Fakty po Faktach

Goście: Aleksander Smolar i Paweł Kowal

Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

We wtorek ze stanowiska odwołany został Kazimierz Kujda. Złożył na ręce ministra środowiska Henryka Kowalczyka rezygnację z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W piątek "Rzeczpospolita" opublikowała informacje dotyczące współpracy Kujdy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Kazimierz Kujda odwołany ze stanowiska

Kazimierz Kujda złożył na moje ręce rezygnację z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony...

O byłym prezesie Srebrnej stało się głośno z powodu publikacji "Gazety Wyborczej" z wtorku 5 lutego. Dziennik ujawnił stenogramy i nagrania z dwóch rozmów austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera z Kujdą z czerwca 2018 roku, które odbyły się w siedzibie NFOŚ.

Firmy austriackiego biznesmena miały przygotować inwestycję budowy składającego się z dwóch wież biurowca dla powiązanej z PiS spółki Srebrna w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ O TAK ZWANYCH TAŚMACH KACZYŃSKIEGO >>>

"Sytuacja dotyczy samego jądra ośrodka władzy"

Do tych wydarzeń odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24: Aleksander Smolar (Fundacja Batorego) i Paweł Kowal (były wiceszef MSZ, Polska Akademia Nauk).

- Ta sytuacja (ze spółką Srebrna - red.) różni się tym od wszystkich innych, że dotyczy samego jądra ośrodka władzy. Nawet jeżeli ona nie rozchodzi się od razu, nie promieniuje na te kręgi społeczne, które popierają opozycję, to ona będzie się stawała źródłem frustracji ludzi, którzy ukształtowali w sobie pewien mit - powiedział Kowal.

Jak przyznał, jego w tej historii "interesuje rozdźwięk między deklaracjami a rzeczywistością".

- To doprowadzi do dużej zmiany politycznej - podkreślił.

- Te problemy związane ze Srebrną, z lustracją pana Kujdy są ważne, dlatego że dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować skutki tego. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - dodał.

"Elementy pewnego procesu rozkładu"

Opozycja uważa, że o przeszłości Kujdy - byłego prezesa spółki Srebrna, zaufanego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego - PiS musiało wiedzieć wcześniej. PiS jednak zaprzecza i mówi o zaskoczeniu.

Zdaniem Aleksandra Smolara, od dłuższego czasu pojawiają się "zaskakujące opinię publiczną, ale przede wszystkim PiS, różne wydarzenia bardzo negatywne dla PiS-u". - To świadczy o utracie pewnej kontroli przez Kaczyńskiego - ocenił.

Dymisja prezesa Kujdy. "Wyjęto tę instytucję z listy, które podlegają lustracji"

Kazimierz Kujda nie jest już prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - złożył dymisję, a...

- Te fakty, które teraz są ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - powiedział.

Pytany, czy sytuacja taka jak z prezesem Kujdą ma wpływ na wyborców, odpowiedział, że "niektórych ruszy". Jednak - jak dodał - "jest bardzo dużo rodzin w Polsce, które traktują to jako być może wstydliwą, nieprzyjemną, ale pewną normalność". - Nikt nie będzie podejrzewał, że Jarosław Kaczyński celowo bierze sobie takiego współpracownika - mówił.

- Ja bym to widział raczej jako przeciwstawienie temu, do czego zawsze dążył Kaczyński, czyli: kontrola, kontrola, kontrola, centralizacja i kontrola. Tu widać, że on nie kontroluje procesów, które są bardzo istotnymi procesami rozkładu - ocenił.

Smolar: Kaczyński nie kontroluje procesów, które są bardzo istotnymi procesami rozkładu
Wideo: tvn24 Smolar: Kaczyński nie kontroluje procesów, które są bardzo istotnymi procesami rozkładu

Jak zauważył Paweł Kowal, informacja o współpracy Kazimierza Kujdy z SB "była od pewnego czasu całkowicie publiczna". - Ja sam też często zawodowo pracuję na dokumentach, które znajdują się w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej, to było całkowicie jawne. Na pewno kilka dni temu, kiedy jeszcze o tym się nie mówiło, można było wbić nazwisko tego pana i było wiadomo co się znajduje w zasobie IPN-u. Tak działa ten katalog, każdy to może sobie sprawdzić - powiedział.

Współpraca Kujdy z SB

Kazimierz Kujda to bliski współpracownik prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jest byłym prezesem spółki Srebrna. Według informacji "Rz" współpracował z SB od 1979 roku. W związku z tymi doniesieniami Kujda wydał w czwartek oświadczenie, w którym stwierdził, że w młodości "mógł podpisać jakieś dokumenty".

Zapewniał przy tym, że "nigdy nie podjął z SB współpracy, która prowadziłaby do krzywdzenia kogokolwiek lub naruszania czyichś dóbr".

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix