Fakty po Faktach

Goście: Barbara Nowacka i Agnieszka Ścigaj

"Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

Barbara Nowacka poinformowała w niedzielę, że Inicjatywa Polska, której jest liderką, przygotowała projekt ustawy, będący "pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa".

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE >>>

"Rozdział Kościoła od państwa jest coraz bardziej potrzebny"

Inicjatywa Polska chce rozdziału Kościoła od państwa. Ma projekt ustawy

Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od...

Nowacka była gościem "Faktów po Faktach". Na uwagę prowadzącej, że pokazała taki projekt ustawy w dniu kościelnego święta odparła, że "nie ma złego dnia, żeby porozmawiać o rozdziale Kościoła od państwa".

- To jest jeden z istotnych dzisiaj tematów społecznych, na ile Polska jest i ma być państwem świeckim. Liczne wydarzenia i atmosfera społeczna mówią, że ten rozdział Kościoła od państwa jest coraz bardziej potrzebny - oceniła.

Dodała, że zaprezentowany przez Inicjatywę Polska projekt, "ma doprowadzić do tego, żeby religia w szkołach nie była opłacana z budżetu państwa".

- Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary, bo to nie są lekcje religioznawstwa, z budżetu państwa. (...) Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - wskazywała Nowacka.

Ścigaj: taki temat doleje oliwy do ognia

Drugim gościem programu była Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.

"Jesteśmy państwem świeckim" vs "To są święta Bożego Narodzenia. Bożego"

W przerwie sesji Rady Warszawy odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięli udział radni,...

- Każda kwota, która jest wydawana z pieniędzy podatników, jest warta dyskusji i rozmowy. Pytanie, czy teraz jest ten moment i czas, aby rozpoczynać dyskusję, kiedy wiadomo, że nie doprowadzi ona do żadnych finalnych spraw - wskazywała posłanka.

W jej ocenie "taki temat w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia".

- Są ważniejsze tematy. Podniesienie kwoty wolnej od podatku, które my postulujemy, powinno nas bardziej jednoczyć i Polacy byliby dużo bardziej zadowoleni - dodała Ścigaj.

Jej zdaniem, o sprawę religii w szkołach należałoby zapytać w referendum.

- To jest na tyle ważna sprawa, że nie politycy powinni rozstrzygać. 32 miliony Polaków deklarują przynależność do Kościoła katolickiego. Warto byłoby zapytać Polaków, pytać wszystkie strony zainteresowane - podkreśliła.

Ścigaj: są ważniejsze tematy niż rozdział Kościoła i państwa
Wideo: tvn24 Ścigaj: są ważniejsze tematy niż rozdział Kościoła i państwa

"Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"

W drugiej części "Faktów po Faktach" do sprawy rozdziału Kościoła i państwa odniósł się Ryszard Bugaj, ekonomista, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Trzeba wprowadzić realny rozdział Kościoła od państwa"

Pieniądze, wpływy, miejsca na liście. To łączy PiS z Tadeuszem Rydzykiem. PiS musi sięgać po taki...

- To bardzo delikatna sprawa, (...) trzeba postępować ostrożnie. Ja jestem człowiekiem niewierzącym, ale nie mogę powiedzieć, że jestem ateistą - powiedział.

Zaznaczył, że "trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii". - W przeciwieństwie do innych Kościołów narodowych, to dziedzictwo jest bardzo dobre - podkreślił Bugaj.

Jego zdaniem, "należałoby osiągnąć jakiś konsensus co do korekty pozycji Kościoła w różnych kwestiach". - W szkole trzeba wykluczyć możliwość ocen z religii na świadectwie, w ogóle zrezygnować z ocen. To jest takie stygmatyzujące. Świadectwo szkolne jest dokumentem państwowym. Człowiek, nawet młody, ma prawo milczeć w sprawie religii - wskazywał.

"Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"
Wideo: tvn24 "Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"


Pytany był też o projekt Inicjatywy Polskiej w obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych. - Zawsze jest tak, że coś dominuje w kampanii wyborczej. Nie chciałbym, żeby w (tegorocznej - red.) kampanii dominowały stosunki państwa z Kościołem, żeby to nie przesłoniło innych spraw. Tu są możliwe emocje. Przy wydobyciu emocji na czoło, rozstrzygnięcia byłyby niezrównoważone - wskazywał były prezydencki doradca.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
blanczofia

Jestem za zerwaniem konkordatu, rozdzielenia religii i panstwa, a przede wszystkim przeciw panoszeniu sie ksiezy po gminach, zdzierania z mieszkancow pieniedzy, przekazywania na kosciol astronomicznych kwot roznych dotacji. Jestem za opodatkowaniem kosciola tak jak wszystkich Polakow. Mamy XXI wiek, sredniowiecze minelo.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   grzeszny7

   chce poprzec a nie moge połaczyc sie ze strona:(

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     frickle
     frickle

     Pani Ścigaj pitoli trzy po trzy. 32 miliony deklarują przynależność do KK? Chyba żeś się z wackiem na głowy pozamieniała? No chyba że miła Pani bierze pod uwagę kłamliwe dane samego KK, to wtedy się zgadza.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

        "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

        Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

        czytaj więcej »
       • "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

        "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

        Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

        czytaj więcej »
       • "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

        "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

        - Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

        czytaj więcej »
       • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

        "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

        Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

        czytaj więcej »
       • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

        "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

        Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

        czytaj więcej »
       • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

        "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

        - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

        czytaj więcej »
       • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

        Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

        Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

        czytaj więcej »
       • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

        "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

        Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

        czytaj więcej »
       • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

        Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

        W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

        czytaj więcej »
       • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

        Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

        - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

        czytaj więcej »
       • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

        "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

        Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

        czytaj więcej »
       • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

        "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

        Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

        czytaj więcej »
       • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

        "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

        - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

        czytaj więcej »
       tvnpix