Fakty po Faktach

Goście: Zbigniew Girzyński i Paweł Zalewski

"Jarosław Kaczyński i PiS nie wyciągają wniosków z tego ohydnego, politycznego morderstwa"

Nie mam żadnego zaufania do organów ścigania kontrolowanych przez PiS - powiedział w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej. Odnosił się w ten sposób do morderstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i działań podjętych w sprawie zabójcy - Stefana W. Doktor Zbigniew Girzyński, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, były polityk Prawa i Sprawiedliwości, zarzucał Zalewskiemu i jego ugrupowaniu, że "próbują upolitycznić ten brutalny mord".

Prezydenci Warszawy, Poznania i Sopotu oraz wiceprezydent Gdańska podpisali wspólny "apel o prawdę dla Pawła Adamowicza". Kierują go między innymi do premiera. Domagają się kontroli działań mediów publicznych, prokuratury i służb.

"W zachowaniu Stefana W. za dużo jest racjonalnego działania. Za dużo dla schizofrenika"

- Przykro to przyznać, ale Stefan W. w więzieniu będzie bohaterem. Zyskał uznanie świata...

- Trudno mi powiedzieć, jak można w tym wypadku nie wierzyć w skuteczność organów ścigania. Ta brutalna zbrodnia odbyła się na oczach wielu osób, jej sprawca został ujęty, jego motywy i stan psychiczny jest badany, sporo na ten temat wiemy. Od tej strony ta troska prezydentów czterech miast chyba jest nieco na wyrost - ocenił dr Girzyński w "Faktach po Faktach" w niedzielny wieczór.

"Nie mam żadnego zaufania do organów ścigania kontrolowanych przez PiS"

Zalewski stwierdził, że "nie ma żadnego zaufania do organów ścigania kontrolowanych przez PiS, dlatego, że PiS wielokrotnie udowodnił, że wszystkie działania, które prowadzi poprzez instytucje państwa, służą jego interesom politycznym".

Zalewski wskazywał też na odpowiedzialność wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który nadzoruje Służbę Więzienną. Zdaniem polityka PO Jaki "doprowadził do tego, że Służba Więzienna zlekceważyła bardzo konkretne informacje, które napływały od osoby najbliższej, od matki".

Zastrzegał, że "nie zarzuca ministrowi Jakiemu, że jest odpowiedzialny za ten czyn". - Zarzucam, że Służba Więzienna nie wyciągnęła wniosków z tego jak on (Stefan W. - red) się zachowuje. Istnieje szereg działań, które można było podjąć. Można było go wziąć pod obserwację. Nikt tego nie zrobił - oceniał Zalewski.

Jego zdaniem "w tej sytuacji nie mamy minimalnej nawet gwarancji, że służby państwa będą chciały dojść do prawdy, a nie będą chciały mataczyć".

Girzyński i Zalewski o działaniach służb ws. zabójstwa Adamowicza
Wideo: tvn24fakty Girzyński i Zalewski o działaniach służb ws. zabójstwa Adamowicza

Girzyński: jedyną osobą, której można zarzucić niedopełnienie obowiązków, jest organizator finału WOŚP

Służby wiedziały o poglądach politycznych Stefana W. Co z tym zrobiły?

Dotarliśmy do dokumentu, który dyrekcja więzienia w Gdańsku przesłała policji na dzień przed...

- Tego rodzaju zarzuty, jakie był pan łaskaw sformułować, naprawdę ubliżają pana inteligencji i uczciwości - odpowiedział na to Girzyński.

W jego ocenie "mamy do czynienia z bardzo brutalnym morderstwem dokonanym przez osobę (...) niepoczytalną, która z całą pewnością powinna być izolowana być może w zakładzie psychiatrycznym".

Gość "Faktów po Faktach" wskazywał, że "jeżeli moglibyśmy mieć do kogoś pretensje o niedopełnienie obowiązków", to byłby to organizator gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który - jak mówił Girzyński - nie zadbał o to, żeby dobrze zabezpieczyć wydarzenie.

"Jarosław Kaczyński i PiS nie wyciągają żadnych wniosków"

Zalewski ocenił z kolei, że "Jarosław Kaczyński i PiS nie wyciągają żadnych wniosków z tego ohydnego, politycznego morderstwa".

- Jarosław Kaczyński, który nie przychodzi razem ze swoimi adiutantami na minutę ciszy i wspomnienie o Pawle Adamowiczu w Sejmie, który w pierwszym publicznym wystąpieniu po tym morderstwie, wczoraj w Sejmie, nie wymienił nazwiska (Adamowicza - red.) i nie odniósł się do tego, co działo się w Gdańsku - wyliczał Zalewski.

"To nie jest czyn nieświadomego konsekwencji zdarzeń wariata"

Myślę, że było wystarczająco dużo uregulowań prawnych, żeby takiej osoby nie tracić z pola...

- Liczymy na zmianę w wyborach - dodał.

"Lider Prawa i Sprawiedliwości zachował się w tym zakresie wzorcowo"

Girzyński stwierdził, że wypowiedź Zalewskiego o "morderstwie politycznym" jest "najlepszym dowodem na to, jakie są intencje polityczne" Platformy Obywatelskiej.

- Druga rzecz to to ostatnie zdanie, które obnaża intencje pana i pana środowiska politycznego, kiedy pan mówi, że liczycie na to, że to się zmieni w wyborach. Próbujecie upolitycznić ten brutalny mord, mam nadzieję, że Polacy was za to ukarzą, bo to jest rzecz niesłychana, która nie powinna mieć miejsca - zwrócił się do polityka PO.

Odnosząc się do zarzutów wobec Jarosława Kaczyńskiego, które formułował Zalewski, Girzyński ocenił, że "lider Prawa i Sprawiedliwości zachował się w tym zakresie wzorcowo".

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix