Fakty po Faktach

Gość: Mirosław Różański

"Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

W poniedziałek wojskowy myśliwiec MiG-29 rozbił się w okolicach Łochowa (powiat węgrowski) na Mazowszu. Pilot się katapultował, nic poważnego mu się nie stało. Okoliczności wypadku badają prokuratura i Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Loty wszystkich maszyn tego typu wstrzymano.

W środę w "Faktach po Faktach" były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Mirosław Różański podkreślił, że to niebezpieczna sytuacja dla żołnierzy i pilotów. - Słowa uznania dla kolegi (...), który uratował się, katapultując - powiedział.

Zaznaczył, że "wykonywanie operacji powietrznych, szkoleniowych czy bojowych, nie może być związane z ryzykiem, czy (samolot-red.) wystartuje, czy wyląduje". - To jest absolutnie niedopuszczalne - dodał.

- Ten stan rzeczy natychmiast powinien być zmieniony. Ale chyba nie takimi deklaracjami, które są dzisiaj publicznie głoszone - ocenił generał Różański.

"Gwarantem naszego bezpieczeństwa dobre relacje z partnerami w NATO"

Pytany o gotowość bojową Polski po uziemieniu myśliwców MiG-29, generał powiedział: - Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, nie mamy sprzętu, który mógłby być deklarowany do misji natowskich - pamiętajmy, że te samoloty między innymi wykonywały zadanie ochrony nieba nad krajami bałtyckimi Air Policing - to dzisiaj niestety musimy powiedzieć, że mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa, jeśli chodzi o wykorzystanie tych samolotów.

"Piloci czują się zagrożeni"

Ta sytuacja pokazuje, że nie wszystko jest w porządku i skoro jednak została podjęta decyzja o...

Zaznaczył, że pozostają dwie eskadry samolotów F-16. - Su-22, które są utrzymywane w siłach powietrznych, ale głównie dla utrzymania kondycji pilotów, nie stanowią ekwiwalentu, który mógłby być poważnie traktowany podczas ewentualnego konfliktu - zauważył.

- Dzisiaj, niestety, sytuacja jest mocno tragiczna - ocenił prezes fundacji Stratpoints.

Podkreślił, że obecnie jedynym gwarantem naszego bezpieczeństwa są dobre relacje z partnerami w Pakcie Północnoatlantyckim. - Odbudowa sił powietrznych - chodzi o samoloty - nie będzie trwała kilka lat (...). To są procesy, które trwają niejednokrotnie dekady. Musimy mieć świadomość, że to będzie proces długotrwały - zauważył generał Różański.

Jego zdaniem, decyzja dotycząca odbudowy sił powietrznych powinna zostać podjęta ponad podziałami politycznymi. - Pan prezydent (Andrzej Duda - red.) wspomniał o tym, że kwestia zakupu nowych samolotów to powinna być kwestia narodowa. Ja bym może nie używał tych wielkich słów. Byłoby dobrze, żeby to był program rządowy, który byłby dedykowany odbudowie sił powietrznych - zasugerował wojskowy.

Dodał, że w tym zakresie cały rząd powinien podjąć dyskusję o potrzebach armii, a później o sposobie ich realizacji.

"Rekomendowaliśmy, żeby usprawnić samoloty"

Generał Różański odniósł się do wpisu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na Twitterze. "Oto obraz troski rządu PO-PSL o bezpieczeństwo pilotów. Przez lata wydłużali przydatność postsowieckich maszyn i zrezygnowali z zakupu nowych myśliwców. Dziś najgłośniej o potrzebie zmian krzyczą ci, którzy mieli realny wpływ na Wojsko Polskie. Opamiętajcie się!" - napisał.

Stan pilota myśliwca dobry, spędzi kilka dni na obserwacji

Rzecznik prasowy Wojskowego Instytutu Medycznego potwierdza, że stan pilota, który prowadził...

Były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych zauważył, że samoloty wojskowe "są przewidziane do eksploatacji przez 20, 30, 40 lat".

Powiedział, że Błaszczak powinien precyzyjnie wskazać o jaką modernizację chodzi. - Były ingerencje związane z zainstalowaniem systemu swój-obcy, z modyfikacją systemów łączności, tak aby te nasze samoloty mogły współdziałać z samolotami NATO. Kwestie dotyczyły eskadry, która jest rozmieszczona w Malborku. - zauważył.

- Jako wojskowi rekomendowaliśmy, aby do czasu pozyskania nowych samolotów na tyle usprawnić te samoloty, aby one mogły jeszcze funkcjonować. Natomiast kolejne decyzje, które niestety zapadały, dotyczące sposobu prowadzenia remontów, skutkują tymi tragicznymi zdarzeniami - tłumaczył.

"Proponowałbym moim kolegom, żeby byli bardziej asertywni"

Różański powiedział, że "w 2016 r. jako dowództwo generalne przedstawialiśmy swoją opinie zwierzchnikowi sil zbrojnych i ówczesnemu ministrowi obrony narodowej (Antoniemu Macierewiczowi - red.), jakie są niezbędne kroki do podjęcia".

- Zakończyło się to, niestety, decyzjami kadrowymi. Oficerowie, którzy przedstawiali rozwiązania, zostali zwolnieni. To nie jest sytuacja taka, w której zupełnie biernie wojsko przyglądało się stanowi rzeczy, jeżeli chodzi o siły powietrzne – podkreślił gen. Różański.

- Proponowałbym moim kolegom, żeby byli bardziej asertywni (…) Każdy z dowódców odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa i stan armii (…) powinien zabiegać u zwierzchników cywilnych o sprzęt jak najlepszy i bezpieczny dla naszych żołnierzy - gen. Różański.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

  czytaj więcej »
 • Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej »
 • "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  PiS powinien się zachować inaczej niż do tej pory. Powinien jutro rano usiąść do rozmów z nauczycielami - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się do możliwego strajku nauczycieli 8 kwietnia. Gośćmi pierwszej części programu byli Ireneusz Krzemiński i Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
tvnpix