Fakty po Faktach

Gość: Andrzej Olechowski

"To upokarzające, żeby tak jawnie kupować głosy"

To nie jest polityka przez duże "p", to jest zdobywanie władzy za wszelką cenę - mówił w niedzielnych "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując w ten sposób obietnice wyborcze PiS, zaprezentowane podczas sobotniej konwencji partii. W drugiej części programu gośćmi byli Paweł Kowal i Ireneusz Krzemiński.

W sobotę Jarosław Kaczyński na partyjnej konwencji przedstawił kilka przedwyborczych obietnic.

Zapowiedział między innymi rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i pomoc dla emerytów, o której mówił, że to "taka 'trzynastka' w postaci najniższej emerytury, 1100 złotych, dla każdego emeryta".

To właśnie ta "trzynasta emerytura" określona została przez Beatę Szydło jako "prezent od Jarosława Kaczyńskiego dla wszystkich emerytów".

Wolność, równość, nowe 500+ i "trzynastka" dla emerytów. Kaczyński na konwencji PiS

W sobotę w Warszawie pod hasłem "Nowa arena programowa" odbyła się konwencja Prawa i...

- Jest to upokarzające, żeby tak jawnie kupować głosy - skomentował te słowa w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski.

- To nie jest polityka przez duże "p", to jest zdobywanie władzy za wszelką cenę - stwierdził. Dodał także, że w przedstawionych obietnicach "nie ma żadnego programu".

Olechowski mówił, że "nie można było się dopatrzeć, jakie są kryteria doboru tych decyzji o transferach socjalnych, czyli wypłacie komuś pieniędzy, które ktoś inny wniósł do budżetu".

- Proszę zwrócić uwagę na to, jak Beata Szydło dopingowała salę, żeby podziękowała Jarosławowi Kaczyńskiemu za te prezenty. To jest oczywiście skalkulowane bardzo starannie, do których grup społecznych zaadresować te pieniądze, bo zapewne zostały przeprowadzone badania czy symulacje, że jak tam się zapłaci, to z tego będą głosy wyborcze - wskazał.

"Wielki dysonans, nieodpowiedzialność partii rządzącej"

Olechowski przypomniał, że nadchodzące wybory to wybory do Parlamentu Europejskiego.

500+ na każde dziecko - jak PiS był przeciw, a teraz jest za

Trzy lata po tym, jak Sejm głosami posłów PiS odrzucił poprawkę PO, zgodnie z którą program 500+...

- Ja bym oczekiwał od partii rządzącej w Polsce, żeby postąpiła tak, jak wydaje mi się, że postępują teraz partie opozycyjne, które mówią: jesteśmy świadomi wagi tych wyborów dla Unii Europejskiej, nie tylko dla Europy, i dlatego staramy się wspólnie wysłać jak najlepszą polską reprezentację - mówił.

Były minister finansów pytał, co z tymi wyborami mają wspólnego prezenty zaoferowane przez PiS.

- Co ten, nazwijmy to, program wskazuje? Że ci delegaci PiS-u, którzy by mieli pojechać do Unii Europejskiej, o jakiego rodzaju rzeczy będą zabiegać w tej Unii, w jaki sposób chcą zbudować Unię w przyszłości? Taką, która będzie płaciła "trzynastki" emerytom? Ale emerytury nie są przedmiotem ustalania przez Unię Europejską - wskazał.

- Ja widzę tu wielki dysonans, nieodpowiedzialność partii rządzącej, która nie skłania Polaków do refleksji nad tym, co jest przedmiotem tych wyborów i czym powinny się zająć - ocenił.

Zjednoczona Koalicja Europejska. Olechowski: uznanie i gratulacje. Chociaż jest jedno "ale"

- Uważam, że powinno się wyrazić uznanie i gratulacje dla animatora Koalicji Europejskiej i dla wszystkich liderów partii politycznych, którzy na pewno wbrew bardzo silnym ciśnieniom wewnętrznym i wbrew wielu wątpliwościom zdecydowali się połączyć - mówił Olechowski, odnosząc się do nowych partii w szeregu Koalicji Europejskiej.

W niedzielę Grzegorz Schetyna (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Włodzimierz Czarzasty (SLD), Małgorzata Tracz (Zieloni) i Marek Kossakowski (także Zieloni) podpisali formalną deklarację o przystąpieniu do koalicji.

PSL dołącza do Koalicji Europejskiej

Polskie Stronnictwo Ludowe dołącza do Koalicji Europejskiej - poinformowali ludowcy na Twitterze....

- Teraz pytanie: po co zdecydowali się połączyć te siły? Te wybory europejskie będą jednymi z kluczowych w historii Unii Europejskiej. Grozi nam taki napór populistów i antyunijnych sił i eurosceptyków, że one mogą sparaliżować Parlament Europejski - ocenił Olechowski.

Jak mówił, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: "czy chcemy taką Unię zachować i żeby zmieniali ją ludzie godni zaufania, o których wiadomo, że są przekonanymi Europejczykami", czy chcemy "dopuścić różnych eksperymentatorów".

- Jak choćby Pawła Kukiza z Ruchem Pięciu Gwiazd, który jeśli w tej chwili wejdzie do Unii, to proszę sobie wyobrazić z jakim programem on wejdzie? Zwiększenia solidności Unii czy raczej rozwalania Unii? - pytał.

Były minister finansów mówił dalej, że "mając taki, a nie inny rząd, jaki mamy w Polsce, który jest w konflikcie z Unią Europejską, to mnie powinno zależeć, żebym ja pokazał inną twarz Polski w ramach tej Unii". - Czyli w parlamencie, żeby była solidna reprezentacja solidnych, proeuropejskich polityków. I wtedy to służy mojemu interesowi. (...) I dlatego mnie bardzo cieszy ta koalicja - przyznał.

Zaznaczył jednak, że nie jest przekonany, że koalicja wytrzyma, ani czy jest potrzebna na wybory parlamentarne.

"Te wybory europejskie będą jednymi z kluczowych w historii Unii Europejskiej"
Wideo: tvn24 "Te wybory europejskie będą jednymi z kluczowych w historii Unii Europejskiej"

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

  czytaj więcej »
 • Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej »
 • "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  PiS powinien się zachować inaczej niż do tej pory. Powinien jutro rano usiąść do rozmów z nauczycielami - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się do możliwego strajku nauczycieli 8 kwietnia. Gośćmi pierwszej części programu byli Ireneusz Krzemiński i Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
tvnpix