Fakty po Faktach

Goście: Agnieszka Ścigaj, Michał Wójcik i Bartosz Arłukowicz

Wiceminister sprawiedliwości: postanowienie TSUE nie jest podstawą do przywrócenia sędziów

Postanowienie jest zaadresowane do państwa polskiego, a nie do sędziów. Ono w żadnym razie nie stanowi samodzielnej podstawy do przywrócenia sędziów na stanowiska - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując piątkową decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Sędziowie nie mogą wrócić na stanowiska - ocenił.

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w piątek o zastosowaniu wobec Polski tak zwanych środków tymczasowych i nakazał zawieszenie stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.

ZOBACZ KOMUNIKAT TSUE

- Trzeba sprostować pewną manipulację. Do kogo zaadresowane jest postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Jest zaadresowane do państwa polskiego, a nie do sędziów. Ono w żadnym razie nie stanowi samodzielnej podstawy do przywrócenia sędziów na stanowiska - stwierdził w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. 

Prawnik: sędziowie, którzy odeszli w stan spoczynku, mogą wrócić do pracy

Sędziowie, którzy zostali powołani w nowym rozdaniu, powinni powstrzymać się przed wyrokowaniem -...

- To, co powiedział (Jarosław) Kaczyński, polega na prawdzie - dodał. - Będziemy wszelkimi środkami starali się zmienić to postanowienie - zapowiedział. Odniósł się w ten sposób do piątkowej wypowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który zapowiedział odwołanie się od postanowienia europejskiego trybunału. 

- Można zmienić tego rodzaju postanowienie, rozmawiałem z kilkoma ekspertami, profesorami prawa europejskiego i wspólnotowego - mówił Wójcik.

"W ciągu kilku dni przedstawimy stanowisko rządu w tej kwestii"

Wójcik był pytany także o status pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

- Pamiętajmy o tym, że jest ustawodawca, który przyjął określone prawo. Zgodnie z ustawą pani profesor Gersdorf stała się sędzią w stanie spoczynku - odpowiedział.

Kaczyński: odwołamy się od decyzji europejskiego trybunału

To wstępna decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i będziemy się od niej odwoływali...

- Będziemy [postanowienie TSUE -red.] bardzo dokładnie analizowali. W ciągu kilku dni przedstawimy stanowisko rządu w tej kwestii - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości.

"Skupiamy się na wymianach personalnych"

- Mleko się rozlało. Sprawa jest taka, że obawiam się, że przez tę wojnę, przez źle przeprowadzone ustawy, przez to, że toczycie państwo z Platformą Obywatelską na poziomie międzynarodowym kuriozalną wojnę, możemy mieć kłopoty - zwróciła się do Wójcika Agnieszka Ścigaj z Kukiz '15.

Jak wskazała, "gdybyśmy od początku rozmawiali merytorycznie o reformie wymiaru sprawiedliwości (...), to nie byłoby tej awantury". - Od trzech lat skupiamy się na wymianach personalnych, które końca nie mają - oceniła.

Jej zdaniem, rząd "powinien wypić piwo, które sam uwarzył".

"Skupiamy się na wymianach personalnych"
Wideo: tvn24 "Skupiamy się na wymianach personalnych"

"Odwracają kota ogonem"

- Mamy do czynienia z efektem tego, co działo się w Polsce przez ostatnie trzy lata - ocenił z kolei Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. - Mówili o tym eksperci, mówili o tym profesorowie, alarmowali o łamaniu konstytucji naukowcy, tysiące ludzi na ulicy protestowało, interesowały się nami instytucje europejskie - wymieniał. - I w końcu mamy efekt - podsumował.

"Polskie władze powinny, nie kombinując i nie podejmując gier, wykonać to orzeczenie"

Polskie władze powinny się dostosować do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej,...

Arłukowicz mówił, że obserwuje ministra Wójcika i widzi, że "już się biją, już manipulują, już odwracają kota ogonem".

- Będziecie zniechęcali, nie będziecie chcieli tego wykonać, to skończy się tym, że doprowadzicie Polskę do polexitu - mówił do Wójcika. - Ta ekipa doprowadzi Polskę do wyjścia z Unii Europejskiej - ocenił.

Poseł PO mówił, że "obrzydzanie Unii jest tak wielowymiarowe w Polsce, że w końcu padną hasła: skoro ta Unia chce nam ustawiać i sądy, i naszą rzeczywistość, i gospodarkę, to my lepiej z niej wyjdźmy".

Wójcik w odpowiedzi na słowa Arłukowicza zapewniał, że "nie ma absolutnie pomysłu na wyprowadzenie Polski w Unii Europejskiej".  - Nie było takiego pomysłu, nie ma i nie będzie - deklarował.

- Serdecznie zapraszam pana [Fransa, wiceszefa Komisji Europejskiej - red.] Timmermansa (...). Gdyby przyjechał, posłuchał ludzi, co mówią na temat wymiaru sprawiedliwości, zrozumiałby o co nam chodzi - mówił.

Arłukowicz do Wójcika: doprowadzicie Polskę do polexitu
Wideo: tvn24 Arłukowicz do Wójcika: doprowadzicie Polskę do polexitu

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
 • "Często się zastanawiam, czy jest granica". Owsiak o hejcie w internecie

  "Często się zastanawiam, czy jest granica". Owsiak o hejcie w internecie

  Kiedy się w Polsce coś dzieje, zobacz, jaki jest ruch w internecie. Są głosy za, są głosy przeciw. Jest to nieokiełznane, treści są często szalone, dyskredytujące nas. Często sam się zastanawiam, czy jest jakaś granica - podkreślał w "Faktach po Faktach" TVN24 Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówił o przygotowaniach do 27. Finału WOŚP, w tym także o pracy pod presją internetowego hejtu. Gośćmi drugiej części programu byli: doc. Ewa Pietrzyk- Zieniewicz (politolog, Uniwersytet Warszawski) i dr Tomasz Płudowski (politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Collegium Civitas).

  czytaj więcej »
 • Miller: PiS nie chce, żeby na prawo od niego wyrastały jakieś siły polityczne

  Miller: PiS nie chce, żeby na prawo od niego wyrastały jakieś siły polityczne

  Być może jest to sygnał dla środowisk prawicowych pokazujący: lepiej idźcie z nami, to będziecie mieli określone profity i nie budujcie niczego na prawo od nas, bo jesteśmy w stanie to przerwać - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Skomentował w ten sposób nominację posła Adama Andruszkiewicza na wiceministra cyfryzacji. Gośćmi kolejnych części programu byli: Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prof. Monika Płatek i Paula Sawicka.

  czytaj więcej »
 • "Rząd flirtował z narodowcami na ulicach Warszawy. Dzisiaj zawarli formalny związek"

  "Rząd flirtował z narodowcami na ulicach Warszawy. Dzisiaj zawarli formalny związek"

  Adam Andruszkiewicz jest emanacją tego rządu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz (PO). Grzegorz Długi (Kukiz'15) ocenił z kolei, że nominacja dla Andruszkiewicza pokazuje, że "decyzje polityczne w naszym kraju nie są podejmowane na podstawie jakiegoś wielkiego zamysłu tylko na podstawie krótkoterminowej walki politycznej". Gościem drugiej części programu był Paweł Śpiewak.

  czytaj więcej »
 • "To przekroczenie kolejnej granicy, kiedy ostry nacjonalizm jest częścią obozu rządzącego"

  "To przekroczenie kolejnej granicy, kiedy ostry nacjonalizm jest częścią obozu rządzącego"

  Nominacja Adama Andruszkiewicza jest przekroczeniem kolejnej granicy, kiedy ostry nacjonalizm jest częścią obozu rządzącego - ocenił w "Faktach po Faktach" były polityk PiS Kazimierz Michał Ujazdowski, eurodeputowany niezależny. - Ten pan już tyle razy zmieniał poglądy w swoim życiu, że nie sądzę, żeby to PiS-owi pomogło. To w sumie ośmiesza PiS - stwierdził były wiceminister obrony, Janusz Zemke. W drugiej części programu gośćmi byli dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska i prof. Jerzy Mellibruda.

  czytaj więcej »
 • "Wszystko może się zdarzyć". Borowski, Dorn, Migalski o polskiej polityce w 2019 roku

  "Wszystko może się zdarzyć". Borowski, Dorn, Migalski o polskiej polityce w 2019 roku

  - To jest fantastyczne, że w tym roku wszystko może się zdarzyć - mówił w "Faktach po Faktach" politolog Marek Migalski, pytany o prognozę na 2019 rok w polskiej polityce. Czy także przedterminowe wybory parlamentarne? Według senatora Marka Borowskiego, opłacałyby się one Prawu i Sprawiedliwość. Jak wtrącił były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, mimo to PiS na nie się nie zdecyduje.

  czytaj więcej »
tvnpix