Fakty po Faktach

Goście: Ewa Siedlecka i Jacek Dubois

"Tworzenie z systemu prawnego w Polsce bagna"

- Pan prezydent tak dziwnie się zachowuje w ostatnich dniach - komentowała w "Faktach po Faktach" działania prezydenta w sprawie I prezes Sądu Najwyższego dziennikarka Ewa Siedlecka. Z kolei według członka Trybunału Stanu Jacka Dubois ostatnie działania prezydenta w sprawie Sądu Najwyższego są "chaosem". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Adam Szłapka i Jan Kanthak.

Po wtorkowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezes Gersdorf wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że "pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku".

Jak dodał, wolą prezydenta było, by najstarszy stażem sędzia Józef Iwulski od środy przejął funkcje związane z wykonywaniem obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. We wtorek - jeszcze przed spotkaniem z Andrzejem Dudą - Gersdorf wydała zarządzenie o wyznaczeniu jako kierującego pracą SN prezesa Iwulskiego "do zastępowania pierwszej prezes Sądu Najwyższego na czas swojej nieobecności". O treści zarządzenia poinformowała prezydenta.

Wiceszef nowej KRS: jeśli sędzia Iwulski nie uzupełni wniosku, to zostanie przeniesiony w stan spoczynku

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy w swoich wnioskach powoływali się jedynie na konstytucję, nie...

W środę sędzia Iwulski oświadczył, że nie jest "zastępcą, a tym bardziej następcą pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf", a jedynie zastępuje ją "w razie, gdy będzie nieobecna". Zapewnił jednocześnie, że prezydent nie wyznaczył go ani nie powierzył obowiązków pierwszego prezesa, a jedynie zaaprobował wybór jego osoby przez prezes Gersdorf.

"Mamy sytuację zupełnie niesłychaną"

O sytuacji w Sądzie Najwyższym rozmawiali w "Faktach po Faktach" Jacek Dubois - adwokat, członek Trybunału Stanu i dziennikarka Ewa Siedlecka.

Goście zostali zapytani, czy to, co dzieje się wokół Sądu Najwyższego jest częścią większego planu.

Zdaniem Dubois "jeśli ma się plan to on jest logiczny i się go realizuje". Adwokat stwierdził, że w ostatnich działaniach w sprawie Sądu Najwyższego widzi "chaos, który powoduje, że wszystko ciągle się zmienia".

- W ciągu kilku godzin cała strategia się sypie, wczoraj pani I prezes idzie po oświadczenie o wygaśnięciu (o przejściu w stan spoczynku - red.), potem okazuje się, że takiego oświadczenia nie dostanie, bo nie trzeba go dać. W międzyczasie okazuje się, że zostało wysłane pocztą - komentował Dubois.

- Nie wiem, czy prezydent zapomniał, że je wysłał, czy może urzędnicy wysłali za niego, wygląda to nieprofesjonalnie - ocenił członek Trybunału Stanu.

Z kolei zdaniem Siedleckiej "plan pewnie istniał", ale nie istniał w szczegółach.

- To, że pan prezydent tak dziwnie się zachowuje w ostatnich dniach, to chyba jest wynik reakcji na sytuację. Jeżeli mamy sytuację demonstracji pod sądem, jeżeli mamy sytuację, zupełnie niesłychaną, demonstracji sędziów, którzy wychodzą z togami przewieszonymi, wyprowadzają panią prezes (M. Gersdorf - red.) no to jest reakcja pana prezydenta, który w tym momencie lekko łagodzi - mówiła dziennikarka.

"To jest tworzenie z systemu prawnego w Polsce bagna"

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości: nie widzę powodu, by interweniować w Sądzie Najwyższym

Wydaje się, że ta sytuacja się sama rozwiąże. Pani Gersdorf - zdaje się - od poniedziałku udaje...

Jej zdaniem zamieszanie z oświadczeniem dla Małgorzaty Gersdorf jest spowodowane faktem, że prezydentowi nie udało się znaleźć, jak to określiła, "kolaboranta w Sądzie Najwyższym, który podjąłby się roli komisarza, który ma być zamiast pani prezes Gersdorf". Jeszcze raz podkreśliła, że "plan generalny z całą pewnością był", bo według niej "powtarzamy scenariusz węgierski".

- Tam Orban troszeczkę inaczej sobie poradził, ponieważ rozwiązał Sąd Najwyższy i powołał nowy organ, który się nazywa Kuria. Jak stwierdziła "miał lepsze wytłumaczenie do wymiany kadr".

- PiS próbuje troszeczkę bardziej "haftować" i przez to im to średnio idzie - stwierdziła Siedlecka.

Jej zdaniem największą destrukcją (sądownictwa -red.) było "zniszczenie Krajowej Rady Sądownictwa".

- Powołanie organu, co do którego działalności są daleko idące wątpliwości i tego organu, który teraz będzie powoływał sędziów między innymi do Sądu Najwyższego, ale też do sądów powszechnych, gdzie nie będziemy wiedzieli, czy to są sędziowie, czy to nie są sędziowie. Gdzie sędziowie nie będą wiedzieli, czy mogą z tymi sędziami sądzić. To jest tworzenie z systemu prawnego w Polsce bagna - oceniła Siedlecka.

"Powtarzamy scenariusz węgierski"
"Powtarzamy scenariusz węgierski"

"Przeciwko tej osobie jest cały aparat"

Marcinkiewicz: to końcówka końca państwa prawa

To końcówka końca państwa prawa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier...

Jacek Dubois, tłumaczył też, że sprawa Sądu Najwyższego ma wpływ na przeciętnego klienta adwokata.

Jak mówił Dubois, "ludzie idą do sądu po sprawiedliwość”.

- Tutaj bardzo często dochodzi do konfrontacji jednostki z państwem - mówił. - Ta osoba ma jednego przyjaciela, to jest adwokat, którego wynajmie lub dostanie od państwa. Przeciwko tej osobie jest cały aparat: prokuratura, CBA, CBŚ, tych służb śledczych jest strasznie dużo - stwierdził adwokat.

Jak dowodził niezawisły sąd jest gwarancją, że adwokat i jego klient zostaną wysłuchani w taki sam sposób. Według niego, jeżeli sąd jest niezawisły i ma niezawisłego adwokata, obywatel ma szansę wygrać "nawet jeżeli z tym państwem zadarł, jeżeli państwo chce go skazać, bo jest niewygodny".

"Podejrzewam, że to będą sami prokuratorzy"

Według adwokata trzy ustawy (o sądownictwie - red.) były koncepcją "doprowadzenia wymiaru sprawiedliwości do katastrofy".

- Każda w inny sposób: wprowadzić ten organ kontrolny KRS-u poprzez niekonstytucyjną ustawę, doprowadzić do przejęcia sądów powszechnych przez ministra - wyliczał.

Niemieckie media reagują na polskie protesty w obronie SN

Niemieckie media relacjonują to, co w związku reformą sądownictwa dzieje się w Polsce....

- No i w końcu usunąć autorytety, czyli Sąd Najwyższy i zastąpić je osobami wskazanymi przez ten organ niekonstytucyjny, czyli podejrzewam, że to będą sami prokuratorzy i teraz ten człowiek ma być sądzony przez organ, który wybiera władza - dodał Dubois.

Adwokat przyrównał to do sytuacji, kiedy "gramy mecz i przywieźli ze sobą sędziego".

- Ty sędziujesz i w zasadzie nie obowiązują już żadne reguły - stwierdził.

Dziennikarka dodała, że działalność sądów dotyka wielu aspektów funkcjonowania państwa. - Orzecznictwo sądów kształtuje całą naszą rzeczywistość: dostęp do służby zdrowia, nasze prawa dotyczące zasiłków, podatków i tak dalej - wyliczała.

"Do takiego bagna nas PiS doprowadził"

Goście byli pytani, czy to ważny moment, aby przypomnieć obywatelom, że to Sąd Najwyższy decyduje o ważności wyborów.

- To Sąd Najwyższy orzeka o ważności wyborów, mało tego, została stworzona prawem pisowskim specjalna izba, która będzie się tym (wyborami -red.) zajmować i tę izbę od zera obsadzi Krajowa Rada Sądownictwa, która nie ma konstytucyjnej legitymacji - mówiła Siedlecka.

Jej zdaniem PiS wprowadził "nas w bagno". Przyrównała wybory sędziów do tych podejmowanych w stanie wojennym.

- W stanie wojennym sędzia miał wybór. Odejść z sądownictwa, odejść od sądzenia i powiedzieć: "Nie będę stosował bezprawnego prawa" albo zostać i robić co się da, żeby to bezprawne prawo złagodzić - przypominała dziennikarka.

Jej zdaniem przed tym samym dylematem stawia się teraz sędziów. Uważa, że za kilka lat sędziom będzie się zarzucać, że "są pisowskimi sędziami, podobnie jak teraz zarzuca się sędziom, że są sędziami stanu wojennego". - Do takiego bagna nas PiS doprowadził - dodała.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

  "Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

  - Trzeba naprawić tę sytuację i pokazać, że Komisja Nadzoru Finansowego jest czysta, nawet jeśli jej szef tak bardzo zbłądził - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek. Były premier stwierdził przy tym, że jeżeli tzw. afera w KNF dotyczy tylko byłego już szefa tej instytucji Marka Chrzanowskiego, to "pół biedy". - Niewątpliwie jego powiązania, które są dzisiaj oczywiste, ze szczytami obecnej władzy w Polsce, są bardzo groźne dla przejrzystości systemu finansowego w Polsce - zauważył. Gośćmi programu byli także: Robert Biedroń, a w kolejnej części Julia Pitera i Karol Karski.

  czytaj więcej »
 • Siemoniak: Były szef KNF na pewno nie działa sam. Trzeba dojść, kto jest w tym układzie

  Siemoniak: Były szef KNF na pewno nie działa sam. Trzeba dojść, kto jest w tym układzie

  - Mamy do czynienia z chorobą, która sięga bardzo wysoko - mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak. W ocenie byłego ministra obrony i wiceprzewodniczącego PO były już szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski, który miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, "na pewno nie działa sam". W drugiej części programu gośćmi byli Jacek Protasiewicz (Unia Europejskich Demokratów) i Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość).

  czytaj więcej »
 • Kwaśniewski: Tusk nie sonduje, Tusk podjął decyzję

  Kwaśniewski: Tusk nie sonduje, Tusk podjął decyzję

  Tusk w jakimś sensie tą aktywnością sam sobie buduje pułapkę, dlatego że wzbudza duże oczekiwania społeczne. Jak te oczekiwania będą naprawdę bardzo wysokie, to trudno będzie powiedzieć: "nie, ja jednak się rozmyśliłem, nie chcę, cofam się" - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski, były prezydent. Według niego Tusk już "podjął decyzję" i "wraca do polskiej polityki".

  czytaj więcej »
 • "To rzeczywiście jest szokujące". Leszek Balcerowicz o sprawie KNF

  "To rzeczywiście jest szokujące". Leszek Balcerowicz o sprawie KNF

  Doniesienia medialne są szokujące - przyznał w programie "Fakty po Faktach" były wicepremier, minister finansów Leszek Balcerowicz, komentując wtorkową publikację "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem dymisja szefa Komisji Nadzoru Finansowego w tej sytuacji to rozwiązanie "minimalne". W drugiej części programu gośćmi byli Paulina Henning-Kolska (Nowoczesna) i Grzegorz Długi (Kukiz'15), członkowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

  czytaj więcej »
 • "Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

  "Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

  - Ten margines marginesów to jest owoc - i Bogu dzięki - demokratycznego państwa prawa - mówił w "Faktach po Faktach" o organizacjach skrajnie prawicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Zaznaczył, że jako szef MSWiA "nie ma zamiaru nikogo delegalizować". Gośćmi drugiej części programu byli: historyk prof. Andrzej Friszke i mec. Wojciech Brochwicz.

  czytaj więcej »
 • "Nie można schodzić do poziomu piaskownicy i walki na babki. To jest niegodne głowy państwa"

  "Nie można schodzić do poziomu piaskownicy i walki na babki. To jest niegodne głowy państwa"

  Gdyby Donald Tusk podczas uroczystości w Warszawie stał w pierwszym rzędzie, nikt by o tym nie dyskutował. Jak go cofnięto do piątego rzędu, to wszyscy o tym dziś rozmawiają - stwierdził w niedzielę Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 przebieg niedzielnych obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W drugiej części programu gośćmi byli europoseł PO Dariusz Rosati i poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

  czytaj więcej »
 • Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

  Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

  - Lepiej by było, gdybyśmy dzisiaj mówili, co dobrego zrobił - mówiła w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz (PO) o odsłoniętym w sobotę w Warszawie pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jej zdaniem lokalizacja i estetyka monumentu "niszczy pamięć" o - jak powiedziała - "wyjątkowym człowieku". Gośćmi drugiej części programu byli Ludwik Dorn, Aleksander Smolar, Marek Migalski.

  czytaj więcej »
 • Prezydent Warszawy: możemy rozwiązać marsz, jeśli zostanie złamane prawo

  Prezydent Warszawy: możemy rozwiązać marsz, jeśli zostanie złamane prawo

  Jeśli nie będzie szybkiej reakcji organizatora marszu, to wtedy musimy reagować - powiedziała w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana, czy rozwiąże marsz 11 listopada jeśli pojawią się na nim hasła i transparenty łamiące prawo. Gośćmi programu byli także Władysław Frasyniuk, Kazimierz Michał Ujazdowski i Zbigniew Girzyński.

  czytaj więcej »
 • Marsz na stulecie. Miller: a biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół

  Marsz na stulecie. Miller: a biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół

  - Skoro biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół na tysiąclecie, to dlaczego obecna Polska nie jest w stanie stworzyć stu szkół na stulecie - pytał w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Skomentował także decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który uchylił zakaz organizacji 11 listopada marszu przez narodowców. Gośćmi pierwszej części programu byli Jacek Sasin i Krzysztof Brejza.

  czytaj więcej »
 • "Na czele marszu ONR-u stanie prezydent Duda i premier Morawiecki"

  "Na czele marszu ONR-u stanie prezydent Duda i premier Morawiecki"

  - Jak pierwszy raz usłyszałam decyzję pani prezydent, to pomyślałam, że rozumiem dylematy przed którymi stała, ale podjęłabym inną decyzję - komentowała w "Faktach po Faktach" zakaz marszu narodowców 11 listopada, o którym poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej odniosła się też do zapowiedzi państwowego marszu, który ma zorganizować rząd. Gośćmi drugiej części programu byli profesorowie Ryszard Bugaj i Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • Kownacki: jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu dla Donalda Tuska

  Kownacki: jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu dla Donalda Tuska

  Nie oceniam, żeby była dzisiaj zasadność kierowania zarzutów karnych względem Donalda Tuska, natomiast oceniam, że jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu - mówił we wtorek w "Faktach po Faktach" poseł PiS Bartosz Kownacki. Tusk był dzień wcześniej przesłuchiwany przez komisję śledczą do spraw Amber Gold. - Ta komisja pokazuje, że wy nie potrafiliście wyjaśnić tej sprawy. To była komisja polityczna - ocenił Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. Gośćmi drugiej części programu byli Maciej Gdula i Janusz Czapiński.

  czytaj więcej »
 • "Tusk był bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały"

  "Tusk był bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały"

  Donald Tusk stosował bardzo sprawnie szereg technik, wręcz manipulacyjnych, ale jednak unikał odpowiedzi na kluczowe pytania - powiedział poseł PiS Marcin Horała odnosząc się do przesłuchania szefa Rady Europejskiej, byłego premiera przez komisję śledczą do sprawy Amber Gold. - Donald Tusk był zdecydowanie bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały - oceniła z kolei posłanka PO Joanna Mucha. Gościem drugiej części programu był Janusz Piechociński.

  czytaj więcej »
 • "To, co się wydarzyło, podważa mit państwa rosyjskiego, że Moskwa jest trzecim Rzymem"

  "To, co się wydarzyło, podważa mit państwa rosyjskiego, że Moskwa jest trzecim Rzymem"

  Może skończyć się to poważnym konfliktem, jakiego dawno nie mieliśmy - ocenił Paweł Kowal, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 stosunki rosyjsko-ukraińskie po wszczęciu procedury przyznania niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew jest temu zdecydowanie przeciwna, a władze państwowe w Moskwie podkreślają, że przywiązują do tej sprawy dużą wagę. Stanisław Ciosek, drugi gość programu, ocenił, że "będzie burza, którą trzeba przetrwać". Pozostałymi gośćmi programu byli profesor Szewach Weiss i doktor Ryszard Schnepf.

  czytaj więcej »
 • Karczewski: liczę na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów

  Karczewski: liczę na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów

  Wierzę, że 12 listopada pracownicy handlu nie będą pracować - powiedział w "Faktach po Faktach" Stanisław Karczewski (PiS). Marszałek Senatu zadeklarował, że nawet jeśli w przepisach "jest jakaś rozbieżność", to on liczy "na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów, dużych marketów i supermarketów". Pozostałymi gośćmi w programie byli Sławomir Neumann, Jarosław Sellin i Ryszard Petru.

  czytaj więcej »
tvnpix