Fakty po Faktach

Gość: Grzegorz Kołodko

Kołodko: ta afera długo pozostanie największą drugiego stulecia niepodległości

Afera KNF wymaga bezwzględnego wyjaśnienia. To jest być albo nie być tej władzy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. - Dzieje się to na jej zegarze, za jej czasów - wyjaśniał. - To jest absolutnie największa afera drugiego stulecia niepodległości i długo taką pozostanie - ocenił. Gośćmi drugiej części programu byli: Barbara Labuda i Ryszard Bugaj.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Marek Chrzanowski, były już prezes Komisji Nadzoru Finansowego, miał zaoferować układ właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu. Ten ostatni twierdzi, że w zamian za przychylność Komisji szef KNF oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych.

"Prezydent na pewno stawi się przed każdym prokuratorem, przed każdym sędzią"

Jeżeli prokuratura będzie chciała przesłuchać prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie afery Komisji...

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki ją przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE W KNF >>>

"To jest być albo nie być tej władzy"

- Moje stanowisko w tej sprawie jest takie, że to wymaga bezwzględnego wyjaśnienia i to jest być albo nie być tej władzy - skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wicepremier i minister finansów profesor Grzegorz Kołodko (Akademia Leona Koźmińskiego).

- Bo nawet jeśli nie ma z tym nic wspólnego, jak będzie twierdziła, to musi tego dowieść. Ponadto dzieje się to na jej zegarze, za jej czasów - wyjaśniał.

Jak dodał, pojawia się pytanie, jak to wyjaśnić. - Bo sprawa ma kilka wątków. Ona ma bezsprzecznie - ze względu na oskarżenia, podejrzenia - aspekt kryminalny. To się nie może skończyć tym, że nikt nie pójdzie siedzieć. Ma także aspekt instytucjonalny i polityczny. To jest absolutnie największa afera drugiego stulecia niepodległości i długo taką pozostanie - wymieniał.

- Patrzę na to jako na pewien poważny zgrzyt w funkcjonowaniu polskiej bankowości - ocenił.

"Próba utrudnienia działań organu nadzoru". KNF odpowiada Giertychowi

W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zarzuty mecenasa Romana Giertycha są bezpodstawne....

"Demokracja nie wyklucza głupoty, a rynek nie eliminuje nieuczciwości"

- Generalnie mam taki pogląd, że nadzór nad segmentami pośrednictwa finansowego zarówno bankami, ubezpieczeniami jak i obrotem giełdowym jest instytucjonalnie właściwie uplasowany - powiedział Kołodko.

Jednak jak podkreślał, KNF to "powinna być organizacja niezależna od rządu i ministra finansów oraz od Narodowego Banku Polskiego".

- Chcieliśmy mieć rynek i demokrację, to mamy, tylko że okazuje się nie po raz pierwszy, że demokracja nie wyklucza głupoty, a rynek nie eliminuje nieuczciwości. Potrzebne jeszcze jest coś więcej. To coś więcej to jest właśnie kapitał społeczny - mówił.

- Czasami jest tak, że instytucjonalne, strukturalne rozwiązania, także te w sferze prawa regulacji krajowych i europejskich są właściwe. A potem okazuje się, że z jakiś powodów - i te powody trzeba wyjaśnić - niewłaściwi ludzie znajdują się na niewłaściwych miejscach - skomentował.

"Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

- Trzeba naprawić tę sytuację i pokazać, że Komisja Nadzoru Finansowego jest czysta, nawet jeśli...

Prezes NBP "emocjonalnie zaangażowany"

Po publikacji nagrania rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że ma o byłym szefie Komisji Nadzoru Finansowego jak najlepszą opinię. - Profesora Chrzanowskiego znam i z uczelni, i z współpracy, zawsze spełniał najwyższe standardy profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i wszelkie inne - powiedział dziennikarzom szef NBP.

- Prezes NBP w ogóle nie powinien się na ten temat tak wypowiadać, bo to pokazuje, że on jest w to emocjonalnie zaangażowany, a emocje tutaj nie są dobrym doradcą - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Kołodko.

- Gdybym ja rządził, to bym nigdy nie zgodził się, żeby szefem niezależnego nadzoru finansowego został ktoś, kto jest blisko, emocjonalnie, ideowo i politycznie do prezesa NBP, dlatego że wtedy może występować konflikt interesów - stwierdził.

Kołodko o słowach Glapińskiego: to nie służy dobrze ani polskiej gospodarce ani polskiej racji stanu
Wideo: tvn24 Kołodko o słowach Glapińskiego: to nie służy dobrze ani polskiej gospodarce ani polskiej racji stanu

"To dosyć mocno dyskredytuje wiedzę ekonomiczną prezesa NBP"

Profesor Kołodko odniósł się także do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego, który powiedział w czwartek w Jasionce podczas Kongresu 590, że "Polska nie powinna wstępować do strefy euro". Jak dodał, Polska poradzi sobie z tym, ale tempo wzrostu będzie niższe.

- To dosyć mocno dyskredytuje wiedzę ekonomiczną prezesa banku centralnego - stwierdził Kołodko.

Prezes NBP: jeśli nie jest to cud gospodarczy, to co to jest?

- Polska od pewnego czasu pędzi jak lokomotywa, budząc zdumienie świata i analityków - powiedział...

Jego zdaniem, jest odwrotnie. - Gdyby Polska z dobrym kursem przystępowała do obszaru euro to to by przyspieszyło tempo wzrostu, a dokładniej zmniejszyłoby skalę jego spowalniania. Dlatego że w następnych latach, czy będziemy wchodzić do euro czy nie, a z tą władzą i przy takim podejściu, jakie reprezentuje prezes NBP nie będziemy wchodzić, to tempo wzrostu będzie coraz mniejsze - tłumaczył.

Jak dodał, "to nie prezes NBP jest od decydowania w tej sprawie". - Ta sprawa została zadecydowana przez suwerena, przez naród polski w referendum 15 lat temu. Zadaliśmy wtedy sobie pytanie, czy jesteś za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej na warunkach uzgodnionych, wynegocjowanych i podpisanych w Traktacie ateńskim - przypomniał.

- Tam jest powiedziane, że Polska ma prawo i obowiązek przystąpić do euro bez podania terminu. To jest taka otwarta ścieżka, żeby przystępować we właściwym terminie - wyjaśniał profesor Kołodko.

- Przeciwko temu jest prezydent, który ma prawo tego nie rozumieć i nie rozumie, premier, który rozumie dużo więcej i szef banku centralnego, który powinien najwięcej z nich wszystkich rozumieć, ale najmniej mówić - wymieniał.

Jak powiedział, "szefowie banków centralnych państw wypowiadają się bardzo rzadko i bardzo powściągliwie". - Ważą słowa, bo one mają bardzo duże znaczenie. Odbijają się echem i niekiedy powodują negatywne procesy. To, co powiedział pan prezes Glapiński z pewnością nie służy dobrze ani polskiej gospodarce na krótszą metę ani polskiej racji stanu na dłuższą - podsumował.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Szokuje mnie to, ile osób po prostu otworzyło się przede mną"

  "Szokuje mnie to, ile osób po prostu otworzyło się przede mną"

  Teraz spotkałem się z bardzo pozytywnymi komentarzami. Setki osób pisze mi codziennie takie miłe wiadomości, że są ze mną, że trzymają moją stronę. Ale bardziej szokuje mnie to, ile osób po prostu się otworzyło przede mną. Osoby, które mają w chwili obecnej po 30, 40 lat - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Dariusz Kołodziej, ofiara księdza.

  czytaj więcej »
 • Brak decyzji prokuratury po zawiadomieniu Birgfellnera. "To zaczyna pachnieć skandalem"

  Brak decyzji prokuratury po zawiadomieniu Birgfellnera. "To zaczyna pachnieć skandalem"

  Prokuratura musi być wewnętrznie przekonana o potrzebie wszczęcia śledztwa i to jest jej prawo, ale w tej chwili są już przekraczane terminy kodeksowe - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski. Skomentował brak decyzji prokuratury o wszczęciu lub niewszczęciu śledztwa po zawiadomieniu biznesmena Geralda Birgfellnera o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. W drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Piotr Zgorzelski.

  czytaj więcej »
 • Bujak: Wiosna budzi bardzo silne skojarzenia z pierwszą Solidarnością

  Bujak: Wiosna budzi bardzo silne skojarzenia z pierwszą Solidarnością

  Mam dość duopolu PO-PiS. Nie podoba mi się też sposób traktowania samego Jarosława Kaczyńskiego. Uzyskał potężną władzę. Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski mogliby mu zazdrościć - powiedział w "Faktach po Faktach" Zbigniew Bujak. Opozycjonista z czasów PRL wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście Wiosny w Lublinie.

  czytaj więcej »
 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
tvnpix