Fakty po Faktach

Gość: Aleksander Smolar

Smolar: PiS zdał sobie sprawę, że w konfrontacji z Brukselą poszedł zbyt daleko

Donald Tusk nie może reagować w ten sposób, mówiąc: "wrócę". To jest sprzeczne z funkcją, którą on sprawuje, bo to natychmiast oznacza aktywne zaangażowanie się w polską politykę, czego mu nie wolno - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Aleksander Smolar. To komentarz prezesa Fundacji Batorego do najnowszego sondażu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. W drugiej części programu gośćmi byli Adam Szłapka i Karol Rabenda.

37 procent badanych oczekuje, że "Donald Tusk wróci na stałe do Polski i zaangażuje się w polską politykę" - wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24, 51 procent respondentów takich oczekiwań nie ma. Gdyby zaś w najbliższych dniach odbyły się wybory prezydenckie i w drugiej turze zmierzyliby się Andrzej Duda i Donald Tusk, to wygrałby ten pierwszy, z pięciopunktową przewagą.

Smolar: Tusk nie może powiedzieć ani "wrócę", ani "nie wrócę"

Oczekiwanie na powrót Tuska? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

37 procent badanych oczekuje, że "Donald Tusk wróci na stałe do Polski i zaangażuje się w polską...

Zdaniem  Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji im. Stefana Batorego, Donald Tusk "nie może reagować na ten sondaż". - Nie może reagować, mówiąc: "wrócę". To jest sprzeczne z funkcją, którą on sprawuje. Bo to natychmiast oznacza aktywne zaangażowanie się w polską politykę, czego mu nie wolno jako człowiekowi, który sprawuje najwyższe stanowisko w Unii Europejskiej - ocenił Smolar w "Faktach po Faktach".

Gość TVN24 zauważył, że Tusk nie może też powiedzieć "nie wrócę". - Po pierwsze, nie wiem czy taka jest jego intencja. Po drugie, byłby to nóż wbity w plecy swoim zwolennikom - podkreślił.

Zdaniem prezesa Fundacji Batorego, przewodniczący Rady Europejskiej mógł sondować polski grunt polityczny swoimi ostatnimi wystąpieniami w Polsce, bardziej lub mniej oficjalnymi.

"Zmienią się wyniki sondaży"

Smolar ocenił, że "wiele osób w PiS-ie przypuszcza, że złe wyniki PiS-u w wielkich miastach to jest skutek między innymi inicjatywy ministra (Zbigniewa) Ziobro (złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności niektórych unijnych traktatów z polską konstytucją - red.), która była odbierana jako przejaw woli wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej".

- Donald Tusk tutaj zareagował. Zarówno jako Europejczyk, przedstawiciel władz Europy, jak i polski polityk. Ludzie nagle zobaczyli w nim polskiego polityka, który boksuje się na tym krajowym boisku - zaznaczył.

Komentując wyniki sondażu dotyczącego wyborów prezydenckich, Smolar ocenił, że pięcioprocentowa różnica wydaje się spora, ale - jego zdaniem - "w momencie, w którym Tusk powie: jestem i stać tu będę, jestem gotów do walki, to natychmiast radykalnie zmienią się wyniki tych wszystkich sondaży".

"Zrozumiano, że Unia nie jest tak słaba"
Wideo: tvn24 "Zrozumiano, że Unia nie jest tak słaba"

"Zrozumiano, że Unia nie jest tak słaba"

Już tylko na podpis prezydenta czeka przyjęta ekspresowo przez parlament nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma ona umożliwić powrót do orzekania sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wcześniej uchwalonymi przez Prawo i Sprawiedliwość przepisami zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Senat przyjął w piątek późnym wieczorem bez wprowadzania poprawek nowelizację ustawy o Sądzie...

- Ludzie w PiS już od pewnego czasu zaczęli zdawać sobie sprawę, że w konfrontacji z Brukselą poszli zbyt daleko - tak Smolar tłumaczył uchwalenie nowelizacji.

Zwrócił uwagę, że nawet wicepremier Jarosław Gowin, który "uważany jest za umiarkowanego konserwatystę  w tym rządzie", kiedyś mówił, że polskie władze nie wycofają się z przepisów przyjętych w grudniu 2017 roku. - Teraz milczy. Nie dziwię mu się, że milczy - dodał Smolar.

- Wydaję mi się, że tam (w PiS - red.) zrozumiano parę rzeczy. Zrozumiano, że Unia nie jest tak słaba, że żadnej decyzji nie jest w stanie podjąć. Istotnym tego sygnałem było również pociągnięcie Węgier - nie tylko Polski - w proces rozprawy z artykułu 7 Traktatu Lizbońskiego. Zawsze (Viktor) Orban i Węgry były lepiej traktowane niż PiS, między innymi dlatego, że oni mieli legitymację konstytucyjną, mają większość konstytucyjną - zaznaczył.

Smolar zauważył, że politycy PiS po przegranej w wielkich miastach zdali sobie sprawę, iż "mogą przegrać wybory europejskie", bo w wyborach do Parlamentu Europejskiego mieszkańcy wielkich miast są bardziej zmobilizowani i "tam opozycja ma  znacznie silniejszą pozycję". - Zdali sobie sprawę, że  jeżeli dalej pójdą na konfrontację bezpośrednio z Unią Europejską i z sędziami, i z nieuchronną reakcją Unii Europejskiej w przededniu wyborów, będzie oznaczało przegraną - zaznaczył gość TVN24.

Zdaniem szefa Fundacji Batorego, przegrana w wyborach do europarlamentu mogłaby zwiastować przegraną PiS w wyborach parlamentarnych.

Aleksander Smolar o wycofaniu się PiS ze zmian w Sądzie Najwyższym
Wideo: tvn24 Aleksander Smolar o wycofaniu się PiS ze zmian w Sądzie Najwyższym

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
homogenizowanyy

Pytanie do Pana Rabendy ktory w przejsciach poslow czy innych wybieralnych urzednikow samorzadowych nie widzi problemu.Czy jezeli kandydat na parlamentarzyste z danej listy glosi ze popiera np.prawo do aborcji wygra wybory z tej listy,i po wyborach przejdzie do ugrupowania ktore nie godzi sie na prawo do aborcji i ta osoba rowniez NAGLE zacznie glosic rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

    "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

    Nikt o zdrowych zmysłach nie wejdzie do tej formuły Koalicji Obywatelskiej. Mamy deklarację zarówno ze strony PSL-u, jak i SLD, że w tej formule nikt nie chce być tak przytulony, że aż zostanie wchłonięty - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider partii Teraz! Ryszard Petru. Gościem drugiej części programu był prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.

    czytaj więcej »
   • "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

    "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

    Bez Komisji Nadzoru Finansowego i pomocy banków upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny. Ci, którzy wcześniej sprawowali nadzór, powinni być w prokuraturze - komentował w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów w sprawie SKOK-u Wołomin postawionych byłemu szefowi KNF oraz podległym mu urzędnikom. Pozostałymi gośćmi programu byli Jerzy Wenderlich, Urszula Pasławska, Paweł Zalewski oraz Barbara Labuda.

    czytaj więcej »
   • Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

    Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

    Jeżeli liderzy opozycji się nie zjednoczą i nie wystawią wspólnej listy, to będę współodpowiedzialni za przedłużenie rządów PiS – ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Postawię taką tezę, że nie chodzi o kolejne cztery lata dyskomfortu, irytacji, złości i tak dalej, tylko o duże prawdopodobieństwo przekształcenia i zdeprawowania ustroju naszego kraju na pokolenia - dodał. Gościem drugiej części programu była Kamila Gasiuk-Pihowicz.

    czytaj więcej »
   • Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

    Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

    Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji wiążących NBP i Adam Glapińskiego z aferą KNF. Dodał jednak, że on sam takiej decyzji "nigdy by nie podjął". Jaki uznał też, że "sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić". Gościem w drugiej części programu był Tomasz Siemoniak.

    czytaj więcej »
   • Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

    Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

    Będziemy stopniowo odchodzić od węgla, to jest nasze wyzwanie i musimy temu sprostać - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił także, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, że przy obecnej technologii nie dałoby się polskiego węgla wydobywać przez 200 lat. W drugiej części programu gośćmi byli były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński i prezes WWF Polska Mirosław Proppé.

    czytaj więcej »
   • Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

    Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

    Mateusz Morawiecki tego samego dnia próbował pozyskać tak zwanego centrowego wyborcę, a z drugiej strony pojechał przekonywać rodzinę Radia Maryja, że jest autentycznym PiS-owcem i mogą mu zaufać - komentował w "Faktach po Faktach" sobotnie wystąpienia premiera Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ocenie Ireneusza Krzemińskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, "przenikanie języka ideologii, którą stworzył ojciec Tadeusz Rydzyk jest coraz głębsze". Gośćmi drugiej części programu byli Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz.

    czytaj więcej »
   • "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

    "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

    Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Schnepf (były ambasador w Waszyngtonie) i Stanisław Ciosek (były ambasador w Moskwie).

    czytaj więcej »
   • "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

    "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

    Byliśmy traktowani przez naszych partnerów i przyjaciół z Unii Europejskiej bardzo ostro. W kilku miejscach pewnie zagalopowaliśmy się - ocenił w "Faktach po Faktach" senator Aleksander Bobko (PiS). Dodał, że Unia "tego rządu szczególnie nie lubi". - Nie można w takiej formie mówić, bo to nie jest przedszkole, że Kazio lubi Zdzisia, a Zdzisio nie lubi Kazia - odpowiedział mu Jakub Stefaniak (PSL). W drugiej części gośćmi byli dr hab. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski) i dr hab. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

    czytaj więcej »
   • "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

    "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

    Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury". Gośćmi programu byli również Tomasz Lis, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Lubnauer.

    czytaj więcej »
   • Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

    Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

    - Prokuratura dzisiaj mówi aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia, a co (Marek Chrzanowski - red.) robił przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, przewodniczący Teraz!. Odniósł się w ten sposób do aresztowanie byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego po kilkunastu dniach od wybuchu afery. Jego zdaniem, były szef Komisji Nadzoru Finansowego od złożenia dymisji po moment zatrzymania, "ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię". Gośćmi drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Ryszard Bugaj.

    czytaj więcej »
   • Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

    Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

    Gdyby się okazało, że pan Ch. był umocowany przez jakąś grupę osób, która chciała skonfiskować własność prywatną, to mamy do czynienia z czymś niesłychanym - ocenił były premier Leszek Miller w "Faktach po Faktach" TVN24. Komentował sprawę byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch., który jest podejrzany o korupcję. Gośćmi pozostałej części programu byli Ryszard Kalisz i Paweł Zalewski.

    czytaj więcej »
   • Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

    Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

    Trudno stawiać zarzut prezesowi Narodowego Banku Polskiego, że jeden z jego podopiecznych zbłądził - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując rekomendację byłego szefa KNF przez prezesa NBP Adam Glapińskiego. - Nie widzę powodów, żeby prezes Glapiński w tej chwili musiał się podawać do dymisji - podkreślił. Pozostałymi gośćmi programu byli Marek Migalski i Andrzej Rychard.

    czytaj więcej »
   • Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

    Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

    To jest głupie i szkodliwe. Nie tylko dla rządzących, ale też dla Polski i jej wizerunku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Komentował działania ABW i prokuratury wobec operatora stacji TVN w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Pozostałymi gośćmi programu byli Paweł Kowal i Sławomir Dębski.

    czytaj więcej »
   • "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

    "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

    Powstaje pytanie, czy prokuratura działa jako strażnik praworządności, czy też działanie prokuratury jest upolitycznione - mówił w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Komentował w ten sposób sprawę powieszonych na szubienicach portretów europosłów PO. Od tego incydentu minął rok i mimo dostępnych dowodów nikt nie usłyszał zarzutów.

    czytaj więcej »
   tvnpix