Fakty po Faktach

Goście: Joanna Mucha i Maciej Gdula

"To nie jest tak, że toczymy wojnę z PiS. My toczymy wojnę o Polskę"

Tylko wtedy, kiedy będziemy razem, jesteśmy w stanie wygrać z PiS. I to wygrać naprawdę, z wielkim sukcesem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha (PO). - Ten sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja - stwierdził Maciej Gdula z ugrupowania Roberta Biedronia. - Odsunięcie PiS od władzy jest możliwe, ale nie jest możliwe pod skrzydłami Grzegorza Schetyna - dodał. Gościem drugiej części programu był Marek Borowski.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24, gdyby wybory odbyły się w najbliższych dniach, wygrałaby je Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie). Pokonałaby Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska). Na trzecim miejscu uplasowałaby się Wiosna, nowa partia Roberta Biedronia.

Wiosna na podium, siedem partii w Sejmie. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Na czele Zjednoczona Prawica, później Koalicja Obywatelska, a na trzecim miejscu Wiosna, nowa...

"Jeśli będziemy potrafili pójść razem do tych wyborów, to jesteśmy potęgą"

Do tego badania odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha (PO) i Maciej Gdula (Wiosna).

- Podchodzę do tego sondażu absolutnie entuzjastycznie. Dlatego, że po raz pierwszy PiS ma poniżej 30 procent, a to oznacza, że tam się zacznie porządna walka - stwierdziła posłanka PO.

- Platforma, partia Wiosna, SLD, PSL, Nowoczesna - jesteśmy potęgą. Według tego sondażu, jesteśmy potęgą, jeśli będziemy potrafili się dogadać i pójść razem do tych wyborów - podkreślała.

"To nie jest tak, że my toczymy wojnę z PiS"

Na uwagę, że Robert Biedroń nie chce iść w koalicji z Platformą, odparła: - Robert Biedroń za każdym razem się zarzeka, że nie, że nie, że nie. Jest dużo czasu (na rozmowy - red.).

- To nie jest tak, że my toczymy wojnę z PiS, my toczymy wojnę o Polskę. Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziemy razem, jesteśmy w stanie tę wojnę wygrać. I to wygrać naprawdę z wielkim sukcesem - powiedziała Mucha.

Zwracając się do Macieja Gduli powiedziała: - Nie powiecie mi, że jesteście tak samo daleko od Platformy, jak jesteście od PiS, bo to po prostu nie jest prawda. To jest pewnego rodzaju zabieg marketingowy, ale to nie jest prawda.

Opozycja drży na widok Wiosny. Boją się, że Biedroń da wygraną PiS-owi

Wśród polityków opozycji trudno znaleźć kibiców inicjatywy politycznej Roberta Biedronia. Ich...

"Sondaż na pewno obala jeden mit"

Zdaniem Macieja Gduli, "ten sondaż na pewno obala jeden mit". - Mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja. To znaczy (mit - red.), że wszyscy muszą przyjść pod skrzydła Grzegorza Schetyny, zjednoczyć się i wspólnie stawić czoła PiS - powiedział.

- Jest różnica pomiędzy walką z PiS w jednym obozie i odsunięciem partii Kaczyńskiego od władzy. To są dwie różne sprawy. I mam wrażenie, że ten sondaż pokazuje, że odsunięcie PiS od władzy jest możliwe, ale nie jest możliwe pod skrzydłami Grzegorza Schetyna - ocenił.

Odnosząc się do niedzielnej konwencji partii Wiosna, stwierdził, że pokazała ona, że "Robert Biedroń jest bardzo sprawnym przywódcą, że to nie jest tylko produkt marketingowy, ale tam jest jakaś wizja".

- Ten sondaż moim zdaniem zmusi do jednego - Grzegorz Schetyna zakończy swoje gry polityczne i zajmie się programem. Niech się zastanowi, jaka jest jego pozytywna wizja dla Polski - powiedział.

Profesor Gdula: sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja
Wideo: tvn24 Profesor Gdula: sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja

"Biedroń zatrzymał się na etapie postrzegania Platformy sprzed pięciu lat"

"W interesie PiS-u jest to, żeby po stronie opozycji powstawało jak najwięcej partii"

Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ruch Roberta Biedronia jest w interesie PiS-u -...

- Chciałabym, żebyśmy przestali mówić, że idziemy pod czyimiś skrzydłami. Bądźmy wszyscy tymi skrzydłami - apelowała Mucha.

- Nie ma nic złego w tym, że wszyscy, jako opozycja, chcemy tego, żeby Polska była europejska, żeby kobieta w Polsce mogła się rozwinąć, mogła swój talent, swoją ambicję zrealizować tak, jak będzie chciała, żeby był normalny rynek, gospodarka, która dba o najsłabszych - wymieniała.

Jej zdaniem, "Biedroń zatrzymał się na etapie postrzegania Platformy sprzed pięciu lat".

- Ale popatrzcie, jak wyglądała nasza kampania samorządowa, naszych prezydentów, z jakimi hasłami oni szli do tej kampanii. To jest inna PO. Wy macie w głowie starą Platformę, my się też zmieniamy - mówiła, zwracając się do Gduli. - Naprawdę jest przestrzeń do współpracy - dodała.

Gdula: chcemy rozmawiać także z elektoratem Prawa i Sprawiedliwości

Maciej Gdula powiedział, że Wiosna "decyduje się na to, żeby rozmawiać także z elektoratem Prawa i Sprawiedliwości". - Nie chcemy go spisywać na straty. Chcemy do niego dotrzeć, mamy dla niego ofertę - stwierdził.

Przyznał, że "ma problem z tą koncepcją Koalicji Obywatelskiej, która się rozciąga od Giertycha do Nowackiej". - Ja po prostu nie wiem, czego się spodziewać - powiedział.

- My mamy dość jednoznaczny program. Mam wrażenie, że hasła, które są w jakimś sensie hasłami dawnymi, które już funkcjonowały, mają zupełnie nowe życie w Wiośnie - ocenił.

Wiosna - nowa partia Roberta Biedronia

Robert Biedroń oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności swojej nowej partii politycznej...

O PROGRAMIE WIOSNY CZYTAJ TUTAJ >>>

Podał przykład rozdziału Kościoła od państwa. - To nie jest tylko tak, że my chcemy pójść załatwić kościół. To jest krytyka pewnej biurokratycznej instytucji. Tam w ogóle nie ma krytyki religii - podkreślał.

- Nie będziecie w stanie zrealizować swojego programu na milimetr i to przez najbliższą dekadę, jeśli jesienią wygra PiS. Wtedy wasza Wiosna się jesienią skończy - odpowiedziała mu Mucha.

Jednak jak mówił Gdula, Wiosna "dociera do ludzi, którzy nie chcą, żeby iść pod wspólnym mianownikiem niechęci do PiS". - Chcą mieć jakiś pozytywny program i my ten program im oferujemy - dodał.

"Czas jest taki, że tu nie można myśleć o swoich ambicjach"

- To nie jest nasza wojna z PiS. To jest nasza wspólna, moja, twoja, wojna o Polskę. To musicie w końcu zrozumieć. Jeśli pójdziemy razem to będziemy mieli tych pięć, dziesięć mandatów więcej i to może diametralnie zmieniać całą scenę polityczną. To tylko sprawia, że jesteście w stanie w większym stopniu swój program zrealizować - kontynuowała Mucha.

- Czas jest taki, że tu nie można myśleć o swoich ambicjach, trzeba je schować do kieszeni. Trzeba zrobić wszystko, żeby pewne fundamenty Polski uratować - dodała.

Partia Biedronia odwiedzi największe miasta. "Będziemy szczegółowo omawiać program"

Wiosna - nowa partia Roberta Biedronia - rusza w 30-dniową trasę po Polsce, podczas której...

"Serce mi trochę topnieje jak Joanna mówi o tym wspólnym starcie"

Maciej Gdula przyznał, że co do pewnych fundamentów Wiosna zgadza się z PO. - Co do tego, że jednak łamanie konstytucji jest poważnym problem w Polsce, dlatego proponujemy komisję sprawiedliwości i porównania jako komisję, która ustali na czym polegało łamanie konstytucji - powiedział. - Chcemy ustalić jakieś wspólne podstawy na przyszłość, także dla prawicy - zaznaczył.

- Serce mi trochę topnieje jak Joanna mówi o tym wspólnym starcie, ale jednak później rozum się uruchamia. I myślę sobie tak: co z Donaldem Tuskiem, który mówi, że jednak trzeba się włączyć w krytykę mediów publicznych po tym zajściu z Magdaleną Ogórek - dodał Gdula.

Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego tweeta Donalda Tuska, w którym wezwał on do protestów przeciw "kłamstwu organizowanemu przez władzę za publiczne pieniądze".

"Kłamstwo organizowane przez władzę za publiczne pieniądze to perfidna i groźna forma przemocy, której ofiarami jesteśmy wszyscy. I wszyscy powinni solidarnie, w ramach prawa, przeciw temu kłamstwu protestować" - napisał na swoim prywatnym profilu na Twitterze szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Nie zgodzę się na to, żeby operować w polityce takim wykluczającym, odrzucającym językiem. Jestem zaskoczony, że robi to Robert Biedroń, który mówi o tolerancji, otwartości, obywatelskości, a wyklucza, odrzuca i szydzi. To jest zła droga i nie widzę tego dobrze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do wpisu lidera partii Wiosna.

  czytaj więcej »
 • Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Nie sądziłem, że Jarosław Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zaangażowania prezesa PiS w sprawę dotyczącą budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. - Na początku lat 90. byłem wiele razy w kontaktach ze środowiskiem politycznym Kaczyńskiego i już wtedy było widać tę obsesję pieniędzy - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

  czytaj więcej »
 • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

  czytaj więcej »
 • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

  czytaj więcej »
 • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

  czytaj więcej »
 • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

  czytaj więcej »
 • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

  czytaj więcej »
 • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

  czytaj więcej »
 • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

  czytaj więcej »
 • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

  czytaj więcej »
 • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
tvnpix