Fakty po Faktach

Goście: Marek Migalski i Antoni Dudek

Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. W sobotę Olszewski spoczął na warszawskich Powązkach.

"Najważniejszy obrońca w procesach politycznych"

Jan Olszewski spoczął na Powązkach

Były premier Jan Olszewski spoczął na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Zmarłego pożegnała...

Antoni Dudek ocenił w "Faktach po Faktach", że Jan Olszewski był "najważniejszym obrońcą w procesach politycznych" w czasach PRL.

- Był też zaangażowany w opozycję, jako współtwórca Solidarności. Bo to on był - obok Karola Modzelewskiego - tym, który mówił, że trzeba tworzyć jednolity ogólnopolski związek. Wreszcie, to trzecia jego rola, premier wyłoniony przez Sejm wybrany w pełni demokratycznych wyborach po wojnie - wyliczał.

"Unikał języka nienawiści"

- Żegnamy wspaniałego człowieka, bardzo odważnego adwokata wtedy, kiedy ta odwaga była bardzo istotna. Ale mimo wszystko - dosyć słabego polityka już w okresie demokratycznym - taką opinię wyraził Marek Migalski.

Wskazywał, że Olszewski "w ostatnim czasie, pomimo tego, że był stroną w sporze politycznym, to unikał języka nienawiści, starał się zobaczyć rzeczy łączące obóz władzy z opozycją". - To było naprawdę wartościowe i ten głos był słyszalny - dodał.

Dudek i Migalski wspominają Jana Olszewskiego
Wideo: tvn24 Dudek i Migalski wspominają Jana Olszewskiego

"Robienie z niego ikony antykomunizmu, jest zakłamywaniem jego biografii"

Profesor Dudek uznał, że Prawo i Sprawiedliwość próbuje z Olszewskiego zrobić swojego bohatera.

"Doskonale wiedział, jak bardzo warto być ponad podziałami"

Jan Olszewski był ginącym gatunkiem polityków, którzy jednak byli troszeczkę ponad podziałami -...

- Stąd te uroczystości, które obserwowaliśmy. To jest przemyślana strategia i myślę, że w tym panteonie bohaterów Prawa i Sprawiedliwości Jan Olszewski zajmie miejsce zaraz obok Lecha Kaczyńskiego - ocenił.

Jego zdaniem, "to będzie konsekwentnie rozwijane, bo Jarosław Kaczyński zdaje sobie sprawę ze znaczenia mitów i legend w polityce". - Sam przyznawał, że nie zawsze się z Olszewskim zgadzał, (ale) te różnice będą wygaszane, a rola Olszewskiego będzie eksponowana i będzie się mówiło, że to był pierwszy antykomunistyczny rząd w Polsce - mówił Dudek.

Migalski zauważył, że "robienie (z Olszewskiego) ikony antykomunizmu jest trochę zakłamywaniem jego biografii". - On był w dużej mierze socjalistą, miał epizod masoński. To nie jest klasyczny przykład prawicowego bohatera - wyjaśniał.

Taśmy nie obciążają Kaczyńskiego "w oczach jego elektoratu"

Goście "Faktów po Faktach" komentowali ujawniane przez "Gazetę Wyborczą" tak zwane taśmy Kaczyńskiego.

"Wyborcza" publikuje zeznania Birgfellnera: Kaczyński nakłonił mnie do wręczenia 50 tys. zł w kopercie

Gerald Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50...

- Nie udowodniono prezesowi (PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu) osobistej interesowności. Udowodniono, że okazał się menedżerem czy inwestorem budowlanym, który chciał zabezpieczyć przyszłość swojego środowiska. To go jeszcze w oczach jego elektoratu nie obciąża - ocenił Antoni Dudek.

Wskazywał, że Kaczyński "występuje w dwóch postaciach": pierwsza to prezes PiS, a druga to "przewodniczący rady fundacji, który prowadzi różne interesy". - To nie jest transparentne, to nie jest jasne, tego nie da się rozdzielić - podkreślił.

- Dla wyborców PiS to jednak nadal nie jest tego typu sytuacja, jak gdyby nagrano prezesa jak mu deweloper mówi: "panie prezesie, przed budynkiem czeka na pana maybach" - powiedział.

"Nagle się okazało, że na zapleczu jest były agent SB"

Migalski stwierdził, że taśmy "być może nie obaliły wszystkich mitów na temat Jarosława Kaczyńskiego, ale nagle się okazało, że na zapleczu fundacji Jarosława Kaczyńskiego jest były agent SB". Przywołał Kazimierza Kujdę, byłego prezesa spółki Srebrna, którego działalność w Służbie Bezpieczeństwa ujawniła w ostatnich tygodniach "Rzeczpospolita". Kujda przypłacił to swym ostatnim stanowiskiem - prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Są dwie możliwości. Albo to faktycznie był "grom z jasnego nieba" dla Jarosława Kaczyńskiego - ale to oznacza, że miał od 20 lat wokół siebie agenta, w dodatku ukrytego w tajnym zasobie IPN - albo wiedział i to tolerował. Obydwa te wytłumaczenia są dla prezesa Kaczyńskiego niekorzystne - ocenił Migalski.

- Nie porównując postaci, to jest trochę jak u (Hermanna) Goeringa, któremu powiedziano, że jeden z oficerów u niego w ministerstwie jest Żydem. On odparł: "o tym, kto jest Żydem u mnie w ministerstwie, decyduję ja". Więc trochę tak Jarosław Kaczyński decyduje o tym, kto jest agentem, komunistą - dodał politolog.

"Wszyscy czekali na Jarosława Kaczyńskiego, który wszedł w ostatnim momencie"

Giertych: Jarosław Kaczyński podporządkował sobie wszystkie organy państwa

Jak mogliśmy dopuścić do sytuacji, w której mamy tego typu bezkarność osób i całkowite...

Migalski przywołał też sytuację z mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego, która jego zdaniem obrazuje, kto rządzi w Polsce.

- Przyszli już wszyscy goście urzędowi, włącznie z parą prezydencką i marszałkiem Sejmu, siedzącymi w pierwszym rzędzie. Wszyscy czekali na Jarosława Kaczyńskiego, który wszedł w ostatnim momencie, nie przywitał się z nikim i usiadł w pierwszym rzędzie obok pary prezydenckiej. Za nim siedział marszałek Senatu, premier. W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - uznał politolog.

Zgodził się z nim Dudek, który przyznał, że "to oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce".

Migalski stwierdził, że rola jaką odgrywa Jarosław Kaczyński, "z punktu widzenia ustrojowego jest szkodliwa dla państwa, dlatego, że po prostu lider zwycięskiej partii powinien być premierem".

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Biedroń: Kościół rozgrzesza nas, a my nie mamy prawa wyspowiadać Kościoła

  Biedroń: Kościół rozgrzesza nas, a my nie mamy prawa wyspowiadać Kościoła

  Kościół katolicki w Polsce jest największym beneficjentem środków unijnych, a jest największym hamulcowym rozwoju Polski - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Robert Biedroń, przewodniczący partii Wiosna. Potrzymał deklarację, że jeśli w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobędzie mandat, to go nie przyjmie. O kandydatach Wiosny w majowych wyborach Biedroń mówił, że to "piękna lista".

  czytaj więcej »
 • "Szokuje mnie to, ile osób po prostu otworzyło się przede mną"

  "Szokuje mnie to, ile osób po prostu otworzyło się przede mną"

  Teraz spotkałem się z bardzo pozytywnymi komentarzami. Setki osób pisze mi codziennie takie miłe wiadomości, że są ze mną, że trzymają moją stronę. Ale bardziej szokuje mnie to, ile osób po prostu się otworzyło przede mną. Osoby, które mają w chwili obecnej po 30, 40 lat - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Dariusz Kołodziej, ofiara księdza.

  czytaj więcej »
 • Brak decyzji prokuratury po zawiadomieniu Birgfellnera. "To zaczyna pachnieć skandalem"

  Brak decyzji prokuratury po zawiadomieniu Birgfellnera. "To zaczyna pachnieć skandalem"

  Prokuratura musi być wewnętrznie przekonana o potrzebie wszczęcia śledztwa i to jest jej prawo, ale w tej chwili są już przekraczane terminy kodeksowe - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski. Skomentował brak decyzji prokuratury o wszczęciu lub niewszczęciu śledztwa po zawiadomieniu biznesmena Geralda Birgfellnera o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. W drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Piotr Zgorzelski.

  czytaj więcej »
 • Bujak: Wiosna budzi bardzo silne skojarzenia z pierwszą Solidarnością

  Bujak: Wiosna budzi bardzo silne skojarzenia z pierwszą Solidarnością

  Mam dość duopolu PO-PiS. Nie podoba mi się też sposób traktowania samego Jarosława Kaczyńskiego. Uzyskał potężną władzę. Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski mogliby mu zazdrościć - powiedział w "Faktach po Faktach" Zbigniew Bujak. Opozycjonista z czasów PRL wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście Wiosny w Lublinie.

  czytaj więcej »
 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
tvnpix