Fakty po Faktach

Gość: Grzegorz Schetyna

"Trzaskowski dostarczył amunicji, ale umiejętnie ją rozbroił"

Doszło do nieporozumienia, braku koncentracji i natychmiastowej reakcji - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna mówił o zamieszaniu wokół bonifikat przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu we własność w Warszawie. Jego zdaniem prezydent stolicy Rafał Trzaskowski "dostarczył amunicji, ale umiejętnie ją rozbroił". Gościem programu w drugiej części był sędzia Igor Tuleja.

"Cenię polityków, którzy potrafią zrobić krok w tył"

Rafał Trzaskowski wziął odpowiedzialność za ten błąd i uznał, że głos warszawiaków jest...

Przed wyborami samorządowymi Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą jako standardową bonifikatę 98-procentową, a w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat - 99-procentową. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Jednak w czwartek 13 grudnia nowa Rada Warszawy uchwaliła obniżenie bonifikaty do 60 procent. Decyzja ta spotkała się z krytyką między innymi ze strony polityków obozu rządzącego, zarzucających Platformie Obywatelskiej niedotrzymywanie obietnic wyborczych.

Prezydent miasta Rafał Trzaskowski kilkakrotnie - także w środę w programie "Tak jest" - przekonywał, że nie była to jego obietnica wyborcza, a w kampanii w ogóle nie mówił o bonifikatach. Jednak we wtorek zapowiedział, że poprosi Radę Warszawy, by wróciła do bonifikaty w wysokości 98 procent. Nadzwyczajna sesja tego gremium została zwołana na czwartek.

Schetyna: w sprawie bonifikat doszło do nieporozumienia

Sprawę komentował w "Faktach po Faktach" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Na uwagę, że reprezentujący jego ugrupowanie Rafał Trzaskowski "dostarczył amunicji" Prawu i Sprawiedliwości, gość TVN24 odpowiedział, że "dostarczył, ale umiejętnie ją rozbroił".

- Doszło do nieporozumienia, braku koncentracji i natychmiastowej reakcji - ocenił.

Dodał, że wynikało to także z braku komunikacji, bo "urząd miasta, rada miasta i sam prezydent nie pracują jeszcze formalnie tak, jak będą pracować, kiedy nabiorą wspólnego doświadczenia".

Schetyna zgodził się, że obniżenie bonifikat to "odejście od obietnicy wyborczej".  - To było odejście od zobowiązania, które następuje w trudnym momencie, przed samymi wyborami - mówił lider PO. Zaznaczył, że jeśli takie zobowiązanie się podejmuje, to jakkolwiek później wygląda sytuacja, "trzeba je egzekwować".

- Błąd nastąpił przy uchwale z 13 grudnia - ocenił Schetyna. Wcześniej Trzaskowski tłumaczył, że wniosek w sprawie 98-procentowej bonifikaty "PiS złożył (...) dwa dni przed końcem kampanii i radni PO go poparli".

Krok w tył w sprawie bonifikaty. "Czasami trzeba się wycofywać z decyzji"

W środę przed południem warszawiacy mają mieć znów 98-procentową bonifikatę na opłatę za zmianę...

"Sprawa jutro będzie zamknięta"

Lider Platformy Obywatelskiej relacjonował przebieg swoich konsultacji w tej sprawie z Rafałem Trzaskowskim.

- Inicjatywa była po stronie prezydenta Trzaskowskiego. On wiedział, jakie mogą być konsekwencje nie tylko dla niego, Rady Warszawy (...), ale w ogóle dla Platformy Obywatelskiej, dla Koalicji Obywatelskiej - tłumaczył Schetyna.

Zapewnił, że "sprawa będzie jutro zamknięta", a podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy "będzie powrót do zobowiązania z 21 października", czyli do 98-procentowej bonifikaty.

"Akt odnowy Rzeczypospolitej"

Schetyna mówił również o politycznej przyszłości i o tym, jakie byłyby jego pierwsze decyzje, gdyby został premierem.

Zapowiedział, że w pierwszej kolejności będzie to stworzenie "aktu odnowy Rzeczypospolitej" czyli - jak wskazywał - zestawu kilkunastu ustaw, który "przywróci system praworządności".

- To nie będzie jedna ustawa, to będzie pakiet ustaw, które będą zgodne z konstytucją, przywrócą niezależność Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego. Mówił, że te ustawy "są w przygotowaniu i będą zaprezentowane podczas kampanii wyborczej".

- Cofniemy to wszystko, co zdemolowało demokrację, praworządność, co odebrało niezależność władzy sędziowskiej, co doprowadziło do tego, że stawiamy znak zapytania przy nazwie demokracja, praworządność, szacunek do konstytucji - podkreślił przewodniczący PO.

Grzegorz Schetyna o "akcie odnowy Rzeczypospolitej"
Wideo: tvn24 Grzegorz Schetyna o "akcie odnowy Rzeczypospolitej"

"Te cztery partie muszą być fundamentem"

Schetyna wyjaśniał, że do 20 stycznia "będą gotowi do przygotowania się do koncepcji na scenariusz przyspieszonych wyborów parlamentarnych".

Pytany, z kim Platforma Obywatelska poszłaby do takich wyborów, odpowiedział, że "pierwszym partnerem jest Władysław Kosiak- Kamysz i PSL", ponieważ PO i PSL są wspólnie w Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

- Oczywiście Nowoczesna, bo mieliśmy bardzo dobre doświadczenia - dodał.

- Po trzecie SLD, lewica, inne środowiska. Takie, które dadzą nam nową jakość - wyliczał lider PO.

Przewodniczący PO stwierdził, że te cztery partie - PO, Nowoczesna, PSL, SLD - "muszą być fundamentem".

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
 • Ksiądz Studnicki: prawdopodobnie przed nami fala ujawnień pokrzywdzonych

  Ksiądz Studnicki: prawdopodobnie przed nami fala ujawnień pokrzywdzonych

  Zawsze, we wszystkich głosach osób pokrzywdzonych, które opowiadają o swojej krzywdzie, widzę wielką pomoc i miłość do Kościoła - tak o filmie "Tylko nie mów nikomu" mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ksiądz Piotr Studnicki. - Zostaje i pracuje w człowieku i przede wszystkim oddaje głos pokrzywdzonym - dodał. Gośćmi pierwszej części programu byli Barbara Nowacka i Sebastian Kaleta.

  czytaj więcej »
 • "To jest film, który boli. Mnie ten film boli"

  "To jest film, który boli. Mnie ten film boli"

  Film trafił w swój moment - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 współautor dokumentu "Tylko nie mów nikomu" Tomasz Sekielski. - Myślę, że każdy, kto obejrzał ten film, go przeżył. To jest film, który boli. Mnie ten film boli, jak oglądam. Domyślam się, że dla kogoś, kto nie wie tego wszystkiego, kto nie jest przygotowany na to, co zobaczy, tym bardziej ten film jest wstrząsający. Rozumiem te emocje - dodał.

  czytaj więcej »
 • "To ważny, potrzebny film. Szkoda, że powstał tak późno"

  "To ważny, potrzebny film. Szkoda, że powstał tak późno"

  Mamy ogromne spóźnienie. Szkoda, że dzieje się to teraz, w roku 2019, kiedy jesteśmy przymuszeni przez Watykan, przez światową opinię publiczną. To o 20, 15 lat za późno - zauważył w "Faktach po Faktach" w TVN24 ksiądz prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Socjolog prof. Ireneusz Krzemiński przypomniał, że "w latach 80. Kościół był wielką niszą wolności, wsparciem dla ruchu prodemokratycznego". - W tej chwili Kościół ze swoją obrzydliwą obłudą przekreślił swoją moralną wartość - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "Musimy wybrać, w którą stronę Polska zmierza"

  "Musimy wybrać, w którą stronę Polska zmierza"

  Jest 50 na 50, każdy głos może mieć znaczenie - stwierdził w sobotnich "Faktach po Faktach" Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej. Tak skomentował wyniki najnowszego sondażu, przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym PiS i Koalicja Europejska idą łeb w łeb. - Ważne, żebyśmy wybrali ludzi, którzy będą dobrze reprezentowali interesy Polski w Unii Europejskiej - przekonywał Zbigniew Gryglas z Porozumienia (Klub PiS). W drugiej części programu gośćmi byli Jarosław Markowski i Ryszard Kalisz.

  czytaj więcej »
 • "Zarzut jest absurdalny, natychmiast udzieliłem pomocy". Cimoszewicz o wypadku

  "Zarzut jest absurdalny, natychmiast udzieliłem pomocy". Cimoszewicz o wypadku

  Natychmiast udzieliłem pomocy osobie poszkodowanej i udzieliłem tej pomocy skutecznie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier odniósł się do pojawiających się w mediach zarzutów, że jakoby miał uciec z miejsca wypadku. W sobotę Cimoszewicz potrącił na przejściu dla pieszych w Hajnówce 70-letnią rowerzystkę. Gośćmi drugiej części "Faktów po Faktach" byli Joanna Mucha, Łukasz Schreiber, Paweł Kowal i Marek Migalski.

  czytaj więcej »
 • "Nie łączę strajku nauczycieli z alarmami bombowymi"

  "Nie łączę strajku nauczycieli z alarmami bombowymi"

  Bezspornym faktem jest, że w czasie strajku widać było, że część strajkujących nauczycieli, czy część liderów związkowych, była zainteresowana tym, żeby być może egzaminy ósmoklasistów, gimnazjalistów, a potem być może maturzystów miały jakiś problem - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jednak jak tłumaczył, nie łączy "strajku nauczycieli z alarmami bombowymi". Krzysztof Brejza powiedział z kolei, że od początku roku "Polska została zaatakowana przez jakąś grupę fałszywymi alarmami". - To, że te alarmy dalej trwają - jest już maj - jest świadectwem słabości polityki PiS-u - dodał. Gośćmi drugiej części programu byli Karolina Wigura i Jarosław Flis.

  czytaj więcej »
 • "Nie klaskałem, miałem dystans". Schetyna o wystąpieniu na uniwersytecie

  "Nie klaskałem, miałem dystans". Schetyna o wystąpieniu na uniwersytecie

  Nie mam wrażenia, że Kościół jest jakoś szczególnie atakowany. Nie widzę, żeby był organizowany szczególny atak na Kościół, aby musiał go bronić szef partii rządzącej - podkreślał w "Faktach po Faktach" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Pytany, czy zgadza się z tezami przemówienia redaktora naczelnego pisma "Liberte!" Leszka Jażdżewskiego, który przemawiał przed szefem Rady Europejskiej, odparł: - Byłem na uniwersytecie, żeby posłuchać Donalda Tuska. Miałem dystans do tego, co słyszałem. Nie klaskałem.

  czytaj więcej »
 • Karol Karski w stroju rycerza walczy o głosy. "Ani w Polsce, ani w Unii nie trzeba wyciągać miecza"

  Karol Karski w stroju rycerza walczy o głosy. "Ani w Polsce, ani w Unii nie trzeba wyciągać miecza"

  Kiedyś spory były rozstrzygane na polu bitwy, natomiast od momentu, kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, mamy bezprecedensowy okres pokoju - skomentował w "Faktach po Faktach" swój spot wyborczy Karol Karski, europoseł PiS, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego również w tym roku. - Kandydaci PiS są taką grupą rekonstrukcyjną, ciągle zatopioną w przeszłości i chyba nie do końca rozumieją mechanizmy, którymi rządzi się Unia Europejska - uznał Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Gośćmi drugiej części "Faktów po Faktach" były Agnieszka Ścigaj i Monika Płatek.

  czytaj więcej »
 • Sikorski: niech obóz rządowy zdecyduje, czy USA są sojusznikiem, czy jakimś problemem

  Sikorski: niech obóz rządowy zdecyduje, czy USA są sojusznikiem, czy jakimś problemem

  Znowu politycy obozu Zjednoczonej Prawicy są odważni w gębie teraz, gdy Amerykanie już wyjechali, ale wtedy nie mieli refleksu, ani odwagi, żeby powiedzieć, jakie jest polskie stanowisko - powiedział w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do sprawy amerykańskiej ustawy 447 dotyczącej kwestii restytucji mienia pożydowskiego w krajach Europy po II wojnie światowej.

  czytaj więcej »
 • "Od razu mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie ma możliwości zapłaty za strajk"

  "Od razu mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie ma możliwości zapłaty za strajk"

  Od razu powiedzieliśmy nauczycielom, na co mogą liczyć. Byliśmy za to krytykowani - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyznał, że jest "w podobnej sytuacji". - My od razu mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie ma możliwości zapłaty za strajk - potwierdził. Samorządowcy tłumaczyli, że pieniądze mogą zostać przekazane nauczycielom tylko "zgodnie z prawem".

  czytaj więcej »
tvnpix