Fakty po Faktach

Goście: Jarosław Sellin i Dariusz Rosati

Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

W sobotę w trakcie wystąpienia w Katowicach Jarosław Kaczyński nawiązywał do piątkowego wywiadu wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja, udzielonego "Dziennikowi Gazecie Prawnej", w którym Rabiej mówił między innymi o kwestii adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Plan PiS na kampanię? "Skłócić społeczeństwo, wywołać wojnę ideologiczną"

Jeżeli Jarosław Kaczyński mówi o "swoich dzieciach" i tworzy taką kłamliwą narrację, to znaczy,...

- Nie chodzi o żadną tolerancję, chodzi o afirmację. O afirmację związków jednopłciowych, o małżeństwa tych związków, chodzi o to żeby miały prawo do tego, aby adoptować dzieci - mówił Kaczyński. - My chcemy jasno powiedzieć: tu mówimy nie, a już w szczególności jeżeli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci - podkreślił.

CZYTAJ WIĘCEJ O SOBOTNIEJ KONWENCJI PIS >>>

Na poprzedniej konwencji PiS - 10 marca - Kaczyński mówił, że przeciwnicy polityczni PiS "atakują naszą politykę społeczną i co gorsza atakują rodziny, atakują nawet dzieci".

"Unia Europejska nie zajmuje się polityką rodzinną"

Sprawę tę komentowali uczestnicy sobotniego programu "Fakty po Faktach" TVN24.

- Bardzo mnie cieszy troska o rodzinę, podzielamy tę troskę. Ale kompletnie nie rozumiem, co ma hasło konieczności ochrony rodziny do czynienia z Unią Europejską w kontekście wyborów, bo Unia Europejska nie zajmuje się polityką rodzinną - wskazywał Dariusz Rosati.

Dodał, że "sprawy polityki rodzinnej, kwestie małżeństw i opieki nad dziećmi, pozostają w gestii państw narodowych". - PiS sprawuje 100 procent władzy w Polsce i nie powinien się niepokoić, że ktokolwiek zmieni prawo w tym zakresie, bo wszystkie sznurki pociąga Jarosław Kaczyński - powiedział Rosati.

"Kaczyński palcem nie ruszył w sprawie dzieci krzywdzonych w skandalach pedofilskich"

Adopcja przez pary homoseksualne. Trzaskowski odciął się od słów Rabieja

- Przyzwyczajmy ludzi, że związki partnerskie to nie jest samo zło. Potem łatwiej będzie o...

Rosati podkreślił, że sam "nie utożsamia się" z opinią Pawła Rabieja. - Powinien to zaznaczyć, że to jego prywatna opinia, ponieważ nie jest to opinia żadnego organu - wskazywał eurodeputowany.

Zastrzegł, że Koalicja Europejska "ma w tej sprawie poglądy zasadniczo odmienne". - Nie popieramy tego, co powiedział Paweł Rabiej - podkreślił.

Ocenił przy tym, że "robienie z tego wielkiej sprawy przez Prawo i Sprawiedliwość świadczy o wielkiej hipokryzji".

- Słyszymy wspaniałe słowa, że trzeba bronić dzieci, a nikt nie ma zamiaru, żeby tym dzieciom jakąkolwiek krzywdę zrobić. Jest to przejaw hipokryzji, bo ten sam Jarosław Kaczyński palcem nie ruszył w sprawie dzieci krzywdzonych w skandalach pedofilskich w Kościele katolickim i gdzie indziej - powiedział Rosati.

Jego zdaniem "Prawo i Sprawiedliwość stosuje podwójne standardy". - Wcale nie jesteście za ochroną dzieci, tylko wykorzystujecie pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską. To wszystko ma kontekst wyborczy - podkreślił eurodeputowany PO, zwracając się do Jarosława Sellina z PiS.

"Chcemy uniknąć łamania polskiej konstytucji"

Kaczyński: wara od naszych dzieci

Wiceprezydent Warszawy postawił sprawę jasno - nie chodzi o żadną tolerancję, chodzi o afirmację...

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przekonywał, że "w ramach tak zwanej miękkiej działalności, z centrali Unii Europejskiej wychodzą takie pomysły, że wydziela się specjalne pieniądze na fundusze, które mają promować tego typu ideologie jak ta, o której powiedział Paweł Rabiej".

- My chcemy uniknąć łamania polskiej konstytucji, czyli legalizowania małżeństw homoseksualnych i adopcji dzieci przez te małżeństwa - powiedział.

Podkreślał, że "Rabiej jest prominentnym politykiem partii (Nowoczesna - red.), która tworzy Koalicję Europejską i Koalicję Obywatelską". - Możemy mówić o programie, który jest również wtłaczany do tych dwóch koalicji. Mamy prawo (mówić) w imieniu większości polskich rodziców - to pokazują sondaże - że będziemy bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami - dodał wiceminister.

- Chcemy, żeby rodzice mieli wolność w decydowaniu o tym w jaki sposób są wychowywane ich dzieci - zaznaczył.

Sellin: chcemy uniknąć łamania polskiej konstytucji
Wideo: tvn24 Sellin: chcemy uniknąć łamania polskiej konstytucji

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  To jest pytanie, które Kościół sobie przez dwa tysiące lat zadaje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, pytany o to, co jego zdaniem Jezus zrobiłby z problemem pedofilii. - Jest oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar - podkreślił hierarcha. Jak dodał, "ocena po stronie Kościoła wszystkich tych wydarzeń bolesnych, złych, niegodziwych, dzisiaj jest jasna".

  czytaj więcej »
 • "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

  czytaj więcej »
 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
 • Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  My cały czas, oprócz prowadzenia strajku, apelujemy o poważne podejście strony rządowej, bo tego strajku nie da się przeczekać - mówił w "Faktach po Faktach" szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. - Solidaryzujemy się z tym strajkiem, dlatego, że chcemy mieć w Polsce lepiej kształcone dzieci - zapewnił wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Ten protest dotrze do pozostałych grup społecznych i przyniesie efekt wtedy, kiedy ludzie wstaną sprzed telewizorów, pójdą za kotarę i skreślą tych, którzy szkodzą państwu, którzy destabilizują polskie życie, którzy dewastują państwo prawa i tych, którzy nas skłócają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Działacz opozycji w czasach PRL komentował trwający od poniedziałku strajk w oświacie. Podkreślił, że "władza musi zobaczyć determinację" obywateli. Gościem drugiej części programu był nauczyciel Dariusz Martynowicz.

  czytaj więcej »
 • "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  Dzisiejszy dzień pokazał ogromną jedność środowiska, mimo porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Gośćmi programu byli również Marek Borowski, Paweł Kowal i Adam Maciejewski.

  czytaj więcej »
tvnpix