Fakty po Faktach

Goście: Marcin Horała i Grzegorz Napieralski

"Kampania wyborcza ze świetnym kalendarzem rozdawania ludziom grantów i bonusów"

To, co robi dziś Prawo i Sprawiedliwość z nauczycielami jest po prostu przerażające - mówił w niedzielnych "Faktach po Faktach" senator niezrzeszony Grzegorz Napieralski. Zarzuty odpierał poseł PiS Marcin Horała. - To właśnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości bardzo wiele grup społecznych odczuło wyraźną, konkretną poprawę w swoich kieszeniach - przekonywał. W drugiej części programu gośćmi programu byli prof. Rafał Chwedoruk i prof. Kazimierz Kik.

W poniedziałek Związek Nauczycielska Polskiego poinformuje, kiedy i w jakiej formie dojdzie do strajku generalnego nauczycieli. W sobotę do tych planów odniósł się szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Podczas dyskusji w radiowej Trójce powiedział między innymi, że "nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie, w związku z powyższym także transfery, które są dzisiaj dokonywane dla polskich rodzin, na przykład 500 plus, też dotyczą nauczycieli".

Napieralski: jestem przerażony

Wypowiedź Szczerskiego komentowali w niedzielę goście programu "Fakty po Faktach".

Szczerski "nie powinien ani chwili dłużej pracować w Kancelarii Prezydenta"

Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie, w związku z tym 500 plus także ich dotyczy - te...

- Przykro, że tak ważny polityk, który pracuje przy prezydencie i z prezydentem, obraża nauczycieli i nauczycielki - ocenił senator Grzegorz Napieralski.

Podkreślał, że "tak jak wychowamy dzieci, tak jak przygotujemy je do życia, tak jak je wykształcimy, tak będzie się rozwijał nasz kraj i budowała nasza ojczyzna".

- Jeżeli nie będziemy mieli dobrze zarabiających nauczycieli, świetnie przygotowanych, nauczycieli o których państwo dba, to nie będziemy mieli dobrze wykształconych dzieci. To, co robi dziś Prawo i Sprawiedliwość z nauczycielami jest po prostu przerażające. Jestem przerażony i mówię to jako ojciec dwóch córek - stwierdził Napieralski.

Według niego, takimi słowami "rząd niszczy to, co zostało przez lata zbudowane".

Horała: nauczyciele jako pałka do atakowania rządu

Poseł PiS Marcin Horała podkreślił, że "nie jest entuzjastą takiej metody działania współczesnych mediów, żeby wyrywać z kontekstu jedno zdanie z dyskusji na żywo i budować z niego jakiś wielki news".

Szczerski o nauczycielach: nie mają obowiązku życia w celibacie, ich też dotyczy 500 plus

Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie. W związku z powyższym także transfery, które są...

Jak argumentował, prezydencki minister "być może w sposób nie do końca zręczny chciał zwrócić uwagę na istotny problem: jak nieuczciwe intelektualnie jest używanie nauczycieli czy tego środowiska jako pałki do atakowania rządu w sytuacji, gdy w tym roku po wielu latach zamrożenia pensji nauczycielskich za rządów Platformy, będą podwyżki dla nauczycieli".

- Poza tymi podwyżkami jest szereg programów adresowanych do wszystkich Polaków, a wiec siłą rzeczy też do nauczycieli: 500 plus, obniżenie PIT-u - wyliczał Horała.

Broniarz "gra w swoją grę polityczną"

Słowa Szczerskiego komentował w niedzielę prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, który ocenił, że wypowiedź szefa gabinetu prezydenta była "niegrzeczna, (...) a przede wszystkim obraźliwa".

Do tych słów odniósł się w "Faktach po Faktach" Horała. - Pan Broniarz w swoją grę polityczną gra. Ja myślę, że nauczyciele jako osoby generalnie na wysokim poziomie intelektualnym zdają sobie sprawę, jak funkcjonują współczesne media, jak się robi czasem aferę z niczego i są w stanie tę grę zrozumieć - odparł polityk PiS.

Grzegorz Napieralski nazwał komentarz Horały "przewrotnym i niesprawiedliwym".

Sławomir Broniarz komentuje wypowiedź Krzysztofa Szczerskiego o nauczycielach
Wideo: tvn24 Sławomir Broniarz komentuje wypowiedź Krzysztofa Szczerskiego o nauczycielach

"Kalendarz rozdawania pieniędzy"

Napieralski przypomniał, że "program 500 plus nie jest skierowany tylko dla nauczycieli i że różne grupy domagają się podwyżek, bo faktycznie tych podwyżek nie było dużo przez ostatnie 30 lat". - Nauczyciele byli tą grupą, która była zaniedbywana i otrzymała od PiS-u obietnicę, że będzie tą grupą, która zostanie doceniona, że będą realne podwyżki - stwierdził senator.

"Najwięcej zwolenników" ma opcja strajku nauczycieli w kwietniu

Prezydium zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego zdecyduje w poniedziałek o treści...

Jak podkreślił, "nie było realnych podwyżek". - Nauczyciele widzą, że nagle pojawiają się pieniądze dla żołnierzy, obietnice dla policjantów, a oni zostają zawsze z tyłu - dodał.

- Bardzo prosty mechanizm zadziałał: Prawo i Sprawiedliwość zobaczyło sondaże, że buduje się jedna wspólna lista wyborcza opozycji, że PiS przegrywa jednym czy dwoma procentami w zależności od sondażu, że może przegrać wybory europejskie, a to oznacza, że przegrywa wybory parlamentarne i traci władzę. Wiec co robi? Bardzo sprawnie i bardzo taktycznie przygotowuje kampanię wyborczą ze świetnym kalendarzem rozdawania ludziom grantów i bonusów - mówił.

Napieralski zaznaczył, że "ludzie tego oczekują, ludziom się to należy" i on sam jest "absolutnie za tym", ale powtórzył, że "kalendarz rozdawania pieniędzy jest precyzyjnie zaplanowany" w związku z kampanią wyborczą.

Horała: za rządów PiS wiele grup społecznych odczuło poprawę

Marcin Horała przyznał, że zarówno nauczyciele, jak i inne środowiska, jak niepełnosprawni czy emeryci, chcieliby dostać więcej. - Staramy się krok po kroku, adresując potrzeby różnych grup społecznych, na nie odpowiadać - zapewnił.

Wyliczał, że "budżet państwa teraz jest o sto miliardów większy niż ten, który odziedziczyliśmy po rządach Platformy".

- Udało się uszczelnić system podatkowy, udało się wykreować najszybszy, z dużych państw europejskich, wzrost gospodarczy i z tego są dodatkowe środki, które można dzielić. Nadal nie jest to wystarczająco, ale jest wyraźna poprawa - uznał.

Poseł PiS wyraził opinię, że "to właśnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości bardzo wiele grup społecznych odczuło wyraźną, konkretną poprawę w swoich kieszeniach".

- Atakowanie nas za to, że jest nie do końca tak bardzo, jakby wszystkie (grupy) chciały, jest intelektualnie nieuczciwe, bo nigdy się nie zrobi tak całego świata, żeby było idealnie - powiedział Horała.

Horała: Broniarz gra w swoją grę polityczną
Wideo: tvn24 Horała: Broniarz gra w swoją grę polityczną

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix