Fakty po Faktach

Gość: Andrzej Olechowski

Olechowski: w dziedzinie polityki gospodarczej to najbardziej niedoceniony premier w naszej historii

W tych warunkach, które były, premier Jan Olszewski pokazał odpowiedzialność za państwo - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów w jego rządzie Andrzej Olechowski. - Był bardzo dobrym szefem administracji. Politycznie to już jest inna sprawa - dodał.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Premierem był w latach 1991-1992.

CZYTAJ WIĘCEJ O JANIE OLSZEWSKIM>>

Olechowski: był skłócony z Kaczyńskim, był skłócony z Wałęsą

Minister finansów w rządzie Jana Olszewskiego, Andrzej Olechowski podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że wspomina go z sympatią i szacunkiem.

- Uważam, że w tych warunkach, które były - to czas naprawdę bardzo trudnych wyzwań społecznych, gospodarczych - to premier Jan Olszewski pokazał odpowiedzialność za państwo. Był bardzo dobrym szefem administracji - powiedział Olechowski. - Politycznie to już jest inna sprawa - dodał.

Przypomniał, że to był rząd mniejszościowy, a Olszewski nigdy nie poszerzył koalicji. - Był skłócony, w zasadzie, z przewodniczącym największej partii w tej koalicji (Porozumienia Centrum - red.), czyli Jarosławem Kaczyńskim. Był skłócony z prezydentem (Lechem Wałęsą - red.) - dodał Olechowski.

"Wzrost gospodarczy zaczął się w czasie jego urzędowania"

W ocenie Olechowskiego ówczesny premier był "człowiekiem mocnego charakteru i bardzo samodzielnym".

- Ja go pamiętam oczywiście z dziedziny polityki gospodarczej i powiem, że to jest najbardziej niedoceniony premier w naszej historii pod tym względem - powiedział Olechowski. Podkreślił, że wzrost gospodarczy zaczął się w czasie urzędowania Olszewskiego.

"To chyba jeden z najpiękniejszych życiorysów"

Widzę dwie wyraźnie odmienne fazy w działalności Jana Olszewskiego, w jego życiu publicznym -...

- Był to polityk, od którego oczekiwano, że zmieni kurs polityki gospodarczej. A tego nie zrobił, bo wiedział, że to jest niedobre dla Polski - stwierdził Olechowski.

Wspomniał, że jednym z jego pierwszych zadań jako ministra finansów było odmrożenie stosunków z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

- Jak wróciłem po wykonaniu tej misji, to dostałem brawa od Rady Ministrów, wchodząc na salę. To był tego typu człowiek. On wiedział, że to jest potrzebne Polsce, wiedział, że w końcu owoce tych zmian przyjdą. Nie za jego kadencji, bo nie sądził, że będzie długo premierem, ale koniecznie trzeba do nich doczekać - zauważył Olechowski.

Powtórzył, że jako polityk Jan Olszewski był dla niego "odległy", a rząd był skazany na porażkę ze względu na niemożliwość i nieumiejętność poszerzenia koalicji.

Olechowski: w dziedzinie polityki gospodarczej to najbardziej niedoceniony premier w naszej historii
Wideo: tvn24 Olechowski: w dziedzinie polityki gospodarczej to najbardziej niedoceniony premier w naszej historii

"Wiadomo było, że jeśli się skończy dobrze, to Polska będzie w innym miejscu"

6 lutego minęło 30 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Podpisane 5 kwietnia porozumienia między opozycją solidarnościową a władzą znacząco wpłynęły na upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

- Przeczytałem ze zdumieniem wypowiedź prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który porównał Okrągły Stół do Jałty - powiedział w "Faktach po Faktach" Olechowski.

Trzy dekady od przełomu. Rocznica obrad Okrągłego Stołu

30 lat temu, 6 lutego 1989 roku, w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie rozpoczęły się obrady...

Chodzi o słowa Jarosława Szarka, które padły w zeszłym roku w Gdańsku w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. - Jeżeli w porządku międzynarodowym symbolem porozumienia ponad narodami jest Jałta, to w porządku wewnętrznym jest to Okrągły Stół - powiedział wówczas.

- To tak krzywdzące, tak niesprawiedliwe, tak absurdalne, że coś z tym IPN-em trzeba zrobić, bo to nie w porządku - przyznał Andrzej Olechowski.

- Jeśli główny historyk IPN-u wygłasza takie stwierdzenie, to jest to dla mnie szokujące - dodał.

Powiedział, że Okrągły Stół - w którym uczestniczył po stronie rządowej - była dla niego osobiście ważnym wydarzeniem. - W pierwszym dniu, kiedy się mój podstolik spotykał, to poszedłem z potrzeby serca obok do kościoła, żeby się pomodlić o sukces tego wydarzenia. Wiadomo było, że jeśli to się skończy dobrze, to w tym momencie Polska będzie w innym miejscu. Nie wiedzieliśmy jeszcze, w jak zaawansowanym miejscu, ale (wiedzieliśmy, że - red.) na pewno unikniemy tego, żeby cmentarze się zapełniły, bo to w tym kierunku w jakimś stopniu zmierzało - zaznaczył Olechowski.

- Byłem tam fachowcem, dlatego że byłem specjalistą od zadłużenia zagranicznego i dla mnie była to prosta robota, bo po prostu żeśmy napisali z panem (Aleksandrem) Paszyńskim wtedy wspólne stanowisko bez żadnych sporów - wspomniał.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

  Nie zgodzę się na to, żeby operować w polityce takim wykluczającym, odrzucającym językiem. Jestem zaskoczony, że robi to Robert Biedroń, który mówi o tolerancji, otwartości, obywatelskości, a wyklucza, odrzuca i szydzi. To jest zła droga i nie widzę tego dobrze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do wpisu lidera partii Wiosna.

  czytaj więcej »
 • Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

  Nie sądziłem, że Jarosław Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zaangażowania prezesa PiS w sprawę dotyczącą budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. - Na początku lat 90. byłem wiele razy w kontaktach ze środowiskiem politycznym Kaczyńskiego i już wtedy było widać tę obsesję pieniędzy - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

  czytaj więcej »
 • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

  czytaj więcej »
 • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

  czytaj więcej »
 • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

  czytaj więcej »
 • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

  czytaj więcej »
 • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

  czytaj więcej »
 • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

  czytaj więcej »
 • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

  czytaj więcej »
 • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

  czytaj więcej »
 • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
tvnpix