Fakty po Faktach

Gość: Jarosław Gowin

Gowin: ostrzegałem sędziów, że przyjdzie czas na głębsze reformy

Pewne korekty były niezbędne - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, odnosząc się do kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Siódma już zmiana przepisów związana jest z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Gowin zaznaczył jednocześnie, że "Polacy mają poczucie, że sądy nie funkcjonują i obywatele są petentami, a nie tymi, dla których sędziowie pełnią swoją misję". W drugiej części programu gośćmi byli dr Anna Materska-Sosnowska i profesor Andrzej Rychard.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poprzedni poniedziałek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która - zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - umożliwia powrót do pełnienia urzędu sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy na mocy przyjętych głosami PiS przepisów musieli przejść w stan spoczynku.

"Państwo powinno być przewidywalne"

Przegląd prasy. Prezydent: odesłanie sędziów na emeryturę było jak najbardziej uzasadnione

Przyjmuję werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, bo Polska nie ma już gdzie się od...

Wicepremier Jarosław Gowin pytany w "Faktach po Faktach" o nowelizację ustawy o SN przyznał, że "pewne korekty były niezbędne".

- W polityce trzeba brać pod uwagę fakt, a faktem jest kontekst międzynarodowy i przeświadczenie coraz większej liczby Polaków, że potrzebna jest stabilność. Państwo powinno być przewidywalne, procedury przestrzegane, prawo zmieniane jak najrzadziej - podkreślił.

- Mam nadzieję, że weszliśmy w taką fazę rządów, kiedy wszystkie te mądre, uzasadnione oczekiwania będą spełniane - dodał minister.

"Polacy mają poczucie, że sądy nie funkcjonują"

Wspominał też 2013 rok, kiedy odchodził ze stanowiska ministra sprawiedliwości.

- Zetknąłem się wtedy z frontalną odmową zgody środowiska sędziowskiego na jakiekolwiek reformy, a próbowałem skrócić czas orzekania, informatyzować sądownictwo. Powiedziałem wtedy podczas spotkania z prezesami sądów apelacyjnych, że szkoda, że nie potrafią przystać na moje bardzo delikatne reformy, bo wcześniej czy później wobec takiej postawy środowiska sędziowskiego, przyjdzie czas na reformy zdecydowanie bardziej głębokie. Taki czas nadszedł - opowiadał Gowin.

Życzenia od Małgorzaty Gersdorf. "Nasze małe zwycięstwo"

- Chciałam państwu bardzo podziękować za to, że wspieraliście sędziów i sądy w obronie...

Zaznaczył przy tym, że "Polacy mają poczucie, że sądy nie funkcjonują, że obywatele są petentami, a nie tymi dla których sędziowie pełnią swoją misję".

Nowelizacja po raz siódmy

Siódma już nowelizacja dotyczy ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 roku, która weszła w życie 3 kwietnia i zakłada między innymi, że sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zgodnie z ustawą z grudnia 2017 roku został zmuszony do przejścia w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 roku, czyli w momencie wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy.

Przepisy przewidują również, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I Prezesa SN lub prezesa NSA, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą też dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

"Takich faktów o sędziach ukrywać nie wolno"

Koniec problemów praworządności w Polsce? Sędzia Laskowski: zdecydowanie nie

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski ocenił we wtorek, że podpisana dzień wcześniej...

Już po podpisaniu nowelizacji prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Super Expressu" wyraził ubolewanie, "że w związku z orzeczeniem TSUE wracają do Sądu Najwyższego sędziowie splamieni w czasach komunistycznych".

- Nie jestem rzecznikiem prasowym prezydenta i trudno mi komentować te słowa - powiedział w "Faktach po Faktach" Gowin.

Wspomniał sędziego Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN. Zdaniem Gowina, Iwulski to "najprostsze wyjaśnienie" słów prezydenta.

- Wielokrotnie sądził w sprawach karnych przeciwko opozycjonistom. Robił to jako sędzia sądu wojskowego. Po 1989 roku o niczym nie pamiętał, a informacje te były ukryte w archiwach zastrzeżonych, w końcu odsłoniętych w Instytucie Pamięci Narodowej - mówił minister.

Podkreślił, że "takich faktów o sędziach ukrywać nie wolno". - Sędziowie powinni być jak żona Cezara - wskazał.

Gowin o Józefie Iwulskim
Wideo: tvn24 Gowin o Józefie Iwulskim

"Zrobimy wszystko, aby ceny energii nie rosły"

Rząd chce zamrozić ceny prądu. Posiedzenie Sejmu "last minute"

Sejm i Senat zajmą się w piątek projektem ustawy, obniżającym akcyzę na energię elektryczną,...

Gowin mówił także o cenach prądu. Sejm i Senat zajmą się w piątek na specjalnych posiedzeniach projektem ustawy, obniżającym akcyzę na energię elektryczną, zmieniającym stawki opłaty przejściowej i zezwalającym na sprzedaż niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2. Według rządu, ma to zapobiec podwyżkom rachunków za prąd.

- Czterokrotnie obniżymy akcyzę na prąd, obniżymy o 95 procent tak zwane opłaty przejściowe. W konsekwencji spadnie też VAT na rachunkach. To są rozwiązania, które na pewno zapobiegną wzrostowi cen prądu w roku 2019 - zapowiedział w "Faktach po Faktach" Gowin.

Wskazał, że "konieczne są też działania długofalowe". Mówił o planie, który ma zamiar przedstawić na konwencji swojej partii (Porozumienie) 13 stycznia. Jak dodał wicepremier, plan ten ma nosić nazwę "energia plus" lub "plan Emilewicz" od nazwiska minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

- Zrobimy wszystko, aby ceny energii nie rosły. Nie tylko w roku 2019, ale też w latach następnych. To wymaga pewnej nowej fazy w rozwoju polskiej energetyki - podkreślił.

Gowin zapewnił, że celem rządu jest, by ceny energii nie wzrosły nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale również dla samorządów i firm. Na uwagę, że część samorządów już podpisała nowe umowy na dostawy prądu, wicepremier odparł, że rząd "będzie oczekiwał" renegocjowania tych umów.

Zaznaczył, że koszty wdrożenia rządowego projektu ustawy poniesie budżet państwa, a nie dostawcy energii.

Gowin o cenie energii elektrycznej
Wideo: tvn24 Gowin o cenie energii elektrycznej

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

  czytaj więcej »
 • "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

  czytaj więcej »
 • "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  - Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

  czytaj więcej »
 • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

  czytaj więcej »
 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
tvnpix