Fakty po Faktach

Gość: Mirosław Różański

"Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

W poniedziałek wojskowy myśliwiec MiG-29 rozbił się w okolicach Łochowa (powiat węgrowski) na Mazowszu. Pilot się katapultował, nic poważnego mu się nie stało. Okoliczności wypadku badają prokuratura i Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Loty wszystkich maszyn tego typu wstrzymano.

W środę w "Faktach po Faktach" były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Mirosław Różański podkreślił, że to niebezpieczna sytuacja dla żołnierzy i pilotów. - Słowa uznania dla kolegi (...), który uratował się, katapultując - powiedział.

Zaznaczył, że "wykonywanie operacji powietrznych, szkoleniowych czy bojowych, nie może być związane z ryzykiem, czy (samolot-red.) wystartuje, czy wyląduje". - To jest absolutnie niedopuszczalne - dodał.

- Ten stan rzeczy natychmiast powinien być zmieniony. Ale chyba nie takimi deklaracjami, które są dzisiaj publicznie głoszone - ocenił generał Różański.

"Gwarantem naszego bezpieczeństwa dobre relacje z partnerami w NATO"

Pytany o gotowość bojową Polski po uziemieniu myśliwców MiG-29, generał powiedział: - Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, nie mamy sprzętu, który mógłby być deklarowany do misji natowskich - pamiętajmy, że te samoloty między innymi wykonywały zadanie ochrony nieba nad krajami bałtyckimi Air Policing - to dzisiaj niestety musimy powiedzieć, że mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa, jeśli chodzi o wykorzystanie tych samolotów.

"Piloci czują się zagrożeni"

Ta sytuacja pokazuje, że nie wszystko jest w porządku i skoro jednak została podjęta decyzja o...

Zaznaczył, że pozostają dwie eskadry samolotów F-16. - Su-22, które są utrzymywane w siłach powietrznych, ale głównie dla utrzymania kondycji pilotów, nie stanowią ekwiwalentu, który mógłby być poważnie traktowany podczas ewentualnego konfliktu - zauważył.

- Dzisiaj, niestety, sytuacja jest mocno tragiczna - ocenił prezes fundacji Stratpoints.

Podkreślił, że obecnie jedynym gwarantem naszego bezpieczeństwa są dobre relacje z partnerami w Pakcie Północnoatlantyckim. - Odbudowa sił powietrznych - chodzi o samoloty - nie będzie trwała kilka lat (...). To są procesy, które trwają niejednokrotnie dekady. Musimy mieć świadomość, że to będzie proces długotrwały - zauważył generał Różański.

Jego zdaniem, decyzja dotycząca odbudowy sił powietrznych powinna zostać podjęta ponad podziałami politycznymi. - Pan prezydent (Andrzej Duda - red.) wspomniał o tym, że kwestia zakupu nowych samolotów to powinna być kwestia narodowa. Ja bym może nie używał tych wielkich słów. Byłoby dobrze, żeby to był program rządowy, który byłby dedykowany odbudowie sił powietrznych - zasugerował wojskowy.

Dodał, że w tym zakresie cały rząd powinien podjąć dyskusję o potrzebach armii, a później o sposobie ich realizacji.

"Rekomendowaliśmy, żeby usprawnić samoloty"

Generał Różański odniósł się do wpisu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na Twitterze. "Oto obraz troski rządu PO-PSL o bezpieczeństwo pilotów. Przez lata wydłużali przydatność postsowieckich maszyn i zrezygnowali z zakupu nowych myśliwców. Dziś najgłośniej o potrzebie zmian krzyczą ci, którzy mieli realny wpływ na Wojsko Polskie. Opamiętajcie się!" - napisał.

Stan pilota myśliwca dobry, spędzi kilka dni na obserwacji

Rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego potwierdza, że stan pilota, który prowadził...

Były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych zauważył, że samoloty wojskowe "są przewidziane do eksploatacji przez 20, 30, 40 lat".

Powiedział, że Błaszczak powinien precyzyjnie wskazać o jaką modernizację chodzi. - Były ingerencje związane z zainstalowaniem systemu swój-obcy, z modyfikacją systemów łączności, tak aby te nasze samoloty mogły współdziałać z samolotami NATO. Kwestie dotyczyły eskadry, która jest rozmieszczona w Malborku. - zauważył.

- Jako wojskowi rekomendowaliśmy, aby do czasu pozyskania nowych samolotów na tyle usprawnić te samoloty, aby one mogły jeszcze funkcjonować. Natomiast kolejne decyzje, które niestety zapadały, dotyczące sposobu prowadzenia remontów, skutkują tymi tragicznymi zdarzeniami - tłumaczył.

"Proponowałbym moim kolegom, żeby byli bardziej asertywni"

Różański powiedział, że "w 2016 r. jako dowództwo generalne przedstawialiśmy swoją opinie zwierzchnikowi sil zbrojnych i ówczesnemu ministrowi obrony narodowej (Antoniemu Macierewiczowi - red.), jakie są niezbędne kroki do podjęcia".

- Zakończyło się to, niestety, decyzjami kadrowymi. Oficerowie, którzy przedstawiali rozwiązania, zostali zwolnieni. To nie jest sytuacja taka, w której zupełnie biernie wojsko przyglądało się stanowi rzeczy, jeżeli chodzi o siły powietrzne – podkreślił gen. Różański.

- Proponowałbym moim kolegom, żeby byli bardziej asertywni (…) Każdy z dowódców odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa i stan armii (…) powinien zabiegać u zwierzchników cywilnych o sprzęt jak najlepszy i bezpieczny dla naszych żołnierzy - gen. Różański.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix