Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: tvn24
 • "To jest film, który boli. Mnie ten film boli"
 • "To ważny, potrzebny film. Szkoda, że powstał tak późno"
Gość: ksiądz Piotr Studnicki

Ksiądz Studnicki: prawdopodobnie przed nami fala ujawnień pokrzywdzonych

Zawsze, we wszystkich głosach osób pokrzywdzonych, które opowiadają o swojej krzywdzie, widzę wielką pomoc i miłość do Kościoła - tak o filmie "Tylko nie mów nikomu" mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ksiądz Piotr Studnicki. - Zostaje i pracuje w człowieku i przede wszystkim oddaje głos pokrzywdzonym - dodał. Gośćmi pierwszej części programu byli Barbara Nowacka i Sebastian Kaleta.

W sobotę w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający przypadki pedofili w polskim Kościele.

Reakcje na film "Tylko nie mów nikomu". Od przeprosin po oskarżenie o atak

Słowo "przepraszam" pada z ust najwyższych hierarchów polskiego Kościoła, a niektórzy księża...

W ponad dwugodzinnym dokumencie znalazły się m.in. wstrząsające wyznania ofiar, które stanęły oko w oko ze swoimi oprawcami. Są także wyznania tych, którzy przyznają się do winy. Kamera towarzyszy skrzywdzonym w podróżach do miejsc, w których - jak opisują w filmie - dochodziło do molestowania.

Ks. Studnicki: dokument mocny, zostaje i pracuje w człowieku

Ksiądz Piotr Studnicki, koordynator medialny Centrum Ochrony Dziecka, w "Faktach po Faktach" w TVN24 powiedział, że oglądał ten film. - Uważam, że powinniśmy go obejrzeć wszyscy. Uważam, że jest dokumentem mocnym. Jest potrzebny, zostaje i pracuje w człowieku, i przede wszystkim oddaje głos pokrzywdzonym - tłumaczył.

- To jest, myślę, największa wartość tego dokumentu, a tego nam bardzo potrzeba w mierzeniu się z tym grzechem i przestępstwem, żeby przede wszystkim zacząć od słuchania pokrzywdzonych - dodawał.

"Ja wręcz widzę w tym pomoc Kościołowi"

Na uwagę, że po opublikowaniu filmu słychać było głosy, że to atak na Kościół, odparł: - Ja wręcz widzę w tym pomoc Kościołowi. Zawsze, we wszystkich głosach osób pokrzywdzonych, które opowiadają o swojej krzywdzie, widzę wielką pomoc i miłość do Kościoła. Nie wiem, czy zawsze świadomą, ale jeśli ktoś mówi prawdę o swoim pokrzywdzeniu, to zawsze pomaga Kościołowi.

Jak powiedział ksiądz Studnicki, w sobotę obejrzał film, a w niedzielę zaczął od tego kazanie. - Kazanie w całości poświęciłem właśnie temu, w jakim kryzysie się znajdujemy, dlaczego się znajdujemy w takim kryzysie - mówił. - Wobec osób, które zostały skrzywdzone i dzisiaj o tym uczciwie, głośno mówią, trzeba być wdzięcznym i trzeba ogromnego szacunku - dodał.

Rząd zajmie się zaostrzeniem kar za pedofilię. Dworczyk: projekt niezwłocznie trafi do Sejmu

Rada Ministrów będzie debatowała nad projektem ustawy zmieniającym Kodeks karny, zdecydowanie...

"Jestem po spotkaniu z księdzem prymasem i widzę w nim ogromną determinację"

Pytany, czy w Episkopacie jest dobra wola, żeby się tą sprawą zająć poważnie, odpowiedział: - Wierzę w to, że jest dobra wola. Jestem dziś po spotkaniu z księdzem prymasem i widzę w nim ogromną determinację.

- Ale do zrobienia jest bardzo dużo - przyznał. - My w Kościele już uczyniliśmy pewne kroki, jest nie tylko słowo "przepraszam", jest budowany taki system przyjmowania ofiar, są delegaci w diecezjach, są delegaci w zgromadzeniach. Mamy procedury, co zrobić krok po kroku. Tyle że - tak jak pokazuje film pana Sekielskiego - te procedury nie zawsze funkcjonują. Ważniejsza jest praca nad zmianą mentalności, nad zmianą wrażliwości. Potrzeba ogromnej pracy, żeby zmienić serca i umysły tych, którzy będą chociażby słuchać pokrzywdzonych - ocenił ksiądz.

Wideo: tvn24 Ksiądz Studnicki: prawdopodobnie przed nami fala ujawnień pokrzywdzonych

"Ta fala ujawnień dopiero nastąpi"

Ksiądz Studnicki został zapytany także o dane dotyczące pedofilii w polskim Kościele przedstawione przez Konferencję Episkopatu Polski podczas konferencji 14 marca. Wynika z nich, że od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku zgłoszenia wykorzystywania seksualnego małoletnich dotyczyły 382 duchownych. Według zaprezentowanych danych, łącznie - we wszystkich, również niepotwierdzonych przypadkach - było 625 ofiar wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

"Moi bliscy byli ofiarami. Jestem księdzem, żeby temu przeciwdziałać"

Problem pedofilii w Kościele widziałem już, zanim zostałem księdzem. Widziałem go, jak byłem...

- Tyle osób zgłosiło swoje pokrzywdzenie - powiedział ks. Studnicki. - Warto zwrócić uwagę w tych danych na wzrastającą liczbę doniesień, ona nieustannie wzrasta - mówił.

- Ciekawa rzecz jest taka, jak się ją porówna z innymi państwami i Kościołami, które przeżywały ten kryzys, (że - red.) do tej pory w Polsce nie było jeszcze jakiegoś takiego wielkiego skoku ujawnień, a w każdym z tych Kościołów były. Prawdopodobnie ta fala ujawnień dopiero nastąpi - przyznał.

Pytany, co wtedy z tym Kościół zrobi, powiedział, że "musi to przyjąć, musi wysłuchać osób pokrzywdzonych". - Już na czerwiec jest planowane kolejne szkolenie delegatów. Ten film też pokazał, że ciągle musimy się uczyć przyjmowania pokrzywdzonych, na takich warunkach na jakich chcą - zaznaczył.

Wideo: tvn24 "Jeśli któryś z przełożonych dopuścił się poważnych zaniedbań, powinien ponieść odpowiedzialność"

"Jeśli któryś z przełożonych dopuścił się poważnych zaniedbań, powinien ponieść odpowiedzialność"

Pytany, czy powinna powstać niezależna komisja w Kościele, odpowiedział: - Być może potrzebna jest niezależna komisja w Kościele. Do tego, aby wyjaśnić przeszłość i przypadki nadużyć seksualnych. Natomiast na pewno jest nam potrzebna większa współpraca w budowaniu strategii, która by nie tylko skupiała się na łapaniu przestępców, ale także na budowaniu systemu prewencji, żeby do takich przestępstw w przyszłości nie dochodziło.

Odniósł się do słów księdza Adama Szostka, który w poniedziałek w "Faktach po Faktach" w TVN24 powiedział, że "przykład Chile jest zachęcający, być może trzeba postąpić podobnie w przypadku episkopatu", czyli zdymisjonować biskupów.

- Papież daje narzędzia, by pociągać do odpowiedzialności przełożonych kościelnych. Przywołany przykład z Chile pokazuje, że papież ma odwagę to robić. Jeśli któryś z przełożonych dopuścił się poważnych zaniedbań w odpowiedzi na ten kryzys, powinien ponieść odpowiedzialność - ocenił ksiądz Studnicki.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix