Fakty po Faktach

Goście: Adam Szłapka i Łukasz Schreiber

"Okazuje się, że przy ośmiorniczkach siedzi premier Morawiecki"

- Jest zasadnicza różnica. Z taśm Platformy dowiedzieliśmy się, że "państwo istnieje tylko teoretycznie". Z tych, że premier myślał w kategoriach racji stanu - komentował w "Faktach po Faktach" ujawnione nagranie z udziałem Mateusza Morawieckiego Łukasz Schreiber (PiS). - To są taśmy hipokryzji - stwierdził z kolei Adam Szłapka (Nowoczesna). W drugiej części programu gościli Michał Kamiński (PSL-UED) i Jerzy Wenderlich (SLD).

Taśma ujawniona w poniedziałek przez Onet jest zapisem rozmowy z wiosny 2013 roku. Morawiecki, który kierował wtedy bankiem BZ WBK, spotkał się w restauracji Sowa i Przyjaciele ze swoim przyjacielem Zbigniewem Jagiełłą (prezesem PKO BP), związanym z Donaldem Tuskiem Krzysztofem Kilianem (szefem Polskiej Grupy Energetycznej) i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską.

Nagranie, które pochodzi z akt afery taśmowej, trwa około 3,5 godziny. Dziennikarze Onetu skupili się na kilku fragmentach rozmów. W czwartek portal tvn24.pl opisał dwa nieznane wcześniej wątki. Z nagrania wynika między innymi, że Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK miał oferować kilkadziesiąt tysięcy złotych "cichego" wsparcia dla Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu z koalicyjnego rządu PO-PSL

Morawiecki miał również interweniować w sprawie pracy dla syna Ryszarda Czarneckiego, europosła z PiS.

"Atakują, to znaczy, że się boją". Morawiecki o ujawnionych taśmach

Jesteśmy partią najbardziej demokratyczną i nic dziwnego, że nas atakują. Atakują, znaczy, że się...

- Z tych nagrań dowiadujemy się, że pan premier przewiedział kryzys migracyjny, mówił o wyzyskiwaniu przez światową finansjerę i o tym, że zapłacił sam za rachunek w restauracji - przekonywał w "Faktach po Faktach" Łukasz Schreiber (PiS). Jak stwierdził, między nagraniem z udziałem Mateusza Morawieckiego a ujawnionymi wcześniej taśmami z ministrami rządu Donalda Tuska jest "zasadnicza różnica".

"To są taśmy hipokryzji"

-  To są taśmy hipokryzji, wy mówiliście, że tam (po ujawnieniu taśm z ministrami rządu Tuska - red.) się takie straszne rzeczy dzieją, a teraz okazuje się, że to "atak na rząd", a "Morawiecki to mąż stanu"- mówił z kolei Adam Szłapka z Nowoczesnej. - Wcześniej mówiliście o ośmiorniczkach, a teraz okazuje się, że przy tych ośmiorniczkach siedzi i doskonale się w tym odnajduje premier Morawiecki - dodał.

Szydło o aferze taśmowej mówiła, że "stało się, i to bardzo dużo". Dziś PiS zmienia narrację

Nie możemy zapominać, wmawiać sobie i obywatelom, że nic się nie stało. Stało się, i to bardzo...

- Jak można mówić o hipokryzji? Hipokryzją jest to, z czego się śmiali ( na taśmach- red.) ministrowie Rostowski i Sikorski, którzy mówią o tym, że obietnice wyborcze wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą. To jest sposób myślenia Platformy. Afera taśmowa to afera Platformy - odpowiadał Schreiber.

- Ja wiem że niektórym ciężko to zrozumieć, że można myśleć w kategorii racji stanu. Na tych taśmach jest luźna rozmowa, towarzyska, z której nic nie wynikło - mówił.

- Pan premier Morawiecki myślał jak państwowiec i w kategorii polskiej racji stanu. To, że był w Radzie Gospodarczej przy premierze Tusku oznacza, że był w radzie przy premierze polskiego rządu, służył polskiemu rządowi - bronił szefa rządu Schreiber.

- To, co oburzało wcześniej polityków PiS, teraz wypowiada premier polskiego rządu. Jest taka kategoria ludzi, którzy nieważne z kim, ważne, aby być u władzy - mówił z kolei o Mateuszu Morawieckim Szłapka.

Schreiber pytany był natomiast o to, czy jego partia wystarczająco dobrze sprawdziła przeszłość premiera, zanim zapała decyzja, że zostanie on szefem rządu. - Ja nie jestem w żadnych służbach, żeby sprawdzać kogoś i go oceniać, to nie jest pytanie do mnie. Wiem natomiast, jak wielka jest chęć uderzenia w premiera - stwierdził.

Premier na taśmach

W ubiegły poniedziałek portal Onet napisał o zeznaniach z afery taśmowej na temat premiera Mateusza Morawieckiego. Kelnerzy nagrywający polityków i biznesmenów, których cytuje portal, twierdzili, że Morawiecki (w latach 2007-2015 prezes banku BZ WBK), miał rozmawiać o zakupie nieruchomości na tak zwane słupy, czyli podstawione osoby.

Według dziennikarzy rozmowa ma być nagrana na nieznanej dotąd taśmie, jednak nie wiadomo, gdzie się ona znajduje.

W zeszły wtorek Onet opublikował inną taśmę, na której znalazł się zapis rozmowy Morawieckiego w 2013 roku z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PGE Krzysztofem Kilianem i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską. To w tej rozmowie pojawia się między innymi kwestia rozważania kandydatury Morawieckiego na szefa resortu skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska. Fragmenty stenogramu z tej rozmowy ujawniły w 2016 roku tygodnik  "Newsweek" i Radio ZET .

"To jest obrzydliwe, oburzające"

Szłapka i Schreiber dyskutowali także w "Faktach po Faktach" o reakcji Platformy Obywatelskiej na zachowanie prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego.

Adam Szłapka o kontrowersjach wokół prezydenta Legionowa
Adam Szłapka o kontrowersjach wokół prezydenta Legionowa
Film ze spotkania wyborczego Smogorzewskiego zamieścił w piątek na Twitterze wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Widać na nim, jak prezydent Legionowa przedstawia kandydatów do rady miasta. O jednym z nich mówi:  - Powiem szczerze, że nie byłem zadowolony jak się urodził. Dzieci są takie brzydkie i zobaczcie, jaki ładny wyrósł, dorodny. Z kolei do jednej z kandydatek zwraca się: - Jest z tobą kłopot, bo jesteś trochę za ładna.

Widać również, jak obecny na konwencji rzecznik PO Jan Grabiec wręcza Smogorzewskiemu szablę ze słowami: "Prowadź nas do boju". W piątek wieczorem rzecznik PO poinformował, że Smogorzewski złożył rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

"Chamstwo legitymizował uściskiem dłoni". Rzeczniczka PiS domaga się dymisji Grabca

Nie milkną echa kontrowersyjnej konwencji prezydenta Legionowa, na której padały seksistowskie...

- Dla mnie to jest obrzydliwe, oburzające, mówię to w imieniu swoim i kobiet z Nowoczesnej, bardzo zaangażowanych w walkę o te standardy. I tu nie ma żadnego tłumaczenia. I ja się bardzo cieszę, bo miedzy innymi dzięki zaangażowaniu posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz nie doszło w Legionowie do zawiązania Koalicji Obywatelskiej, bo Nowoczesna nie zgodziła się na tego kandydata - komentował Szłapka.

- Tak jak mówimy, że ten bardzo zły rząd obalą kobiety, tak prezydent Legionowa obalił się sam - skwitował.

Pytany o konsekwencje tej sytuacji dla Platformy Obywatelskiej, mówił: - To jest wewnętrzna sprawa Platformy. Z tego co ja słyszałem, to rzecznik Grabiec przeprosił za to zachowanie, prezydent Legionowa został wyrzucony lub sam zrezygnował - dodał.

Szłapka komentował także sposób, w jaki całą sprawę komentowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.- - Jak ja słyszę głosy oburzenia ze strony PiS, to to jest pusty śmiech, bo to właśnie ta partia ma najwięcej takich sytuacji u siebie - powiedział. - Czy nie pamięta pan spraw z Bydgoszczy albo pana Zbonikowskiego?

Odniósł się tym samym do sprawy z kwietnia 2017 roku, kiedy to żona radnego z Bydgoszczy z ramienia PiS Rafała P. złożyła zawiadomienie o tym, że jej mąż znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. P. zrzekł się mandatu.

Poseł Łukasz Zbonikowski miał z kolei rzucić się na żonę, kiedy ta oświadczyła, że chce rozwodu po tym, jak ujawniła romans męża. Zdaniem Moniki Zbonikowskiej, tego dnia doszło do szarpaniny. a poseł miał jej wykręcać rękę i kilka razy uderzyć.

Po ujawnieniu sprawy poseł miał polityczne problemy. PiS wycofało mu partyjną rekomendację w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Do sejmu dostał się jako kandydat niezrzeszony. Kilka miesięcy po wyborach wrócił do Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeżeli pan stawia w jakiejkolwiek z tych spraw znak równości, jeżeli chodzi o zachowania Platformy i Prawa i Sprawiedliwości, to to jest rzeczywiście oburzające. Jeżeli coś się dzieje w zaciszu domowym, to ja duchem świętym nie jestem, żeby wiedzieć, co się dzieje w każdym domu - odpowiedział Szłapce Łukasz Schreiber.

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Szydło: dotychczasowy system po prostu się wyczerpał

  Szydło: dotychczasowy system po prostu się wyczerpał

  Elementem protestu stali się uczniowie - podkreślała w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier Beata Szydło. - Gdyby protest był zawieszony na czas egzaminów, pewnie inaczej byśmy to postrzegali - oceniła. Podziękowała też ZNP za decyzję o zawieszeniu strajku. Dodała, że należy podjąć rozmowy o systemie wynagrodzeń nauczycieli, bo "ten system już się wyczerpał" i "nie daje gwarancji, że te wzrosty będą takie, jak oczekuje strona związkowa". Gościem drugiej części programu był Sławomir Broniarz.

  czytaj więcej »
 • "To jest odpowiedź dla Broniarza. Nie będzie z dzieci robił zakładników"

  "To jest odpowiedź dla Broniarza. Nie będzie z dzieci robił zakładników"

  Skoro premier chce siłowo rozwiązywać problemy polskiej edukacji, to nie posuniemy się nawet o krok do przodu. A jest poważny problem - powiedziała w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS) stwierdził, że rządowy projekt to "bardzo dobra nowelizacja", która zapewni spokój. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Kalisz i Paweł Poncyljusz.

  czytaj więcej »
 • Ochojska: Chorobę traktuję jak zadanie. W czwartek zaczynam chemię

  Ochojska: Chorobę traktuję jak zadanie. W czwartek zaczynam chemię

  Nie mogłam przed wyborcami ukryć tego, że jestem chora, to by było nieuczciwe. Gdybym nie kandydowała do Parlamentu Europejskiego, to na pewno bym nie ogłaszała tego publicznie - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do europarlamentu i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. W ubiegłym tygodniu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór piersi.

  czytaj więcej »
 • "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  To jest pytanie, które Kościół sobie przez dwa tysiące lat zadaje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, pytany o to, co jego zdaniem Jezus zrobiłby z problemem pedofilii. - Jest oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar - podkreślił hierarcha. Jak dodał, "ocena po stronie Kościoła wszystkich tych wydarzeń bolesnych, złych, niegodziwych, dzisiaj jest jasna".

  czytaj więcej »
 • "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

  czytaj więcej »
 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
tvnpix