Fakty po Faktach

Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz

"Wspólna lista do Senatu byłaby bardzo dobrym sygnałem"

My kierujemy się filozofią "szukamy przyjaciół, a nie wskazujemy wrogów" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując dołączenie jego partii do Koalicji Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że kolejnym krokiem, jaki podejmie koalicja będzie być może "wspólna lista do Senatu". - Myślę, że byłaby bardzo dobrym sygnałem jeszcze przed wyborami europejskimi - ocenił.

W sobotę Polskie Stronnictwo Ludowe zdecydowało o dołączeniu do Koalicji Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na obradach Rady Naczelnej za przystąpieniem do koalicji zagłosowało 86 członków rady, 8 było przeciw.

Lider ugrupowania Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 w sobotę, że ten wynik "pokazuje, jak ważne jest, żeby wewnątrz partii stosować zasady demokratyczne".

"Szukamy przyjaciół, a nie wskazujemy wrogów"

Kosiniak-Kamysz przyznał, że była decyzja o dołączeniu do szerokiej koalicji opozycyjnej była trudna.

PSL dołącza do Koalicji Europejskiej

Polskie Stronnictwo Ludowe dołącza do Koalicji Europejskiej - poinformowali ludowcy na Twitterze....

- Szukaliśmy najlepszego rozwiązania dla swojej formacji - mówił. Pytany, co ostatecznie zdecydowało o dołączeniu do Koalicji Europejskiej, odpowiedział, że "chęć zbudowania oferty, która jest w stanie wygrać te wybory, zmienić pozycję Polski w Europie".

- Bo bez zwycięstwa w tych wyborach nie będzie zwycięstwa na jesieni nie będzie zmiany rządu, nie będzie zmiany filozofii funkcjonowania państwa Polskiego w Europie - wskazywał.

- My kierujemy się filozofią "szukamy przyjaciół, a nie wskazujemy wrogów" - dodał szef PSL.

"Różnią nas sprawy światopoglądowe"

Lider PSL podkreślał, że fundamentów, które łączą partie w Koalicji Europejskiej jest wiele.

Zieloni dołączyli do Koalicji Europejskiej

Rada Krajowa Partii Zieloni zdecydowała w niedzielę o dołączeniu do Koalicji Europejskiej -...

Wymieniał w tym kontekście "proeuropejskość, wartości demokratyczne, demokratyczne państwo prawa, samorządne państwo, w którym zasada subsydiarności, na której funkcjonuje, czyli podstawowa zasada Unii Europejskej pomocniczości (...), czyste powietrze, tania zielona energia, sprawy związane z wsią i rolnictwem, zwiększenie budżetu europejskiego na politykę spójności, politykę rolną sprawy choćby związane z bezpieczeństwem Unii Europejskiej, a przez to bezpieczeństwem Polski".

- Oczywiście różnią nas sprawy światopoglądowe, ale o tym nie będzie się decydować w Unii Europejskiej

Kosiniak-Kamysz o wspólnej liście koalicji do Senatu

Gość "Faktów po Faktach" zapewnił, że "będą też kolejne kroki odkrywane przed wyborami europejskimi".

- Jeden zdradzam - Senat - dodał Władysław Kosiniak-Kamysz. Dopytywany, czy to oznacza, że Koalicja Europejska pójdzie razem w wyborach do Senatu, odpowiedział, że "to już za dużo powiedziane, bo to trzeba wszystko dogadać".

- Wspólna lista do Senatu myślę, że byłaby bardzo dobrym sygnałem jeszcze przed wyborami europejskimi - ocenił lider ludowców.

Coraz więcej ugrupowań w Koalicji Europejskiej

Nowoczesna dołącza do Koalicji Europejskiej

W piątek na zebraniu zarządu Nowoczesnej zdecydowaliśmy, że Nowoczesna będzie współtworzyć...

Na początku lutego grupa byłych premierów i byłych szefów MSZ podpisała deklarację zawierającą apel o powstanie koalicji i stworzenie szerokiej listy w wyborach do PE. Autorzy apelu zwrócili się do "odpowiedzialnych sił i środowisk politycznych, samorządowych i obywatelskich" o wystawienie "jednej, szerokiej listy, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w UE".

Pod deklaracją podpis złożyli byli premierzy: Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Kazimierz Marcinkiewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Leszek Miller i Marek Belka, Hanna Suchocka, a także byli szefowie MSZ: Radosław Sikorski, Grzegorz Schetyna, Adam Daniel Rotfeld.

16 lutego o dołączeniu do Koalicji Europejskiej zdecydował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dzień później taką decyzję podjęła też Rada Krajowa Partii Zieloni. Tworzona przez byłych polityków Nowoczesnej partia Teraz! dołączenie do koalicji ogłosiła 18 lutego. W piątek taką decyzję podjął zarząd Nowoczesnej, a w sobotę Polskie Stronnictwo Ludowe.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja.

"To jest pierwszy sukces wielkiej koalicji"

Kosiniak-Kamysz komentował także w TVN24 przedwyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości.

Wolność, równość, nowe 500+ i "trzynastka" dla emerytów. Kaczyński na konwencji PiS

W sobotę w Warszawie pod hasłem "Nowa arena programowa" odbyła się konwencja Prawa i...

Jarosław Kaczyński w sobotę podczas konwencji partyjnej PiS zapowiedział między innymi rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i pomoc dla emerytów, o której mówił, że to "taka 'trzynastka' w postaci najniższej emerytury, 1100 złotych, dla każdego emeryta".

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że 500 plus na pierwsze dziecko, to była poprawka Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także Platformy Obywatelskiej. Zauważył, że kiedy została zgłoszona, posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciwko niej.

- To jest pierwszy sukces wielkiej koalicji, bo jak powstaje naprawdę silny blok, który może wygrać z PiS-em, no to pojawił się strach w PiS-ie i realizują postulat, który sami obiecali z resztą jeszcze w tamtej kampanii - dodał gość "Faktów po Faktach".

Zaznaczył przy tym, że jego ugrupowanie będzie utrzymywać 500 plus, jak wygra wybory.

- Ja jestem chętny złożyć tę ustawę już w poniedziałek, chyba nawet jest taka ustawa złożona, więc ją tylko trzeba - dodał lider ludowców. Jak ocenił, "tutaj autorstwo nie ma znaczenia, ważne żeby ten projekt wszedł".

"Ten projekt jest o połowę gorszy od tego, co my prezentujemy"

Odnosząc się do propozycji gość "Faktów po Faktach ocenił, że "to jest plan typowo na ten rok, to nie jest rozwiązanie systemowe".

"To wszystko są nasze hasła". Opozycja o propozycjach PiS

Jarosław Kaczyński, nie mając żadnego pomysłu na kampanię europejską, próbuje - kradnąc dobre...

- My proponujemy coś innego - emerytura bez podatku, i mamy też porozumienie w ramach naszej koalicji co do tego - mówił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest to propozycja "dalej idąca, bo jest co roku i [zakłada - red.] zwolnienie z podatków wszystkich emerytów".

Jak mówił szef PSL, "1100 złotych to jest połowa tego, co my proponujemy rocznie w emeryturze bez podatku od najniższej emerytury, bo podatek od najniższej emerytury rocznie to jest 2200 [złotych - red.]".

- Tu jest propozycja 1100 złotych jednorazowo, przed wyborami. Ten projekt jest o połowę gorszy od tego, co my prezentujemy - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

  czytaj więcej »
 • Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej »
 • "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  PiS powinien się zachować inaczej niż do tej pory. Powinien jutro rano usiąść do rozmów z nauczycielami - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się do możliwego strajku nauczycieli 8 kwietnia. Gośćmi pierwszej części programu byli Ireneusz Krzemiński i Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
tvnpix