Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: tvn24
 • Szef policyjnych związkowców: ostatnio jest nas zbyt wielu na protestach
 • "Ustawy robione po to, żeby zniszczyć szacunek dla Sądu Najwyższego"
Gość: Joachim Brudziński

"Kłócili się". Minister Brudziński tłumaczy, dlaczego manifestanci zostali spisani

Biorę pełną odpowiedzialność za działania policji, również za czasów mojego poprzednika Mariusza Błaszczaka - mówił Joachim Brudziński w "Faktach po Faktach". Pytany o legitymowanie zielonogórskich demonstrantów, szef MSWiA odpowiedział, że zgromadzenie było niezgłoszone, a demonstranci kłócili się między sobą. Gośćmi programu byli także: Bianka Mikołajewska, Irena Kamińska, Krystian Markiewicz i Robert Karaś.

Portal OKO.press  dotarł do informacji na temat przeprowadzonej w trakcie ubiegłorocznych protestów policyjnej operacji "Sejm" i kilku jej podoperacji. W ramach tych działań policjanci pilnowali parlamentu, Pałacu Prezydenckiego i siedziby telewizji publicznej. Wśród zmobilizowanych funkcjonariuszy byli także członkowie wydziałów do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw, z cyberprzestępczością i z wywiadu kryminalnego.

Oko.press: tajniacy obserwowali spotkanie opozycyjnych młodzieżówek

W lipcu ubiegłego roku w jednej z warszawskiej kawiarni zebrali się przedstawiciele młodzieżówek...

W lipcu zeszłego roku w wielu miastach Polski odbywały się masowe protesty przeciwko zmianom w sądownictwie. Demonstrujący domagali się między innymi zawetowania przez prezydenta ustaw autorstwa PiS.

W ramach akcji - jak podaje portal - policyjni tajniacy mieli obserwować jeden z lokali na warszawskim Muranowie, gdzie przedstawiciele partyjnych młodzieżówek, między innymi Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej - zjednoczeni jako Demokratyczny Front Młodych - spotkali się z muzykiem Zbigniewem Hołdysem. Na spotkaniu mieli dyskutować o sytuacji w kraju.

"Biorę odpowiedzialność za działania policji"

Joachim Brudziński, który był gościem "Faktów po Faktach" TVN24, został zapytany o tę sprawę. - Mogę zapewnić panią redaktor, a przede wszystkim telewidzów, że policja podejmując te działania - bo też biorę odpowiedzialność za działania policji za mojego znakomitego poprzednika pana ministra Mariusza Błaszczaka - poruszała się w obrębie tych samych regulacji prawnych, w jakich poruszała się w latach poprzednich - odpowiedział.

Podkreślił, że działania policji "miały charakter zabezpieczający i rozpoznawczy, a nie operacyjny w rozumieniu żargonu policyjnego".

- Jak rozumiem, te działania były owocem tego wszystkiego, czego doświadczyliśmy jako społeczeństwo, jako obywatele w grudniu 2016 roku - powiedział szef MSWiA. - Mówię o tak zwanym puczu, który miał miejsce przed Sejmem w grudniu 2016 roku.

- Policja nie jest po to, żeby inwigilować, tylko zapewniać bezpieczeństwo. Każdy, kto chce dziś w Polsce demonstrować, ma do tego prawo – dodał.

Brudziński: policja obserwowała młodych ludzi, żeby manifestacje miały charakter pokojowy

Brudziński podkreślił, że policja obserwowała część osób manifestujących "po to, żeby te demonstracje miały rzeczywiście przebieg pokojowy, żeby nie doszło do takich zdarzeń, do jakich doszło w grudniu".

- Celnie pani zauważa, że dokładnie artykuł 57. konstytucji mówi, że obywatele mają święte i niezbywalne prawo do manifestacji, zgromadzeń i uczestnictwa w nich, ale o charakterze pokojowym - dodał.

- Być może, gdybym miał mieć pretensje o coś do policji, której chciałbym serdecznie podziękować za profesjonalizm, stalowe nerwy i za to, jak policjanci potrafią w sposób pokojowy radzić sobie z wyjątkowo nadpobudliwymi młodymi ludźmi, to moja pretensja wzięłaby się stąd, że za mało policjantów z pionu zwalczania narkotyków było między ludźmi - mówił.

Po proteście przeciwko zmianom w sądach zostali wylegitymowani

Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie odbyły się między innymi w Warszawie, Wrocławiu,...

Według szefa MSWiA jeden z młodych ludzi, "jak opętany, oszalały bez mała rzucał się na policjantów".

- W mojej opinii subiektywnej człowiek ten wyglądał na pobudzonego nie emocjami społecznymi, a zupełnie (czymś innym) - mówił, odnosząc się do demonstracji z 26 lipca br. przed Pałacem Prezydenckim, kiedy policja użyła gazu łzawiącego.

Brudziński został zapytany również o to, dlaczego policja wylegitymowała uczestników demonstracji w Zielonej Górze.

- Wie pani, dlaczego? Dlatego że - po pierwsze - to zgromadzenie nie było zgromadzeniem zgłoszonym - a po drugie, osoby w tym zgromadzeniu biorące udział, kłóciły się między sobą. Policja podeszła i je wylegitymowała  - tłumaczył szef MSWiA.

Wideo: tvn24 "Biorę odpowiedzialność za działania policji"

"Jest tutaj pewnego rodzaju przesada"

Wiceprezes PiS został również poproszony o komentarz do sprawy kobiety, która na ścianie biura poselskiego Krzysztofa Czabańskiego w Wąbrzeźnie napisała "PZPR". Został jej postawiony zarzut propagowania ustroju totalitarnego.

- Z tym oskarżeniem o propagowanie totalitaryzmu powiedziałbym być może, a nawet na pewno jest tutaj pewnego rodzaju przesada - stwierdził Brudziński.

Szef MSWiA tłumaczył także, że w poprzednich latach - gdy PiS było w opozycji - teren parlamentu nie był otoczony taką liczbą policji, gdyż nie było zapowiedzi, że legalnie wybrana władza będzie wszelkimi możliwymi sposobami obalona.

Brudziński zaznaczył, iż wszystkim, którzy pokojowo demonstrowali, dziękował "za to, że korzystają ze swoich praw obywatelskich w taki sposób, w jaki w każdej dojrzałej, okrzepłej demokracji należy korzystać".

- Każdy, kto chce dzisiaj w Polsce demonstrować, ma nie tylko do tego prawo, ale może być pewien, że policja dołoży wszelkich starań - przekonywał.

Wideo: tvn24 Sprawa polskiego sądownictwa "nie podlega prawu unijnemu"

Sprawa polskiego sądownictwa "nie podlega prawu unijnemu"

Minister został zapytany o odpowiedź polskiego rządu na zarzuty Komisji Europejskiej w sprawie naruszenia traktatów unijnych w związku ze zmianami w systemie sądownictwa.

- To nie podlega prawu unijnemu. To jest wewnętrzna sprawa każdego państwa - podkreślił.

Pytał: - Na czym ma polegać dzisiaj fakt, że Polska staje się państwem bezprawia?.

Zdaniem szefa MSWiA nie ma podstaw, żeby prof. Małgorzata Gersdorf miała być I prezesem Sądu Najwyższego, "skoro osiągnęła wiek emerytalny". W ocenie ministra nikt nie usunął profesor z Sądu Najwyższego.

- Przecież pani sędzia Gersdorf będzie pobierała bardzo wysokie uposażenie jako sędzia w stanie spoczynku - dodał.

Źródło: tvn24

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Gama

Jak Jojo z Kaczorem Wierszyk pospołu deklamowali o komunistach i złodziejach to policjanci za rządu PO nie legitymowali. Chociaż należało się bo obrażali protestujących. Pokrętny ten Jojo jak katolicki kaściół. Może dlatego tak lgną do siebie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   retire

   Brudzinski wychodzi z zalozenia, ze najlepsza obrona jest atak. I pewnie odniosloby to, w jego mniemaniu, pozytywny dla niego skutek, gdyby nikt tego zalozenia nie znal.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

      Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

      To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

      czytaj więcej »
     • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

      Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

      Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

      czytaj więcej »
     • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

      "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

      Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

      czytaj więcej »
     • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

      Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

      To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

      czytaj więcej »
     • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

      Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

      Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

      czytaj więcej »
     • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

      "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

      Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

      czytaj więcej »
     • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

      Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

      Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

      czytaj więcej »
     • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

      Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

      Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

      czytaj więcej »
     • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

      "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

      Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

      czytaj więcej »
     • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

      "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

      Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

      czytaj więcej »
     • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

      "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

      Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

      czytaj więcej »
     • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

      Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

      - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

      czytaj więcej »
     • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

      Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

      Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

      czytaj więcej »
     tvnpix