Fakty po Faktach

Gość: Jan Krzysztof Bielecki

"Już nie ma odwrotu. Trzeba położyć nóżki na stół i dokładnie wszystko powiedzieć"

Jeżeli ktoś ma odwagę dużo zarabiać, to musi mieć odwagę również to powiedzieć - uważa były premier Jan Krzysztof Bielecki. W "Faktach po Faktach" odniósł się do sprawy zarobków współpracowników prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Prezes NBP Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej Rady Polityki Pieniężnej bronił swoich współpracownic: szefowej departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej i dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik. Pod koniec grudnia "Gazeta Wyborcza" napisała o wspomnianych współpracowniczkach Glapińskiego. Ujawniono wówczas, że zarobki Martyny Wojciechowskiej mogą wynosić około 65 tysięcy złotych. NBP nie informuje dokładnie, ile zarabia.

Pod koniec grudnia "Gazeta Wyborcza" napisała o dwóch wspomnianych współpracowniczkach Adama Glapińskiego. Ujawniono wówczas, że zarobki Martyny Wojciechowskiej mają wynosić ok. 65 tys. zł.(http://www.tvn24.pl)

Jan Krzysztof Bielecki, który w latach 2003–2010 był prezesem zarządu Banku Pekao, powiedział w "Faktach po Faktach", że "wypowiedzi, które dotychczas padły, są bardzo emocjonalne, natomiast nic nie wnoszą do sprawy, niczego nie wyjaśniają".

- Wydaje mi się, że już nie ma odwrotu. Trzeba położyć, jak niektórzy mówią, nóżki na stół i dokładnie wszystko powiedzieć - podkreślił.

Jak mówił, podobna sytuacja miała miejsce 15 lat temu w sektorze prywatnym. - Wydaje mi się, że byłem pierwszy, który powiedział, ile zarabia. Byłem krytykowany w środowisku jako prezes banku, bo to były bardzo duże pieniądze (...) Powiedziałem tak: jeżeli ktoś ma odwagę dużo zarabiać, to musi mieć odwagę również to powiedzieć. I tak uspokoiła się dyskusja - wspomniał Bielecki.

Zauważył, że dzisiaj wszystkie zarobki w bankach prywatnych są publikowane. - Można zobaczyć, ile w zarządzie się zarabia, ile w radzie nadzorczej - dodał.

"Emocjonalne reakcje"

Pod ustawą "podpiszę się obydwoma rękoma". Glapiński o pensjach w banku centralnym

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zadeklarował, że popiera ustawę o jawności...

Bielecki odniósł się do wypowiedzi Adama Glapińskiego, które padły podczas konferencji prasowej. Szef NBP skomentował m.in. wypowiedź wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina na temat informacji o zarobkach w NBP. Glapiński stwierdził, że Gowin "powinien dwa razy wziąć głęboki oddech, zanim się wypowie na temat NBP".

- To są emocjonalne reakcje osoby, która była nieprzyzwyczajona, że nagle może być na świeczniku, że nagle może być obiektem różnych dociekliwych pytań - skomentował Bielecki.

"Zasada jawności to jest coś, co zawsze było bliskie mojemu sercu"

Posłowie PO złożyli projekt ustawy, który zakłada ujawnienie zarobków w NBP. - Zasada jawności to jest coś, co zawsze było bliskie mojemu sercu - powiedział w "Faktach po Faktach" Bielecki. Jego zdaniem powinien istnieć rejestr, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, gdzie wpisuje się do niego wszystko. - Również w tym rejestrze zabezpieczamy się przed ewentualnym konfliktem interesów - dodał były premier.

Bielecki o przejęciu banku za "złotówkę"

Pensje w banku centralnym na celowniku NIK. "Wyniki kontroli będą jawne"

Wyniki kontroli w Narodowym Banku Polskim będą jawne – poinformował na Twitterze prezes...

Jan Krzysztof Bielecki odniósł się również w "Faktach po Faktach" do afery KNF. "Gazeta Wyborcza" napisała 13 listopada, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu miał złożyć mu propozycje o charakterze korupcyjnym. Bankier nagrał tę rozmowę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jedną z "przysług", jakie Chrzanowski miał zaoferować, było przeciwstawienie się "planowi" Zdzisława Sokala. Według słów ówczesnego szefa KNF miał on być zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo za symboliczną złotówkę.

Bielecki powiedział, że "w ogóle możliwość przejęcia banku za złotówkę czy symboliczną opłatę jest nie tylko dopuszczalna, ale była również stosowana". Zaznaczył, że "wrogie przejęcie" jest inną sprawą.

- Celowe przejęcie, żeby ratować kogoś, kto inaczej nie będzie funkcjonował, zdarzało się w tej naszej historii sektora bankowego - mówił.

- Natomiast jeżeli mówimy o przejęciu, które jest wrogie i które jest de facto próbą zaboru, to wtedy inne paragrafy w to wchodzą - zaznaczył.

"Trudno zakładać, żebyśmy w 2019 roku mieli tak dobre wyniki jak w 2018"

Zdaniem Bieleckiego polską gospodarkę czeka spowolnienie. - Dla nas, dla Polski, jak również dla całej Europy taką lokomotywą, siłą napędową są Niemcy. Więc jeżeli Niemcy dzisiaj mają zadyszkę (...) jeżeli nawet im grozi w tej chwili techniczna recesja, to trudno zakładać, żebyśmy w 2019 roku mieli tak dobre wyniki jak w 2018 - tłumaczył były premier.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
malta

jak już to karty na stół Panie Premierze.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

    czytaj więcej »
   • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

    czytaj więcej »
   • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

    czytaj więcej »
   • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

    czytaj więcej »
   • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

    czytaj więcej »
   • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

    czytaj więcej »
   • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

    czytaj więcej »
   • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

    czytaj więcej »
   • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

    czytaj więcej »
   • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

    czytaj więcej »
   tvnpix