Fakty po Faktach

Goście: Marcin Horała i Grzegorz Napieralski

"Kampania wyborcza ze świetnym kalendarzem rozdawania ludziom grantów i bonusów"

To, co robi dziś Prawo i Sprawiedliwość z nauczycielami jest po prostu przerażające - mówił w niedzielnych "Faktach po Faktach" senator niezrzeszony Grzegorz Napieralski. Zarzuty odpierał poseł PiS Marcin Horała. - To właśnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości bardzo wiele grup społecznych odczuło wyraźną, konkretną poprawę w swoich kieszeniach - przekonywał. W drugiej części programu gośćmi programu byli prof. Rafał Chwedoruk i prof. Kazimierz Kik.

W poniedziałek Związek Nauczycielska Polskiego poinformuje, kiedy i w jakiej formie dojdzie do strajku generalnego nauczycieli. W sobotę do tych planów odniósł się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Podczas dyskusji w radiowej Trójce powiedział między innymi, że "nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie, w związku z powyższym także transfery, które są dzisiaj dokonywane dla polskich rodzin, na przykład 500 plus, też dotyczą nauczycieli".

Napieralski: jestem przerażony

Wypowiedź Szczerskiego komentowali w niedzielę goście programu "Fakty po Faktach".

Szczerski "nie powinien ani chwili dłużej pracować w Kancelarii Prezydenta"

Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie, w związku z tym 500 plus także ich dotyczy - te...

- Przykro, że tak ważny polityk, który pracuje przy prezydencie i z prezydentem, obraża nauczycieli i nauczycielki - ocenił senator Grzegorz Napieralski.

Podkreślał, że "tak jak wychowamy dzieci, tak jak przygotujemy je do życia, tak jak je wykształcimy, tak będzie się rozwijał nasz kraj i budowała nasza ojczyzna".

- Jeżeli nie będziemy mieli dobrze zarabiających nauczycieli, świetnie przygotowanych, nauczycieli o których państwo dba, to nie będziemy mieli dobrze wykształconych dzieci. To, co robi dziś Prawo i Sprawiedliwość z nauczycielami jest po prostu przerażające. Jestem przerażony i mówię to jako ojciec dwóch córek - stwierdził Napieralski.

Według niego, takimi słowami "rząd niszczy to, co zostało przez lata zbudowane".

Horała: nauczyciele jako pałka do atakowania rządu

Poseł PiS Marcin Horała podkreślił, że "nie jest entuzjastą takiej metody działania współczesnych mediów, żeby wyrywać z kontekstu jedno zdanie z dyskusji na żywo i budować z niego jakiś wielki news".

Szczerski o nauczycielach: nie mają obowiązku życia w celibacie, ich też dotyczy 500 plus

Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie. W związku z powyższym także transfery, które są...

Jak argumentował, prezydencki minister "być może w sposób nie do końca zręczny chciał zwrócić uwagę na istotny problem: jak nieuczciwe intelektualnie jest używanie nauczycieli czy tego środowiska jako pałki do atakowania rządu w sytuacji, gdy w tym roku po wielu latach zamrożenia pensji nauczycielskich za rządów Platformy, będą podwyżki dla nauczycieli".

- Poza tymi podwyżkami jest szereg programów adresowanych do wszystkich Polaków, a wiec siłą rzeczy też do nauczycieli: 500 plus, obniżenie PIT-u - wyliczał Horała.

Broniarz "gra w swoją grę polityczną"

Słowa Szczerskiego komentował w niedzielę prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, który ocenił, że wypowiedź szefa gabinetu prezydenta była "niegrzeczna, (...) a przede wszystkim obraźliwa".

Do tych słów odniósł się w "Faktach po Faktach" Horała. - Pan Broniarz w swoją grę polityczną gra. Ja myślę, że nauczyciele jako osoby generalnie na wysokim poziomie intelektualnym zdają sobie sprawę, jak funkcjonują współczesne media, jak się robi czasem aferę z niczego i są w stanie tę grę zrozumieć - odparł polityk PiS.

Grzegorz Napieralski nazwał komentarz Horały "przewrotnym i niesprawiedliwym".

Sławomir Broniarz komentuje wypowiedź Krzysztofa Szczerskiego o nauczycielach
Wideo: tvn24 Sławomir Broniarz komentuje wypowiedź Krzysztofa Szczerskiego o nauczycielach

"Kalendarz rozdawania pieniędzy"

Napieralski przypomniał, że "program 500 plus nie jest skierowany tylko dla nauczycieli i że różne grupy domagają się podwyżek, bo faktycznie tych podwyżek nie było dużo przez ostatnie 30 lat". - Nauczyciele byli tą grupą, która była zaniedbywana i otrzymała od PiS-u obietnicę, że będzie tą grupą, która zostanie doceniona, że będą realne podwyżki - stwierdził senator.

"Najwięcej zwolenników" ma opcja strajku nauczycieli w kwietniu

Prezydium zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego zdecyduje w poniedziałek o treści...

Jak podkreślił, "nie było realnych podwyżek". - Nauczyciele widzą, że nagle pojawiają się pieniądze dla żołnierzy, obietnice dla policjantów, a oni zostają zawsze z tyłu - dodał.

- Bardzo prosty mechanizm zadziałał: Prawo i Sprawiedliwość zobaczyło sondaże, że buduje się jedna wspólna lista wyborcza opozycji, że PiS przegrywa jednym czy dwoma procentami w zależności od sondażu, że może przegrać wybory europejskie, a to oznacza, że przegrywa wybory parlamentarne i traci władzę. Wiec co robi? Bardzo sprawnie i bardzo taktycznie przygotowuje kampanię wyborczą ze świetnym kalendarzem rozdawania ludziom grantów i bonusów - mówił.

Napieralski zaznaczył, że "ludzie tego oczekują, ludziom się to należy" i on sam jest "absolutnie za tym", ale powtórzył, że "kalendarz rozdawania pieniędzy jest precyzyjnie zaplanowany" w związku z kampanią wyborczą.

Horała: za rządów PiS wiele grup społecznych odczuło poprawę

Marcin Horała przyznał, że zarówno nauczyciele, jak i inne środowiska, jak niepełnosprawni czy emeryci, chcieliby dostać więcej. - Staramy się krok po kroku, adresując potrzeby różnych grup społecznych, na nie odpowiadać - zapewnił.

Wyliczał, że "budżet państwa teraz jest o sto miliardów większy niż ten, który odziedziczyliśmy po rządach Platformy".

- Udało się uszczelnić system podatkowy, udało się wykreować najszybszy, z dużych państw europejskich, wzrost gospodarczy i z tego są dodatkowe środki, które można dzielić. Nadal nie jest to wystarczająco, ale jest wyraźna poprawa - uznał.

Poseł PiS wyraził opinię, że "to właśnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości bardzo wiele grup społecznych odczuło wyraźną, konkretną poprawę w swoich kieszeniach".

- Atakowanie nas za to, że jest nie do końca tak bardzo, jakby wszystkie (grupy) chciały, jest intelektualnie nieuczciwe, bo nigdy się nie zrobi tak całego świata, żeby było idealnie - powiedział Horała.

Horała: Broniarz gra w swoją grę polityczną
Wideo: tvn24 Horała: Broniarz gra w swoją grę polityczną

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

  czytaj więcej »
 • Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej »
 • "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  PiS powinien się zachować inaczej niż do tej pory. Powinien jutro rano usiąść do rozmów z nauczycielami - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się do możliwego strajku nauczycieli 8 kwietnia. Gośćmi pierwszej części programu byli Ireneusz Krzemiński i Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
tvnpix