Fakty po Faktach

Goście: Ryszard Bugaj i Marek Borowski

"Ziobro to mina podłożona pod Prawo i Sprawiedliwość"

- Nie wiem, czy to było tak palnięte zarówno w wypadku Zbigniewa Ziobro jak i Grzegorza Biereckiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Marek Borowski, odnosząc się do słów obu polityków w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Zdaniem Borowskiego, gdy ktoś nie zna całej sprawy, może interpretować te słowa w ten sposób, że Kwaśniak "był członkiem mafii". - Obydwaj autorzy tych słów powinni pomyśleć chwilę, zanim coś powiedzą - ocenił profesor Ryszard Bugaj.

Były prezes Kasy Krajowej SKOK, senator PiS Grzegorz Bierecki pytany w środę o pobicie byłego wiceprzewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka, do którego doszło w 2014 roku w związku z jego działalnością wobec SKOK Wołomin, powiedział m.in., że "to nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego".

Bierecki o pobiciu Kwaśniaka: nie jest tak, że bandyta zawsze bije dobrego

Osoby, które zlecały i wykonały pobicie Wojciecha Kwaśniaka, są w rękach wymiaru sprawiedliwości,...

Wcześniej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w telewizji państwowej - odnosząc się do uwagi prowadzącego, że Kwaśniak "został przez bandytów zaatakowany" - że "być może był zaatakowany właśnie dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego przez długi czas rozzuchwalała przestępców, pozwalając im w sposób bezkarny wyprowadzać miliardy złotych, kosztem 85 tysięcy ludzi, którzy złożyli tam swoje oszczędności, często oszczędności życia".

Bugaj: powinni pomyśleć zanim coś powiedzą

Do tych wypowiedzi odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24, profesor Ryszard Bugaj i były marszałek Sejmu Marek Borowski.

- Obydwaj autorzy tych słów - pan Ziobro i pan Bierecki - powinni, zanim coś powiedzą, pomyśleć chwilę. Poza oceną w kategoriach etycznych, jest ocena w kategoriach politycznych, jak to będzie odebrane - powiedział profesor Bugaj.

- Ja nie wiem, czy to było tak palnięte zarówno w wypadku ministra Ziobro jak i pana Biereckiego - ocenił z kolei Borowski. - Interpretacja tego tak z zewnątrz, jakby ktoś nie znał w ogóle całej sprawy, tylko to usłyszał, jest taka: nie jest wykluczone - zdaniem tych panów - że pan Kwaśniak był tam w ogóle zaplątany, był członkiem tej mafii. Mafia się pokłóciła wewnętrznie i dali mu po uszach - skomentował senator.

"Ziobro to jest mina podłożona pod Prawo i Sprawiedliwość"

"Nie przyzwalamy na bandyckie napady na kogokolwiek". Suski odpowiada na słowa Biereckiego

Absolutnie nie przyzwalamy na bandyckie napady na kogokolwiek - powiedział szef gabinetu premiera...

Jego zdaniem, "minister Ziobro to jest mina podłożona pod Prawo i Sprawiedliwość". - On co pewien czas wsadza PiS na konia, daje mu ostrogę, po czym PiS spada z tego konia - mówił. Przypomniał w tym kontekście ustawę o IPN, czy ustawy sądowe.

Podkreślił, że z 55 SKOK-ów w tej chwili zostały 33. - 22 to już jest upadłość, przejęcie przez inne banki i tak dalej, a z tych 33 w tej chwili w 22 toczy się proces naprawczy, łącznie z Kasą Krajową, więc powiedzieć, że "ja nic do tego nie mam, bo ja odszedłem", to jest unikanie odpowiedzialności - ocenił.

Marek Borowski odniósł się tu do Grzegorza Biereckiego, który był prezesem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej i sprawował nadzór nad wszystkimi SKOK-ami. Był członkiem zarządu był od września 1992 roku do października 2012 roku. Obecnie jest senatorem PiS.

- Żeby dociec tego, to nie ma co liczyć na pana Ziobrę i prokuratorów, komisja śledcza w tej sprawie byłaby na miejscu - powiedział Borowski. - Politycy rządzący, którzy kierują prokuraturą, nie są wiarygodni. Powinna być komisja śledcza, ale tej się nie doczekamy - dodał.

Zgodził się z nim Ryszard Bugaj. Według niego również komisja śledcza jest potrzebna.

"Człowiek bardzo kompetentny, lojalny"

Goście "Faktów po Faktach odnieśli się także do zarzutów dla byłych urzędników KNF. W ubiegły czwartek 6 grudnia CBA zatrzymało siedem osób - byłego szefa KNF Andrzeja Jakubiaka, byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka i pięcioro byłych urzędników Komisji.

W szczecińskiej prokuraturze usłyszeli oni zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków w sprawie nadzoru nad SKOK Wołomin. W piątek prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec siedmiorga podejrzanych środków o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych. W piątek w nocy wszyscy podejrzani - wśród nich Jakubiak i Kwaśniak - byli na wolności.

Dworczyk: Kwaśniak jest ofiarą gangsterów, to w ogóle nie podlega dyskusji

Mam nadzieję, że sprawcy ataku na byłego wiceprzewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka zostaną...

Ryszard Bugaj powiedział, że poznał Wojciecha Kwaśniaka. - Mam wrażenie, że jest to człowiek bardzo kompetentny, w moim przekonaniu całkowicie lojalny wobec instytucji, w których pracuje - ocenił profesor.

- Ja go poznałem w czasie, kiedy on był i ja też tam się znalazłem przejściowo i jedną nogą w Narodowym Banku Polskim, kiedy prezesem był pan (Sławomir - red.) Skrzypek. Przypominam sobie moje rozmowy z panem Kwaśniakiem i wydaje mi się, że był absolutnie lojalny - dodał.

Z kolei Marek Borowski zwrócił uwagę, że w tej sprawie "od czasu do czasu ktoś z polityków PiS-u coś powie". - Ostatnio wypowiedział się pan Sebastian Kaleta (były rzecznik ministra Ziobry, obecnie wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej - red.). Projekt zarzutów do tych panów był już gotowy we wrześniu. Czekano i stwierdzono, że to jest dobry moment, żeby je postawić - mówił Borowski.

Borowski o mecenasie Kowalczyku: człowiek znikąd

Na uwagę, że dzięki temu mówi się mniej o Marku Chrzanowski, powiedział, że bardzo go interesuje postać mecenasa Grzegorza Kowalczyka. - Człowiek znikąd (...). Jestem ciekaw, czy minister Ziobro to wyjaśni - powiedział.

Kowalczyk o znajomości z Chrzanowskim: proponował mnie do giełdy i do banku

Zostałem zapytany przez pana Marka Chrzanowskiego, czy chciałbym wejść w skład rady nadzorczej...

Nazwisko Kowalczyka pojawiło się w publikacji "Gazety Wyborczej" dotyczącej KNF. "GW" napisała 13 listopada, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski (zgodził się na publikację nazwiska i wizerunku) zaoferował Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika - radcę prawnego Grzegorza Kowalczyka. Czarnecki nagrał rozmowę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Na nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena Chrzanowski miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 procent, co według "GW" miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku".

Sam Grzegorz Kowalczyk w rozmowie z TVN24 potwierdził, że "przez kilka miesięcy" zasiadał w radzie nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych. - Zostałem zapytany przez pana Marka Ch., czy chcę zasiadać - odpowiedział Kowalczyk na pytanie o działalność w radach nadzorczych instytucji finansowych.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
 • Ksiądz Studnicki: prawdopodobnie przed nami fala ujawnień pokrzywdzonych

  Ksiądz Studnicki: prawdopodobnie przed nami fala ujawnień pokrzywdzonych

  Zawsze, we wszystkich głosach osób pokrzywdzonych, które opowiadają o swojej krzywdzie, widzę wielką pomoc i miłość do Kościoła - tak o filmie "Tylko nie mów nikomu" mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ksiądz Piotr Studnicki. - Zostaje i pracuje w człowieku i przede wszystkim oddaje głos pokrzywdzonym - dodał. Gośćmi pierwszej części programu byli Barbara Nowacka i Sebastian Kaleta.

  czytaj więcej »
 • "To jest film, który boli. Mnie ten film boli"

  "To jest film, który boli. Mnie ten film boli"

  Film trafił w swój moment - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 współautor dokumentu "Tylko nie mów nikomu" Tomasz Sekielski. - Myślę, że każdy, kto obejrzał ten film, go przeżył. To jest film, który boli. Mnie ten film boli, jak oglądam. Domyślam się, że dla kogoś, kto nie wie tego wszystkiego, kto nie jest przygotowany na to, co zobaczy, tym bardziej ten film jest wstrząsający. Rozumiem te emocje - dodał.

  czytaj więcej »
 • "To ważny, potrzebny film. Szkoda, że powstał tak późno"

  "To ważny, potrzebny film. Szkoda, że powstał tak późno"

  Mamy ogromne spóźnienie. Szkoda, że dzieje się to teraz, w roku 2019, kiedy jesteśmy przymuszeni przez Watykan, przez światową opinię publiczną. To o 20, 15 lat za późno - zauważył w "Faktach po Faktach" w TVN24 ksiądz prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Socjolog prof. Ireneusz Krzemiński przypomniał, że "w latach 80. Kościół był wielką niszą wolności, wsparciem dla ruchu prodemokratycznego". - W tej chwili Kościół ze swoją obrzydliwą obłudą przekreślił swoją moralną wartość - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "Musimy wybrać, w którą stronę Polska zmierza"

  "Musimy wybrać, w którą stronę Polska zmierza"

  Jest 50 na 50, każdy głos może mieć znaczenie - stwierdził w sobotnich "Faktach po Faktach" Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej. Tak skomentował wyniki najnowszego sondażu, przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym PiS i Koalicja Europejska idą łeb w łeb. - Ważne, żebyśmy wybrali ludzi, którzy będą dobrze reprezentowali interesy Polski w Unii Europejskiej - przekonywał Zbigniew Gryglas z Porozumienia (Klub PiS). W drugiej części programu gośćmi byli Jarosław Markowski i Ryszard Kalisz.

  czytaj więcej »
 • "Zarzut jest absurdalny, natychmiast udzieliłem pomocy". Cimoszewicz o wypadku

  "Zarzut jest absurdalny, natychmiast udzieliłem pomocy". Cimoszewicz o wypadku

  Natychmiast udzieliłem pomocy osobie poszkodowanej i udzieliłem tej pomocy skutecznie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier odniósł się do pojawiających się w mediach zarzutów, że jakoby miał uciec z miejsca wypadku. W sobotę Cimoszewicz potrącił na przejściu dla pieszych w Hajnówce 70-letnią rowerzystkę. Gośćmi drugiej części "Faktów po Faktach" byli Joanna Mucha, Łukasz Schreiber, Paweł Kowal i Marek Migalski.

  czytaj więcej »
 • "Nie łączę strajku nauczycieli z alarmami bombowymi"

  "Nie łączę strajku nauczycieli z alarmami bombowymi"

  Bezspornym faktem jest, że w czasie strajku widać było, że część strajkujących nauczycieli, czy część liderów związkowych, była zainteresowana tym, żeby być może egzaminy ósmoklasistów, gimnazjalistów, a potem być może maturzystów miały jakiś problem - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jednak jak tłumaczył, nie łączy "strajku nauczycieli z alarmami bombowymi". Krzysztof Brejza powiedział z kolei, że od początku roku "Polska została zaatakowana przez jakąś grupę fałszywymi alarmami". - To, że te alarmy dalej trwają - jest już maj - jest świadectwem słabości polityki PiS-u - dodał. Gośćmi drugiej części programu byli Karolina Wigura i Jarosław Flis.

  czytaj więcej »
 • "Nie klaskałem, miałem dystans". Schetyna o wystąpieniu na uniwersytecie

  "Nie klaskałem, miałem dystans". Schetyna o wystąpieniu na uniwersytecie

  Nie mam wrażenia, że Kościół jest jakoś szczególnie atakowany. Nie widzę, żeby był organizowany szczególny atak na Kościół, aby musiał go bronić szef partii rządzącej - podkreślał w "Faktach po Faktach" przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Pytany, czy zgadza się z tezami przemówienia redaktora naczelnego pisma "Liberte!" Leszka Jażdżewskiego, który przemawiał przed szefem Rady Europejskiej, odparł: - Byłem na uniwersytecie, żeby posłuchać Donalda Tuska. Miałem dystans do tego, co słyszałem. Nie klaskałem.

  czytaj więcej »
 • Karol Karski w stroju rycerza walczy o głosy. "Ani w Polsce, ani w Unii nie trzeba wyciągać miecza"

  Karol Karski w stroju rycerza walczy o głosy. "Ani w Polsce, ani w Unii nie trzeba wyciągać miecza"

  Kiedyś spory były rozstrzygane na polu bitwy, natomiast od momentu, kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, mamy bezprecedensowy okres pokoju - skomentował w "Faktach po Faktach" swój spot wyborczy Karol Karski, europoseł PiS, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego również w tym roku. - Kandydaci PiS są taką grupą rekonstrukcyjną, ciągle zatopioną w przeszłości i chyba nie do końca rozumieją mechanizmy, którymi rządzi się Unia Europejska - uznał Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Gośćmi drugiej części "Faktów po Faktach" były Agnieszka Ścigaj i Monika Płatek.

  czytaj więcej »
 • Sikorski: niech obóz rządowy zdecyduje, czy USA są sojusznikiem, czy jakimś problemem

  Sikorski: niech obóz rządowy zdecyduje, czy USA są sojusznikiem, czy jakimś problemem

  Znowu politycy obozu Zjednoczonej Prawicy są odważni w gębie teraz, gdy Amerykanie już wyjechali, ale wtedy nie mieli refleksu, ani odwagi, żeby powiedzieć, jakie jest polskie stanowisko - powiedział w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do sprawy amerykańskiej ustawy 447 dotyczącej kwestii restytucji mienia pożydowskiego w krajach Europy po II wojnie światowej.

  czytaj więcej »
 • "Od razu mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie ma możliwości zapłaty za strajk"

  "Od razu mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie ma możliwości zapłaty za strajk"

  Od razu powiedzieliśmy nauczycielom, na co mogą liczyć. Byliśmy za to krytykowani - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyznał, że jest "w podobnej sytuacji". - My od razu mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie ma możliwości zapłaty za strajk - potwierdził. Samorządowcy tłumaczyli, że pieniądze mogą zostać przekazane nauczycielom tylko "zgodnie z prawem".

  czytaj więcej »
tvnpix