Fakty po Faktach

Gość: Grzegorz Schetyna

"Bez spojrzenia wstecz, uczciwej oceny, nie da się napisać nowego scenariusza"

- Może być spór, może być rywalizacja, ale to nie może być wojna domowa, a dzisiaj tak jest - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Komentował spory na polskiej scenie politycznej i dyskusję na temat mowy nienawiści, która wybuchła po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W ocenie Schetyny, "nie zbudujemy normalności, jeżeli nie będziemy w stanie wspólnie nazwać tych złych rzeczy, które miały miejsce i tych, którzy są za to odpowiedzialni". W drugiej części programu gośćmi byli doktor Anna Materska-Sosnowska i profesor Radosław Markowski.

W środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że "premier Mateusz Morawiecki zaprosił szefów klubów parlamentarnych i kół sejmowych w najbliższy piątek o godzinie 15.30 na spotkanie, które odbędzie się w Sejmie".

"To my, wyborcy, musimy zapanować nad swoimi emocjami"

My, wyborcy, jesteśmy elementem cynicznej rozgrywki polityków - ocenił w "Kropce nad i" działacz...

Przekazał, że w związku z morderstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, "w ministerstwie zdrowia i w ministerstwie sprawiedliwości zostały wypracowane pewne propozycje legislacyjne" i "zanim Rada Ministrów zacznie nad nimi pracować, premier chciałby porozmawiać z szefami klubów parlamentarnych i kół sejmowych na temat tych pomysłów".

"Potrzebne są prawdziwe decyzje, faktyczna ocena tego wszystkiego"

Grzegorz Schetyna ocenił w "Faktach po Faktach", że mowy nienawiści nie da się zwalczyć za pomocą ustawy. - Potrzebne są prawdziwe decyzje, faktyczna ocena tego wszystkiego, co było przez ostatnie lata, a później dobry wspólny pomysł, dobra emocja, żeby zastanowić się, co zrobić na przyszłość - zaznaczył.

- Bez spojrzenia wstecz, uczciwej oceny nie da się napisać nowego scenariusza - podkreślił lider PO.

Powiedział, że decyzję o tym, czy przedstawiciel Platformy pójdzie na spotkanie z premierem "będą podejmować jutro". - Uważam, że na takie spotkania warto iść i oczekiwać konkretów. Jeżeli ja miałbym oczekiwać czegoś od premiera, to tego, że wyegzekwuje od swoich ministrów zmiany w zarządzie telewizji publicznej - stwierdził Schetyna. Zapytany, gdzie szukać powodów, przyczyn tego wszystkiego, co się zdarzyło, wskazał na zarząd i całą politykę informacyjną telewizji publicznej ostatnich miesięcy i lat.

"Chcę prawdziwej zmiany, chcę prawdy po tamtej stronie"

Magdalena Adamowicz: Słowo może zabić. Te, które padały, strasznie Pawła raniły

Ważne jest narodowe pojednanie. Myślę, że coś może w ludziach pęknie, że coś się zmieni. Ale to...

Lider PO wskazywał, że "może być spór, może być rywalizacja, ale to nie może być wojna domowa, a dzisiaj tak jest". - Jeżeli jest propaganda nienawiści wpisana w system państwa, to my musimy ją dobrze nazwać i dobrze ocenić, żeby dopiero potem wyciągać wnioski i pisać nowy scenariusz politycznej normalności - podkreślił.

- Jeżeli mamy doprowadzić do zmiany i ją wyegzekwować, to chcę prawdziwej zmiany, chcę prawdy po tamtej stronie, chcę, żeby nie uderzać w cudze piersi, tylko we własne. Żeby zaczęli robić to ludzie, którzy za ten system nienawiści są odpowiedzialni - dodał szef PO.

W jego ocenie "nie zbudujemy normalności, jeżeli nie będziemy w stanie wspólnie nazwać tych złych rzeczy, które miały miejsce i tych, którzy są za to odpowiedzialni".

Zgodził się ze stwierdzeniem, że to się nie uda, jeśli będziemy wskazywać odpowiedzialnych tylko po jednej stronie. Zaznaczył jednak, że "za język nienawiści, za konkretne działania telewizji publicznej są odpowiedzialne konkretne osoby i je trzeba wskazać i uniemożliwić im tworzenie misji oszustwa i budowania instrumentów do politycznej wojny".

Dulkiewicz "ma poparcie całej Platformy Obywatelskiej"

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła we wtorek, że będzie kandydować na urząd prezydenta Gdańska w przedterminowych wyborach, które odbędą się 3 marca.

Schetyna powiedział w "Faktach po Faktach", że "gorąco trzyma za nią kciuki". W jego ocenie "to najlepsza osoba na stanowisko prezydenta Gdańska".

- Kampania i jej prezydentura będzie godna jej poprzednika. Jestem pod wrażeniem jej wielkiej pracy, organizacji w ostatnich dniach w Gdańsku - dodał.

Zapewnił, że Dulkiewicz "ma poparcie całej Platformy Obywatelskiej".

Dulkiewicz "ma poparcie całej Platformy Obywatelskiej"
Wideo: tvn24 Dulkiewicz "ma poparcie całej Platformy Obywatelskiej"

"Zawsze mu życzyłem jak najlepiej, a dzisiaj musimy zachować dobrą pamięć o nim"

Lider Platformy odniósł się też do kwestii ostatnich wyborów samorządowych w Gdańsku, gdy Platforma wystawiła Jarosława Wałęsę jako jednego z kontrkandydatów Adamowicza na prezydenta miasta.

Schetyna wyjaśnił, że z Adamowiczem rozmawiał na ten temat wiele razy. - Uważałem, że będzie ofiarą politycznej zemsty ze strony prokuratury i politycznych przeciwników, że może tak być - dodał.

"Chce kontynuować dzieło Adamowicza". Na czyje wsparcie może liczyć Dulkiewicz

Uważam, że to realizacja testamentu Pawła Adamowicza - tak przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna...

W ocenie przewodniczącego PO "intensywność postępowań, które były prowadzone przeciwko Adamowiczowi", zwiększyła się w czasie przedwyborczym, gdy - jak mówił - "spodziewano się, że będzie kandydatem Platformy". - Wiele rozmawialiśmy, czy można znaleźć inną konstrukcję, w której on nie będzie narażony na tę rosnącą politykę nienawiści - powiedział Schetyna.

- W noc wyborczą, po pierwszej turze natychmiast, bez żadnych warunków powiedzieliśmy: "Paweł Adamowicz jest kandydatem PO, tak samo jak zespół ludzi, których wprowadził do Rady, z którymi mamy koalicję" - podkreślił.

Jak zaznaczył, historia jego i Pawła Adamowicza była "wspólna i równoległa" od dziesięcioleci.

- Rozmawialiśmy o wszystkim. Wiele razy o Gdańsku, a także o jego przyszłości. Zawsze mu życzyłem jak najlepiej, a dzisiaj musimy zachować dobrą pamięć o nim i o jego pracy - dodał.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix