Fakty po Faktach

Gość: Mirosłw Różański

"Sojusz Północnoatlantycki będzie tak silny, jak silny będzie najsłabszy jego członek"

Musimy poważnie liczyć się z zagrożeniem ze strony Rosji - ocenił w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 generał w stanie spoczynku Mirosław Różański, były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Przekonywał, że Polska powinna budować swój potencjał obronny. Gościem programu była również Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy.

- Musimy zdać sobie sprawę, że wojna tak naprawdę już trwa - powiedział generał Mirosław Różański, nawiązując do sytuacji na Ukrainie. Jego zdaniem, "musimy patrzeć perspektywicznie" i nie odnosić się wyłącznie do doświadczeń z historii i do II wojny światowej. - Rzeczywistość jest zupełnie inna - ocenił.

Dodał, że otacza nas "wymiar cyberprzestrzeni". - Jesteśmy cały czas uczestnikami pewnych przepływów informacji, na które Rosja może mieć wpływ - zauważył. Podkreślił, że Moskwa udowodniła to już na terenie państw bałtyckich.

Wojna o dusze, cieśnina i więzień łagru

Wojna na wschód od naszych granic trwa. Rok 2018 nam o tym przypomniał. Rosja znów zaatakowała...

"Rosja prezentuje duży progres"

- Dzisiaj musimy zdać sobie sprawę, że Rosja prezentuje duży progres w zakresie broni - przekonywał generał. Wspomniał o najnowszych rosyjskich próbach z rakietami hipersonicznymi, które według niego są sygnałem, że "musimy poważnie liczyć się z zagrożeniem ze strony Rosji". Zgodnie z deklaracjami, Moskwa ma wprowadzić ten nowoczesny system uzbrojenia do gotowości operacyjnej w ciągu roku.

Gość "Faktów po Faktach" stwierdził, że jest on "realnym zagrożeniem dla nas jako dla sojuszu". - Polska, która wielokrotnie podkreślała, że jest czynnym i aktywnym członkiem NATO, musi się liczyć z konsekwencjami - przekonywał.

Dodał, że jeżeli gdzieś - niekoniecznie na terenie Polski - wybuchnie konflikt zbrojny, to "będziemy musieli się określić, czy jesteśmy faktycznie w NATO, czy nie". - Z takiej perspektywy to faktycznie jest dla nas zagrożenie - podkreślił.

Różański: Polska powinna modernizować armię

Według wojskowego, Polska powinna "poważnie zająć się kwestią modernizacji naszych sił zbrojnych".

- Ławki Niepodległości, na które wydajemy miliony, malowanie starych hełmów czy modernizacja starych czołgów to nie jest kierunek, który może być pożądany przez NATO - zauważył, wymieniając niektóre działania polskiego resortu obrony. - Sojusz Północnoatlantycki będzie tak silny, jak silny będzie najsłabszy jego członek - dodał.

Zdaniem generała powinniśmy zabiegać jako Polska o "budowanie zdolności, które będą nas zabezpieczały". - W moim przekonaniu dzisiaj niestety w tym kierunku ministerstwo obrony robi niewiele - ocenił.

"Patrzenie tylko na artykuł 5 jest krótkowzroczne"

- Trzeba wziąć pod uwagę że Traktat Waszyngtoński, który jest podstawą funkcjonowania sojuszu, ma artykuły, które zobowiązują członków do pewnej deklaracji - przypomniał gen. Różański. Zwrócił uwagę na artykuł 3 traktatu, zgodnie z którym każde państwo NATO powinno przygotować się do obrony samodzielnie.

- Patrzenie tylko na artykuł 5 (mówiący o kolektywnej obronie - red.) jest krótkowzroczne. Powinniśmy myśleć o budowaniu silnej armii, o silnej potędze także gospodarczej. To będzie gwarancją bezpieczeństwa - uznał.

"Patrzenie tylko na artykuł 5. NATO jest krótkowzroczne"
Wideo: tvn24 "Patrzenie tylko na artykuł 5. NATO jest krótkowzroczne"

"Dywersyfikacja dostaw sprzętu byłaby korzystna"

Przetarg na śmigłowce zawieszony. "Symbol bezradności i katastrofy"

Polskie wojska specjalne od lat czekają na śmigłowce zadaniowe, ale przetarg na nie nie tylko się...

- My nie mamy jako Polska dwóch fabryk śmigłowców, bo jedna fabryka, w Świdniku, to jest włoska fabryka, a w Mielcu, to jest amerykańska fabryka - stwierdził generał, komentując wypowiedź ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef resortu obrony powiedział niedawno, że "w Polsce mamy już dwie fabryki śmigłowców, a umowa na zakup od Francuzów śmigłowców Caracal oznaczałaby konieczność zamknięcia jednej z nich". Minister Błaszczak odnosił się do informacji, że umowy na zakup caracali i offset z tym związany podpisali Węgrzy.

- Dywersyfikacja dostaw sprzętu byłaby korzystna dla polskiej armii i polskiego przemysłu - stwierdził Różański. Uznał, że polski przetarg na caracale był "ogromną szansą". - Ta teza, że któryś z zakładów musiałby upaść, jest błędną - przekonywał.

"Piloci będą z dużą obawą wsiadali do samolotów"

Po śmierci w lipcu jednego z pilotów MIG-ów 29, w wyniku katastrofy koło Pasłęka, pojawiły się informacje o obawach polskich pilotów związanych z serwisowaniem tych samolotów przez zakłady w Bydgoszczy.

- Myślę, że jeśli obecny stan rzeczy nie zostanie zmieniony, czyli jeśli modernizacja faktycznie nie będzie realizowana, to piloci będą z dużą obawą wsiadali do samolotów przed wykonaniem kolejnej misji. To naprawdę zagraża dzisiaj bezpieczeństwu naszych pilotów - powiedział generał broni.

"Piloci będą z dużą obawą wsiadali do samolotów"
Wideo: tvn24 "Piloci będą z dużą obawą wsiadali do samolotów"

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix