Fakty po Faktach

Gość: Grzegorz Schetyna

"Trzaskowski dostarczył amunicji, ale umiejętnie ją rozbroił"

Doszło do nieporozumienia, braku koncentracji i natychmiastowej reakcji - tak przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna mówił o zamieszaniu wokół bonifikat przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu we własność w Warszawie. Jego zdaniem prezydent stolicy Rafał Trzaskowski "dostarczył amunicji, ale umiejętnie ją rozbroił". Gościem programu w drugiej części był sędzia Igor Tuleja.

"Cenię polityków, którzy potrafią zrobić krok w tył"

Rafał Trzaskowski wziął odpowiedzialność za ten błąd i uznał, że głos warszawiaków jest...

Przed wyborami samorządowymi Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą jako standardową bonifikatę 98-procentową, a w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat - 99-procentową. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Jednak w czwartek 13 grudnia nowa Rada Warszawy uchwaliła obniżenie bonifikaty do 60 procent. Decyzja ta spotkała się z krytyką między innymi ze strony polityków obozu rządzącego, zarzucających Platformie Obywatelskiej niedotrzymywanie obietnic wyborczych.

Prezydent miasta Rafał Trzaskowski kilkakrotnie - także w środę w programie "Tak jest" - przekonywał, że nie była to jego obietnica wyborcza, a w kampanii w ogóle nie mówił o bonifikatach. Jednak we wtorek zapowiedział, że poprosi Radę Warszawy, by wróciła do bonifikaty w wysokości 98 procent. Nadzwyczajna sesja tego gremium została zwołana na czwartek.

Schetyna: w sprawie bonifikat doszło do nieporozumienia

Sprawę komentował w "Faktach po Faktach" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Na uwagę, że reprezentujący jego ugrupowanie Rafał Trzaskowski "dostarczył amunicji" Prawu i Sprawiedliwości, gość TVN24 odpowiedział, że "dostarczył, ale umiejętnie ją rozbroił".

- Doszło do nieporozumienia, braku koncentracji i natychmiastowej reakcji - ocenił.

Dodał, że wynikało to także z braku komunikacji, bo "urząd miasta, rada miasta i sam prezydent nie pracują jeszcze formalnie tak, jak będą pracować, kiedy nabiorą wspólnego doświadczenia".

Schetyna zgodził się, że obniżenie bonifikat to "odejście od obietnicy wyborczej".  - To było odejście od zobowiązania, które następuje w trudnym momencie, przed samymi wyborami - mówił lider PO. Zaznaczył, że jeśli takie zobowiązanie się podejmuje, to jakkolwiek później wygląda sytuacja, "trzeba je egzekwować".

- Błąd nastąpił przy uchwale z 13 grudnia - ocenił Schetyna. Wcześniej Trzaskowski tłumaczył, że wniosek w sprawie 98-procentowej bonifikaty "PiS złożył (...) dwa dni przed końcem kampanii i radni PO go poparli".

Krok w tył w sprawie bonifikaty. "Czasami trzeba się wycofywać z decyzji"

W środę przed południem warszawiacy mają mieć znów 98-procentową bonifikatę na opłatę za zmianę...

"Sprawa jutro będzie zamknięta"

Lider Platformy Obywatelskiej relacjonował przebieg swoich konsultacji w tej sprawie z Rafałem Trzaskowskim.

- Inicjatywa była po stronie prezydenta Trzaskowskiego. On wiedział, jakie mogą być konsekwencje nie tylko dla niego, Rady Warszawy (...), ale w ogóle dla Platformy Obywatelskiej, dla Koalicji Obywatelskiej - tłumaczył Schetyna.

Zapewnił, że "sprawa będzie jutro zamknięta", a podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy "będzie powrót do zobowiązania z 21 października", czyli do 98-procentowej bonifikaty.

"Akt odnowy Rzeczypospolitej"

Schetyna mówił również o politycznej przyszłości i o tym, jakie byłyby jego pierwsze decyzje, gdyby został premierem.

Zapowiedział, że w pierwszej kolejności będzie to stworzenie "aktu odnowy Rzeczypospolitej" czyli - jak wskazywał - zestawu kilkunastu ustaw, który "przywróci system praworządności".

- To nie będzie jedna ustawa, to będzie pakiet ustaw, które będą zgodne z konstytucją, przywrócą niezależność Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego. Mówił, że te ustawy "są w przygotowaniu i będą zaprezentowane podczas kampanii wyborczej".

- Cofniemy to wszystko, co zdemolowało demokrację, praworządność, co odebrało niezależność władzy sędziowskiej, co doprowadziło do tego, że stawiamy znak zapytania przy nazwie demokracja, praworządność, szacunek do konstytucji - podkreślił przewodniczący PO.

Grzegorz Schetyna o "akcie odnowy Rzeczypospolitej"
Wideo: tvn24 Grzegorz Schetyna o "akcie odnowy Rzeczypospolitej"

"Te cztery partie muszą być fundamentem"

Schetyna wyjaśniał, że do 20 stycznia "będą gotowi do przygotowania się do koncepcji na scenariusz przyspieszonych wyborów parlamentarnych".

Pytany, z kim Platforma Obywatelska poszłaby do takich wyborów, odpowiedział, że "pierwszym partnerem jest Władysław Kosiak- Kamysz i PSL", ponieważ PO i PSL są wspólnie w Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

- Oczywiście Nowoczesna, bo mieliśmy bardzo dobre doświadczenia - dodał.

- Po trzecie SLD, lewica, inne środowiska. Takie, które dadzą nam nową jakość - wyliczał lider PO.

Przewodniczący PO stwierdził, że te cztery partie - PO, Nowoczesna, PSL, SLD - "muszą być fundamentem".

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix