Fakty po Faktach

Goście: Radosław Markowski, Paweł Kowal i Aleksander Hall

"Prezydent miał ten dzień wpisany w swój los"

To była żenująca wypowiedź - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Skomentował w ten sposób wtorkowe słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że sędziowie Sądu Najwyższego, którzy po wydaniu orzeczenia przez unijny trybunał, ale jeszcze przed przed przyjęciem nowelizacji ustawy, wrócili do pracy, naruszają przepisy prawne i konstytucyjne. Gośćmi programu byli również Paweł Kowal i Aleksander Hall.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która - zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - umożliwia powrót do pełnienia urzędu sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy na mocy przyjętych głosami PiS przepisów musieli przejść w stan spoczynku.

Prezydent o "anarchii" wywołanej przez sędziów. Odpowiedź z Sądu Najwyższego

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy po wydaniu orzeczenia przez unijny trybunał, ale jeszcze przed...

We wtorek prezydent przemawiał podczas publicznego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ocenił, że złamaniem konstytucji były działania grupy sędziów Sądu Najwyższego, którzy - po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczenia w ich sprawie, a przed przyjęciem nowelizacji ustawy o SN - powrócili do Sądu Najwyższego, uznając, że stali się sędziami czynnymi, podjęli wcześniejsze funkcje i zaczęli wydawać wewnętrzne akty prawne oraz zarządzenia.

- Mamy sytuację, w której pewna grupa elity sędziowskiej uważa się za bezkarną i za taką, której polskie prawo nie obowiązuje tylko dlatego, że im się nie podoba - uznał prezydent.

PREZYDENT MÓWIŁ O "ANARCHII".
JEST ODPOWIEDŹ Z SĄDU NAJWYŻSZEGO >>>

"Miał ten dzień wpisany w swój los"

Były europoseł i były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal stwierdził, że w sprawie podpisania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym "nie było trudno być prorokiem".

Koniec problemów praworządności w Polsce? Sędzia Laskowski: zdecydowanie nie

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski ocenił we wtorek, że podpisana dzień wcześniej...

- Każdy, kto rozumie, jak działają instytucje europejskie i jakie powstały zależności między sytuacją w Polsce a instytucjami europejskimi i w końcu to, że nie udało się ugasić euroentuzjastycznej postawy Polaków, miał jasność, że dojdzie do takiej sytuacji - wskazywał w TVN24 publicysta i doktor nauk humanistycznych.

Kowal podkreślił, że "prezydent miał ten dzień wpisany w swój los".

"Natychmiast po orzeczeniu TSUE wycofać się z tej bezprawnej decyzji"

Profesor Markowski ocenił z kolei, że była to "żenująca wypowiedź prezydenta". - Była kierowana do własnego elektoratu i do tych, którym trzeba to usprawiedliwić - wskazywał politolog z Uniwersytetu SWPS.

- Nie była potrzebna żadna ustawa, żadne nowe polskie prawo. Po prostu trzeba było natychmiast po orzeczeniu trybunału europejskiego wycofać się z tej bezprawnej decyzji i tyle - podkreślił gość wtorkowych "Faktów po Faktach".

"Zdaje się, że teraz jest rozkaz, żeby chwalić Unię Europejską"

Proeuropejski przekaz konwencji PiS. "Jesteśmy sercem Europy"

Nie będzie polexitu – zapewniał Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji PiS. Premier...

Goście "Faktów po Faktach" komentowali też przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego i krajowego parlamentu. Skupili się na proeuropejskich hasłach, które głoszą od niedawna politycy PiS. Między innymi premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konwencji partii mówił o Polsce jako o "bijącym sercu Europy".

- Wygląda na to, że jest jakiś dzwonek alarmowy tam (w PiS - red.) włączony. Zdaje się, że teraz jest rozkaz, żeby chwalić Unię Europejską - powiedział Markowski.

Ocenił, że w partii rządzącej dokonał się "jakiś zwrot, który w najbliższym czasie będziemy obserwowali". - Nie wiadomo, czy kryje się za tym coś poważniejszego, czy to tylko instrumentalny zabieg przed wyborami - wskazał.

"Kiedy PiS ubiera owczą skórę, Polacy się mniej go boją"

Trzecim gościem programu był Aleksander Hall, działacz opozycji z czasów PRL i minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Hall ocenił, że zwrot PiS w stronę Unii Europejskiej "może się udać". - To udało się w 2015 roku i to zarówno w wyborach prezydenckich, jak i parlamentarnych. Kiedy PiS ubiera owczą skórę, Polacy się mniej go boją, są skłonni zaufać i nie widzą niebezpieczeństwa - wskazał gość "Faktów po Faktach".

Podkreślił, że "przyszłoroczne wybory będą wymagały dobrej pamięci, nie wyrzucania z niej tego, co się działo w Polsce przez te trzy czy cztery lata i dokonania wyboru roztropnego z myślą o przyszłości naszego kraju".

"Kiedy PiS ubiera owczą skórę, Polacy się mniej go boją"
Wideo: tvn24 "Kiedy PiS ubiera owczą skórę, Polacy się mniej go boją"

Odnosząc się do przedwyborczej sytuacji opozycji, stwierdził, że "znacznie łatwiej byłoby przyjąć założenie możliwie najszerszej koalicji, gdyby PiS szedł w kierunku radykalizmu".

- Jeśli będzie się przesuwał w stronę centrum i usypiał Polaków, bardzo wielu z nich - również przeciwników PiS - nie będzie widziało potrzeby stoczenia walki o to, czy Polska pozostanie państwem w pełni demokratycznym i praworządnym z niezależną władzą sądowniczą, czy też można sobie pozwolić na oddanie tego pola - dodał Hall.

"Dużo zależy od konkurencji"

Paweł Kowal wskazywał, że w przyszłorocznych wyborach "dużo zależy od konkurencji, czyli od tego, czy Grzegorz Schetyna (lider Platformy Obywatelskiej - red.) utrzyma w szyku całą opozycję".

Spekulował, że może się wydarzyć tak, iż "to, co jednoczy opozycję, próba budowy państwa praworządnego, instytucji i tak dalej, nagle zejdzie na drugi plan". - Bo niektóre postaci opozycji - jest takie ryzyko moim zdaniem - zaczną realizować wyłącznie swoją, niemal indywidualną agendę - zaznaczył Kowal.

"Dużo zależy od konkurencji"
Wideo: tvn24 "Dużo zależy od konkurencji"

Profesor Markowski mówiąc o wyborach do Parlamentu Europejskiego podkreślił, iż "po raz pierwszy będziemy mieli taką sytuację, że partia ewidentnie eurosceptyczna, jeśli nie antyeuropejska będzie de facto promowała mobilizację do tych wyborów".

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Maciej0fm0
Maciej0fm0

To sa tacy sedziowie na telefon ale juz
z nowymi telefonami tak ze nie ma
mozliwosci aby wyrok nie byl
""sprawiedliwy""

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

    czytaj więcej »
   • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

    czytaj więcej »
   • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

    czytaj więcej »
   • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

    czytaj więcej »
   • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

    czytaj więcej »
   • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

    czytaj więcej »
   • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

    czytaj więcej »
   • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

    czytaj więcej »
   • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

    czytaj więcej »
   • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

    czytaj więcej »
   tvnpix