Fakty po Faktach

Goście: Bartosz Kownacki i Bartosz Arłukowicz

Kownacki: jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu dla Donalda Tuska

Nie oceniam, żeby była dzisiaj zasadność kierowania zarzutów karnych względem Donalda Tuska, natomiast oceniam, że jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu - mówił we wtorek w "Faktach po Faktach" poseł PiS Bartosz Kownacki. Tusk był dzień wcześniej przesłuchiwany przez komisję śledczą do spraw Amber Gold. - Ta komisja pokazuje, że wy nie potrafiliście wyjaśnić tej sprawy. To była komisja polityczna - ocenił Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. Gośćmi drugiej części programu byli Maciej Gdula i Janusz Czapiński.

W poniedziałek przed sejmową komisją śledczą do sprawy wyjaśnienia afery Amber Gold zeznawał były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Przesłuchanie trwało siedem godzin.

We wtorek w "Faktach po Faktach" o przesłuchaniu dyskutowali Bartosz Arłukowicz (PO) i Bartosz Kownacki (PiS), który jest członkiem komisji ds. Amber Gold i także zadawał pytania byłemu premierowi.

Jak Donald Tusk wypadł przed komisją?

- Byłem zaskoczony formą Tuska. Widać, że ta najlepsza forma odeszła w niepamięć. Kluczył, dawał się wyprowadzać z równowagi, nie był w stanie merytorycznie odpowiadać na pytania - oceniał Bartosz Kownacki.

Schetyna: Tusk jest w bardzo dobrej formie. Jak za starych, dobrych czasów

Rozmawialiśmy z Donaldem Tuskiem jak za starych, dobrych lat - powiedział w "Rozmowie...

Czy dzięki przesłuchaniu dowiedział się czegoś nowego, co pomogłoby wyjaśnić sprawę Amber Gold? - Dowiedziałem się tego, czego (Tusk) nie powiedział, ale do czego się przyznał de facto. Bo na przykład na pytanie, jak zareagował na telefon Marka Belki (ówczesny szef NBP zadzwonił do Tuska i powiedział mu, że sprawa Amber Gold "jest dość poważna, że jest to piramida finansowa" - red.), Donald Tusk odpowiedział, że nie zrobił nic - stwierdził Kownacki.

- Odpowiedzialny, dobry gospodarz dzwoni do szefa Komisji Nadzoru Finansowego i informuje o zagrażającym niebezpieczeństwie. Donald Tusk przyznał, ze państwo za jego rządów było teoretyczne - przekonywał Kownacki.

Bartosz Arłukowicz ocenił, że reprezentujący klub PiS członkowie komisji byli nieprzygotowani.

- Było mi was żal, byłem zdziwiony, że się kompletnie do tego nie przygotowaliście. Raziło mnie państwa zachowanie - mówił.

Przypomniał, że w 2009 roku sam był członkiem komisji śledczej, która badała nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych po wybuchu tzw. afery hazardowej. - Przesłuchiwałem Jarosława Kaczyńskiego, a przecież wiadomo, że jesteśmy po dwóch stronach, ale nie przyszło mi wtedy do głowy, żeby tak atakować, drwić. Te wasze pytania o nastrój, o samopoczucie, były żenujące - komentował Bartosz Arłukowicz.

"To pokazuje, że byliście komisją polityczną"

- Ta komisja pokazała, że, po pierwsze, wy nie potraficie wyjaśnić tej sprawy. Po drugie, że nie mieliście wiedzy merytorycznej o tej sprawie. Po trzecie, że kryjecie sprawy, które są najważniejsze - stwierdził Arłukowicz.

Arłukowicz komentuje działania komisji ds. Amber Gold
Wideo: tvn24 Arłukowicz komentuje działania komisji ds. Amber Gold

"Tusk był bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały"

Donald Tusk stosował bardzo sprawnie szereg technik, wręcz manipulacyjnych, ale jednak unikał...

Uznał, że przedstawiciele PiS na przykład nie dochodzili, "dlaczego prokuratorzy z Gdańska, którzy badali tę sprawę wtedy, dlaczego ci ludzie później awansowali za czasów Zbigniewa Ziobro". - Nie wyjaśnialiście tego, dlaczego wy w roku 2006, kiedy wprowadzono ustawę o KNF, głosowaliście przeciwko poprawce, którą zgłaszał wówczas poseł Jakub Szulc, nakładającą na KNF nadzór nad piramidami finansowymi - wyliczał Arłukowicz.

- To pokazuje, że byliście komisją polityczną. Ta komisja powstała tylko po to, żeby pani Małgorzata Wassermann została prezydentem Krakowa. Wassermann przegrała w Krakowie, przegrała w komisji, a wy się skompromitowaliście - dodał.

Trybunał Stanu dla Tuska?

Bartosz Kownacki powiedział, że "nie ocenia", aby obecnie była "zasadność kierowania zarzutów karnych względem pana premiera Tuska". - Natomiast oceniam, że jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu - dodał.

Uznał, że szef rządu "powinien zachować się jak dobry gospodarz, bo to wynikało z przepisów prawa, jakie uprawnienia mu przysługują, a jakich nie wykonał".

"Działania PiS, nawet jeśli niezamierzone, mogą doprowadzić do polexitu"

W Wielkiej Brytanii skończyło się to brexitem, w Polsce może się to skończyć polexitem, jeżeli...

Arłukowicz wyraził opinię, że "Donald Tusk jest czarnym snem  Jarosława Kaczyńskiego", prezesa PiS. - Jest widmem, które się ciągnie za nim dzień i noc. Cała filozofia i strategia budowania państwa dostosowana jest do tego, aby budować historię i legendę brata Jarosława Kaczyńskiego (prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej - red.) i żeby dopaść Tuska. Ale wy nie jesteście w stanie go dopaść - powiedział poseł PO.

- Wczoraj było widać zderzenie kultury pisowskiej z kulturą europejską i powiem panu, że marnie wyszliście w tym zderzeniu - mówił do Kownackiego Arłukowicz.

Ostatnie przesłuchanie komisji

Donald Tusk był ostatnim świadkiem, przesłuchiwanym przez sejmową komisję śledczą do sprawy Amber Gold. Początkowo jego przesłuchanie miało się odbyć 2 października. Jednak 3 września Wassermann poinformowała, że zostało ono przesunięte na pierwszy dzień po drugiej turze wyborów samorządowych, czyli na 5 listopada. Uzasadniała, że nie chce spotykać się z zarzutem, iż przesłuchanie byłego premiera jest elementem jej kampanii wyborczej.

"Wy chcieliście zrobić ludziom jakąś wodę z mózgu"

Goście "Faktów po Faktach" komentowali także wyniki wyborów samorządowych i reakcję na nie Jarosława Kaczyńskiego.

We wtorek do wyników wyborów samorządowych odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że "zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości nie podlega żadnej wątpliwości".

- Prezes Kaczyński ogłasza, że wynik wyborczy i zwycięstwo PiS nie podlega dyskusji - to jest scena jak z "Misia". Wy żeście robili kampanię na cmentarzach z prezydentem Dudą, wy żeście w tej kampanii wkopywali w Elblągu słupek, który nie przetrzymał pierwszego sztormu, wy żeście otwierali dawno otwarte drogi i skrzyżowania - komentował  wystąpienie Kaczyńskiego Bartosz Arłukowicz.

- Chcieliście zrobić ludziom jakąś wodę z mózgu - stwierdził.

- Wygraliście w czterech na 107 miast prezydenckich. Dlatego Kaczyński musiał wyjść do telewizora, bo wie, że gotuje mu się we własnym klubie - dodał poseł PO.

- To jest naturalne, że lider partii podsumowuje wyniki wyborów. Nie ma wątpliwości, że nie tylko w sejmikach wojewódzkich, ale także w gminach i powiatach to PiS wygrało te wybory. Zwiększyliśmy nasze posiadanie, jeśli chodzi o liczbę wójtów i burmistrzów w skali kraju - odpowiadał Bartosz Kownacki.

Wyniki wyborów samorządowych 2018

W skali kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobyło 254 mandaty, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11.

Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 5, KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska - 2, KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1. Dla porównania, w wyborach samorządowych w 2014 roku Platforma Obywatelska zdobyła 179 mandatów, PiS - 171, PSL - 157, a SLD - 28. Ponadto mandaty w sejmikach wojewódzkich zdobyły jeszcze: Mniejszość Niemiecka - 7, Ruch Autonomii Śląska - 4, Bezpartyjni Samorządowcy - 4, Lepsze Lubuskie - 2, Teraz Wielkopolska - 2, Bezpartyjni Pomorze Zachodnie - 1.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

  "Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

  - Trzeba naprawić tę sytuację i pokazać, że Komisja Nadzoru Finansowego jest czysta, nawet jeśli jej szef tak bardzo zbłądził - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek. Były premier stwierdził przy tym, że jeżeli tzw. afera w KNF dotyczy tylko byłego już szefa tej instytucji Marka Chrzanowskiego, to "pół biedy". - Niewątpliwie jego powiązania, które są dzisiaj oczywiste, ze szczytami obecnej władzy w Polsce, są bardzo groźne dla przejrzystości systemu finansowego w Polsce - zauważył. Gośćmi programu byli także: Robert Biedroń, a w kolejnej części Julia Pitera i Karol Karski.

  czytaj więcej »
 • Siemoniak: Były szef KNF na pewno nie działa sam. Trzeba dojść, kto jest w tym układzie

  Siemoniak: Były szef KNF na pewno nie działa sam. Trzeba dojść, kto jest w tym układzie

  - Mamy do czynienia z chorobą, która sięga bardzo wysoko - mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak. W ocenie byłego ministra obrony i wiceprzewodniczącego PO były już szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski, który miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, "na pewno nie działa sam". W drugiej części programu gośćmi byli Jacek Protasiewicz (Unia Europejskich Demokratów) i Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość).

  czytaj więcej »
 • Kwaśniewski: Tusk nie sonduje, Tusk podjął decyzję

  Kwaśniewski: Tusk nie sonduje, Tusk podjął decyzję

  Tusk w jakimś sensie tą aktywnością sam sobie buduje pułapkę, dlatego że wzbudza duże oczekiwania społeczne. Jak te oczekiwania będą naprawdę bardzo wysokie, to trudno będzie powiedzieć: "nie, ja jednak się rozmyśliłem, nie chcę, cofam się" - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski, były prezydent. Według niego Tusk już "podjął decyzję" i "wraca do polskiej polityki".

  czytaj więcej »
 • "To rzeczywiście jest szokujące". Leszek Balcerowicz o sprawie KNF

  "To rzeczywiście jest szokujące". Leszek Balcerowicz o sprawie KNF

  Doniesienia medialne są szokujące - przyznał w programie "Fakty po Faktach" były wicepremier, minister finansów Leszek Balcerowicz, komentując wtorkową publikację "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem dymisja szefa Komisji Nadzoru Finansowego w tej sytuacji to rozwiązanie "minimalne". W drugiej części programu gośćmi byli Paulina Henning-Kolska (Nowoczesna) i Grzegorz Długi (Kukiz'15), członkowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

  czytaj więcej »
 • "Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

  "Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

  - Ten margines marginesów to jest owoc - i Bogu dzięki - demokratycznego państwa prawa - mówił w "Faktach po Faktach" o organizacjach skrajnie prawicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Zaznaczył, że jako szef MSWiA "nie ma zamiaru nikogo delegalizować". Gośćmi drugiej części programu byli: historyk prof. Andrzej Friszke i mec. Wojciech Brochwicz.

  czytaj więcej »
 • "Nie można schodzić do poziomu piaskownicy i walki na babki. To jest niegodne głowy państwa"

  "Nie można schodzić do poziomu piaskownicy i walki na babki. To jest niegodne głowy państwa"

  Gdyby Donald Tusk podczas uroczystości w Warszawie stał w pierwszym rzędzie, nikt by o tym nie dyskutował. Jak go cofnięto do piątego rzędu, to wszyscy o tym dziś rozmawiają - stwierdził w niedzielę Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 przebieg niedzielnych obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W drugiej części programu gośćmi byli europoseł PO Dariusz Rosati i poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

  czytaj więcej »
 • Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

  Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

  - Lepiej by było, gdybyśmy dzisiaj mówili, co dobrego zrobił - mówiła w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz (PO) o odsłoniętym w sobotę w Warszawie pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jej zdaniem lokalizacja i estetyka monumentu "niszczy pamięć" o - jak powiedziała - "wyjątkowym człowieku". Gośćmi drugiej części programu byli Ludwik Dorn, Aleksander Smolar, Marek Migalski.

  czytaj więcej »
 • Prezydent Warszawy: możemy rozwiązać marsz, jeśli zostanie złamane prawo

  Prezydent Warszawy: możemy rozwiązać marsz, jeśli zostanie złamane prawo

  Jeśli nie będzie szybkiej reakcji organizatora marszu, to wtedy musimy reagować - powiedziała w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana, czy rozwiąże marsz 11 listopada jeśli pojawią się na nim hasła i transparenty łamiące prawo. Gośćmi programu byli także Władysław Frasyniuk, Kazimierz Michał Ujazdowski i Zbigniew Girzyński.

  czytaj więcej »
 • Marsz na stulecie. Miller: a biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół

  Marsz na stulecie. Miller: a biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół

  - Skoro biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół na tysiąclecie, to dlaczego obecna Polska nie jest w stanie stworzyć stu szkół na stulecie - pytał w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Skomentował także decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który uchylił zakaz organizacji 11 listopada marszu przez narodowców. Gośćmi pierwszej części programu byli Jacek Sasin i Krzysztof Brejza.

  czytaj więcej »
 • "Na czele marszu ONR-u stanie prezydent Duda i premier Morawiecki"

  "Na czele marszu ONR-u stanie prezydent Duda i premier Morawiecki"

  - Jak pierwszy raz usłyszałam decyzję pani prezydent, to pomyślałam, że rozumiem dylematy przed którymi stała, ale podjęłabym inną decyzję - komentowała w "Faktach po Faktach" zakaz marszu narodowców 11 listopada, o którym poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej odniosła się też do zapowiedzi państwowego marszu, który ma zorganizować rząd. Gośćmi drugiej części programu byli profesorowie Ryszard Bugaj i Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • Kownacki: jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu dla Donalda Tuska

  Kownacki: jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu dla Donalda Tuska

  Nie oceniam, żeby była dzisiaj zasadność kierowania zarzutów karnych względem Donalda Tuska, natomiast oceniam, że jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu - mówił we wtorek w "Faktach po Faktach" poseł PiS Bartosz Kownacki. Tusk był dzień wcześniej przesłuchiwany przez komisję śledczą do spraw Amber Gold. - Ta komisja pokazuje, że wy nie potrafiliście wyjaśnić tej sprawy. To była komisja polityczna - ocenił Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. Gośćmi drugiej części programu byli Maciej Gdula i Janusz Czapiński.

  czytaj więcej »
 • "Tusk był bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały"

  "Tusk był bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały"

  Donald Tusk stosował bardzo sprawnie szereg technik, wręcz manipulacyjnych, ale jednak unikał odpowiedzi na kluczowe pytania - powiedział poseł PiS Marcin Horała odnosząc się do przesłuchania szefa Rady Europejskiej, byłego premiera przez komisję śledczą do sprawy Amber Gold. - Donald Tusk był zdecydowanie bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały - oceniła z kolei posłanka PO Joanna Mucha. Gościem drugiej części programu był Janusz Piechociński.

  czytaj więcej »
 • "To, co się wydarzyło, podważa mit państwa rosyjskiego, że Moskwa jest trzecim Rzymem"

  "To, co się wydarzyło, podważa mit państwa rosyjskiego, że Moskwa jest trzecim Rzymem"

  Może skończyć się to poważnym konfliktem, jakiego dawno nie mieliśmy - ocenił Paweł Kowal, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 stosunki rosyjsko-ukraińskie po wszczęciu procedury przyznania niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew jest temu zdecydowanie przeciwna, a władze państwowe w Moskwie podkreślają, że przywiązują do tej sprawy dużą wagę. Stanisław Ciosek, drugi gość programu, ocenił, że "będzie burza, którą trzeba przetrwać". Pozostałymi gośćmi programu byli profesor Szewach Weiss i doktor Ryszard Schnepf.

  czytaj więcej »
 • Karczewski: liczę na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów

  Karczewski: liczę na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów

  Wierzę, że 12 listopada pracownicy handlu nie będą pracować - powiedział w "Faktach po Faktach" Stanisław Karczewski (PiS). Marszałek Senatu zadeklarował, że nawet jeśli w przepisach "jest jakaś rozbieżność", to on liczy "na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów, dużych marketów i supermarketów". Pozostałymi gośćmi w programie byli Sławomir Neumann, Jarosław Sellin i Ryszard Petru.

  czytaj więcej »
tvnpix