Fakty po Faktach

Gość: Jan Krzysztof Bielecki

"Już nie ma odwrotu. Trzeba położyć nóżki na stół i dokładnie wszystko powiedzieć"

Jeżeli ktoś ma odwagę dużo zarabiać, to musi mieć odwagę również to powiedzieć - uważa były premier Jan Krzysztof Bielecki. W "Faktach po Faktach" odniósł się do sprawy zarobków współpracowników prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Prezes NBP Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej Rady Polityki Pieniężnej bronił swoich współpracownic: szefowej departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej i dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik. Pod koniec grudnia "Gazeta Wyborcza" napisała o wspomnianych współpracowniczkach Glapińskiego. Ujawniono wówczas, że zarobki Martyny Wojciechowskiej mogą wynosić około 65 tysięcy złotych. NBP nie informuje dokładnie, ile zarabia.

Pod koniec grudnia "Gazeta Wyborcza" napisała o dwóch wspomnianych współpracowniczkach Adama Glapińskiego. Ujawniono wówczas, że zarobki Martyny Wojciechowskiej mają wynosić ok. 65 tys. zł.(http://www.tvn24.pl)

Jan Krzysztof Bielecki, który w latach 2003–2010 był prezesem zarządu Banku Pekao, powiedział w "Faktach po Faktach", że "wypowiedzi, które dotychczas padły, są bardzo emocjonalne, natomiast nic nie wnoszą do sprawy, niczego nie wyjaśniają".

- Wydaje mi się, że już nie ma odwrotu. Trzeba położyć, jak niektórzy mówią, nóżki na stół i dokładnie wszystko powiedzieć - podkreślił.

Jak mówił, podobna sytuacja miała miejsce 15 lat temu w sektorze prywatnym. - Wydaje mi się, że byłem pierwszy, który powiedział, ile zarabia. Byłem krytykowany w środowisku jako prezes banku, bo to były bardzo duże pieniądze (...) Powiedziałem tak: jeżeli ktoś ma odwagę dużo zarabiać, to musi mieć odwagę również to powiedzieć. I tak uspokoiła się dyskusja - wspomniał Bielecki.

Zauważył, że dzisiaj wszystkie zarobki w bankach prywatnych są publikowane. - Można zobaczyć, ile w zarządzie się zarabia, ile w radzie nadzorczej - dodał.

"Emocjonalne reakcje"

Pod ustawą "podpiszę się obydwoma rękoma". Glapiński o pensjach w banku centralnym

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zadeklarował, że popiera ustawę o jawności...

Bielecki odniósł się do wypowiedzi Adama Glapińskiego, które padły podczas konferencji prasowej. Szef NBP skomentował m.in. wypowiedź wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina na temat informacji o zarobkach w NBP. Glapiński stwierdził, że Gowin "powinien dwa razy wziąć głęboki oddech, zanim się wypowie na temat NBP".

- To są emocjonalne reakcje osoby, która była nieprzyzwyczajona, że nagle może być na świeczniku, że nagle może być obiektem różnych dociekliwych pytań - skomentował Bielecki.

"Zasada jawności to jest coś, co zawsze było bliskie mojemu sercu"

Posłowie PO złożyli projekt ustawy, który zakłada ujawnienie zarobków w NBP. - Zasada jawności to jest coś, co zawsze było bliskie mojemu sercu - powiedział w "Faktach po Faktach" Bielecki. Jego zdaniem powinien istnieć rejestr, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, gdzie wpisuje się do niego wszystko. - Również w tym rejestrze zabezpieczamy się przed ewentualnym konfliktem interesów - dodał były premier.

Bielecki o przejęciu banku za "złotówkę"

Pensje w banku centralnym na celowniku NIK. "Wyniki kontroli będą jawne"

Wyniki kontroli w Narodowym Banku Polskim będą jawne – poinformował na Twitterze prezes...

Jan Krzysztof Bielecki odniósł się również w "Faktach po Faktach" do afery KNF. "Gazeta Wyborcza" napisała 13 listopada, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu miał złożyć mu propozycje o charakterze korupcyjnym. Bankier nagrał tę rozmowę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jedną z "przysług", jakie Chrzanowski miał zaoferować, było przeciwstawienie się "planowi" Zdzisława Sokala. Według słów ówczesnego szefa KNF miał on być zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo za symboliczną złotówkę.

Bielecki powiedział, że "w ogóle możliwość przejęcia banku za złotówkę czy symboliczną opłatę jest nie tylko dopuszczalna, ale była również stosowana". Zaznaczył, że "wrogie przejęcie" jest inną sprawą.

- Celowe przejęcie, żeby ratować kogoś, kto inaczej nie będzie funkcjonował, zdarzało się w tej naszej historii sektora bankowego - mówił.

- Natomiast jeżeli mówimy o przejęciu, które jest wrogie i które jest de facto próbą zaboru, to wtedy inne paragrafy w to wchodzą - zaznaczył.

"Trudno zakładać, żebyśmy w 2019 roku mieli tak dobre wyniki jak w 2018"

Zdaniem Bieleckiego polską gospodarkę czeka spowolnienie. - Dla nas, dla Polski, jak również dla całej Europy taką lokomotywą, siłą napędową są Niemcy. Więc jeżeli Niemcy dzisiaj mają zadyszkę (...) jeżeli nawet im grozi w tej chwili techniczna recesja, to trudno zakładać, żebyśmy w 2019 roku mieli tak dobre wyniki jak w 2018 - tłumaczył były premier.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
malta

jak już to karty na stół Panie Premierze.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

    "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

    Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

    czytaj więcej »
   • "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

    "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

    Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

    czytaj więcej »
   • "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

    "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

    - Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

    czytaj więcej »
   • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

    "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

    Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

    czytaj więcej »
   • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

    "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

    Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

    czytaj więcej »
   • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

    "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

    - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

    czytaj więcej »
   • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

    Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

    Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

    czytaj więcej »
   • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

    "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

    Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

    czytaj więcej »
   • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

    Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

    W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

    czytaj więcej »
   • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

    Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

    - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

    czytaj więcej »
   • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

    "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

    Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

    czytaj więcej »
   • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

    "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

    Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

    czytaj więcej »
   • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

    "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

    - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

    czytaj więcej »
   tvnpix