Fakty po Faktach

Goście: Joanna Mucha i Maciej Gdula

"To nie jest tak, że toczymy wojnę z PiS. My toczymy wojnę o Polskę"

Tylko wtedy, kiedy będziemy razem, jesteśmy w stanie wygrać z PiS. I to wygrać naprawdę, z wielkim sukcesem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha (PO). - Ten sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja - stwierdził Maciej Gdula z ugrupowania Roberta Biedronia. - Odsunięcie PiS od władzy jest możliwe, ale nie jest możliwe pod skrzydłami Grzegorza Schetyna - dodał. Gościem drugiej części programu był Marek Borowski.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24, gdyby wybory odbyły się w najbliższych dniach, wygrałaby je Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie). Pokonałaby Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska). Na trzecim miejscu uplasowałaby się Wiosna, nowa partia Roberta Biedronia.

Wiosna na podium, siedem partii w Sejmie. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Na czele Zjednoczona Prawica, później Koalicja Obywatelska, a na trzecim miejscu Wiosna, nowa...

"Jeśli będziemy potrafili pójść razem do tych wyborów, to jesteśmy potęgą"

Do tego badania odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha (PO) i Maciej Gdula (Wiosna).

- Podchodzę do tego sondażu absolutnie entuzjastycznie. Dlatego, że po raz pierwszy PiS ma poniżej 30 procent, a to oznacza, że tam się zacznie porządna walka - stwierdziła posłanka PO.

- Platforma, partia Wiosna, SLD, PSL, Nowoczesna - jesteśmy potęgą. Według tego sondażu, jesteśmy potęgą, jeśli będziemy potrafili się dogadać i pójść razem do tych wyborów - podkreślała.

"To nie jest tak, że my toczymy wojnę z PiS"

Na uwagę, że Robert Biedroń nie chce iść w koalicji z Platformą, odparła: - Robert Biedroń za każdym razem się zarzeka, że nie, że nie, że nie. Jest dużo czasu (na rozmowy - red.).

- To nie jest tak, że my toczymy wojnę z PiS, my toczymy wojnę o Polskę. Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy razem, jesteśmy w stanie tę wojnę wygrać. I to wygrać naprawdę z wielkim sukcesem - powiedziała Mucha.

Zwracając się do Macieja Gduli powiedziała: - Nie powiecie mi, że jesteście tak samo daleko od Platformy, jak jesteście od PiS, bo to po prostu nie jest prawda. To jest pewnego rodzaju zabieg marketingowy, ale to nie jest prawda.

Opozycja drży na widok Wiosny. Boją się, że Biedroń da wygraną PiS-owi

Wśród polityków opozycji trudno znaleźć kibiców inicjatywy politycznej Roberta Biedronia. Ich...

"Sondaż na pewno obala jeden mit"

Zdaniem Macieja Gduli, "ten sondaż na pewno obala jeden mit". - Mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja. To znaczy (mit - red.), że wszyscy muszą przyjść pod skrzydła Grzegorza Schetyny, zjednoczyć się i wspólnie stawić czoła PiS - powiedział.

- Jest różnica pomiędzy walką z PiS w jednym obozie i odsunięciem partii Kaczyńskiego od władzy. To są dwie różne sprawy. I mam wrażenie, że ten sondaż pokazuje, że odsunięcie PiS od władzy jest możliwe, ale nie jest możliwe pod skrzydłami Grzegorza Schetyna - ocenił.

Odnosząc się do niedzielnej konwencji partii Wiosna, stwierdził, że pokazała ona, że "Robert Biedroń jest bardzo sprawnym przywódcą, że to nie jest tylko produkt marketingowy, ale tam jest jakaś wizja".

- Ten sondaż moim zdaniem zmusi do jednego - Grzegorz Schetyna zakończy swoje gry polityczne i zajmie się programem. Niech się zastanowi, jaka jest jego pozytywna wizja dla Polski - powiedział.

Profesor Gdula: sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja
Wideo: tvn24 Profesor Gdula: sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja

"Biedroń zatrzymał się na etapie postrzegania Platformy sprzed pięciu lat"

"W interesie PiS-u jest to, żeby po stronie opozycji powstawało jak najwięcej partii"

Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ruch Roberta Biedronia jest w interesie PiS-u -...

- Chciałabym, żebyśmy przestali mówić, że idziemy pod czyimiś skrzydłami. Bądźmy wszyscy tymi skrzydłami - apelowała Mucha.

- Nie ma nic złego w tym, że wszyscy, jako opozycja, chcemy tego, żeby Polska była europejska, żeby kobieta w Polsce mogła się rozwinąć, mogła swój talent, swoją ambicję zrealizować tak, jak będzie chciała, żeby był normalny rynek, gospodarka, która dba o najsłabszych - wymieniała.

Jej zdaniem, "Biedroń zatrzymał się na etapie postrzegania Platformy sprzed pięciu lat".

- Ale popatrzcie, jak wyglądała nasza kampania samorządowa, naszych prezydentów, z jakimi hasłami oni szli do tej kampanii. To jest inna PO. Wy macie w głowie starą Platformę, my się też zmieniamy - mówiła, zwracając się do Gduli. - Naprawdę jest przestrzeń do współpracy - dodała.

Gdula: chcemy rozmawiać także z elektoratem Prawa i Sprawiedliwości

Maciej Gdula powiedział, że Wiosna "decyduje się na to, żeby rozmawiać także z elektoratem Prawa i Sprawiedliwości". - Nie chcemy go spisywać na straty. Chcemy do niego dotrzeć, mamy dla niego ofertę - stwierdził.

Przyznał, że "ma problem z tą koncepcją Koalicji Obywatelskiej, która się rozciąga od Giertycha do Nowackiej". - Ja po prostu nie wiem, czego się spodziewać - powiedział.

- My mamy dość jednoznaczny program. Mam wrażenie, że hasła, które są w jakimś sensie hasłami dawnymi, które już funkcjonowały, mają zupełnie nowe życie w Wiośnie - ocenił.

Wiosna - nowa partia Roberta Biedronia

Robert Biedroń oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności swojej nowej partii politycznej...

O PROGRAMIE WIOSNY CZYTAJ TUTAJ >>>

Podał przykład rozdziału Kościoła od państwa. - To nie jest tylko tak, że my chcemy pójść załatwić kościół. To jest krytyka pewnej biurokratycznej instytucji. Tam w ogóle nie ma krytyki religii - podkreślał.

- Nie będziecie w stanie zrealizować swojego programu na milimetr i to przez najbliższą dekadę, jeśli jesienią wygra PiS. Wtedy wasza Wiosna się jesienią skończy - odpowiedziała mu Mucha.

Jednak jak mówił Gdula, Wiosna "dociera do ludzi, którzy nie chcą, żeby iść pod wspólnym mianownikiem niechęci do PiS". - Chcą mieć jakiś pozytywny program i my ten program im oferujemy - dodał.

"Czas jest taki, że tu nie można myśleć o swoich ambicjach"

- To nie jest nasza wojna z PiS. To jest nasza wspólna, moja, twoja, wojna o Polskę. To musicie w końcu zrozumieć. Jeśli pójdziemy razem to będziemy mieli tych pięć, dziesięć mandatów więcej i to może diametralnie zmieniać całą scenę polityczną. To tylko sprawia, że jesteście w stanie w większym stopniu swój program zrealizować - kontynuowała Mucha.

- Czas jest taki, że tu nie można myśleć o swoich ambicjach, trzeba je schować do kieszeni. Trzeba zrobić wszystko, żeby pewne fundamenty Polski uratować - dodała.

Partia Biedronia odwiedzi największe miasta. "Będziemy szczegółowo omawiać program"

Wiosna - nowa partia Roberta Biedronia - rusza w 30-dniową trasę po Polsce, podczas której...

"Serce mi trochę topnieje jak Joanna mówi o tym wspólnym starcie"

Maciej Gdula przyznał, że co do pewnych fundamentów Wiosna zgadza się z PO. - Co do tego, że jednak łamanie konstytucji jest poważnym problem w Polsce, dlatego proponujemy komisję sprawiedliwości i porównania jako komisję, która ustali na czym polegało łamanie konstytucji - powiedział. - Chcemy ustalić jakieś wspólne podstawy na przyszłość, także dla prawicy - zaznaczył.

- Serce mi trochę topnieje jak Joanna mówi o tym wspólnym starcie, ale jednak później rozum się uruchamia. I myślę sobie tak: co z Donaldem Tuskiem, który mówi, że jednak trzeba się włączyć w krytykę mediów publicznych po tym zajściu z Magdaleną Ogórek - dodał Gdula.

Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego tweeta Donalda Tuska, w którym wezwał on do protestów przeciw "kłamstwu organizowanemu przez władzę za publiczne pieniądze".

"Kłamstwo organizowane przez władzę za publiczne pieniądze to perfidna i groźna forma przemocy, której ofiarami jesteśmy wszyscy. I wszyscy powinni solidarnie, w ramach prawa, przeciw temu kłamstwu protestować" - napisał na swoim prywatnym profilu na Twitterze szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix