Fakty po Faktach

Gość: Andrzej Olechowski

"Ten przekaz jest skrojony pod potrzeby wyborów. Fałszywy"

Jestem rozdarty. Chciałbym chwalić PiS za przekaz proeuropejski, prounijny, ale nie mogę nie dostrzec tego, że ten przekaz jest skrojony pod potrzeby wyborów, wobec tego jest fałszywy - ocenił w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef resortu dyplomacji i były minister finansów Andrzej Olechowski. Odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który na konwencji PiS powiedział, że Polska jest "sercem Europy". Gościem drugiej części programu byli profesor Jerzy Bralczyk i profesor Janusz Czapiński.

- Wyraźnie jest [w Prawie i Sprawiedliwości - przyp. red.] pewna frakcja, która nie jest za tym niesamowitym hasłem "Polska bijącym sercem Europy" - stwierdził Andrzej Olechowski, odnosząc się do słów premiera Morawieckiego wygłoszonych podczas niedawnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Według byłego ministra spraw zagranicznych istotne jest, że PiS używa słowa "Europa", a nie "Unia".

"Polska sercem Europy? Chyba po ciężkim zawale"

Im bliżej wyborów europejskich, tym więcej ciepłych publicznie manifestowanych uczuć do Unii w...

"Czyny są inne, słowa są inne"

Olechowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że jest "rozdarty". - Chciałbym chwalić PiS za przekaz proeuropejski, prounijny, ale nie mogę nie dostrzec tego, że po pierwsze, ten przekaz jest skrojony pod potrzeby wyborów, w związku z tym jest fałszywy, bo czyny są inne, słowa są inne - wskazywał.

- Po drugie, nie mogę nie zauważyć, że są ludzie w PiS, którzy z tym przekazem nie mogą się pogodzić - dodał.

- Coś tam się dzieje, coś kotłuje - zauważył były minister, podkreślając jednocześnie, że "będzie to mocniej widoczne" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wyraził również nadzieję, że opozycja będzie "dociskać PiS" w sprawie proeuropejskich sformułowań i domagać się ich skonkretyzowania.

Zdaniem Olechowskiego wyborcy zaufają proeuropejskim deklaracjom wygłaszanym przez PiS, bo "nie studiują gazet i nie pamiętają tego, co było powiedziane pół roku temu czy rok temu". Stwierdził, że ludzie w ostatnim momencie podejmują decyzję o tym, na kogo oddać głos, albo z góry wiedzą, na kogo zagłosują, bez względu na to, jakie deklaracje wygłaszał ten konkretny polityk czy jego otoczenie.

- Trzeba obnażać fałsz tej postawy i zwracać na niego uwagę - przekonywał Olechowski w TVN24.

"Unia Europejska jest realną wspólnotą"

"Prezydent rozminął się z przekazem Prawa i Sprawiedliwości. Nie zauważył, że ma być odwilż"

Prezydent do tej pory nas głównie kompromitował, teraz szkodzi Polsce. Prowadzi Polskę do...

- Stworzył żabę, później musiał zjeść tę żabę, więc zwlekał do ostatniej chwili, wylewał żale, ale podpisał - stwierdził gość "Faktów po Faktach", odnosząc się z kolei do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która została przygotowana w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzję prezydent odwlekał niemal do końca konstytucyjnego terminu.

- Trudno było o lepsze potwierdzenie, że ta wspólnota, o której prezydent mówił, że jest wyimaginowana, jest rzeczywiście realna - ocenił Olechowski, podkreślając, że to prawo oraz sposób jego egzekwowania decydują o tym, że "jakieś zbiorowisko staje się wspólnotą".

- Ten wyrok Trybunału [Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyp. red.], i następnie konieczność podpisania  [nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - red.] uzmysławia bardzo silnie, że Unia Europejska jest realną wspólnotą, bo ma wspólne prawo i wspólny, spójny system egzekwowania prawa - przekonywał gość "Faktów po Faktach".

Dodał jednocześnie, że jest to "bolesne dla prezydenta", który jego zdaniem chciałby widzieć UE jako "wspólnotę sztuczną, w której w każdej chwili można zrobić coś po swojemu".

"Unia Europejska jest realną wspólnotą"
Wideo: tvn24 "Unia Europejska jest realną wspólnotą"

Olechowski: nie mogę ufać prezydentowi

- Ja nie mogę zdążyć za prezydentem - przyznał Andrzej Olechowski, komentując krytyczne słowa Andrzeja Dudy pod adresem sędziów Sądu Najwyższego. Prezydent, przemawiając we wtorek podczas publicznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, stwierdził między innymi, że "mamy do czynienia z anarchią wywoływaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości".

- Nie mogę ufać człowiekowi, który dla mnie ewidentnie łamał Konstytucję. Każde dziecko wie, że jak jest napisane, że [sędziowie są wybierani - red.] na kadencję, to na kadencję. Kadencja trwa tyle lat i koniec - stwierdził były szef dyplomacji, dodając, że nie można zmieniać Konstytucji ustawą. Odniósł się w ten sposób do zaprowadzanych przez PiS zmian w sądownictwie, które zostały krytycznie ocenione przez unijne instytucje, w tym między innymi przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

"Nie mogę zdążyć za prezydentem"
Wideo: tvn24 "Nie mogę zdążyć za prezydentem"

Olechowski: nie słyszałem dobrego pomysłu opozycji

"Trzaskowski dostarczył amunicji, ale umiejętnie ją rozbroił"

Doszło do nieporozumienia, braku koncentracji i natychmiastowej reakcji - tak przewodniczący...

Grzegorz Schetyna zapowiedział ostatnio stworzenie "aktu odnowy Rzeczpospolitej", czyli zestawu kilkunastu ustaw, który "przywróci system praworządności". Komentując zapowiedzi przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Olechowski oświadczył w TVN24: - Najwyższa pora, by pokazać, jeśli nie szczegóły, to zręby podejścia do tych szkód, które trzeba będzie naprawiać.

Były minister zachęcał również opozycję, by przestawiła swoje postulaty i plany w zakresie sądownictwa, gospodarki oraz polityki zagranicznej i pokazała, jak ta polityka będzie się różnić od obecnej polityki PiS. - Nie można mówić, że wrócimy do "tamtej" polityki - przekonywał. Dodał jednak, że nie słyszał jeszcze "dobrego pomysłu" ze strony opozycji.

Olechowski zapytany, jak powinien wyglądać pierwszy ruch po ewentualnym przejęciu władzy po Prawie i Sprawiedliwości, stwierdził, że będzie musiało pojawić się "coś w rodzaju grubej kreski". - Nie możemy przecież w pewnej chwili zerwać ciągłości i powiedzieć, że to wszystko, co się działo przez ostanie cztery lata, to nie była Polska - zauważył gość TVN24.

Olechowski: nie słyszałem dobrego pomysłu opozycji
Wideo: tvn24 Olechowski: nie słyszałem dobrego pomysłu opozycji

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

  czytaj więcej »
 • "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

  czytaj więcej »
 • "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  - Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

  czytaj więcej »
 • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

  czytaj więcej »
 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
tvnpix