Fakty po Faktach

Gość: Ewa Kopacz

Kopacz: trzeba przykryć czymś niewygodną dla Kaczyńskiego historię

Obietnice PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego mają na celu przykryć bardzo niewygodną dla Jarosława Kaczyńskiego historię - przekonywała w "Faktach po Faktach" w TVN24 była premier Ewa Kopacz. Jak dodała, ta historia "może mieć tylko dwa rozstrzygnięcia: obydwa są niekorzystne dla Jarosława Kaczyńskiego". Gośćmi drugiej części programu byli: dr Sylwia Spurek (Wiosna) i Robert Kwiatkowski (SLD).

"Kiedy wreszcie prokuratura przestanie się bać Jarosława Kaczyńskiego?"

Jarosław Kaczyński powinien być wielokrotnie dłużej przesłuchiwany niż strona poszkodowana, czyli...

Prawo i Sprawiedliwość podczas konwencji programowej w sobotę tydzień temu zapowiedziało między innymi rozszerzenie programu 500 plus o przyznawanie pieniędzy już na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego. PiS obiecał również "trzynastkę" dla emerytów i podwyżki dla nauczycieli.

Ewa Kopacz (PO) w "Faktach po Faktach" w TVN24 w sobotę zwróciła uwagę, że propozycje PiS nie mają nic wspólnego z wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Deklaracje, które nijak się mają do wyborów europejskich, wynikają z paniki w obozie rządzącym - powiedziała była premier. - Te wszystkie historie, które toczą się wokół Jarosława Kaczyńskiego, te "taśmy", powodują, że trzeba przykryć czymś tę bardzo niewygodną dla Kaczyńskiego historię - dodała.

"Obydwa scenariusze dla Jarosława Kaczyńskiego są naprawdę niekorzystne"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił w udzielonym w sobotę w RMF FM wywiadzie, że stawi się na przesłuchanie, jeśli prokuratura uzna, że powinien złożyć zeznania. - Jestem obywatelem jak każdy inny - powiedział Kaczyński. Odniósł się w ten sposób do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez niego, złożonego w prokuraturze w sprawie budowy wieżowca dla spółki Srebrna. Prokuratura nie zdecydowała jeszcze o wszczęciu śledztwa. Na razie kilkukrotnie przesłuchała za to austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, który złożył zawiadomienie.

- Od miesiąca obserwujemy całą tą historię i ona może mieć tylko dwa rozstrzygnięcia: obydwa są niekorzystne dla Jarosława Kaczyńskiego - skomentowała w TVN24 była premier.

Jej zdaniem teoretycznie możliwe jest, że Kaczyński ma rację, a Birgfellner mówi nieprawdę. Zwróciła uwagę, że posłowie PiS "bardzo barwnie mówią, że [austriacki biznesmen - przyp. red.] próbował naciągnąć, wręcz nazywając go chwilami oszustem". Jak argumentowała Kopacz, gdyby ten scenariusz okazał się prawdziwy, oznaczałoby to, że Kaczyński "tego mało wiarygodnego człowieka, tego niby oszusta wprowadził na salony".

"Nad śledztwem rozpostarło się jakąś ciemną zasłonę"

Policzyliśmy, że w tej sprawie nasz klient składał zeznania ponad 30 godzin. Dochodzimy do...

Według byłej premier może się jednak okazać, że Kaczyński nie ma racji. - Jeśli rację ma biznesmen, to [prezes PiS - red.] jest w olbrzymich kłopotach - oceniła.

- Obydwa scenariusze dla Jarosława Kaczyńskiego są naprawdę niekorzystne - podkreśliła. - W związku z tym przyjdzie taki moment, gdy nie tylko politycy, ale i obywatele zaczną się zastanawiać i rozmawiać między sobą, jak by wyglądała polityka bez Jarosława Kaczyńskiego - dodała.

"Nic nie dzieje się bez decyzji Kaczyńskiego"

Kopacz zwróciła uwagę, że dyskusja o PiS bez Kaczyńskiego może zostać wywołana w jego partii. - Jeśli dzisiaj Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie, że on nie widzi powodu, dla którego miałoby być wszczynane jakiekolwiek postępowanie, to jest jasny sygnał [do wszczęcia dyskusji - red.] - stwierdziła. Jej zdaniem "w Polsce nic się nie dzieje bez decyzji Jarosława Kaczyńskiego".

- Polacy muszą wiedzieć, że kiedy spróbują podnieść rękę na Prawo i Sprawiedliwość, na jakiegokolwiek działacza, to wiadomą jest rzeczą, że za chwilę spotka się z przykrymi konsekwencjami - skomentowała była premier w "Faktach po Faktach".

"Kto podniesie rękę na PiS, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami"
Wideo: tvn24 "Kto podniesie rękę na PiS, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami"

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
 • Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  My cały czas, oprócz prowadzenia strajku, apelujemy o poważne podejście strony rządowej, bo tego strajku nie da się przeczekać - mówił w "Faktach po Faktach" szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. - Solidaryzujemy się z tym strajkiem, dlatego, że chcemy mieć w Polsce lepiej kształcone dzieci - zapewnił wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Ten protest dotrze do pozostałych grup społecznych i przyniesie efekt wtedy, kiedy ludzie wstaną sprzed telewizorów, pójdą za kotarę i skreślą tych, którzy szkodzą państwu, którzy destabilizują polskie życie, którzy dewastują państwo prawa i tych, którzy nas skłócają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Działacz opozycji w czasach PRL komentował trwający od poniedziałku strajk w oświacie. Podkreślił, że "władza musi zobaczyć determinację" obywateli. Gościem drugiej części programu był nauczyciel Dariusz Martynowicz.

  czytaj więcej »
 • "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  Dzisiejszy dzień pokazał ogromną jedność środowiska, mimo porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Gośćmi programu byli również Marek Borowski, Paweł Kowal i Adam Maciejewski.

  czytaj więcej »
 • Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

  Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

  Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył.

  czytaj więcej »
 • "Z faktu, że sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać konstytucję"

  "Z faktu, że sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać konstytucję"

  Postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędzi Aliny Czubieniak to naruszenie podziału władz - oceniła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Komentowała też sposób, w jaki minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uzasadniał konieczność powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Z faktu, że jakiś sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać stoły, łamać konstytucję, ustanawiać sąd i tryb postępowania - podkreśliła sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Gośćmi pierwszej części programu byli Mirosława Stachowiak-Różecka i Krzysztof Brejza.

  czytaj więcej »
 • Kwaśniewski: teraz Polska jest podzielona bardziej niż 1989 roku

  Kwaśniewski: teraz Polska jest podzielona bardziej niż 1989 roku

  Podział w 1989 roku był mocny, ale jednak pozwalał nam siąść przy Okrągłym Stole. W tej chwili uważam, że on jest głębszy. Może dlatego, że jest w jednej rodzinie, główny podział przecina rodzinę "Solidarności" - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. - Być może dlatego ten spór jest tak głęboki, tak dramatyczny - mówił. Jednak, jak dodał, nie można używać "Okrągłego Stołu często jako instrumentu, jako metody politycznej". - Okrągły Stół jest jednorazowym meblem, on jest po to, żeby powstał uczciwy, demokratyczny parlament - ocenił.

  czytaj więcej »
tvnpix