Fakty po Faktach

Gość: Andrzej Olechowski

Olechowski: w dziedzinie polityki gospodarczej to najbardziej niedoceniony premier w naszej historii

W tych warunkach, które były, premier Jan Olszewski pokazał odpowiedzialność za państwo - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów w jego rządzie Andrzej Olechowski. - Był bardzo dobrym szefem administracji. Politycznie to już jest inna sprawa - dodał.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Premierem był w latach 1991-1992.

CZYTAJ WIĘCEJ O JANIE OLSZEWSKIM>>

Olechowski: był skłócony z Kaczyńskim, był skłócony z Wałęsą

Minister finansów w rządzie Jana Olszewskiego, Andrzej Olechowski podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że wspomina go z sympatią i szacunkiem.

- Uważam, że w tych warunkach, które były - to czas naprawdę bardzo trudnych wyzwań społecznych, gospodarczych - to premier Jan Olszewski pokazał odpowiedzialność za państwo. Był bardzo dobrym szefem administracji - powiedział Olechowski. - Politycznie to już jest inna sprawa - dodał.

Przypomniał, że to był rząd mniejszościowy, a Olszewski nigdy nie poszerzył koalicji. - Był skłócony, w zasadzie, z przewodniczącym największej partii w tej koalicji (Porozumienia Centrum - red.), czyli Jarosławem Kaczyńskim. Był skłócony z prezydentem (Lechem Wałęsą - red.) - dodał Olechowski.

"Wzrost gospodarczy zaczął się w czasie jego urzędowania"

W ocenie Olechowskiego ówczesny premier był "człowiekiem mocnego charakteru i bardzo samodzielnym".

- Ja go pamiętam oczywiście z dziedziny polityki gospodarczej i powiem, że to jest najbardziej niedoceniony premier w naszej historii pod tym względem - powiedział Olechowski. Podkreślił, że wzrost gospodarczy zaczął się w czasie urzędowania Olszewskiego.

"To chyba jeden z najpiękniejszych życiorysów"

Widzę dwie wyraźnie odmienne fazy w działalności Jana Olszewskiego, w jego życiu publicznym -...

- Był to polityk, od którego oczekiwano, że zmieni kurs polityki gospodarczej. A tego nie zrobił, bo wiedział, że to jest niedobre dla Polski - stwierdził Olechowski.

Wspomniał, że jednym z jego pierwszych zadań jako ministra finansów było odmrożenie stosunków z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

- Jak wróciłem po wykonaniu tej misji, to dostałem brawa od Rady Ministrów, wchodząc na salę. To był tego typu człowiek. On wiedział, że to jest potrzebne Polsce, wiedział, że w końcu owoce tych zmian przyjdą. Nie za jego kadencji, bo nie sądził, że będzie długo premierem, ale koniecznie trzeba do nich doczekać - zauważył Olechowski.

Powtórzył, że jako polityk Jan Olszewski był dla niego "odległy", a rząd był skazany na porażkę ze względu na niemożliwość i nieumiejętność poszerzenia koalicji.

Olechowski: w dziedzinie polityki gospodarczej to najbardziej niedoceniony premier w naszej historii
Wideo: tvn24 Olechowski: w dziedzinie polityki gospodarczej to najbardziej niedoceniony premier w naszej historii

"Wiadomo było, że jeśli się skończy dobrze, to Polska będzie w innym miejscu"

6 lutego minęło 30 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Podpisane 5 kwietnia porozumienia między opozycją solidarnościową a władzą znacząco wpłynęły na upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

- Przeczytałem ze zdumieniem wypowiedź prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który porównał Okrągły Stół do Jałty - powiedział w "Faktach po Faktach" Olechowski.

Trzy dekady od przełomu. Rocznica obrad Okrągłego Stołu

30 lat temu, 6 lutego 1989 roku, w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie rozpoczęły się obrady...

Chodzi o słowa Jarosława Szarka, które padły w zeszłym roku w Gdańsku w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. - Jeżeli w porządku międzynarodowym symbolem porozumienia ponad narodami jest Jałta, to w porządku wewnętrznym jest to Okrągły Stół - powiedział wówczas.

- To tak krzywdzące, tak niesprawiedliwe, tak absurdalne, że coś z tym IPN-em trzeba zrobić, bo to nie w porządku - przyznał Andrzej Olechowski.

- Jeśli główny historyk IPN-u wygłasza takie stwierdzenie, to jest to dla mnie szokujące - dodał.

Powiedział, że Okrągły Stół - w którym uczestniczył po stronie rządowej - była dla niego osobiście ważnym wydarzeniem. - W pierwszym dniu, kiedy się mój podstolik spotykał, to poszedłem z potrzeby serca obok do kościoła, żeby się pomodlić o sukces tego wydarzenia. Wiadomo było, że jeśli to się skończy dobrze, to w tym momencie Polska będzie w innym miejscu. Nie wiedzieliśmy jeszcze, w jak zaawansowanym miejscu, ale (wiedzieliśmy, że - red.) na pewno unikniemy tego, żeby cmentarze się zapełniły, bo to w tym kierunku w jakimś stopniu zmierzało - zaznaczył Olechowski.

- Byłem tam fachowcem, dlatego że byłem specjalistą od zadłużenia zagranicznego i dla mnie była to prosta robota, bo po prostu żeśmy napisali z panem (Aleksandrem) Paszyńskim wtedy wspólne stanowisko bez żadnych sporów - wspomniał.

Źródło: Fakty po Faktach

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix