Fakty po Faktach

Gość: Grzegorz Kołodko

Kołodko: ta afera długo pozostanie największą drugiego stulecia niepodległości

Afera KNF wymaga bezwzględnego wyjaśnienia. To jest być albo nie być tej władzy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. - Dzieje się to na jej zegarze, za jej czasów - wyjaśniał. - To jest absolutnie największa afera drugiego stulecia niepodległości i długo taką pozostanie - ocenił. Gośćmi drugiej części programu byli: Barbara Labuda i Ryszard Bugaj.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że Marek Chrzanowski, były już prezes Komisji Nadzoru Finansowego, miał zaoferować układ właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu. Ten ostatni twierdzi, że w zamian za przychylność Komisji szef KNF oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych.

"Prezydent na pewno stawi się przed każdym prokuratorem, przed każdym sędzią"

Jeżeli prokuratura będzie chciała przesłuchać prezydenta Andrzeja Dudę w sprawie afery Komisji...

We wtorek po południu Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Premier Mateusz Morawiecki ją przyjął. Pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF został Marcin Pachucki.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE W KNF >>>

"To jest być albo nie być tej władzy"

- Moje stanowisko w tej sprawie jest takie, że to wymaga bezwzględnego wyjaśnienia i to jest być albo nie być tej władzy - skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wicepremier i minister finansów profesor Grzegorz Kołodko (Akademia Leona Koźmińskiego).

- Bo nawet jeśli nie ma z tym nic wspólnego, jak będzie twierdziła, to musi tego dowieść. Ponadto dzieje się to na jej zegarze, za jej czasów - wyjaśniał.

Jak dodał, pojawia się pytanie, jak to wyjaśnić. - Bo sprawa ma kilka wątków. Ona ma bezsprzecznie - ze względu na oskarżenia, podejrzenia - aspekt kryminalny. To się nie może skończyć tym, że nikt nie pójdzie siedzieć. Ma także aspekt instytucjonalny i polityczny. To jest absolutnie największa afera drugiego stulecia niepodległości i długo taką pozostanie - wymieniał.

- Patrzę na to jako na pewien poważny zgrzyt w funkcjonowaniu polskiej bankowości - ocenił.

"Próba utrudnienia działań organu nadzoru". KNF odpowiada Giertychowi

W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zarzuty mecenasa Romana Giertycha są bezpodstawne....

"Demokracja nie wyklucza głupoty, a rynek nie eliminuje nieuczciwości"

- Generalnie mam taki pogląd, że nadzór nad segmentami pośrednictwa finansowego zarówno bankami, ubezpieczeniami jak i obrotem giełdowym jest instytucjonalnie właściwie uplasowany - powiedział Kołodko.

Jednak jak podkreślał, KNF to "powinna być organizacja niezależna od rządu i ministra finansów oraz od Narodowego Banku Polskiego".

- Chcieliśmy mieć rynek i demokrację, to mamy, tylko że okazuje się nie po raz pierwszy, że demokracja nie wyklucza głupoty, a rynek nie eliminuje nieuczciwości. Potrzebne jeszcze jest coś więcej. To coś więcej to jest właśnie kapitał społeczny - mówił.

- Czasami jest tak, że instytucjonalne, strukturalne rozwiązania, także te w sferze prawa regulacji krajowych i europejskich są właściwe. A potem okazuje się, że z jakiś powodów - i te powody trzeba wyjaśnić - niewłaściwi ludzie znajdują się na niewłaściwych miejscach - skomentował.

"Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

- Trzeba naprawić tę sytuację i pokazać, że Komisja Nadzoru Finansowego jest czysta, nawet jeśli...

Prezes NBP "emocjonalnie zaangażowany"

Po publikacji nagrania rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że ma o byłym szefie Komisji Nadzoru Finansowego jak najlepszą opinię. - Profesora Chrzanowskiego znam i z uczelni, i z współpracy, zawsze spełniał najwyższe standardy profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i wszelkie inne - powiedział dziennikarzom szef NBP.

- Prezes NBP w ogóle nie powinien się na ten temat tak wypowiadać, bo to pokazuje, że on jest w to emocjonalnie zaangażowany, a emocje tutaj nie są dobrym doradcą - ocenił w "Faktach po Faktach" profesor Kołodko.

- Gdybym ja rządził, to bym nigdy nie zgodził się, żeby szefem niezależnego nadzoru finansowego został ktoś, kto jest blisko, emocjonalnie, ideowo i politycznie do prezesa NBP, dlatego że wtedy może występować konflikt interesów - stwierdził.

Kołodko o słowach Glapińskiego: to nie służy dobrze ani polskiej gospodarce ani polskiej racji stanu
Wideo: tvn24 Kołodko o słowach Glapińskiego: to nie służy dobrze ani polskiej gospodarce ani polskiej racji stanu

"To dosyć mocno dyskredytuje wiedzę ekonomiczną prezesa NBP"

Profesor Kołodko odniósł się także do słów prezesa NBP Adama Glapińskiego, który powiedział w czwartek w Jasionce podczas Kongresu 590, że "Polska nie powinna wstępować do strefy euro". Jak dodał, Polska poradzi sobie z tym, ale tempo wzrostu będzie niższe.

- To dosyć mocno dyskredytuje wiedzę ekonomiczną prezesa banku centralnego - stwierdził Kołodko.

Prezes NBP: jeśli nie jest to cud gospodarczy, to co to jest?

- Polska od pewnego czasu pędzi jak lokomotywa, budząc zdumienie świata i analityków - powiedział...

Jego zdaniem, jest odwrotnie. - Gdyby Polska z dobrym kursem przystępowała do obszaru euro to to by przyspieszyło tempo wzrostu, a dokładniej zmniejszyłoby skalę jego spowalniania. Dlatego że w następnych latach, czy będziemy wchodzić do euro czy nie, a z tą władzą i przy takim podejściu, jakie reprezentuje prezes NBP nie będziemy wchodzić, to tempo wzrostu będzie coraz mniejsze - tłumaczył.

Jak dodał, "to nie prezes NBP jest od decydowania w tej sprawie". - Ta sprawa została zadecydowana przez suwerena, przez naród polski w referendum 15 lat temu. Zadaliśmy wtedy sobie pytanie, czy jesteś za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej na warunkach uzgodnionych, wynegocjowanych i podpisanych w Traktacie ateńskim - przypomniał.

- Tam jest powiedziane, że Polska ma prawo i obowiązek przystąpić do euro bez podania terminu. To jest taka otwarta ścieżka, żeby przystępować we właściwym terminie - wyjaśniał profesor Kołodko.

- Przeciwko temu jest prezydent, który ma prawo tego nie rozumieć i nie rozumie, premier, który rozumie dużo więcej i szef banku centralnego, który powinien najwięcej z nich wszystkich rozumieć, ale najmniej mówić - wymieniał.

Jak powiedział, "szefowie banków centralnych państw wypowiadają się bardzo rzadko i bardzo powściągliwie". - Ważą słowa, bo one mają bardzo duże znaczenie. Odbijają się echem i niekiedy powodują negatywne procesy. To, co powiedział pan prezes Glapiński z pewnością nie służy dobrze ani polskiej gospodarce na krótszą metę ani polskiej racji stanu na dłuższą - podsumował.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  Nikt o zdrowych zmysłach nie wejdzie do tej formuły Koalicji Obywatelskiej. Mamy deklarację zarówno ze strony PSL-u, jak i SLD, że w tej formule nikt nie chce być tak przytulony, że aż zostanie wchłonięty - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider partii Teraz! Ryszard Petru. Gościem drugiej części programu był prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.

  czytaj więcej »
 • "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  Bez Komisji Nadzoru Finansowego i pomocy banków upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny. Ci, którzy wcześniej sprawowali nadzór, powinni być w prokuraturze - komentował w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów w sprawie SKOK-u Wołomin postawionych byłemu szefowi KNF oraz podległym mu urzędnikom. Pozostałymi gośćmi programu byli Jerzy Wenderlich, Urszula Pasławska, Paweł Zalewski oraz Barbara Labuda.

  czytaj więcej »
 • Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Jeżeli liderzy opozycji się nie zjednoczą i nie wystawią wspólnej listy, to będę współodpowiedzialni za przedłużenie rządów PiS – ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Postawię taką tezę, że nie chodzi o kolejne cztery lata dyskomfortu, irytacji, złości i tak dalej, tylko o duże prawdopodobieństwo przekształcenia i zdeprawowania ustroju naszego kraju na pokolenia - dodał. Gościem drugiej części programu była Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji wiążących NBP i Adam Glapińskiego z aferą KNF. Dodał jednak, że on sam takiej decyzji "nigdy by nie podjął". Jaki uznał też, że "sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić". Gościem w drugiej części programu był Tomasz Siemoniak.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Będziemy stopniowo odchodzić od węgla, to jest nasze wyzwanie i musimy temu sprostać - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił także, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, że przy obecnej technologii nie dałoby się polskiego węgla wydobywać przez 200 lat. W drugiej części programu gośćmi byli były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński i prezes WWF Polska Mirosław Proppé.

  czytaj więcej »
 • Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Mateusz Morawiecki tego samego dnia próbował pozyskać tak zwanego centrowego wyborcę, a z drugiej strony pojechał przekonywać rodzinę Radia Maryja, że jest autentycznym PiS-owcem i mogą mu zaufać - komentował w "Faktach po Faktach" sobotnie wystąpienia premiera Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ocenie Ireneusza Krzemińskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, "przenikanie języka ideologii, którą stworzył ojciec Tadeusz Rydzyk jest coraz głębsze". Gośćmi drugiej części programu byli Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz.

  czytaj więcej »
 • "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Schnepf (były ambasador w Waszyngtonie) i Stanisław Ciosek (były ambasador w Moskwie).

  czytaj więcej »
 • "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  Byliśmy traktowani przez naszych partnerów i przyjaciół z Unii Europejskiej bardzo ostro. W kilku miejscach pewnie zagalopowaliśmy się - ocenił w "Faktach po Faktach" senator Aleksander Bobko (PiS). Dodał, że Unia "tego rządu szczególnie nie lubi". - Nie można w takiej formie mówić, bo to nie jest przedszkole, że Kazio lubi Zdzisia, a Zdzisio nie lubi Kazia - odpowiedział mu Jakub Stefaniak (PSL). W drugiej części gośćmi byli dr hab. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski) i dr hab. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

  czytaj więcej »
 • "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury". Gośćmi programu byli również Tomasz Lis, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Lubnauer.

  czytaj więcej »
 • Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

  Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

  - Prokuratura dzisiaj mówi aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia, a co (Marek Chrzanowski - red.) robił przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, przewodniczący Teraz!. Odniósł się w ten sposób do aresztowanie byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego po kilkunastu dniach od wybuchu afery. Jego zdaniem, były szef Komisji Nadzoru Finansowego od złożenia dymisji po moment zatrzymania, "ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię". Gośćmi drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
 • Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

  Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

  Gdyby się okazało, że pan Ch. był umocowany przez jakąś grupę osób, która chciała skonfiskować własność prywatną, to mamy do czynienia z czymś niesłychanym - ocenił były premier Leszek Miller w "Faktach po Faktach" TVN24. Komentował sprawę byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch., który jest podejrzany o korupcję. Gośćmi pozostałej części programu byli Ryszard Kalisz i Paweł Zalewski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

  Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

  Trudno stawiać zarzut prezesowi Narodowego Banku Polskiego, że jeden z jego podopiecznych zbłądził - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując rekomendację byłego szefa KNF przez prezesa NBP Adam Glapińskiego. - Nie widzę powodów, żeby prezes Glapiński w tej chwili musiał się podawać do dymisji - podkreślił. Pozostałymi gośćmi programu byli Marek Migalski i Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

  Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

  To jest głupie i szkodliwe. Nie tylko dla rządzących, ale też dla Polski i jej wizerunku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Komentował działania ABW i prokuratury wobec operatora stacji TVN w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Pozostałymi gośćmi programu byli Paweł Kowal i Sławomir Dębski.

  czytaj więcej »
 • "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

  "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

  Powstaje pytanie, czy prokuratura działa jako strażnik praworządności, czy też działanie prokuratury jest upolitycznione - mówił w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Komentował w ten sposób sprawę powieszonych na szubienicach portretów europosłów PO. Od tego incydentu minął rok i mimo dostępnych dowodów nikt nie usłyszał zarzutów.

  czytaj więcej »
tvnpix