Fakty po Faktach

Gość: Mirosłw Różański

"Sojusz Północnoatlantycki będzie tak silny, jak silny będzie najsłabszy jego członek"

Musimy poważnie liczyć się z zagrożeniem ze strony Rosji - ocenił w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 generał w stanie spoczynku Mirosław Różański, były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Przekonywał, że Polska powinna budować swój potencjał obronny. Gościem programu była również Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy.

- Musimy zdać sobie sprawę, że wojna tak naprawdę już trwa - powiedział generał Mirosław Różański, nawiązując do sytuacji na Ukrainie. Jego zdaniem, "musimy patrzeć perspektywicznie" i nie odnosić się wyłącznie do doświadczeń z historii i do II wojny światowej. - Rzeczywistość jest zupełnie inna - ocenił.

Dodał, że otacza nas "wymiar cyberprzestrzeni". - Jesteśmy cały czas uczestnikami pewnych przepływów informacji, na które Rosja może mieć wpływ - zauważył. Podkreślił, że Moskwa udowodniła to już na terenie państw bałtyckich.

Wojna o dusze, cieśnina i więzień łagru

Wojna na wschód od naszych granic trwa. Rok 2018 nam o tym przypomniał. Rosja znów zaatakowała...

"Rosja prezentuje duży progres"

- Dzisiaj musimy zdać sobie sprawę, że Rosja prezentuje duży progres w zakresie broni - przekonywał generał. Wspomniał o najnowszych rosyjskich próbach z rakietami hipersonicznymi, które według niego są sygnałem, że "musimy poważnie liczyć się z zagrożeniem ze strony Rosji". Zgodnie z deklaracjami, Moskwa ma wprowadzić ten nowoczesny system uzbrojenia do gotowości operacyjnej w ciągu roku.

Gość "Faktów po Faktach" stwierdził, że jest on "realnym zagrożeniem dla nas jako dla sojuszu". - Polska, która wielokrotnie podkreślała, że jest czynnym i aktywnym członkiem NATO, musi się liczyć z konsekwencjami - przekonywał.

Dodał, że jeżeli gdzieś - niekoniecznie na terenie Polski - wybuchnie konflikt zbrojny, to "będziemy musieli się określić, czy jesteśmy faktycznie w NATO, czy nie". - Z takiej perspektywy to faktycznie jest dla nas zagrożenie - podkreślił.

Różański: Polska powinna modernizować armię

Według wojskowego, Polska powinna "poważnie zająć się kwestią modernizacji naszych sił zbrojnych".

- Ławki Niepodległości, na które wydajemy miliony, malowanie starych hełmów czy modernizacja starych czołgów to nie jest kierunek, który może być pożądany przez NATO - zauważył, wymieniając niektóre działania polskiego resortu obrony. - Sojusz Północnoatlantycki będzie tak silny, jak silny będzie najsłabszy jego członek - dodał.

Zdaniem generała powinniśmy zabiegać jako Polska o "budowanie zdolności, które będą nas zabezpieczały". - W moim przekonaniu dzisiaj niestety w tym kierunku ministerstwo obrony robi niewiele - ocenił.

"Patrzenie tylko na artykuł 5 jest krótkowzroczne"

- Trzeba wziąć pod uwagę że Traktat Waszyngtoński, który jest podstawą funkcjonowania sojuszu, ma artykuły, które zobowiązują członków do pewnej deklaracji - przypomniał gen. Różański. Zwrócił uwagę na artykuł 3 traktatu, zgodnie z którym każde państwo NATO powinno przygotować się do obrony samodzielnie.

- Patrzenie tylko na artykuł 5 (mówiący o kolektywnej obronie - red.) jest krótkowzroczne. Powinniśmy myśleć o budowaniu silnej armii, o silnej potędze także gospodarczej. To będzie gwarancją bezpieczeństwa - uznał.

"Patrzenie tylko na artykuł 5. NATO jest krótkowzroczne"
Wideo: tvn24 "Patrzenie tylko na artykuł 5. NATO jest krótkowzroczne"

"Dywersyfikacja dostaw sprzętu byłaby korzystna"

Przetarg na śmigłowce zawieszony. "Symbol bezradności i katastrofy"

Polskie wojska specjalne od lat czekają na śmigłowce zadaniowe, ale przetarg na nie nie tylko się...

- My nie mamy jako Polska dwóch fabryk śmigłowców, bo jedna fabryka, w Świdniku, to jest włoska fabryka, a w Mielcu, to jest amerykańska fabryka - stwierdził generał, komentując wypowiedź ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef resortu obrony powiedział niedawno, że "w Polsce mamy już dwie fabryki śmigłowców, a umowa na zakup od Francuzów śmigłowców Caracal oznaczałaby konieczność zamknięcia jednej z nich". Minister Błaszczak odnosił się do informacji, że umowy na zakup caracali i offset z tym związany podpisali Węgrzy.

- Dywersyfikacja dostaw sprzętu byłaby korzystna dla polskiej armii i polskiego przemysłu - stwierdził Różański. Uznał, że polski przetarg na caracale był "ogromną szansą". - Ta teza, że któryś z zakładów musiałby upaść, jest błędną - przekonywał.

"Piloci będą z dużą obawą wsiadali do samolotów"

Po śmierci w lipcu jednego z pilotów MIG-ów 29, w wyniku katastrofy koło Pasłęka, pojawiły się informacje o obawach polskich pilotów związanych z serwisowaniem tych samolotów przez zakłady w Bydgoszczy.

- Myślę, że jeśli obecny stan rzeczy nie zostanie zmieniony, czyli jeśli modernizacja faktycznie nie będzie realizowana, to piloci będą z dużą obawą wsiadali do samolotów przed wykonaniem kolejnej misji. To naprawdę zagraża dzisiaj bezpieczeństwu naszych pilotów - powiedział generał broni.

"Piloci będą z dużą obawą wsiadali do samolotów"
Wideo: tvn24 "Piloci będą z dużą obawą wsiadali do samolotów"

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

  czytaj więcej »
 • "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

  czytaj więcej »
 • "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  - Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

  czytaj więcej »
 • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

  czytaj więcej »
 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
tvnpix