Fakty po Faktach

Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz

"Wspólna lista do Senatu byłaby bardzo dobrym sygnałem"

My kierujemy się filozofią "szukamy przyjaciół, a nie wskazujemy wrogów" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując dołączenie jego partii do Koalicji Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że kolejnym krokiem, jaki podejmie koalicja będzie być może "wspólna lista do Senatu". - Myślę, że byłaby bardzo dobrym sygnałem jeszcze przed wyborami europejskimi - ocenił.

W sobotę Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydowało o dołączeniu do Koalicji Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na obradach Rady Naczelnej za przystąpieniem do koalicji zagłosowało 86 członków rady, 8 było przeciw.

Lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 w sobotę, że ten wynik "pokazuje, jak ważne jest, żeby wewnątrz partii stosować zasady demokratyczne".

"Szukamy przyjaciół, a nie wskazujemy wrogów"

Kosiniak-Kamysz przyznał, że była decyzja o dołączeniu do szerokiej koalicji opozycyjnej była trudna.

PSL dołącza do Koalicji Europejskiej

Polskie Stronnictwo Ludowe dołącza do Koalicji Europejskiej - poinformowali ludowcy na Twitterze....

- Szukaliśmy najlepszego rozwiązania dla swojej formacji - mówił. Pytany, co ostatecznie zdecydowało o dołączeniu do Koalicji Europejskiej, odpowiedział, że "chęć zbudowania oferty, która jest w stanie wygrać te wybory, zmienić pozycję Polski w Europie".

- Bo bez zwycięstwa w tych wyborach nie będzie zwycięstwa na jesieni nie będzie zmiany rządu, nie będzie zmiany filozofii funkcjonowania państwa Polskiego w Europie - wskazywał.

- My kierujemy się filozofią "szukamy przyjaciół, a nie wskazujemy wrogów" - dodał szef PSL.

"Różnią nas sprawy światopoglądowe"

Lider PSL podkreślał, że fundamentów, które łączą partie w Koalicji Europejskiej jest wiele.

Zieloni dołączyli do Koalicji Europejskiej

Rada Krajowa Partii Zieloni zdecydowała w niedzielę o dołączeniu do Koalicji Europejskiej -...

Wymieniał w tym kontekście "proeuropejskość, wartości demokratyczne, demokratyczne państwo prawa, samorządne państwo, w którym zasada subsydiarności, na której funkcjonuje, czyli podstawowa zasada Unii Europejskej pomocniczości (...), czyste powietrze, tania zielona energia, sprawy związane z wsią i rolnictwem, zwiększenie budżetu europejskiego na politykę spójności, politykę rolną sprawy choćby związane z bezpieczeństwem Unii Europejskiej, a przez to bezpieczeństwem Polski".

- Oczywiście różnią nas sprawy światopoglądowe, ale o tym nie będzie się decydować w Unii Europejskiej

Kosiniak-Kamysz o wspólnej liście koalicji do Senatu

Gość "Faktów po Faktach" zapewnił, że "będą też kolejne kroki odkrywane przed wyborami europejskimi".

- Jeden zdradzam - Senat - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz. Dopytywany, czy to oznacza, że Koalicja Europejska pójdzie razem w wyborach do Senatu, odpowiedział, że "to już za dużo powiedziane, bo to trzeba wszystko dogadać".

- Wspólna lista do Senatu myślę, że byłaby bardzo dobrym sygnałem jeszcze przed wyborami europejskimi - ocenił lider ludowców.

Coraz więcej ugrupowań w Koalicji Europejskiej

Nowoczesna dołącza do Koalicji Europejskiej

W piątek na zebraniu zarządu Nowoczesnej zdecydowaliśmy, że Nowoczesna będzie współtworzyć...

Na początku lutego grupa byłych premierów i byłych szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o powstanie koalicji i stworzenie szerokiej listy w wyborach do PE. Autorzy apelu zwrócili się do "odpowiedzialnych sił i środowisk politycznych, samorządowych i obywatelskich" o wystawienie "jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE".

Pod deklaracją podpis złożyli byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, Hanna Suchocka, a także byli szefowie MSZ: Radosław Sikorski, Grzegorz Schetyna, Adam Daniel Rotfeld.

16 lutego o dołączeniu do Koalicji Europejskiej zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dzień później taką decyzję podjęła też Rada Krajowa Partii Zieloni. Tworzona przez byłych polityków Nowoczesnej partia Teraz! dołączenie do koalicji ogłosiła 18 lutego. W piątek taką decyzję podjął zarząd Nowoczesnej, a w sobotę Polskie Stronnictwo Ludowe.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.

"To jest pierwszy sukces wielkiej koalicji"

Kosiniak-Kamysz komentował także w TVN24 przedwyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości.

Wolność, równość, nowe 500+ i "trzynastka" dla emerytów. Kaczyński na konwencji PiS

W sobotę w Warszawie pod hasłem "Nowa arena programowa" odbyła się konwencja Prawa i...

Jarosław Kaczyński w sobotę podczas konwencji partyjnej PiS zapowiedział między innymi rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i pomoc dla emerytów, o której mówił, że to "taka 'trzynastka' w postaci najniższej emerytury, 1100 złotych, dla każdego emeryta".

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że 500 plus na pierwsze dziecko, to była poprawka Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także Platformy Obywatelskiej. Zauważył, że kiedy została zgłoszona, posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciwko niej.

- To jest pierwszy sukces wielkiej koalicji, bo jak powstaje naprawdę silny blok, który może wygrać z PiS-em, no to pojawił się strach w PiS-ie i realizują postulat, który sami obiecali z resztą jeszcze w tamtej kampanii - dodał gość "Faktów po Faktach".

Zaznaczył przy tym, że jego ugrupowanie będzie utrzymywać 500 plus, jak wygra wybory.

- Ja jestem chętny złożyć tę ustawę już w poniedziałek, chyba nawet jest taka ustawa złożona, więc ją tylko trzeba - dodał lider ludowców. Jak ocenił, "tutaj autorstwo nie ma znaczenia, ważne żeby ten projekt wszedł".

"Ten projekt jest o połowę gorszy od tego, co my prezentujemy"

Odnosząc się do propozycji gość "Faktów po Faktach ocenił, że "to jest plan typowo na ten rok, to nie jest rozwiązanie systemowe".

"To wszystko są nasze hasła". Opozycja o propozycjach PiS

Jarosław Kaczyński, nie mając żadnego pomysłu na kampanię europejską, próbuje - kradnąc dobre...

- My proponujemy coś innego - emerytura bez podatku, i mamy też porozumienie w ramach naszej koalicji co do tego - mówił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest to propozycja "dalej idąca, bo jest co roku i [zakłada - red.] zwolnienie z podatków wszystkich emerytów".

Jak mówił szef PSL, "1100 złotych to jest połowa tego, co my proponujemy rocznie w emeryturze bez podatku od najniższej emerytury, bo podatek od najniższej emerytury rocznie to jest 2200 [złotych - red.]".

- Tu jest propozycja 1100 złotych jednorazowo, przed wyborami. Ten projekt jest o połowę gorszy od tego, co my prezentujemy - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix