Fakty po Faktach

Gość: Andrzej Olechowski

"Ten przekaz jest skrojony pod potrzeby wyborów. Fałszywy"

Jestem rozdarty. Chciałbym chwalić PiS za przekaz proeuropejski, prounijny, ale nie mogę nie dostrzec tego, że ten przekaz jest skrojony pod potrzeby wyborów, wobec tego jest fałszywy - ocenił w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef resortu dyplomacji i były minister finansów Andrzej Olechowski. Odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który na konwencji PiS powiedział, że Polska jest "sercem Europy". Gościem drugiej części programu byli profesor Jerzy Bralczyk i profesor Janusz Czapiński.

- Wyraźnie jest [w Prawie i Sprawiedliwości - przyp. red.] pewna frakcja, która nie jest za tym niesamowitym hasłem "Polska bijącym sercem Europy" - stwierdził Andrzej Olechowski, odnosząc się do słów premiera Morawieckiego wygłoszonych podczas niedawnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Według byłego ministra spraw zagranicznych istotne jest, że PiS używa słowa "Europa", a nie "Unia".

"Polska sercem Europy? Chyba po ciężkim zawale"

Im bliżej wyborów europejskich, tym więcej ciepłych publicznie manifestowanych uczuć do Unii w...

"Czyny są inne, słowa są inne"

Olechowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że jest "rozdarty". - Chciałbym chwalić PiS za przekaz proeuropejski, prounijny, ale nie mogę nie dostrzec tego, że po pierwsze, ten przekaz jest skrojony pod potrzeby wyborów, w związku z tym jest fałszywy, bo czyny są inne, słowa są inne - wskazywał.

- Po drugie, nie mogę nie zauważyć, że są ludzie w PiS, którzy z tym przekazem nie mogą się pogodzić - dodał.

- Coś tam się dzieje, coś kotłuje - zauważył były minister, podkreślając jednocześnie, że "będzie to mocniej widoczne" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wyraził również nadzieję, że opozycja będzie "dociskać PiS" w sprawie proeuropejskich sformułowań i domagać się ich skonkretyzowania.

Zdaniem Olechowskiego wyborcy zaufają proeuropejskim deklaracjom wygłaszanym przez PiS, bo "nie studiują gazet i nie pamiętają tego, co było powiedziane pół roku temu czy rok temu". Stwierdził, że ludzie w ostatnim momencie podejmują decyzję o tym, na kogo oddać głos, albo z góry wiedzą, na kogo zagłosują, bez względu na to, jakie deklaracje wygłaszał ten konkretny polityk czy jego otoczenie.

- Trzeba obnażać fałsz tej postawy i zwracać na niego uwagę - przekonywał Olechowski w TVN24.

"Unia Europejska jest realną wspólnotą"

"Prezydent rozminął się z przekazem Prawa i Sprawiedliwości. Nie zauważył, że ma być odwilż"

Prezydent do tej pory nas głównie kompromitował, teraz szkodzi Polsce. Prowadzi Polskę do...

- Stworzył żabę, później musiał zjeść tę żabę, więc zwlekał do ostatniej chwili, wylewał żale, ale podpisał - stwierdził gość "Faktów po Faktach", odnosząc się z kolei do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która została przygotowana w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzję prezydent odwlekał niemal do końca konstytucyjnego terminu.

- Trudno było o lepsze potwierdzenie, że ta wspólnota, o której prezydent mówił, że jest wyimaginowana, jest rzeczywiście realna - ocenił Olechowski, podkreślając, że to prawo oraz sposób jego egzekwowania decydują o tym, że "jakieś zbiorowisko staje się wspólnotą".

- Ten wyrok Trybunału [Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyp. red.], i następnie konieczność podpisania  [nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - red.] uzmysławia bardzo silnie, że Unia Europejska jest realną wspólnotą, bo ma wspólne prawo i wspólny, spójny system egzekwowania prawa - przekonywał gość "Faktów po Faktach".

Dodał jednocześnie, że jest to "bolesne dla prezydenta", który jego zdaniem chciałby widzieć UE jako "wspólnotę sztuczną, w której w każdej chwili można zrobić coś po swojemu".

"Unia Europejska jest realną wspólnotą"
Wideo: tvn24 "Unia Europejska jest realną wspólnotą"

Olechowski: nie mogę ufać prezydentowi

- Ja nie mogę zdążyć za prezydentem - przyznał Andrzej Olechowski, komentując krytyczne słowa Andrzeja Dudy pod adresem sędziów Sądu Najwyższego. Prezydent, przemawiając we wtorek podczas publicznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, stwierdził między innymi, że "mamy do czynienia z anarchią wywoływaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości".

- Nie mogę ufać człowiekowi, który dla mnie ewidentnie łamał Konstytucję. Każde dziecko wie, że jak jest napisane, że [sędziowie są wybierani - red.] na kadencję, to na kadencję. Kadencja trwa tyle lat i koniec - stwierdził były szef dyplomacji, dodając, że nie można zmieniać Konstytucji ustawą. Odniósł się w ten sposób do zaprowadzanych przez PiS zmian w sądownictwie, które zostały krytycznie ocenione przez unijne instytucje, w tym między innymi przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

"Nie mogę zdążyć za prezydentem"
Wideo: tvn24 "Nie mogę zdążyć za prezydentem"

Olechowski: nie słyszałem dobrego pomysłu opozycji

"Trzaskowski dostarczył amunicji, ale umiejętnie ją rozbroił"

Doszło do nieporozumienia, braku koncentracji i natychmiastowej reakcji - tak przewodniczący...

Grzegorz Schetyna zapowiedział ostatnio stworzenie "aktu odnowy Rzeczpospolitej", czyli zestawu kilkunastu ustaw, który "przywróci system praworządności". Komentując zapowiedzi przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Olechowski oświadczył w TVN24: - Najwyższa pora, by pokazać, jeśli nie szczegóły, to zręby podejścia do tych szkód, które trzeba będzie naprawiać.

Były minister zachęcał również opozycję, by przestawiła swoje postulaty i plany w zakresie sądownictwa, gospodarki oraz polityki zagranicznej i pokazała, jak ta polityka będzie się różnić od obecnej polityki PiS. - Nie można mówić, że wrócimy do "tamtej" polityki - przekonywał. Dodał jednak, że nie słyszał jeszcze "dobrego pomysłu" ze strony opozycji.

Olechowski zapytany, jak powinien wyglądać pierwszy ruch po ewentualnym przejęciu władzy po Prawie i Sprawiedliwości, stwierdził, że będzie musiało pojawić się "coś w rodzaju grubej kreski". - Nie możemy przecież w pewnej chwili zerwać ciągłości i powiedzieć, że to wszystko, co się działo przez ostanie cztery lata, to nie była Polska - zauważył gość TVN24.

Olechowski: nie słyszałem dobrego pomysłu opozycji
Wideo: tvn24 Olechowski: nie słyszałem dobrego pomysłu opozycji

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix