Fakty po Faktach

Gość: Grzegorz Schetyna

"Bez spojrzenia wstecz, uczciwej oceny, nie da się napisać nowego scenariusza"

- Może być spór, może być rywalizacja, ale to nie może być wojna domowa, a dzisiaj tak jest - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Komentował spory na polskiej scenie politycznej i dyskusję na temat mowy nienawiści, która wybuchła po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W ocenie Schetyny, "nie zbudujemy normalności, jeżeli nie będziemy w stanie wspólnie nazwać tych złych rzeczy, które miały miejsce i tych, którzy są za to odpowiedzialni". W drugiej części programu gośćmi byli doktor Anna Materska-Sosnowska i profesor Radosław Markowski.

W środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że "premier Mateusz Morawiecki zaprosił szefów klubów parlamentarnych i kół sejmowych w najbliższy piątek o godzinie 15.30 na spotkanie, które odbędzie się w Sejmie".

"To my, wyborcy, musimy zapanować nad swoimi emocjami"

My, wyborcy, jesteśmy elementem cynicznej rozgrywki polityków - ocenił w "Kropce nad i" działacz...

Przekazał, że w związku z morderstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, "w ministerstwie zdrowia i w ministerstwie sprawiedliwości zostały wypracowane pewne propozycje legislacyjne" i "zanim Rada Ministrów zacznie nad nimi pracować, premier chciałby porozmawiać z szefami klubów parlamentarnych i kół sejmowych na temat tych pomysłów".

"Potrzebne są prawdziwe decyzje, faktyczna ocena tego wszystkiego"

Grzegorz Schetyna ocenił w "Faktach po Faktach", że mowy nienawiści nie da się zwalczyć za pomocą ustawy. - Potrzebne są prawdziwe decyzje, faktyczna ocena tego wszystkiego, co było przez ostatnie lata, a później dobry wspólny pomysł, dobra emocja, żeby zastanowić się, co zrobić na przyszłość - zaznaczył.

- Bez spojrzenia wstecz, uczciwej oceny nie da się napisać nowego scenariusza - podkreślił lider PO.

Powiedział, że decyzję o tym, czy przedstawiciel Platformy pójdzie na spotkanie z premierem "będą podejmować jutro". - Uważam, że na takie spotkania warto iść i oczekiwać konkretów. Jeżeli ja miałbym oczekiwać czegoś od premiera, to tego, że wyegzekwuje od swoich ministrów zmiany w zarządzie telewizji publicznej - stwierdził Schetyna. Zapytany, gdzie szukać powodów, przyczyn tego wszystkiego, co się zdarzyło, wskazał na zarząd i całą politykę informacyjną telewizji publicznej ostatnich miesięcy i lat.

"Chcę prawdziwej zmiany, chcę prawdy po tamtej stronie"

Magdalena Adamowicz: Słowo może zabić. Te, które padały, strasznie Pawła raniły

Ważne jest narodowe pojednanie. Myślę, że coś może w ludziach pęknie, że coś się zmieni. Ale to...

Lider PO wskazywał, że "może być spór, może być rywalizacja, ale to nie może być wojna domowa, a dzisiaj tak jest". - Jeżeli jest propaganda nienawiści wpisana w system państwa, to my musimy ją dobrze nazwać i dobrze ocenić, żeby dopiero potem wyciągać wnioski i pisać nowy scenariusz politycznej normalności - podkreślił.

- Jeżeli mamy doprowadzić do zmiany i ją wyegzekwować, to chcę prawdziwej zmiany, chcę prawdy po tamtej stronie, chcę, żeby nie uderzać w cudze piersi, tylko we własne. Żeby zaczęli robić to ludzie, którzy za ten system nienawiści są odpowiedzialni - dodał szef PO.

W jego ocenie "nie zbudujemy normalności, jeżeli nie będziemy w stanie wspólnie nazwać tych złych rzeczy, które miały miejsce i tych, którzy są za to odpowiedzialni".

Zgodził się ze stwierdzeniem, że to się nie uda, jeśli będziemy wskazywać odpowiedzialnych tylko po jednej stronie. Zaznaczył jednak, że "za język nienawiści, za konkretne działania telewizji publicznej są odpowiedzialne konkretne osoby i je trzeba wskazać i uniemożliwić im tworzenie misji oszustwa i budowania instrumentów do politycznej wojny".

Dulkiewicz "ma poparcie całej Platformy Obywatelskiej"

Pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ogłosiła we wtorek, że będzie kandydować na urząd prezydenta Gdańska w przedterminowych wyborach, które odbędą się 3 marca.

Schetyna powiedział w "Faktach po Faktach", że "gorąco trzyma za nią kciuki". W jego ocenie "to najlepsza osoba na stanowisko prezydenta Gdańska".

- Kampania i jej prezydentura będzie godna jej poprzednika. Jestem pod wrażeniem jej wielkiej pracy, organizacji w ostatnich dniach w Gdańsku - dodał.

Zapewnił, że Dulkiewicz "ma poparcie całej Platformy Obywatelskiej".

Dulkiewicz "ma poparcie całej Platformy Obywatelskiej"
Wideo: tvn24 Dulkiewicz "ma poparcie całej Platformy Obywatelskiej"

"Zawsze mu życzyłem jak najlepiej, a dzisiaj musimy zachować dobrą pamięć o nim"

Lider Platformy odniósł się też do kwestii ostatnich wyborów samorządowych w Gdańsku, gdy Platforma wystawiła Jarosława Wałęsę jako jednego z kontrkandydatów Adamowicza na prezydenta miasta.

Schetyna wyjaśnił, że z Adamowiczem rozmawiał na ten temat wiele razy. - Uważałem, że będzie ofiarą politycznej zemsty ze strony prokuratury i politycznych przeciwników, że może tak być - dodał.

"Chce kontynuować dzieło Adamowicza". Na czyje wsparcie może liczyć Dulkiewicz

Uważam, że to realizacja testamentu Pawła Adamowicza - tak przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna...

W ocenie przewodniczącego PO "intensywność postępowań, które były prowadzone przeciwko Adamowiczowi", zwiększyła się w czasie przedwyborczym, gdy - jak mówił - "spodziewano się, że będzie kandydatem Platformy". - Wiele rozmawialiśmy, czy można znaleźć inną konstrukcję, w której on nie będzie narażony na tę rosnącą politykę nienawiści - powiedział Schetyna.

- W noc wyborczą, po pierwszej turze natychmiast, bez żadnych warunków powiedzieliśmy: "Paweł Adamowicz jest kandydatem PO, tak samo jak zespół ludzi, których wprowadził do Rady, z którymi mamy koalicję" - podkreślił.

Jak zaznaczył, historia jego i Pawła Adamowicza była "wspólna i równoległa" od dziesięcioleci.

- Rozmawialiśmy o wszystkim. Wiele razy o Gdańsku, a także o jego przyszłości. Zawsze mu życzyłem jak najlepiej, a dzisiaj musimy zachować dobrą pamięć o nim i o jego pracy - dodał.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Nie zgodzę się na to, żeby operować w polityce takim wykluczającym, odrzucającym językiem. Jestem zaskoczony, że robi to Robert Biedroń, który mówi o tolerancji, otwartości, obywatelskości, a wyklucza, odrzuca i szydzi. To jest zła droga i nie widzę tego dobrze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do wpisu lidera partii Wiosna.

  czytaj więcej »
 • Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Nie sądziłem, że Jarosław Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zaangażowania prezesa PiS w sprawę dotyczącą budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. - Na początku lat 90. byłem wiele razy w kontaktach ze środowiskiem politycznym Kaczyńskiego i już wtedy było widać tę obsesję pieniędzy - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

  czytaj więcej »
 • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

  czytaj więcej »
 • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

  czytaj więcej »
 • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

  czytaj więcej »
 • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

  czytaj więcej »
 • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

  czytaj więcej »
 • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

  czytaj więcej »
 • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

  czytaj więcej »
 • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

  czytaj więcej »
 • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
tvnpix