części programu byli Ryszard Kalisz i Paweł Zalewski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

  Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

  Trudno stawiać zarzut prezesowi Narodowego Banku Polskiego, że jeden z jego podopiecznych zbłądził - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując rekomendację byłego szefa KNF przez prezesa NBP Adam Glapińskiego. - Nie widzę powodów, żeby prezes Glapiński w tej chwili musiał się podawać do dymisji - podkreślił. Pozostałymi gośćmi programu byli Marek Migalski i Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

  Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

  To jest głupie i szkodliwe. Nie tylko dla rządzących, ale też dla Polski i jej wizerunku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Komentował działania ABW i prokuratury wobec operatora stacji TVN w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Pozostałymi gośćmi programu byli Paweł Kowal i Sławomir Dębski.

  czytaj więcej »
 • "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

  "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

  Powstaje pytanie, czy prokuratura działa jako strażnik praworządności, czy też działanie prokuratury jest upolitycznione - mówił w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Komentował w ten sposób sprawę powieszonych na szubienicach portretów europosłów PO. Od tego incydentu minął rok i mimo dostępnych dowodów nikt nie usłyszał zarzutów.

  czytaj więcej »
tvnpix