Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: tvn24
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć
Goście: Jacek Moskwa i Piotr Szeląg

"Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

W środę w Warszawie odbyły się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, których głównym tematem było omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce w sprawie ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych. Na spotkaniu biskupi zatwierdzili tekst oświadczenia, w którym napisali między innymi: "Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom".

CZYTAJ WIĘCEJ: EPISKOPAT O PEDOFILII W KOŚCIELE >>>

"Testem wiarygodności byłyby dymisje"

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd". Biskupi o pedofilii w Kościele

Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom -...

Pisarz i watykanista Jacek Moskwa ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "sytuacja jest dynamiczna i dramatyczna". - Gdyby kilka dni temu ktoś mnie zapytał, czy taki list powstanie, powiedziałbym: "chyba nie". Tymczasem czytamy przyznanie prawdy filmowi [Tomasza - przyp. red.] Sekielskiego ["Tylko nie mów nikomu" - red.], który jest wstrząsający - dodał.

- Jako dziennikarz muszę powiedzieć, że obejrzałem go bardzo uważnie. Nie mam do niego żadnego zarzutu, nie jest to film antykościelny - zaznaczył.

Stwierdził jednocześnie, że oświadczenie biskupów "jest niewystarczające, bo nie znalazło się uderzenie we własne piersi biskupów, dotyczące sprawy zamiatania pod dywan, przenoszenia z parafii do parafii".

Zaznaczył przy tym, że powinniśmy "doceniać wagę tego gestu". - Ten list powinien być czytany w trakcie mszy w najbliższą niedzielę. Jest to niedziela nie tylko wyborcza, (...) ale przede wszystkim będą to msze komunijne - i wierni i te dzieci, które będą przystępowań do komunii, powinni to usłyszeć - podkreślił Moskwa.

Ocenił, że "testem wiarygodności byłyby dymisje tych biskupów, którzy [uczestniczyli - przyp. red.] w procederze ukrywania prawdy o tych przypadkach pedofilii".

- Gdyby ktoś z biskupów jako pierwszy - nie czekając na papieża Franciszka - podał się do dymisji, powiedział: "tak, biję się w piersi, bo coś takiego nastąpiło, zawiniłem", to byłby jakiś test - powiedział pisarz i watykanista w "Faktach po Faktach".

"Polski episkopat zmienił strategię medialną"

Arcybiskup Ryś: wytyczne o ochronie małoletnich w Kościele będą zmienione

Będzie nowelizacja wytycznych Konferencji Episkopatu Polski o ochronie małoletnich w Kościele w...

Prawnik, teolog i były ksiądz Piotr Szeląg powiedział w TVN24, odnosząc się do informacji przedstawionych przez prymasa Polski po obradach Rady Stałej KEP, iż "dzisiejszy briefing jest jedynie znakiem tego, że polski episkopat zmienił strategię medialną".

- Do ukazania się filmu Sekielskich episkopat próbował przekonać, że kwestia pedofilii jest kwestią powszechną, że Kościół jest jednym ze środowisk, w którym to zjawisko występuje i występuje marginalnie - wkazywał.

- W sytuacji, kiedy ten dokument [braci Sekielskich - przyp. red.] konkretnie i wyraźnie pokazuje, że jest to proceder systemowo chroniony w tej instytucji, przyjęto zmianę strategii na przyznanie się do winy i zadeklarowanie tego, że w przyszłości coś zrobimy - podkreślił Szeląg.

Wizyta Scicluny to "bardziej spektakl medialny niż jakieś realne działanie"

Goście "Faktów po Faktach" dyskutowali też o wizycie w Polsce arcybiskupa Malty Charlesa Scicluny - drugiego sekretarza watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, który od lat zajmuje się sprawą pedofilii w Kościele. Przyjedzie on w czerwcu na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Świdnicy.

"To James Bond Kościoła, agent 007". W czerwcu przyjedzie do Polski

Jeśli Franciszek wysyła Charlesa Sciclunę, to oznacza, że chce wiedzieć więcej - stwierdził w...

Moskwa powiedział, że "nie sądzi", aby ta wizyta wstrząsnęła polskim Kościołem. - Tendencja przeciwna papieżowi Franciszkowi jest w Kościele polskim bardzo silna. Jest to podskórne, bo trudno w Kościele katolickim otwarcie występować przeciwko papieżowi. Niemniej rozmaite imprezy, seminaria, dyskusje zmierzają w tym kierunku - dodał watykanista.

- Papież Franciszek jest trochę nieprzewidywalny, może nawet dojść do dymisji, do rozwiązania episkopatu, tak jak to było w Chile - ocenił.

- Ale ja w to wątpię - przyznał jednocześnie. [Polski Kościół - przyp. red.] to nie jest Kościół chilijski, gdzie tych biskupów jest stosunkowo niewielu. To jest wielki, potężny Kościół i gdyby on się zbuntował, to naprawdę byłoby trzęsienie ziemi - wskazywał watykanista.

Również Szeląg stwierdził, że wizyta Scicluny nic "nie zmieni, bo ona jest symboliczna".

- Jest jednodniowa. Dzisiaj słyszeliśmy, że arcybiskup Scicluna poświęci dziennikarzom jedynie godzinę. To jest bardziej spektakl medialny niż jakieś realne działanie - ocenił gość TVN24.

Wideo: tvn24 Jacek Moskwa i Piotr Szeląg o wizycie Scicluny w Polsce

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix