Fakty po Faktach

Goście: Zbigniew Girzyński i Paweł Zalewski

"Jarosław Kaczyński i PiS nie wyciągają wniosków z tego ohydnego, politycznego morderstwa"

Nie mam żadnego zaufania do organów ścigania kontrolowanych przez PiS - powiedział w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej. Odnosił się w ten sposób do morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i działań podjętych w sprawie zabójcy - Stefana W. Doktor Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, były polityk Prawa i Sprawiedliwości, zarzucał Zalewskiemu i jego ugrupowaniu, że "próbują upolitycznić ten brutalny mord".

Prezydenci Warszawy, Poznania i Sopotu oraz wiceprezydent Gdańska podpisali wspólny "apel o prawdę dla Pawła Adamowicza". Kierują go między innymi do premiera. Domagają się kontroli działań mediów publicznych, prokuratury i służb.

"W zachowaniu Stefana W. za dużo jest racjonalnego działania. Za dużo dla schizofrenika"

- Przykro to przyznać, ale Stefan W. w więzieniu będzie bohaterem. Zyskał uznanie świata...

- Trudno mi powiedzieć, jak można w tym wypadku nie wierzyć w skuteczność organów ścigania. Ta brutalna zbrodnia odbyła się na oczach wielu osób, jej sprawca został ujęty, jego motywy i stan psychiczny jest badany, sporo na ten temat wiemy. Od tej strony ta troska prezydentów czterech miast chyba jest nieco na wyrost - ocenił dr Girzyński w "Faktach po Faktach" w niedzielny wieczór.

"Nie mam żadnego zaufania do organów ścigania kontrolowanych przez PiS"

Zalewski stwierdził, że "nie ma żadnego zaufania do organów ścigania kontrolowanych przez PiS, dlatego, że PiS wielokrotnie udowodnił, że wszystkie działania, które prowadzi poprzez instytucje państwa, służą jego interesom politycznym".

Zalewski wskazywał też na odpowiedzialność wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który nadzoruje Służbę Więzienną. Zdaniem polityka PO Jaki "doprowadził do tego, że Służba Więzienna zlekceważyła bardzo konkretne informacje, które napływały od osoby najbliższej, od matki".

Zastrzegał, że "nie zarzuca ministrowi Jakiemu, że jest odpowiedzialny za ten czyn". - Zarzucam, że Służba Więzienna nie wyciągnęła wniosków z tego jak on (Stefan W. - red) się zachowuje. Istnieje szereg działań, które można było podjąć. Można było go wziąć pod obserwację. Nikt tego nie zrobił - oceniał Zalewski.

Jego zdaniem "w tej sytuacji nie mamy minimalnej nawet gwarancji, że służby państwa będą chciały dojść do prawdy, a nie będą chciały mataczyć".

Girzyński i Zalewski o działaniach służb ws. zabójstwa Adamowicza
Wideo: tvn24fakty Girzyński i Zalewski o działaniach służb ws. zabójstwa Adamowicza

Girzyński: jedyną osobą, której można zarzucić niedopełnienie obowiązków, jest organizator finału WOŚP

Służby wiedziały o poglądach politycznych Stefana W. Co z tym zrobiły?

Dotarliśmy do dokumentu, który dyrekcja więzienia w Gdańsku przesłała policji na dzień przed...

- Tego rodzaju zarzuty, jakie był pan łaskaw sformułować, naprawdę ubliżają pana inteligencji i uczciwości - odpowiedział na to Girzyński.

W jego ocenie "mamy do czynienia z bardzo brutalnym morderstwem dokonanym przez osobę (...) niepoczytalną, która z całą pewnością powinna być izolowana być może w zakładzie psychiatrycznym".

Gość "Faktów po Faktach" wskazywał, że "jeżeli moglibyśmy mieć do kogoś pretensje o niedopełnienie obowiązków", to byłby to organizator gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który - jak mówił Girzyński - nie zadbał o to, żeby dobrze zabezpieczyć wydarzenie.

"Jarosław Kaczyński i PiS nie wyciągają żadnych wniosków"

Zalewski ocenił z kolei, że "Jarosław Kaczyński i PiS nie wyciągają żadnych wniosków z tego ohydnego, politycznego morderstwa".

- Jarosław Kaczyński, który nie przychodzi razem ze swoimi adiutantami na minutę ciszy i wspomnienie o Pawle Adamowiczu w Sejmie, który w pierwszym publicznym wystąpieniu po tym morderstwie, wczoraj w Sejmie, nie wymienił nazwiska (Adamowicza - red.) i nie odniósł się do tego, co działo się w Gdańsku - wyliczał Zalewski.

"To nie jest czyn nieświadomego konsekwencji zdarzeń wariata"

Myślę, że było wystarczająco dużo uregulowań prawnych, żeby takiej osoby nie tracić z pola...

- Liczymy na zmianę w wyborach - dodał.

"Lider Prawa i Sprawiedliwości zachował się w tym zakresie wzorcowo"

Girzyński stwierdził, że wypowiedź Zalewskiego o "morderstwie politycznym" jest "najlepszym dowodem na to, jakie są intencje polityczne" Platformy Obywatelskiej.

- Druga rzecz to to ostatnie zdanie, które obnaża intencje pana i pana środowiska politycznego, kiedy pan mówi, że liczycie na to, że to się zmieni w wyborach. Próbujecie upolitycznić ten brutalny mord, mam nadzieję, że Polacy was za to ukarzą, bo to jest rzecz niesłychana, która nie powinna mieć miejsca - zwrócił się do polityka PO.

Odnosząc się do zarzutów wobec Jarosława Kaczyńskiego, które formułował Zalewski, Girzyński ocenił, że "lider Prawa i Sprawiedliwości zachował się w tym zakresie wzorcowo".

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Nie zgodzę się na to, żeby operować w polityce takim wykluczającym, odrzucającym językiem. Jestem zaskoczony, że robi to Robert Biedroń, który mówi o tolerancji, otwartości, obywatelskości, a wyklucza, odrzuca i szydzi. To jest zła droga i nie widzę tego dobrze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do wpisu lidera partii Wiosna.

  czytaj więcej »
 • Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Nie sądziłem, że Jarosław Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zaangażowania prezesa PiS w sprawę dotyczącą budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. - Na początku lat 90. byłem wiele razy w kontaktach ze środowiskiem politycznym Kaczyńskiego i już wtedy było widać tę obsesję pieniędzy - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

  czytaj więcej »
 • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

  czytaj więcej »
 • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

  czytaj więcej »
 • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

  czytaj więcej »
 • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

  czytaj więcej »
 • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

  czytaj więcej »
 • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

  czytaj więcej »
 • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

  czytaj więcej »
 • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

  czytaj więcej »
 • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
tvnpix