Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: tvn24
 • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"
 • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie
Goście: Marek Migalski i Antoni Dudek

Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. W sobotę Olszewski spoczął na warszawskich Powązkach.

"Najważniejszy obrońca w procesach politycznych"

Jan Olszewski spoczął na Powązkach

Były premier Jan Olszewski spoczął na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Zmarłego pożegnała...

Antoni Dudek ocenił w "Faktach po Faktach", że Jan Olszewski był "najważniejszym obrońcą w procesach politycznych" w czasach PRL.

- Był też zaangażowany w opozycję, jako współtwórca Solidarności. Bo to on był - obok Karola Modzelewskiego - tym, który mówił, że trzeba tworzyć jednolity ogólnopolski związek. Wreszcie, to trzecia jego rola, premier wyłoniony przez Sejm wybrany w pełni demokratycznych wyborach po wojnie - wyliczał.

"Unikał języka nienawiści"

- Żegnamy wspaniałego człowieka, bardzo odważnego adwokata wtedy, kiedy ta odwaga była bardzo istotna. Ale mimo wszystko - dosyć słabego polityka już w okresie demokratycznym - taką opinię wyraził Marek Migalski.

Wskazywał, że Olszewski "w ostatnim czasie, pomimo tego, że był stroną w sporze politycznym, to unikał języka nienawiści, starał się zobaczyć rzeczy łączące obóz władzy z opozycją". - To było naprawdę wartościowe i ten głos był słyszalny - dodał.

Wideo: tvn24 Dudek i Migalski wspominają Jana Olszewskiego

"Robienie z niego ikony antykomunizmu, jest zakłamywaniem jego biografii"

Profesor Dudek uznał, że Prawo i Sprawiedliwość próbuje z Olszewskiego zrobić swojego bohatera.

"Doskonale wiedział, jak bardzo warto być ponad podziałami"

Jan Olszewski był ginącym gatunkiem polityków, którzy jednak byli troszeczkę ponad podziałami -...

- Stąd te uroczystości, które obserwowaliśmy. To jest przemyślana strategia i myślę, że w tym panteonie bohaterów Prawa i Sprawiedliwości Jan Olszewski zajmie miejsce zaraz obok Lecha Kaczyńskiego - ocenił.

Jego zdaniem, "to będzie konsekwentnie rozwijane, bo Jarosław Kaczyński zdaje sobie sprawę ze znaczenia mitów i legend w polityce". - Sam przyznawał, że nie zawsze się z Olszewskim zgadzał, (ale) te różnice będą wygaszane, a rola Olszewskiego będzie eksponowana i będzie się mówiło, że to był pierwszy antykomunistyczny rząd w Polsce - mówił Dudek.

Migalski zauważył, że "robienie (z Olszewskiego) ikony antykomunizmu jest trochę zakłamywaniem jego biografii". - On był w dużej mierze socjalistą, miał epizod masoński. To nie jest klasyczny przykład prawicowego bohatera - wyjaśniał.

Taśmy nie obciążają Kaczyńskiego "w oczach jego elektoratu"

Goście "Faktów po Faktach" komentowali ujawniane przez "Gazetę Wyborczą" tak zwane taśmy Kaczyńskiego.

"Wyborcza" publikuje zeznania Birgfellnera: Kaczyński nakłonił mnie do wręczenia 50 tys. zł w kopercie

Gerald Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50...

- Nie udowodniono prezesowi (PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu) osobistej interesowności. Udowodniono, że okazał się menedżerem czy inwestorem budowlanym, który chciał zabezpieczyć przyszłość swojego środowiska. To go jeszcze w oczach jego elektoratu nie obciąża - ocenił Antoni Dudek.

Wskazywał, że Kaczyński "występuje w dwóch postaciach": pierwsza to prezes PiS, a druga to "przewodniczący rady fundacji, który prowadzi różne interesy". - To nie jest transparentne, to nie jest jasne, tego nie da się rozdzielić - podkreślił.

- Dla wyborców PiS to jednak nadal nie jest tego typu sytuacja, jak gdyby nagrano prezesa jak mu deweloper mówi: "panie prezesie, przed budynkiem czeka na pana maybach" - powiedział.

"Nagle się okazało, że na zapleczu jest były agent SB"

Migalski stwierdził, że taśmy "być może nie obaliły wszystkich mitów na temat Jarosława Kaczyńskiego, ale nagle się okazało, że na zapleczu fundacji Jarosława Kaczyńskiego jest były agent SB". Przywołał Kazimierza Kujdę, byłego prezesa spółki Srebrna, którego działalność w Służbie Bezpieczeństwa ujawniła w ostatnich tygodniach "Rzeczpospolita". Kujda przypłacił to swym ostatnim stanowiskiem - prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Są dwie możliwości. Albo to faktycznie był "grom z jasnego nieba" dla Jarosława Kaczyńskiego - ale to oznacza, że miał od 20 lat wokół siebie agenta, w dodatku ukrytego w tajnym zasobie IPN - albo wiedział i to tolerował. Obydwa te wytłumaczenia są dla prezesa Kaczyńskiego niekorzystne - ocenił Migalski.

- Nie porównując postaci, to jest trochę jak u (Hermanna) Goeringa, któremu powiedziano, że jeden z oficerów u niego w ministerstwie jest Żydem. On odparł: "o tym, kto jest Żydem u mnie w ministerstwie, decyduję ja". Więc trochę tak Jarosław Kaczyński decyduje o tym, kto jest agentem, komunistą - dodał politolog.

"Wszyscy czekali na Jarosława Kaczyńskiego, który wszedł w ostatnim momencie"

Giertych: Jarosław Kaczyński podporządkował sobie wszystkie organy państwa

Jak mogliśmy dopuścić do sytuacji, w której mamy tego typu bezkarność osób i całkowite...

Migalski przywołał też sytuację z mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego, która jego zdaniem obrazuje, kto rządzi w Polsce.

- Przyszli już wszyscy goście urzędowi, włącznie z parą prezydencką i marszałkiem Sejmu, siedzącymi w pierwszym rzędzie. Wszyscy czekali na Jarosława Kaczyńskiego, który wszedł w ostatnim momencie, nie przywitał się z nikim i usiadł w pierwszym rzędzie obok pary prezydenckiej. Za nim siedział marszałek Senatu, premier. W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - uznał politolog.

Zgodził się z nim Dudek, który przyznał, że "to oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce".

Migalski stwierdził, że rola jaką odgrywa Jarosław Kaczyński, "z punktu widzenia ustrojowego jest szkodliwa dla państwa, dlatego, że po prostu lider zwycięskiej partii powinien być premierem".

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix