Fakty po Faktach

Gość: prof. Małgorzata Gersdorf

Gersdorf: wszystko, co robimy, robimy w obronie naszego państwa

- Sędziowie tego, co robią, nie robią dla siebie. To nie jest żadna kasta. Każdy z nich mógłby być wspaniałym adwokatem i żyć sobie spokojnie - mówiła w czwartek w "Faktach po Faktach" I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Profesor odniosła się do słów lidera PiS, który powiedział podczas jednej z konwencji samorządowych, że sędziów dotknęła ojkofobia, czyli nienawiść do własnej ojczyzny. Gościem drugiej części programu był Bartosz Arłukowicz i Andrzej Stanisławek.

- Sędziowie nie biorą udziału w żadnej grze politycznej. Robią to, czego wymaga od nich procedura. Na pewno nie biorą udziału w żadnym spisku- mówiła w "Faktach po Faktach" Małgorzata Gersdorf. - Ja tym bardziej w żadnym spisku nie biorę udziału - dodała.

"Cicha" oferta dla polityka PO i praca dla syna europosła PiS. Kolejne wątki taśm Morawieckiego

Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK miał oferować kilkadziesiąt tysięcy złotych "cichego"...

Odniosła się w ten sposób do zarzutów kierowanych wobec Sądu Najwyższego. Sędziowie SN wydali dziennikarzom Onetu zgodę na zapoznanie się z aktami sprawy kasacji Marka Falenty. Wśród materiałów, które otrzymali, była taśma nagrana wiosną 2013 roku z rozmową Mateusza Morawieckiego, wówczas prezesa BZ WBK, ze Zbigniewem Jagiełłą (prezesem PKO BP), związanym z Donaldem Tuskiem Krzysztofem Kilianem (szefem PGE) i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską.

Spotkanie odbyło się w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Pytana o to, czy wiedziała o wydaniu materiałów, prof. Gersdorf zaznaczyła, że jej rolą w Sądzie Najwyższym jest "organizowanie pracy", a nie "wpływanie na orzecznictwo".

"ZUS zawsze idzie do końca"

Prezes wypowiedziała się także na temat wycofania z Sądu Najwyższego skargi przez oddział ZUS w Jaśle.

- Nie spotkałam, się w życiu zawodowym, żeby ZUS wycofywał skargi - powiedziała Gersdorf. - Idzie zawsze w zaparte i do końca - wyjaśniła.

Małgorzata Gersdorf uznała za "znamienne" to, że ZUS wycofał się tuż po wystosowaniu przez Sąd Najwyższy pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak zauważyła, Zakład "miał jednak do tego prawo".

"Nie ma możliwości prowadzenia sprawy, jeśli nie toczy się na poziomie krajowym"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czeka na informację, na podstawie której zostanie...

Gersdorf mówiła o dalszych krokach, które zostaną podjęte w tej sprawie. - Na razie sąd prosił o przesłanie z powrotem akt do Sądu Najwyższego w Warszawie, tych, które zostały wysłane do Luksemburga i  wtedy podejmie stosowną decyzję – powiedziała.

- Jakie to decyzje będą, to nie wiem i nikt nie wie - powiedziała. - Niezawisły sąd to taki, który nie kontaktuje się z nikim, jak ma być rozstrzygnięta sprawa – dodała prezes SN.

- Nie wiem, trzeba się spytać prezesa ZUS – tak profesor odpowiedziała na pytanie, czy uważa, że ktoś naciskał na oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle.

W sobotę 29 września rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz poinformował, że "oddział ZUS w Jaśle wycofał zażalenie z 13 kwietnia 2018 r. na wyrok Sądu Apelacyjnego, Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie wydany 23 marca 2018 r.". To właśnie na kanwie tej sprawy Sąd Najwyższy na początku sierpnia wystosował do Trybunału Sprawiedliwości UE pięć pytań prejudycjalnych,

Po wycofaniu pytań przez ZUS politycy związani z obozem rządzącym podnosili, że "pytania prejudycjalne powinny być wycofane". Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przekonywał w "Kawie na ławę" w TVN24, że "nie ma dzisiaj przedmiotu sporu". Opozycja oceniła działania ZUS jako "unik" i "decyzję polityczną".

- Był telefon, najprawdopodobniej z Nowogrodzkiej (warszawska siedziba PiS - red.) i zapadła decyzja, żeby to wycofać - mówił Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

 

"Żeby moja ojczyzna została państwem prawa"

"Nienawiść do własnej ojczyzny jest jedną z chorób, która dotknęła część sędziów"

Reformujemy dzisiaj sądownictwo - mówił Jarosław Kaczyński podczas konwencji samorządowej w...

I prezes była także pytana o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że polscy sędziowie "cierpią na ojkofobię", czyli nienawiść do własnej ojczyzny.

- To wszystko co robimy, robimy w obronie naszego państwa, naszej ojczyzny – powiedziała. – Wszystko co ja robię, to jest absolutnie tylko po to, żeby moja ojczyzna pozostała państwem prawa. Z miłości do tej ojczyzny, a nie żadnej ojkofobii – dodała Gersdorf

- Sędziowie tego co robią, nie robią dla siebie. To nie jest żadna kasta. Każdy z nich mógłby być wspaniałym adwokatem i żyć sobie spokojnie - mówiła.

"To nie są żadne fortele"

Małgorzata Gersdorf podkreśliła, że postępowanie Sądu Najwyższego to "nie żadna zabawa w prawo ani fortele".

- Sędziowie polscy są sędziami unijnymi - powiedziała profesor. - Mają prawo, a nawet obowiązek - jeśli coś według nich jest bardzo niepokojące - skierowania pytań przedsądowych, prejudycjalnych do sądu w Strasburgu – dodała.

Oceniła również fakt wzywanie sędziów do rzecznika izby dyscypliny w celu tłumaczenia się z kierowania pytań do TSEU.

- Wzywanie i ocena sędziów przez pryzmat ich orzecznictwa, jeżeli ono nie jest obrazoburcze, to jest widoczne jak na dłoni, że mamy do czynienia z próbą zagarnięcia niezależności i niezawisłości sądów przez władzę wykonawczą – oceniła.

Sąd Najwyższy wystosował pytania prejudycjalne do trybunału Unii. Takie same jak w sprawie ZUS

Sąd Najwyższy wystosował w środę cztery pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii...

- Sąd Najwyższy pokazywał wiele opinii, w których przestrzegał przed daniem za dużej władzy ministrowi sprawiedliwości, bo wtedy ta równowaga władz się chwieje – mówiła. – Przestrzegaliśmy, ale nikt nas nie słuchał - dodał.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

  czytaj więcej »
 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
 • "Często się zastanawiam, czy jest granica". Owsiak o hejcie w internecie

  "Często się zastanawiam, czy jest granica". Owsiak o hejcie w internecie

  Kiedy się w Polsce coś dzieje, zobacz, jaki jest ruch w internecie. Są głosy za, są głosy przeciw. Jest to nieokiełznane, treści są często szalone, dyskredytujące nas. Często sam się zastanawiam, czy jest jakaś granica - podkreślał w "Faktach po Faktach" TVN24 Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówił o przygotowaniach do 27. Finału WOŚP, w tym także o pracy pod presją internetowego hejtu. Gośćmi drugiej części programu byli: doc. Ewa Pietrzyk- Zieniewicz (politolog, Uniwersytet Warszawski) i dr Tomasz Płudowski (politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Collegium Civitas).

  czytaj więcej »
 • Miller: PiS nie chce, żeby na prawo od niego wyrastały jakieś siły polityczne

  Miller: PiS nie chce, żeby na prawo od niego wyrastały jakieś siły polityczne

  Być może jest to sygnał dla środowisk prawicowych pokazujący: lepiej idźcie z nami, to będziecie mieli określone profity i nie budujcie niczego na prawo od nas, bo jesteśmy w stanie to przerwać - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Skomentował w ten sposób nominację posła Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji. Gośćmi kolejnych części programu byli: Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prof. Monika Płatek i Paula Sawicka.

  czytaj więcej »
 • "Rząd flirtował z narodowcami na ulicach Warszawy. Dzisiaj zawarli formalny związek"

  "Rząd flirtował z narodowcami na ulicach Warszawy. Dzisiaj zawarli formalny związek"

  Adam Andruszkiewicz jest emanacją tego rządu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz (PO). Grzegorz Długi (Kukiz'15) ocenił z kolei, że nominacja dla Andruszkiewicza pokazuje, że "decyzje polityczne w naszym kraju nie są podejmowane na podstawie jakiegoś wielkiego zamysłu tylko na podstawie krótkoterminowej walki politycznej". Gościem drugiej części programu był Paweł Śpiewak.

  czytaj więcej »
tvnpix