Fakty po Faktach

Gość: Ewa Kopacz

Kopacz: trzeba przykryć czymś niewygodną dla Kaczyńskiego historię

Obietnice PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego mają na celu przykryć bardzo niewygodną dla Jarosława Kaczyńskiego historię - przekonywała w "Faktach po Faktach" w TVN24 była premier Ewa Kopacz. Jak dodała, ta historia "może mieć tylko dwa rozstrzygnięcia: obydwa są niekorzystne dla Jarosława Kaczyńskiego". Gośćmi drugiej części programu byli: dr Sylwia Spurek (Wiosna) i Robert Kwiatkowski (SLD).

"Kiedy wreszcie prokuratura przestanie się bać Jarosława Kaczyńskiego?"

Jarosław Kaczyński powinien być wielokrotnie dłużej przesłuchiwany niż strona poszkodowana, czyli...

Prawo i Sprawiedliwość podczas konwencji programowej w sobotę tydzień temu zapowiedziało między innymi rozszerzenie programu 500 plus o przyznawanie pieniędzy już na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego. PiS obiecał również "trzynastkę" dla emerytów i podwyżki dla nauczycieli.

Ewa Kopacz (PO) w "Faktach po Faktach" w TVN24 w sobotę zwróciła uwagę, że propozycje PiS nie mają nic wspólnego z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Deklaracje, które nijak się mają do wyborów europejskich, wynikają z paniki w obozie rządzącym - powiedziała była premier. - Te wszystkie historie, które toczą się wokół Jarosława Kaczyńskiego, te "taśmy", powodują, że trzeba przykryć czymś tę bardzo niewygodną dla Kaczyńskiego historię - dodała.

"Obydwa scenariusze dla Jarosława Kaczyńskiego są naprawdę niekorzystne"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił w udzielonym w sobotę w RMF FM wywiadzie, że stawi się na przesłuchanie, jeśli prokuratura uzna, że powinien złożyć zeznania. - Jestem obywatelem jak każdy inny - powiedział Kaczyński. Odniósł się w ten sposób do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niego, złożonego w prokuraturze w sprawie budowy wieżowca dla spółki Srebrna. Prokuratura nie zdecydowała jeszcze o wszczęciu śledztwa. Na razie kilkukrotnie przesłuchała za to austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, który złożył zawiadomienie.

- Od miesiąca obserwujemy całą tą historię i ona może mieć tylko dwa rozstrzygnięcia: obydwa są niekorzystne dla Jarosława Kaczyńskiego - skomentowała w TVN24 była premier.

Jej zdaniem teoretycznie możliwe jest, że Kaczyński ma rację, a Birgfellner mówi nieprawdę. Zwróciła uwagę, że posłowie PiS "bardzo barwnie mówią, że [austriacki biznesmen - przyp. red.] próbował naciągnąć, wręcz nazywając go chwilami oszustem". Jak argumentowała Kopacz, gdyby ten scenariusz okazał się prawdziwy, oznaczałoby to, że Kaczyński "tego mało wiarygodnego człowieka, tego niby oszusta wprowadził na salony".

"Nad śledztwem rozpostarło się jakąś ciemną zasłonę"

Policzyliśmy, że w tej sprawie nasz klient składał zeznania ponad 30 godzin. Dochodzimy do...

Według byłej premier może się jednak okazać, że Kaczyński nie ma racji. - Jeśli rację ma biznesmen, to [prezes PiS - red.] jest w olbrzymich kłopotach - oceniła.

- Obydwa scenariusze dla Jarosława Kaczyńskiego są naprawdę niekorzystne - podkreśliła. - W związku z tym przyjdzie taki moment, gdy nie tylko politycy, ale i obywatele zaczną się zastanawiać i rozmawiać między sobą, jak by wyglądała polityka bez Jarosława Kaczyńskiego - dodała.

"Nic nie dzieje się bez decyzji Kaczyńskiego"

Kopacz zwróciła uwagę, że dyskusja o PiS bez Kaczyńskiego może zostać wywołana w jego partii. - Jeśli dzisiaj Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie, że on nie widzi powodu, dla którego miałoby być wszczynane jakiekolwiek postępowanie, to jest jasny sygnał [do wszczęcia dyskusji - red.] - stwierdziła. Jej zdaniem "w Polsce nic się nie dzieje bez decyzji Jarosława Kaczyńskiego".

- Polacy muszą wiedzieć, że kiedy spróbują podnieść rękę na Prawo i Sprawiedliwość, na jakiegokolwiek działacza, to wiadomą jest rzeczą, że za chwilę spotka się z przykrymi konsekwencjami - skomentowała była premier w "Faktach po Faktach".

"Kto podniesie rękę na PiS, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami"
Wideo: tvn24 "Kto podniesie rękę na PiS, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami"

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

  czytaj więcej »
 • Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej »
 • "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  PiS powinien się zachować inaczej niż do tej pory. Powinien jutro rano usiąść do rozmów z nauczycielami - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się do możliwego strajku nauczycieli 8 kwietnia. Gośćmi pierwszej części programu byli Ireneusz Krzemiński i Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
tvnpix