Fakty po Faktach

Goście: Barbara Labuda i Joanna Scheuring-Wielgus

Labuda: Tusk mówi o pojednaniu, a nie o jedności

Donald Tusk wyraźnie chce związać to, co zostało rozprute, czyli Polskę i nasze społeczeństwo – powiedziała w programie "Fakty po Faktach" Barbara Labuda, była posłanka i ambasador w Luksemburgu. Wraz z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus komentowały sobotnią wypowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej.

Donald Tusk, przemawiając w Krakowie, apelował w sobotę o pojednanie, zarówno w wymiarze europejskim, jak i "naszym, narodowym". Odpowiadając mu, rzeczniczka PiS wyraziła zadowolenie, że "Tusk odpowiedział na nasz apel o jedność".

Apel o jedność i spotkanie ze zwolennikami. Donald Tusk w Krakowie

W samym środku samorządowej kampanii wyborczej Donald Tusk był z wizytą w Krakowie. Były premier...

- Tusk mówi o pojednaniu, a nie o jedności, tak jak pani Beata Mazurek - zauważyła Barbara Labuda. Była ambasador oceniła, że rzeczniczka PiS rozumie jedność "po pisowsku", czyli jako "podporządkowanie" i konieczność bycia "jednakowymi". - Nie, możemy być różni, ale musimy ze sobą współpracować. I to jest myśl, która jest bliska Donaldowi Tuskowi - dodała.

- On to podkreśla tak mocno i to teraz, kiedy przyjechał do Polski. Sądzę, że to może być jego głównym hasłem politycznym, jeśli zdecyduje się na aktywny udział w polityce w Polsce - zaznaczyła Labuda.

Stwierdziła, że w jej ocenie Tusk "wyraźnie chce związać to, co zostało rozprute, czyli Polskę i nasze społeczeństwo".

Labuda: Tusk mówi o pojednaniu a nie o jedności
Wideo: tvn24 Labuda: Tusk mówi o pojednaniu a nie o jedności

"Brak kompletny szacunku do tego, że jesteśmy inni"

- Nie wiem, czy to (pojednanie) jest możliwe, ale wydaje mi się, że wszyscy tego byśmy chcieli, niezależnie z jakiej strony jesteśmy - stwierdziła posłanka Liberalno-Społecznych Joanna Scheuring-Wielgus. Zauważyła, że "każdy o tym mówi", jednak "być może każdy ma inną drogę dojścia do tego pojednania".

Scheuring-Wielgus pyta Piotrowicza o księdza pedofila. "Poniesie pani konsekwencje"

Na sejmowym korytarzu doszło do słownego starcia między Joanną Scheuring-Wielgus a Stanisławem...

- To, co mnie najbardziej martwi, to fakt pogardy do człowieka, brak kompletny szacunku do tego, że jesteśmy inni, jesteśmy różnorodni. Tego nie ma, to zanika - powiedziała, powołując się na swoje sejmowe doświadczenia. - Nawet gdyby scena polityczna się zmieniła, to z tą pogardą możemy nie poradzić sobie przez lata - przestrzegła.

- Krok po kroczku zbliżamy się do sytuacji takiej, jaka była na Bałkanach, takiej, jaka była w Rwandzie - wyraziła obawę. - I nie mówię o ludobójstwie, ale o pewnych sporach, które są pomiędzy braćmi i siostrami – dodała Scheuring-Wielgus.

- Bo to nie jest tak, że ktoś na nas najeżdża, że ktoś nas atakuje. My sami w stosunku do siebie zachowujemy się nie tak, jak powinniśmy - zauważyła Scheuring-Wielgus.

Posłanka powiedziała, że winą za tę sytuację obarcza "Prawo i Sprawiedliwość i jego szefa Jarosława Kaczyńskiego".

Scheuring-Wielgus: jest zmowa milczenia w polskim Kościele
Wideo: tvn24 Scheuring-Wielgus: jest zmowa milczenia w polskim Kościele

"Nie może być tak, że Kościół w Polsce jest bezkarny"

Joanna Scheuring-Wielgus przekonywała do swojego projektu - mapy pedofilii w Kościele, przy tworzeniu której współpracowała m.in z fundacją "Nie lękajcie się", pomagającą ofiarom księży pedofili.

- Zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby ruszyć tę dyskusję, ponieważ dyskusja jest bardzo głęboka i szeroka w krajach europejskich i na świecie - zauważyła. - W Polsce, oprócz pracy dziennikarskiej - która jest i to jest bardzo ważne - ta dyskusja jest cały czas zatrzymywana - dodała.

- Jest zmowa milczenia w polskim Kościele. Polski Kościół nie rożni się niczym od kościołów irlandzkich, w Pensylwanii, od sytuacji, które tam są - mówiła. - Dlatego tak ważne jest, żeby usiąść przy stole i stworzyć komisję ponad podziałami - zachęcała Scheuring-Wielgus. Przekonywała, że "nie może być tak, że Kościół w Polsce jest bezkarny".

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

  czytaj więcej »
 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
 • Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  My cały czas, oprócz prowadzenia strajku, apelujemy o poważne podejście strony rządowej, bo tego strajku nie da się przeczekać - mówił w "Faktach po Faktach" szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. - Solidaryzujemy się z tym strajkiem, dlatego, że chcemy mieć w Polsce lepiej kształcone dzieci - zapewnił wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Ten protest dotrze do pozostałych grup społecznych i przyniesie efekt wtedy, kiedy ludzie wstaną sprzed telewizorów, pójdą za kotarę i skreślą tych, którzy szkodzą państwu, którzy destabilizują polskie życie, którzy dewastują państwo prawa i tych, którzy nas skłócają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Działacz opozycji w czasach PRL komentował trwający od poniedziałku strajk w oświacie. Podkreślił, że "władza musi zobaczyć determinację" obywateli. Gościem drugiej części programu był nauczyciel Dariusz Martynowicz.

  czytaj więcej »
 • "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  Dzisiejszy dzień pokazał ogromną jedność środowiska, mimo porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Gośćmi programu byli również Marek Borowski, Paweł Kowal i Adam Maciejewski.

  czytaj więcej »
 • Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

  Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

  Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył.

  czytaj więcej »
tvnpix