Fakty po Faktach

Gość: Władysław Frasyniuk

"Coraz trudniej nam patrzeć w lusterko"

Minister kultury dostał polecenie od Jarosława Kaczyńskiego, żeby zdewastować te dwie ważne instytucje - Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. One budują pamięć społeczeństwa, pamięć historyczną, a to, co robi rząd, to jest próba zmiany historii - dodał. W drugiej części gośćmi programu były Izabela Leszczyna oraz Paulina Piechna-Więckiewicz.

- Przyzwoitych ludzi jest więcej niż małych ludzi, ale to niestety ci mali mają bardzo często narzędzia, które mają skutecznie niszczyć instytucje polskiej kultury - mówił Władysław Frasyniuk.

Dla niej to była "huśtawka emocjonalna". To ona pomogła ECS najbardziej

Ta krawcowa nie tylko nić ma złotą. Klienci mówią, że ma złote ręce, Jerzy Owsiak dodaje, że...

Frasyniuk odniósł się w ten sposób do zebranych przez społeczeństwo ponad trzech milionów złotych dla Europejskiego Centrum Solidarności w internetowej zbiórce, czyli równowartości obciętej dotacji. Kwotę zebrano w nieco ponad dobę, a na subkonto Europejskiego Centrum Solidarności wciąż płyną pieniądze.

- Poczucie krzywdy i chamstwo ministra bez kultury spowodowało, że ludzie przypomnieli sobie to fantastyczne słowo, jakim jest solidarność. Ludzie w Gdańsku jeszcze dodatkowo widzą na co dzień dewastację Muzeum II Wojny Światowej. Mam takie głębokie przekonanie, że ludzie w coraz większym stopniu widzą, jak dramatyczna jest ta władza i jak ta władza cofa się nawet nie do XX wieku, a do XIX wieku - dodał.

- Mam wrażenie, że to jest nie tylko przypomnienie sobie tego wspaniałego słowa solidarność, ale także poczucie, że tracimy coś, co jest niezwykle istotne - tracimy poczucie godności, swojej własnej wolności, coraz trudniej nam patrzeć w lusterko i dlatego angażujemy się - skomentował.

Propozycja ministerstwa nie do przyjęcia przez ECS

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowało warunki, jakie muszą zostać spełnione, by resort utrzymał finansowanie ECS na dotychczasowym poziomie, czyli 7 mln złotych. W przeciwnym razie dotacja zostałaby obniżona do 4 mln zł, minimalnej kwoty zapewnionej w umowie pomiędzy resortem i Centrum.

"Gliński powinien walizkę pakować powoli"

Na subkoncie Europejskiego Centrum Solidarności jest już prawie 850 tysięcy złotych, co wraz z...

Rada ECS w sobotę odrzuciła tę propozycję. W międzyczasie zorganizowano zbiórki pieniędzy na ECS – do poniedziałku na subkonto muzeum wpłacono prawie 848 tysięcy złotych, a podczas internetowej zbiórki zebrano 3 miliony. Wcześniej swoje dotacje zwiększyły miasto Gdańsk (o 500 tysięcy złotych) i pomorski urząd marszałkowski (o 200 tysięcy złotych). To oznacza, że ECS będzie miał więcej niż brakujące trzy miliony.

"Minister kultury dostał polecenie od Jarosława Kaczyńskiego"

Zdaniem Frasyniuka, śmierć Pawła Adamowicza to jest "uzmysłowienie sobie tego, że nasze aspiracje są właściwie w rękach prezydentów, burmistrzów miast w większym stopniu niż u premiera czy prezydenta". - Bo to ten włodarz tak naprawdę decyduje o komforcie naszego życia - dodał.

- Minister kultury dostał polecenie od Jarosława Kaczyńskiego, żeby zdewastować te dwie ważne instytucje, które budują pamięć społeczeństwa, pamięć historyczną - ocenił Frasyniuk.

Jak mówił, "to, co robi rząd, to jest próba zmiany historii". - Politycy są od tego, żeby zmierzyć się z przyszłością, a nie dokonywać zmian w przeszłości - dodał.

"Wiosna jest wykwitem infantylizmu"

Władysław Frasyniuk odniósł się także do nowego ugrupowania Roberta Biedronia. W niedzielę w Warszawie Biedroń zainaugurował działalność swej partii o nazwie Wiosna.

- Ja mam tutaj mieszane obrazy - zaznaczył.

Wiosna - nowa partia Roberta Biedronia

Robert Biedroń oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności swojej nowej partii politycznej...

Zaczął od pozytywnych rzeczy. - Bardzo mi się podobała ta sala, sala pełna młodych ludzi. To jest rzecz, która powoduje, że ja nie będę atakował Roberta Biedronia. Nawet powiem więcej, rozumiem Roberta Biedronia, że nie pójdzie w koalicji do wyborów do Parlamentu Europejskiego, dlatego że jest szefem nowego projektu. Gdyby ten projekt wszedł w szeroką koalicję, to jest po projekcie. On nie może popełnić tego błędu - stwierdził.

Jednak jak podkreślił, za Robertem Biedroniem "stoją ludzie, którzy przygotowali podobne show parę lat wcześniej partii Nowoczesna". - To jest ten sam zespół. To jest świetny produkt marketingowy. Jak się skończył? Widzimy - zauważył Frasyniuk.

- Obawiam się, że to wszystko, co zostało powiedziane na tej konwencji, to wszystko już słyszeliśmy. A w sprawach gospodarczych, niebezpieczny populizm - mówił.

- Ten marketing jest tak gładki i tak celebrycki. Ta nazwa Wiosna jest wykwitem takiego infantylizmu, a nie wierzę, że młodzi ludzie są infantylni - stwierdził.

Jak dodał, nie wie, kto wymyślił nazwę partii Biedronia. - Pewnie nie młody, a straszy pan - ocenił Frasyniuk.

- Nadzieją są ci młodzi ludzie, których Biedroń zgromadził, żadna partia nie zgromadziła takiej ilości młodych ludzi. To jest gigantyczna odpowiedzialność Biedronia, czy on to udźwignie, czy będzie liderem na miarę zaufania tych młodych ludzi - powiedział.

Frasyniuk: rozumiem Biedronia, że nie pójdzie w koalicji w wyborach do europarlamentu
Wideo: tvn24 Frasyniuk: rozumiem Biedronia, że nie pójdzie w koalicji w wyborach do europarlamentu

"Mamy do czynienia z oligarchą"

Szef CBA pracował dla Srebrnej, teraz ma ją badać. Polityk PiS: konfliktu interesów nie widzę

Znajomość spółki od wewnątrz może pomóc w wydawaniu zdroworozsądkowych ocen - ocenił w...

Władysław Frasyniuk skomentował również w "Faktach po Faktach" tak zwane taśmy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Nagrane rozmowy dotyczyły między innymi planów budowy w Warszawie wieżowca przez powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością spółkę Srebrna. - Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie - mówił na nagraniach prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Mamy do czynienia z oligarchą, który nie posiada karty bankowej , ale ma własny bank, własną telewizję, ma swoich urzędników - mówił Frasyniuk.

- Mamy oligarchę, który ma za nic konstytucję, ma własny Trybunał Konstytucyjny, a państwo prawa mu tylko przeszkadza. Mamy oligarchę, który uważa, że nie tylko powinien mieć własne banki i spółki skarbu państwa, ale uważa, że można zdewastować edukację,  wyższe uczelnie, czy instytucje kultury (…) - dodał.

Frasyniuk odniósł się też do sprawy Magdaleny Ogórek. Jak powiedział, nie rozumie krytyki pod adresem osób, które protestowały przed siedzibą TVP.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix