Fakty po Faktach

Goście: Michał Wójcik, Borys Budka

Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w dalszym ciągu nie wydała decyzji co do wszczęcia śledztwa w sprawie tak zwanych "taśm Kaczyńskiego". Austriacki biznesmen Gerald Birgfellner w styczniu złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia oszustwa przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Chodziło o budowę wieżowca w centrum Warszawy.

Obecnie trwa postępowania sprawdzające, w ramach którego Austriak był przesłuchiwany.

TVN24: decyzja prokuratury w sprawie "taśm Kaczyńskiego" najwcześniej w połowie marca

Wciąż nie ma decyzji prokuratury w sprawie "taśm Kaczyńskiego". Reporterka TVN24 ustaliła, że...

"Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku"

O tym, czy prokuratura zadecyduje o wszczęciu śledztwa, dyskutowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 we wtorek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (Solidarna Polska) i były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, poseł PO Borys Budka.

Stwierdził, że "każda taka decyzja polityczna jest nadzorowana przez pana ministra Ziobro".

- Pan minister [Zbigniew - przyp. red.] Ziobro stworzył narzędzia, które absolutnie podporządkowały politykowi prokuraturę - dodał. - Nie dziwię się, że pan prezes [Jarosław - re.] Kaczyński fatygował się aż na Aleję Róż [gdzie mieści się siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości - red.] do ministra Ziobro, żeby omawiać bardzo ważne dla kraju sprawy, gdy pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - ocenił parlamentarzysta PO.

- Prokuratura w Polsce nie jest niezależna i jest uzależniona od polityków - powiedział Budka.

"Koronny dowód, który pokazuje uczciwość prezesa Kaczyńskiego"

Michał Wójcik ocenił z kolei, że sprawa związana z ewentualnym postępowaniem "jest oczywista nawet dla studenta prawa". Odniósł się także do faktu, iż upłynął 30-dniowy termin, w trakcie którego śledczy powinni zdecydować o umorzeniu postępowania bądź wszczęciu śledztwa.

- 30 dni to jest termin instrukcyjny, czyli nie ma żadnych sankcji, jeśli prokurator, referent przekroczy ten termin - przekonywał wiceminister sprawiedliwości.

"Mamy do czynienia z taką dziecinną próbą ochraniania Jarosława Kaczyńskiego"

Ciągle mam nadzieję, że prokuratura po dzisiejszym przesłuchaniu - dzień po terminie, ale jednak...

Wyjaśniał, że czynności w ramach postępowania sprawdzającego polegają "na zbieraniu różnego rodzaju dowodów, sporządzaniu notatek, przesłuchaniu składającego zawiadomienie".

W ocenie Wójcika w sprawie zawiadomienia złożonego przez austriackiego biznesmena nie doszło do wyczerpania znamion przestępstwa oszustwa.

- Jak mogło dojść do oszustwa, jeżeli nie było chęci przysporzenia sobie korzyści majątkowej? - podkreślał.

- Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania, bo ono ma bardzo charakterystyczną konstrukcję - jest to przestępstwo umyślne, musi być zamiar kierunkowy, ktoś musi chcieć oszukać kogoś - zaznaczył Wójcik.

Jak stwierdził wiceminister sprawiedliwości, "koronny dowód, który pokazuje uczciwość prezesa Kaczyńskiego, to właśnie są taśmy, na których mówi, że chce zapłacić".

"Oczywistym jest dla każdego, że w tej sprawie powinno być wszczęte postępowanie"

Budka prezentował odmienną opinię co do zasadności wszczęcia śledztwa. Mówił, że "oczywistym jest dla każdego, że w tej sprawie powinno być wszczęte postępowanie, bowiem materiał, który zna nawet opinia publiczna, budzi bardzo duże wątpliwości".

Stwierdził, że "gdyby na miejscu Jarosława Kaczyńskiego byłby każdy inny, zwykły obywatel, to już dawno wszczęto by postępowanie". - PiS obiecywał równość wobec prawa, tylko zapomniał dodać, że ta równość nie będzie dotyczyła czołowych działaczy PiS-u - dodał Budka.

- Na pewno te decyzje, które są w tej chwili podejmowane, będą w niedługim czasie zbadane przez dobrych, nowych prokuratorów, bo jestem przekonany, że to wszystko, co dzieje się wokół taśm i afery, w którą zaangażowany jest Jarosław Kaczyński, musi by zbadane - mówił. Dodał, że "nie zrobi tego prokuratura Zbigniewa Ziobry, ale zrobi to po wyborach [parlamentarnych - przyp. red.] niezależna prokuratura albo komisja śledcza powołana w przyszłym parlamencie".

Borys Budka o potrzebie wszczęcia postępowania
Wideo: tvn24 Borys Budka o potrzebie wszczęcia postępowania

"Nie ma żadnego układu prezesa Kaczyńskiego"

Goście "Faktów po Faktach" odnieśli się także do zniknięcia z sejmowych korytarzy tablicy zatytułowanej "układ Kaczyńskiego". Kancelaria Sejmu tłumaczyła, że plansza trafiła do depozytu Straży Marszałkowskiej jako "niezgodna z przepisami" i ustawiona bez zgody władz Sejmu. We wtorek posłowie PO pod drzwiami swojego klubu postawili kolejną tablicę, na której widać sieć powiązań łączących Jarosława Kaczyńskiego ze spółką Srebrna, Instytutem Lecha Kaczyńskiego i planami budowy wieżowca w centrum stolicy.

"W Polsce prawdy nie da się aresztować". Powrót tablicy z "układem Kaczyńskiego"

Ustawiona w Sejmie przez parlamentarzystów PO-KO tablica prezentująca "układ Kaczyńskiego" w...

Michał Wójcik w "Faktach po Faktach" mówił, że "nie ma żadnego układu prezesa Kaczyńskiego". - Jest jedna formacja, która dobrze współpracuje z dwiema innymi formacjami i dobrze rządzi Polską - stwierdził, odnosząc się do współpracy partii wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. - To obciążamy marszałka Kuchcińskiego z tego powodu, że zniknęła tablica? - dziwił się.

Z kolei Borys Budka wskazywał, że "to oczywiste, że marszałek Kuchciński nie podejmuje decyzji samodzielnie". - Straż Marszałkowska dostała polecenie (żeby usunąć tablicę - przyp.red.), bo w PiS-ie panuje panika - stwierdził.

- Rozrysowaliśmy tę tablicę Kaczyńskiego i będziemy ją ponawiać. Będziemy wszędzie, gdzie się da pokazywać, o co tak naprawdę chodzi PiS-owi w polityce, o co chodziło Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdy ugrupowania z nim związane, spółki, spółeczki, uwłaszczały się na majątku byłej PZPR - mówił.  - Przecież wiemy doskonale, że to chodzi o wielkie pieniądze, tu nie chodzi o żadną ideologię, tu chodzi o setki milionów złotych - dodał.

Budka mówił również, że "o ile marszałek Kuchciński może schować jedną, drugą, trzecią tablicę, to niestety dla Prawa i Sprawiedliwości, tej prawdy nie ukryje". - Polacy wiedzą, co się kryje za taśmami Kaczyńskiego i prędzej czy później tę prawdę wyjaśnimy - przekonywał Budka.

Historia "taśm Kaczyńskiego"

W końcu stycznia "Gazeta Wyborcza" opublikowała zapisy i nagrania rozmowy z lipca 2018 roku między innymi prezesa PiS z austriackim biznesmenem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Złożone pod koniec stycznia w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego dotyczy braku zapłaty za złożone austriackiemu biznesmenowi zlecenie związane z przygotowaniami do inwestycji budowy dwóch wieżowców.

Kaczyński powinien być przesłuchany? Rzeczniczka PiS: nie ma wniosku, nie ma tematu

Nie jestem prokuratorem, nie jestem rzecznikiem prokuratora. Nie ma żadnego wniosku, żeby taka...

W lutym prokuratura dwukrotnie przesłuchiwała Geralda Birgfellnera w związku ze złożonym zawiadomieniem. Prokuratura Okręgowa w Warszawie  nałożyła dwie kary porządkowe po 3 tysiące złotych na Birgfellnera za niestawienie się na dwóch kolejnych przesłuchaniach.

Wniosek pełnomocnika austriackiego biznesmena, Romana Giertycha, o wyłączenie prokurator prowadzącej postępowanie sprawdzające w sprawie zawiadomienia złożonego przez Birgfellnera nie został uwzględniony.

Uzasadnieniem wniosku - jak przekazywał Giertych - były działania podejmowane na przesłuchaniu, które - jak mówił - "były próbą zapisania zeznań, które nie zostały wypowiedziane przez świadka" i "próbą utrwalenia w protokole tak zapisanych zeznań pomimo sprzeciwu świadka i jego pełnomocników".

"Gerald Birgfellner na celowniku prokuratury"

W czwartek "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł zatytułowany "Gerald Birgfellner na celowniku prokuratury". Dziennikarze dowiedzieli się nieoficjalnie, że prokuratura rozważa wszczęcie śledztwa w sprawie próby wyłudzenia pieniędzy od spółki Srebrna przez Austriaka.

Jak wskazywała "GW", "oznaczałoby to całkowite odwrócenie ról w sprawie taśm Kaczyńskiego".

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

  czytaj więcej »
 • Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej »
 • "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  PiS powinien się zachować inaczej niż do tej pory. Powinien jutro rano usiąść do rozmów z nauczycielami - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się do możliwego strajku nauczycieli 8 kwietnia. Gośćmi pierwszej części programu byli Ireneusz Krzemiński i Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
tvnpix