Fakty po Faktach

Gość: Grzegorz Kołodko

Kołodko: ta afera długo pozostanie największą drugiego stulecia niepodległości

Afera KNF wymaga bezwzględnego wyjaśnienia. To jest być albo nie być tej władzy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. - Dzieje się to na jej zegarze, za jej czasów - wyjaśniał. - To jest absolutnie największa afera drugiego stulecia niepodległości i długo taką pozostanie - ocenił. Gośćmi drugiej części programu byli: Barbara Labuda i Ryszard Bugaj.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Marek Chrzanowski, były już prezes Komisji Nadzoru Finansowego, miał zaoferować układ właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu. Ten ostatni twierdzi, że w zamian za przychylność Komisji szef KNF oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych.

"Prezydent na pewno stawi się przed każdym prokuratorem, przed każdym sędzią"

Jeżeli prokuratura będzie chciała przesłuchać prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie afery Komisji...

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki ją przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE W KNF >>>

"To jest być albo nie być tej władzy"

- Moje stanowisko w tej sprawie jest takie, że to wymaga bezwzględnego wyjaśnienia i to jest być albo nie być tej władzy - skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wicepremier i minister finansów profesor Grzegorz Kołodko (Akademia Leona Koźmińskiego).

- Bo nawet jeśli nie ma z tym nic wspólnego, jak będzie twierdziła, to musi tego dowieść. Ponadto dzieje się to na jej zegarze, za jej czasów - wyjaśniał.

Jak dodał, pojawia się pytanie, jak to wyjaśnić. - Bo sprawa ma kilka wątków. Ona ma bezsprzecznie - ze względu na oskarżenia, podejrzenia - aspekt kryminalny. To się nie może skończyć tym, że nikt nie pójdzie siedzieć. Ma także aspekt instytucjonalny i polityczny. To jest absolutnie największa afera drugiego stulecia niepodległości i długo taką pozostanie - wymieniał.

- Patrzę na to jako na pewien poważny zgrzyt w funkcjonowaniu polskiej bankowości - ocenił.

"Próba utrudnienia działań organu nadzoru". KNF odpowiada Giertychowi

W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zarzuty mecenasa Romana Giertycha są bezpodstawne....

"Demokracja nie wyklucza głupoty, a rynek nie eliminuje nieuczciwości"

- Generalnie mam taki pogląd, że nadzór nad segmentami pośrednictwa finansowego zarówno bankami, ubezpieczeniami jak i obrotem giełdowym jest instytucjonalnie właściwie uplasowany - powiedział Kołodko.

Jednak jak podkreślał, KNF to "powinna być organizacja niezależna od rządu i ministra finansów oraz od Narodowego Banku Polskiego".

- Chcieliśmy mieć rynek i demokrację, to mamy, tylko że okazuje się nie po raz pierwszy, że demokracja nie wyklucza głupoty, a rynek nie eliminuje nieuczciwości. Potrzebne jeszcze jest coś więcej. To coś więcej to jest właśnie kapitał społeczny - mówił.

- Czasami jest tak, że instytucjonalne, strukturalne rozwiązania, także te w sferze prawa regulacji krajowych i europejskich są właściwe. A potem okazuje się, że z jakiś powodów - i te powody trzeba wyjaśnić - niewłaściwi ludzie znajdują się na niewłaściwych miejscach - skomentował.

"Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

- Trzeba naprawić tę sytuację i pokazać, że Komisja Nadzoru Finansowego jest czysta, nawet jeśli...

Prezes NBP "emocjonalnie zaangażowany"

Po publikacji nagrania rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że ma o byłym szefie Komisji Nadzoru Finansowego jak najlepszą opinię. - Profesora Chrzanowskiego znam i z uczelni, i z współpracy, zawsze spełniał najwyższe standardy profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i wszelkie inne - powiedział dziennikarzom szef NBP.

- Prezes NBP w ogóle nie powinien się na ten temat tak wypowiadać, bo to pokazuje, że on jest w to emocjonalnie zaangażowany, a emocje tutaj nie są dobrym doradcą - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Kołodko.

- Gdybym ja rządził, to bym nigdy nie zgodził się, żeby szefem niezależnego nadzoru finansowego został ktoś, kto jest blisko, emocjonalnie, ideowo i politycznie do prezesa NBP, dlatego że wtedy może występować konflikt interesów - stwierdził.

Kołodko o słowach Glapińskiego: to nie służy dobrze ani polskiej gospodarce ani polskiej racji stanu
Wideo: tvn24 Kołodko o słowach Glapińskiego: to nie służy dobrze ani polskiej gospodarce ani polskiej racji stanu

"To dosyć mocno dyskredytuje wiedzę ekonomiczną prezesa NBP"

Profesor Kołodko odniósł się także do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego, który powiedział w czwartek w Jasionce podczas Kongresu 590, że "Polska nie powinna wstępować do strefy euro". Jak dodał, Polska poradzi sobie z tym, ale tempo wzrostu będzie niższe.

- To dosyć mocno dyskredytuje wiedzę ekonomiczną prezesa banku centralnego - stwierdził Kołodko.

Prezes NBP: jeśli nie jest to cud gospodarczy, to co to jest?

- Polska od pewnego czasu pędzi jak lokomotywa, budząc zdumienie świata i analityków - powiedział...

Jego zdaniem, jest odwrotnie. - Gdyby Polska z dobrym kursem przystępowała do obszaru euro to to by przyspieszyło tempo wzrostu, a dokładniej zmniejszyłoby skalę jego spowalniania. Dlatego że w następnych latach, czy będziemy wchodzić do euro czy nie, a z tą władzą i przy takim podejściu, jakie reprezentuje prezes NBP nie będziemy wchodzić, to tempo wzrostu będzie coraz mniejsze - tłumaczył.

Jak dodał, "to nie prezes NBP jest od decydowania w tej sprawie". - Ta sprawa została zadecydowana przez suwerena, przez naród polski w referendum 15 lat temu. Zadaliśmy wtedy sobie pytanie, czy jesteś za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej na warunkach uzgodnionych, wynegocjowanych i podpisanych w Traktacie ateńskim - przypomniał.

- Tam jest powiedziane, że Polska ma prawo i obowiązek przystąpić do euro bez podania terminu. To jest taka otwarta ścieżka, żeby przystępować we właściwym terminie - wyjaśniał profesor Kołodko.

- Przeciwko temu jest prezydent, który ma prawo tego nie rozumieć i nie rozumie, premier, który rozumie dużo więcej i szef banku centralnego, który powinien najwięcej z nich wszystkich rozumieć, ale najmniej mówić - wymieniał.

Jak powiedział, "szefowie banków centralnych państw wypowiadają się bardzo rzadko i bardzo powściągliwie". - Ważą słowa, bo one mają bardzo duże znaczenie. Odbijają się echem i niekiedy powodują negatywne procesy. To, co powiedział pan prezes Glapiński z pewnością nie służy dobrze ani polskiej gospodarce na krótszą metę ani polskiej racji stanu na dłuższą - podsumował.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "To jest odpowiedź dla Broniarza. Nie będzie z dzieci robił zakładników"

  "To jest odpowiedź dla Broniarza. Nie będzie z dzieci robił zakładników"

  Skoro premier chce siłowo rozwiązywać problemy polskiej edukacji, to nie posuniemy się nawet o krok do przodu. A jest poważny problem - powiedziała w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS) stwierdził, że rządowy projekt to "bardzo dobra nowelizacja", która zapewni spokój. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Kalisz i Paweł Poncyljusz.

  czytaj więcej »
 • Ochojska: Chorobę traktuję jak zadanie. W czwartek zaczynam chemię

  Ochojska: Chorobę traktuję jak zadanie. W czwartek zaczynam chemię

  Nie mogłam przed wyborcami ukryć tego, że jestem chora, to by było nieuczciwe. Gdybym nie kandydowała do Parlamentu Europejskiego, to na pewno bym nie ogłaszała tego publicznie - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do europarlamentu i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. W ubiegłym tygodniu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór piersi.

  czytaj więcej »
 • "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  To jest pytanie, które Kościół sobie przez dwa tysiące lat zadaje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, pytany o to, co jego zdaniem Jezus zrobiłby z problemem pedofilii. - Jest oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar - podkreślił hierarcha. Jak dodał, "ocena po stronie Kościoła wszystkich tych wydarzeń bolesnych, złych, niegodziwych, dzisiaj jest jasna".

  czytaj więcej »
 • "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

  czytaj więcej »
 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
 • Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  My cały czas, oprócz prowadzenia strajku, apelujemy o poważne podejście strony rządowej, bo tego strajku nie da się przeczekać - mówił w "Faktach po Faktach" szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. - Solidaryzujemy się z tym strajkiem, dlatego, że chcemy mieć w Polsce lepiej kształcone dzieci - zapewnił wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski.

  czytaj więcej »
tvnpix