Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: tvn24
 • "Prawa fizyki zawsze wygrają z polityką"
 • "Święta są takie, jakie sobie zrobimy. To jest w zakresie naszych decyzji"
Gość: Jarosław Gowin

Gowin: ostrzegałem sędziów, że przyjdzie czas na głębsze reformy

Pewne korekty były niezbędne - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier i minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, odnosząc się do kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Siódma już zmiana przepisów związana jest z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Gowin zaznaczył jednocześnie, że "Polacy mają poczucie, że sądy nie funkcjonują i obywatele są petentami, a nie tymi, dla których sędziowie pełnią swoją misję". W drugiej części programu gośćmi byli dr Anna Materska-Sosnowska i profesor Andrzej Rychard.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poprzedni poniedziałek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która - zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - umożliwia powrót do pełnienia urzędu sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy na mocy przyjętych głosami PiS przepisów musieli przejść w stan spoczynku.

"Państwo powinno być przewidywalne"

Przegląd prasy. Prezydent: odesłanie sędziów na emeryturę było jak najbardziej uzasadnione

Przyjmuję werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, bo Polska nie ma już gdzie się od...

Wicepremier Jarosław Gowin pytany w "Faktach po Faktach" o nowelizację ustawy o SN przyznał, że "pewne korekty były niezbędne".

- W polityce trzeba brać pod uwagę fakt, a faktem jest kontekst międzynarodowy i przeświadczenie coraz większej liczby Polaków, że potrzebna jest stabilność. Państwo powinno być przewidywalne, procedury przestrzegane, prawo zmieniane jak najrzadziej - podkreślił.

- Mam nadzieję, że weszliśmy w taką fazę rządów, kiedy wszystkie te mądre, uzasadnione oczekiwania będą spełniane - dodał minister.

"Polacy mają poczucie, że sądy nie funkcjonują"

Wspominał też 2013 rok, kiedy odchodził ze stanowiska ministra sprawiedliwości.

- Zetknąłem się wtedy z frontalną odmową zgody środowiska sędziowskiego na jakiekolwiek reformy, a próbowałem skrócić czas orzekania, informatyzować sądownictwo. Powiedziałem wtedy podczas spotkania z prezesami sądów apelacyjnych, że szkoda, że nie potrafią przystać na moje bardzo delikatne reformy, bo wcześniej czy później wobec takiej postawy środowiska sędziowskiego, przyjdzie czas na reformy zdecydowanie bardziej głębokie. Taki czas nadszedł - opowiadał Gowin.

Życzenia od Małgorzaty Gersdorf. "Nasze małe zwycięstwo"

- Chciałam państwu bardzo podziękować za to, że wspieraliście sędziów i sądy w obronie...

Zaznaczył przy tym, że "Polacy mają poczucie, że sądy nie funkcjonują, że obywatele są petentami, a nie tymi dla których sędziowie pełnią swoją misję".

Nowelizacja po raz siódmy

Siódma już nowelizacja dotyczy ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 roku, która weszła w życie 3 kwietnia i zakłada między innymi, że sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zgodnie z ustawą z grudnia 2017 roku został zmuszony do przejścia w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 roku, czyli w momencie wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy.

Przepisy przewidują również, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I Prezesa SN lub prezesa NSA, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą też dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

"Takich faktów o sędziach ukrywać nie wolno"

Koniec problemów praworządności w Polsce? Sędzia Laskowski: zdecydowanie nie

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski ocenił we wtorek, że podpisana dzień wcześniej...

Już po podpisaniu nowelizacji prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla "Super Expressu" wyraził ubolewanie, "że w związku z orzeczeniem TSUE wracają do Sądu Najwyższego sędziowie splamieni w czasach komunistycznych".

- Nie jestem rzecznikiem prasowym prezydenta i trudno mi komentować te słowa - powiedział w "Faktach po Faktach" Gowin.

Wspomniał sędziego Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN. Zdaniem Gowina, Iwulski to "najprostsze wyjaśnienie" słów prezydenta.

- Wielokrotnie sądził w sprawach karnych przeciwko opozycjonistom. Robił to jako sędzia sądu wojskowego. Po 1989 roku o niczym nie pamiętał, a informacje te były ukryte w archiwach zastrzeżonych, w końcu odsłoniętych w Instytucie Pamięci Narodowej - mówił minister.

Podkreślił, że "takich faktów o sędziach ukrywać nie wolno". - Sędziowie powinni być jak żona Cezara - wskazał.

Wideo: tvn24 Gowin o Józefie Iwulskim

"Zrobimy wszystko, aby ceny energii nie rosły"

Rząd chce zamrozić ceny prądu. Posiedzenie Sejmu "last minute"

Sejm i Senat zajmą się w piątek projektem ustawy, obniżającym akcyzę na energię elektryczną,...

Gowin mówił także o cenach prądu. Sejm i Senat zajmą się w piątek na specjalnych posiedzeniach projektem ustawy, obniżającym akcyzę na energię elektryczną, zmieniającym stawki opłaty przejściowej i zezwalającym na sprzedaż niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2. Według rządu, ma to zapobiec podwyżkom rachunków za prąd.

- Czterokrotnie obniżymy akcyzę na prąd, obniżymy o 95 procent tak zwane opłaty przejściowe. W konsekwencji spadnie też VAT na rachunkach. To są rozwiązania, które na pewno zapobiegną wzrostowi cen prądu w roku 2019 - zapowiedział w "Faktach po Faktach" Gowin.

Wskazał, że "konieczne są też działania długofalowe". Mówił o planie, który ma zamiar przedstawić na konwencji swojej partii (Porozumienie) 13 stycznia. Jak dodał wicepremier, plan ten ma nosić nazwę "energia plus" lub "plan Emilewicz" od nazwiska minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

- Zrobimy wszystko, aby ceny energii nie rosły. Nie tylko w roku 2019, ale też w latach następnych. To wymaga pewnej nowej fazy w rozwoju polskiej energetyki - podkreślił.

Gowin zapewnił, że celem rządu jest, by ceny energii nie wzrosły nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale również dla samorządów i firm. Na uwagę, że część samorządów już podpisała nowe umowy na dostawy prądu, wicepremier odparł, że rząd "będzie oczekiwał" renegocjowania tych umów.

Zaznaczył, że koszty wdrożenia rządowego projektu ustawy poniesie budżet państwa, a nie dostawcy energii.

Wideo: tvn24 Gowin o cenie energii elektrycznej

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix