Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: Fakty po Faktach
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO
Goście: ks. prof. Alfred Wierzbicki i o. Jacek Siepsiak

"Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

11 maja w internecie został opublikowany film dokumentalny Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka "Tylko nie mów nikomu" przedstawiający przypadki pedofili w polskim Kościele. Od tamtej pory jest szeroko komentowany wśród duchownych i polityków.

Rzecznik Watykanu: nuncjusz wyraził bliskość i solidarność Ojca Świętego i swoją z ofiarami nadużyć

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti przekazał w piątek, że nuncjusz apostolski w Warszawie...

"Wszyscy jesteśmy na tym samym wózku, wszyscy jesteśmy podejrzani"

Goście "Faktów po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki (etyk, teolog, kierownik Katedry Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ) i ojciec Jacek Siepsiak (jezuita, portal deon.pl) rozmawiali m.in. o zaufaniu do Kościoła. Ks. Wierzbicki przyznał, że teraz wszyscy księża są "podejrzani". - Wszyscy jesteśmy na tym samym wózku, wielką odpowiedzialność ponoszą także biskupi, którzy w wielu przypadkach po prostu rozsiewali tę zarazę - ocenił.

- Jeśli są informacje o księdzu z jednej diecezji dotyczące posiadania pornografii dziecięcej, a także tych niechlubnych czynów, to jak można go posyłać do innej diecezji? - pytał.

- Trzeba wiedzieć, czym jest pedofilia. Ona nawet nie jest zboczeniem, jest schorzeniem, w większości przypadków jest nieuleczalna. Teraz ten kryzys zaufania jest bardzo głęboki - mówił ks. prof. Wierzbicki.

Dodał jednak, że "nie wszyscy księża, nie wszyscy biskupi są w to uwikłani".

Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

- Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w...

"Myślę, że byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły"

- Potrzebne jest jednak bardzo głębokie oczyszczenie, może nam pomóc tylko Ojciec Święty, tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisję biskupów - powiedział. - Myślę, że byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - podkreślił.

- To nie jest jakaś zemsta, to jest sytuacja, w której i tak młodzież w Polsce odchodzi z Kościoła. To potwierdzają badania socjologiczne, niektóre mówią, że nawet 80 procent młodzieży nie chce mieć żadnego związku z Kościołem jeszcze sprzed filmu i sprzed tej fali, która teraz przechodzi - powiedział ksiądz. - Ryzykujemy utratę całego pokolenia. To jest właśnie ta cena, którą możemy zapłacić - dodał.

Wideo: tvn24 "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

"Wszystko zależy od tego, co teraz zrobimy"

Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - To zaufanie jest w kryzysie niewątpliwie. Wszystko zależy od tego, co teraz zrobimy - przyznał. - Jeżeli Kościół pokaże, że potrafi nawet nie tyle się oczyścić, co na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by to wszystko działało, by ten problem został poddany poważnej kontroli, poważnej superwizji, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

Komisja do spraw pedofilii "mogłaby działać wtedy, gdyby organy państwa zawiodły"

Platforma Obywatelska chce komisji państwowej do spraw pedofilii w Kościele. - W tej sprawie...

Na uwagę, że w Watykanie wiele się mówi o klerykalizmie, że tu tkwi część problemu, wyjaśnił, że "klerykalizm oznacza, że ktoś ma szczególną pozycję, szczególne przywileje, oznacza przede wszystkim to, że jest mniej kontrolowany, może działać w sposób nieprzejrzysty, nie jest równy wobec prawa, wobec pewnych reguł, tego, co powinniśmy stosować wobec zjawiska pedofilii".

- Dlatego klerykalizm jest taki groźny, stawia nas w uprzywilejowanej sytuacji i przez to tracimy zaufanie ludzi, którzy nie mogą kontrolować tego, co robimy - dodał.

"Trzeba się zastanowić nad sensem celibatu"

Ks. prof. Alfred Wierzbicki powiedział również, że "trzeba się zastanowić nad sensem celibatu, który powinien pozostać jako dar dla Kościoła". Jego zdaniem, nie powinien być obowiązkowy.

- Zwłaszcza, że widzimy, jak wielu ludzi jest niedojrzałych, a może gdyby nie było celibatu, byliby lepsi księża? - zastanawiał się.

O. Siepsiak powiedział, że widzi to bardzo podobnie. Jednak jak wyjaśnił, "jest wiele środowisk, w których celibat nie jest obowiązkowy, a jest tam pedofila". - I to jest argument w jedną stronę. Z drugiej strony celibat obowiązkowy wytwarza środowisko, do którego chętnie przychodzą ludzie, którzy mają problem z zakładaniem rodziny, też problemy emocjonalne. To jest środowisko pewnego podwyższonego ryzyka, jeżeli chodzi o pedofilię, stąd wymaga większej uwagi, większego czuwania - mówił.

- W Kościele rzymskokatolickim, jeżeli chodzi o kapłaństwo, mamy obowiązek, który tworzy specyficzne środowisko - dodał.

Kaczyński: PiS jest gotowe poprzeć komisję w sprawie pedofilii, ale nie tylko w Kościele

- Prawo i Sprawiedliwość jednoznacznie stwierdza: ani purpura, ani Nobel, ani Oscar, ani światowa...

"Kościół musi nauczyć się podziału władz"

Pytany, jak z tego kryzysu Kościół może wyjść, odpowiedział: - Przede wszystkim nie możemy zaufać tylko hierarchii. To musi być zmiana mentalności całego Kościoła. Musimy mieć ograniczone zaufanie, trzeba zmienić tę mentalność nazywaną klerykalną.

- Kiedyś obcinano złodziejom rękę i co z tego? Dalej mamy złodziejstwo. Musimy czuwać wszyscy - podkreślił.

- Kościół musi się nauczyć od współczesnej demokracji liberalnej podziału władz, bo w Kościele tak nie jest. Władza wykonawcza często jest jednocześnie władzą sądowniczą, biskup ma tę władzę w swoim ręku. Rozdzielenie władz i ich wzajemna kontrola jest bardzo potrzebna, też w Kościele. Potrzeba głębokich strukturalnych reform też jeżeli chodzi o zarządzanie Kościołem - powiedział o. Siepsiak.

Jego zdaniem, "niezależna komisja byłaby jakimś małym zwiastunem tego podziału".

Wideo: tvn24 "Kościół musi nauczyć się podziału władz"

"Niezależna komisja jest potrzebna, ale ekspercka, nie polityczna"

Ks. prof. Wierzbicki przyznał, że "niezależna komisja jest jak najbardziej potrzebna, ale ekspercka, nie polityczna". - Obawiam się, że tak ważna sprawa społecznie stałaby się przedmiotem politycznej rywalizacji. Mamy jakąś próbkę tego aktualnie - ocenił.

Pytany, kto miałby powołać jej skład, odparł: - Najlepiej, gdyby to była mieszana komisja, czyli powołuje Kościół i udostępnia archiwalne materiały, stoi za tym także autorytet państwa, ale tego nie robią ani księża, ani biskupi, ani politycy, tylko eksperci i to z różnych dziedzin.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Gerda3qx5
Gerda3qx5

Jeżeli z dłoni Narodu wypadnie Ewangelia, nie uratują jego poziomu moralnego, społecznego i kulturalnego żadne manifesty czy programy polityczne. Stefan kard. Wyszyński !!!!!!!!!!!!!! czy Wy Kapłani wzór dla Polski i Jej dzieci znakiem krzyża dłoniom Świętego Jana Pawła II błogosławieni brak wam siły ! ?? aby ukarać tych co depczą rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

    czytaj więcej »
   • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

    czytaj więcej »
   • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

    czytaj więcej »
   • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

    czytaj więcej »
   • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

    czytaj więcej »
   • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

    czytaj więcej »
   • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

    czytaj więcej »
   • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

    czytaj więcej »
   • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

    czytaj więcej »
   • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

    czytaj więcej »
   tvnpix