Fakty po Faktach

Goście: Barbara Nowacka i Agnieszka Ścigaj

"Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

Barbara Nowacka poinformowała w niedzielę, że Inicjatywa Polska, której jest liderką, przygotowała projekt ustawy, będący "pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa".

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE >>>

"Rozdział Kościoła od państwa jest coraz bardziej potrzebny"

Inicjatywa Polska chce rozdziału Kościoła od państwa. Ma projekt ustawy

Inicjatywa Polska przygotowała projekt ustawy, który jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od...

Nowacka była gościem "Faktów po Faktach". Na uwagę prowadzącej, że pokazała taki projekt ustawy w dniu kościelnego święta odparła, że "nie ma złego dnia, żeby porozmawiać o rozdziale Kościoła od państwa".

- To jest jeden z istotnych dzisiaj tematów społecznych, na ile Polska jest i ma być państwem świeckim. Liczne wydarzenia i atmosfera społeczna mówią, że ten rozdział Kościoła od państwa jest coraz bardziej potrzebny - oceniła.

Dodała, że zaprezentowany przez Inicjatywę Polska projekt, "ma doprowadzić do tego, żeby religia w szkołach nie była opłacana z budżetu państwa".

- Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary, bo to nie są lekcje religioznawstwa, z budżetu państwa. (...) Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - wskazywała Nowacka.

Ścigaj: taki temat doleje oliwy do ognia

Drugim gościem programu była Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15.

"Jesteśmy państwem świeckim" vs "To są święta Bożego Narodzenia. Bożego"

W przerwie sesji Rady Warszawy odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięli udział radni,...

- Każda kwota, która jest wydawana z pieniędzy podatników, jest warta dyskusji i rozmowy. Pytanie, czy teraz jest ten moment i czas, aby rozpoczynać dyskusję, kiedy wiadomo, że nie doprowadzi ona do żadnych finalnych spraw - wskazywała posłanka.

W jej ocenie "taki temat w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia".

- Są ważniejsze tematy. Podniesienie kwoty wolnej od podatku, które my postulujemy, powinno nas bardziej jednoczyć i Polacy byliby dużo bardziej zadowoleni - dodała Ścigaj.

Jej zdaniem, o sprawę religii w szkołach należałoby zapytać w referendum.

- To jest na tyle ważna sprawa, że nie politycy powinni rozstrzygać. 32 miliony Polaków deklarują przynależność do Kościoła katolickiego. Warto byłoby zapytać Polaków, pytać wszystkie strony zainteresowane - podkreśliła.

Ścigaj: są ważniejsze tematy niż rozdział Kościoła i państwa
Wideo: tvn24 Ścigaj: są ważniejsze tematy niż rozdział Kościoła i państwa

"Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"

W drugiej części "Faktów po Faktach" do sprawy rozdziału Kościoła i państwa odniósł się Ryszard Bugaj, ekonomista, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Trzeba wprowadzić realny rozdział Kościoła od państwa"

Pieniądze, wpływy, miejsca na liście. To łączy PiS z Tadeuszem Rydzykiem. PiS musi sięgać po taki...

- To bardzo delikatna sprawa, (...) trzeba postępować ostrożnie. Ja jestem człowiekiem niewierzącym, ale nie mogę powiedzieć, że jestem ateistą - powiedział.

Zaznaczył, że "trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii". - W przeciwieństwie do innych Kościołów narodowych, to dziedzictwo jest bardzo dobre - podkreślił Bugaj.

Jego zdaniem, "należałoby osiągnąć jakiś konsensus co do korekty pozycji Kościoła w różnych kwestiach". - W szkole trzeba wykluczyć możliwość ocen z religii na świadectwie, w ogóle zrezygnować z ocen. To jest takie stygmatyzujące. Świadectwo szkolne jest dokumentem państwowym. Człowiek, nawet młody, ma prawo milczeć w sprawie religii - wskazywał.

"Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"
Wideo: tvn24 "Trzeba pamiętać dziedzictwo Kościoła w polskiej historii"


Pytany był też o projekt Inicjatywy Polskiej w obliczu nadchodzących wyborów parlamentarnych. - Zawsze jest tak, że coś dominuje w kampanii wyborczej. Nie chciałbym, żeby w (tegorocznej - red.) kampanii dominowały stosunki państwa z Kościołem, żeby to nie przesłoniło innych spraw. Tu są możliwe emocje. Przy wydobyciu emocji na czoło, rozstrzygnięcia byłyby niezrównoważone - wskazywał były prezydencki doradca.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
blanczofia

Jestem za zerwaniem konkordatu, rozdzielenia religii i panstwa, a przede wszystkim przeciw panoszeniu sie ksiezy po gminach, zdzierania z mieszkancow pieniedzy, przekazywania na kosciol astronomicznych kwot roznych dotacji. Jestem za opodatkowaniem kosciola tak jak wszystkich Polakow. Mamy XXI wiek, sredniowiecze minelo.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   grzeszny7

   chce poprzec a nie moge połaczyc sie ze strona:(

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     frickle
     frickle

     Pani Ścigaj pitoli trzy po trzy. 32 miliony deklarują przynależność do KK? Chyba żeś się z wackiem na głowy pozamieniała? No chyba że miła Pani bierze pod uwagę kłamliwe dane samego KK, to wtedy się zgadza.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

        Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

        To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

        czytaj więcej »
       • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

        Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

        Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

        czytaj więcej »
       • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

        "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

        Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

        czytaj więcej »
       • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

        Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

        To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

        czytaj więcej »
       • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

        Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

        Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

        czytaj więcej »
       • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

        "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

        Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

        czytaj więcej »
       • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

        Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

        Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

        czytaj więcej »
       • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

        Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

        Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

        czytaj więcej »
       • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

        "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

        Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

        czytaj więcej »
       • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

        "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

        Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

        czytaj więcej »
       • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

        "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

        Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

        czytaj więcej »
       • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

        Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

        - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

        czytaj więcej »
       • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

        Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

        Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

        czytaj więcej »
       tvnpix