Fakty po Faktach

Gość: Adam Bodnar

Bodnar: koszulka z napisem "konstytucja" pojawia się w obronie pewnych wartości

Sędziowie mają prawo demonstrować swoje poglądy, nawet w taki sposób, jeśli chodzi o obronę wartości, które są fundamentalnie związane z niezawisłością sędziowską - wskazywał w "Faktach po Faktach" rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Odniósł się do sędziów, którzy na znak sprzeciwu wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości zakładają podkoszulki z napisem "konstytucja". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli również doktor Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej" i psycholog społeczny Jacek Santorski.

Zgodnie z uchwałą podjętą w ubiegłym tygodniu przez nową Krajową Radę Sądownictwa, "zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi, tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną".

Uchwała nazywana "gaciową" to reakcja na koszulki z napisem "konstytucja", zakładane przez niektóre osoby - w tym sędziów - sprzeciwiające się zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

Bodnar: sędziowie mają prawo demonstrować poglądy, jeśli chodzi o obronę fundamentalnych wartości

Adam Bodnar, pytany w "Faktach po Faktach", czy w ten sposób sędziowie opowiadają się po jednej ze stron politycznego konfliktu powiedział, że "inaczej definiuje pole sporu".

- Problem polega na tym, co definiujemy jako stronę konfliktu politycznego. Dla mnie stronami konfliktu politycznego w Polsce są partie polityczne. A ten spór, o którym my dyskutujemy, to spór między tymi, którzy chcą, aby państwo było praworządne, przestrzegające konstytucji a tymi, który uważają, że można podważyć wszystkie reguły związane z funkcjonowaniem państwa konstytucyjnego - wyjaśniał RPO.

Rzepliński: cofnięcie zmian w sądownictwie zajmie pokolenie

Jeżeli pierwszy obywatel państwa mówi: "anarchiści" w Sądzie Najwyższym, to naprawdę jest...

Stwierdził, że koszulka z napisem "konstytucja", "pojawia się w obronie pewnych wartości".

- Sędziowie mają prawo demonstrować swoje poglądy - nawet w taki sposób - jeśli chodzi o obronę wartości, które są fundamentalnie związane z niezawisłością sędziowską, niezależnością sądownictwa i obroną konstytucji - podkreślił.

- Samo to, że musimy się tłumaczyć z tego, że powołujemy się na konstytucję, że sędziowie muszą się tłumaczyć z tego, że zadają pytania prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej (...) - to jest skala absurdu, w którym żyjemy. Ale to jest konsekwencja stanu rzeczy, który zapoczątkował się już kilka lat temu i cały czas się pogłębia - zaznaczył Bodnar.

Wypowiedź prezydenta to "próba przerzucenia odpowiedzialności"

We wtorek prezydent Andrzej Duda - wskazując między innymi na sędziów SN - mówił o "anarchii wywoływanej przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości".

Zdaniem Adama Bodnara "nazywanie ich anarchistami jest niezwykle krzywdzące". - Sędziowie Sądu Najwyższego są państwowcami. To są osoby, które są bardzo głęboko przeświadczone o tym, jakie znaczenie ma konstytucja, funkcjonowanie państwa praworządnego, ochrona praw i wolności obywatelskich - podkreślił.

W ocenie rzecznika praw obywatelskich "ta wypowiedź prezydenta to jest swoista próba przerzucenia odpowiedzialności za to, co się stało". - Mamy do czynienia z bardzo głębokim kryzysem praworządności, kryzysem konstytucyjnym. Za ten kryzys są odpowiedzialni przedstawiciele partii rządzącej - wskazywał.

- Jednym z ostatnich aktów tej sprawy jest postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które trzeba było wykonać i prezydent szuka słów, żeby uzasadnić trudne decyzje polityczne, które musiał podjąć - stwierdził RPO.

"Próba przerzucenia odpowiedzialności za to, co się stało"
Wideo: tvn24 "Próba przerzucenia odpowiedzialności za to, co się stało"

"Jesteśmy członkami Unii Europejskiej z całym pakietem, który się z tym wiąże"

W sobotę w radiowej Trójce Andrzej Duda komentował orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie polskiego Sądu Najwyższego.

"Sami chcemy się wykluczyć ze wspólnoty". Sędzia Przymusiński o słowach prezydenta

Słowa prezydenta to zupełne niezrozumienie fundamentalnych wartości, które leżą u podstaw Unii...

Stwierdził, że TSUE "orzekając w tej sprawie - w sprawie, która jest bez wątpienia sprawą wewnętrzną, bo regulacja organizacji wymiaru sprawiedliwości jest sprawą wewnętrzną - posunął się za daleko".

- Jeżeli jesteśmy państwem członkowskim Unii Europejskiej, to znaczy, że jesteśmy członkami z całym pakietem, który się z tym wiąże - skomentował w "Faktach po Faktach" Bodnar. - Czyli respektujemy orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i respektujemy to, że ten organ jest ważny, a jego orzeczenia trzeba wykonać - wyjaśniał.

Zaznaczył, że "nie możemy jednocześnie uznawać, że korzystamy z możliwości związanych z członkostwem w Unii Europejskiej i kwestionować to, co jest szkodliwe polityczne".

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

  czytaj więcej »
 • "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

  czytaj więcej »
 • "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  - Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

  czytaj więcej »
 • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

  czytaj więcej »
 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
tvnpix