Fakty po Faktach

Gość: Kazimierz Marcinkiewicz

"Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

Bez Komisji Nadzoru Finansowego i pomocy banków upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny. Ci, którzy wcześniej sprawowali nadzór, powinni być w prokuraturze - komentował w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów w sprawie SKOK-u Wołomin postawionych byłemu szefowi KNF oraz podległym mu urzędnikom. Pozostałymi gośćmi programu byli Jerzy Wenderlich, Urszula Pasławska, Paweł Zalewski oraz Barbara Labuda.

Były szef KNF zwolniony z prokuratury

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak oraz sześciu jego współpracowników, w tym...

W czwartek agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2016 Andrzeja Jakubiaka, jego zastępcę Wojciecha Kwaśniaka i pięciu innych byłych urzędników Komisji. Prokuratura postawiła im zarzuty niedopełnienia obowiązków w sprawie SKOK Wołomin.

W piątek wieczorem mecenas Jerzy Naumann poinformował, że Andrzej J. został już zwolniony, Wojciech Kwaśniak zostanie zwolniony za kilka godzin. Jak dodał, reszta zatrzymanych również jest "sukcesywnie zwalniana".

Były premier Kazimierz Marcinkiewicz ocenił w piątek w "Faktach po Faktach", że zarzuty są "niesamowite". Jak tłumaczył, to Komisja Nadzoru Finansowego po pół roku pracy, nadzoru nad SKOK-ami, wystąpiła do prokuratury w sprawie SKOK-u Wołomin.

"To oni powinni być dziś w prokuraturze"

Marcinkiewicz zwrócił uwagę, że nieprawidłowości w SKOK-u Wołomin zaczęły się w 2008 roku.

- Trwały przez cały ten czas (...) Nadzór nad nimi sprawował dzisiejszy senator [PiS, Grzegorz - przyp. red.] Bierecki i Kasa Krajowa [SKOK - red.]. Nadzorcy zamiast przeprowadzić odpowiednie badania SKOK-u Wołomin, zamiast zwrócić się do prokuratury o zbadanie nieprawidłowości, dawali nagrody - stwierdził były szef rządu.

Ziobro: fakty w sprawie SKOK Wołomin są miażdżące

Po przeprowadzonych kontrolach, najpóźniej w październiku 2013 roku, powinna być wydana decyzja o...

- Oni nie są przesłuchiwani. To oni sprawowali wtedy nadzór, to oni powinni być dziś w prokuraturze w Szczecinie, a nie KNF - ocenił.

- Afera SKOK-ów w Polsce to jest w ogóle największa afera wolnej Polski. Nigdzie nie straciliśmy pięciu miliardów złotych, z czego część [pieniędzy - przyp. red.] ludzie w ogóle stracili nieodwołalnie. Bez KNF-u, bez przejęcia nadzoru przez KNF i bez pomocy banków, upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny - podkreślił były premier.

Zauważył, że SKOK-i zostały objęte nadzorem KNF-u tak późno, bo były prezydent Lech Kaczyński skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Jego zdaniem obóz rządzący próbując "zakryć" obecną aferę KNF z udziałem Marka Chrzanowskiego i "sięgając do tamtej sprawy, strzela sobie w nogę". Marcinkiewicz dodał, że "afera SKOK-ów wyciągnięta będzie na wierzch i będziemy mogli o niej mówić, [o tym - przyp. red.], że winni są zupełnie gdzie indziej i że to oni powinni siedzieć, a nie ci ludzie, którzy są niewinni i którzy tę aferę SKOK-u Wołomin wykryli".

"Państwo polskie zapłaci tym osobom"

Zdaniem byłego premiera "aferą jest nawet to, w jaki sposób ci ludzie zostali zatrzymani". Zauważył, że to sprawa sprzed czterech lat i każdy mógł być wezwany do prokuratury, żeby złożyć zeznania.

- Państwo polskie zapłaci tym osobom za to, że o 6 rano zostały ściągnięte przez CBA jak bandyci - podkreślił Marcinkiewicz w "Faktach po Faktach".

"To nie ten sam Jarosław Kaczyński"

"To nie my złamaliśmy konstytucję, to nasi poprzednicy"

Potrzebne jest sprawne państwo i instytucje, dynamiczna grupa przedsiębiorców oraz podmiotowa...

Marcinkiewicz odniósł się również do wyjazdowego posiedzenia klubu PiS w Jachrance. Wystąpił na nim prezes Jarosław Kaczyński.

Były premier stwierdził, że "to już nie jest ten sam Jarosław Kaczyński". Ocenił, że jest "bez formy i polotu".

- Wystąpienie nie wleje nadziei w Polaków - dodał.

- Głównie było o Donaldzie Tusku, bo został chyba dwa razy wymieniony, a raz zasugerowany był jego syn, co zresztą jest tym głupsze (...), że synków, którzy muszą gdzieś pracować, mamy dziś co nie miara prawie w każdej instytucji. Na tle tych synków dzisiejszych, wspominanie syna Donalda Tuska jest strasznie nieeleganckie - ocenił.

- Po drugie, po trzech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości przypominanie afer sprzed lat, bez wskazania aferzystów siedzących w więzieniach, jest niewiarygodne. Jeśli były afery, gdzie są więzienia pełne aferzystów? - pytał Marcinkiewicz.

Jarosław Kaczyński podczas swojego wystąpienia przywołał przykład "afery VAT". - Ta afera - a w każdym razie bardzo wiele na to wskazuje - to nie była afera rozproszona, w jakiejś mierze tolerowana przez rząd. To była po prostu afera tego rządu (PO-PSL) - zaznaczył prezes PiS. Podkreślił również, że jest tutaj także kwestia odpowiedzialności przedstawicieli tego rządu i jego szefa, a także - jak dodał - odpowiedzialności w świetle prawa karnego.

"To nie ten sam Jarosław Kaczyński"
Wideo: tvn24 "To nie ten sam Jarosław Kaczyński"

OGLĄDAJ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" >>>

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

  czytaj więcej »
 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
 • "Często się zastanawiam, czy jest granica". Owsiak o hejcie w internecie

  "Często się zastanawiam, czy jest granica". Owsiak o hejcie w internecie

  Kiedy się w Polsce coś dzieje, zobacz, jaki jest ruch w internecie. Są głosy za, są głosy przeciw. Jest to nieokiełznane, treści są często szalone, dyskredytujące nas. Często sam się zastanawiam, czy jest jakaś granica - podkreślał w "Faktach po Faktach" TVN24 Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówił o przygotowaniach do 27. Finału WOŚP, w tym także o pracy pod presją internetowego hejtu. Gośćmi drugiej części programu byli: doc. Ewa Pietrzyk- Zieniewicz (politolog, Uniwersytet Warszawski) i dr Tomasz Płudowski (politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Collegium Civitas).

  czytaj więcej »
 • Miller: PiS nie chce, żeby na prawo od niego wyrastały jakieś siły polityczne

  Miller: PiS nie chce, żeby na prawo od niego wyrastały jakieś siły polityczne

  Być może jest to sygnał dla środowisk prawicowych pokazujący: lepiej idźcie z nami, to będziecie mieli określone profity i nie budujcie niczego na prawo od nas, bo jesteśmy w stanie to przerwać - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Skomentował w ten sposób nominację posła Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji. Gośćmi kolejnych części programu byli: Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prof. Monika Płatek i Paula Sawicka.

  czytaj więcej »
 • "Rząd flirtował z narodowcami na ulicach Warszawy. Dzisiaj zawarli formalny związek"

  "Rząd flirtował z narodowcami na ulicach Warszawy. Dzisiaj zawarli formalny związek"

  Adam Andruszkiewicz jest emanacją tego rządu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz (PO). Grzegorz Długi (Kukiz'15) ocenił z kolei, że nominacja dla Andruszkiewicza pokazuje, że "decyzje polityczne w naszym kraju nie są podejmowane na podstawie jakiegoś wielkiego zamysłu tylko na podstawie krótkoterminowej walki politycznej". Gościem drugiej części programu był Paweł Śpiewak.

  czytaj więcej »
tvnpix