Fakty po Faktach

Gość: Andrzej Olechowski

"To upokarzające, żeby tak jawnie kupować głosy"

To nie jest polityka przez duże "p", to jest zdobywanie władzy za wszelką cenę - mówił w niedzielnych "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując w ten sposób obietnice wyborcze PiS, zaprezentowane podczas sobotniej konwencji partii. W drugiej części programu gośćmi byli Paweł Kowal i Ireneusz Krzemiński.

W sobotę Jarosław Kaczyński na partyjnej konwencji przedstawił kilka przedwyborczych obietnic.

Zapowiedział między innymi rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i pomoc dla emerytów, o której mówił, że to "taka 'trzynastka' w postaci najniższej emerytury, 1100 złotych, dla każdego emeryta".

To właśnie ta "trzynasta emerytura" określona została przez Beatę Szydło jako "prezent od Jarosława Kaczyńskiego dla wszystkich emerytów".

Wolność, równość, nowe 500+ i "trzynastka" dla emerytów. Kaczyński na konwencji PiS

W sobotę w Warszawie pod hasłem "Nowa arena programowa" odbyła się konwencja Prawa i...

- Jest to upokarzające, żeby tak jawnie kupować głosy - skomentował te słowa w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski.

- To nie jest polityka przez duże "p", to jest zdobywanie władzy za wszelką cenę - stwierdził. Dodał także, że w przedstawionych obietnicach "nie ma żadnego programu".

Olechowski mówił, że "nie można było się dopatrzeć, jakie są kryteria doboru tych decyzji o transferach socjalnych, czyli wypłacie komuś pieniędzy, które ktoś inny wniósł do budżetu".

- Proszę zwrócić uwagę na to, jak Beata Szydło dopingowała salę, żeby podziękowała Jarosławowi Kaczyńskiemu za te prezenty. To jest oczywiście skalkulowane bardzo starannie, do których grup społecznych zaadresować te pieniądze, bo zapewne zostały przeprowadzone badania czy symulacje, że jak tam się zapłaci, to z tego będą głosy wyborcze - wskazał.

"Wielki dysonans, nieodpowiedzialność partii rządzącej"

Olechowski przypomniał, że nadchodzące wybory to wybory do Parlamentu Europejskiego.

500+ na każde dziecko - jak PiS był przeciw, a teraz jest za

Trzy lata po tym, jak Sejm głosami posłów PiS odrzucił poprawkę PO, zgodnie z którą program 500+...

- Ja bym oczekiwał od partii rządzącej w Polsce, żeby postąpiła tak, jak wydaje mi się, że postępują teraz partie opozycyjne, które mówią: jesteśmy świadomi wagi tych wyborów dla Unii Europejskiej, nie tylko dla Europy, i dlatego staramy się wspólnie wysłać jak najlepszą polską reprezentację - mówił.

Były minister finansów pytał, co z tymi wyborami mają wspólnego prezenty zaoferowane przez PiS.

- Co ten, nazwijmy to, program wskazuje? Że ci delegaci PiS-u, którzy by mieli pojechać do Unii Europejskiej, o jakiego rodzaju rzeczy będą zabiegać w tej Unii, w jaki sposób chcą zbudować Unię w przyszłości? Taką, która będzie płaciła "trzynastki" emerytom? Ale emerytury nie są przedmiotem ustalania przez Unię Europejską - wskazał.

- Ja widzę tu wielki dysonans, nieodpowiedzialność partii rządzącej, która nie skłania Polaków do refleksji nad tym, co jest przedmiotem tych wyborów i czym powinny się zająć - ocenił.

Zjednoczona Koalicja Europejska. Olechowski: uznanie i gratulacje. Chociaż jest jedno "ale"

- Uważam, że powinno się wyrazić uznanie i gratulacje dla animatora Koalicji Europejskiej i dla wszystkich liderów partii politycznych, którzy na pewno wbrew bardzo silnym ciśnieniom wewnętrznym i wbrew wielu wątpliwościom zdecydowali się połączyć - mówił Olechowski, odnosząc się do nowych partii w szeregu Koalicji Europejskiej.

W niedzielę Grzegorz Schetyna (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Włodzimierz Czarzasty (SLD), Małgorzata Tracz (Zieloni) i Marek Kossakowski (także Zieloni) podpisali formalną deklarację o przystąpieniu do koalicji.

PSL dołącza do Koalicji Europejskiej

Polskie Stronnictwo Ludowe dołącza do Koalicji Europejskiej - poinformowali ludowcy na Twitterze....

- Teraz pytanie: po co zdecydowali się połączyć te siły? Te wybory europejskie będą jednymi z kluczowych w historii Unii Europejskiej. Grozi nam taki napór populistów i antyunijnych sił i eurosceptyków, że one mogą sparaliżować Parlament Europejski - ocenił Olechowski.

Jak mówił, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: "czy chcemy taką Unię zachować i żeby zmieniali ją ludzie godni zaufania, o których wiadomo, że są przekonanymi Europejczykami", czy chcemy "dopuścić różnych eksperymentatorów".

- Jak choćby Pawła Kukiza z Ruchem Pięciu Gwiazd, który jeśli w tej chwili wejdzie do Unii, to proszę sobie wyobrazić z jakim programem on wejdzie? Zwiększenia solidności Unii czy raczej rozwalania Unii? - pytał.

Były minister finansów mówił dalej, że "mając taki, a nie inny rząd, jaki mamy w Polsce, który jest w konflikcie z Unią Europejską, to mnie powinno zależeć, żebym ja pokazał inną twarz Polski w ramach tej Unii". - Czyli w parlamencie, żeby była solidna reprezentacja solidnych, proeuropejskich polityków. I wtedy to służy mojemu interesowi. (...) I dlatego mnie bardzo cieszy ta koalicja - przyznał.

Zaznaczył jednak, że nie jest przekonany, że koalicja wytrzyma, ani czy jest potrzebna na wybory parlamentarne.

"Te wybory europejskie będą jednymi z kluczowych w historii Unii Europejskiej"
Wideo: tvn24 "Te wybory europejskie będą jednymi z kluczowych w historii Unii Europejskiej"

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix