Fakty po Faktach

Goście: Adam Szłapka i Łukasz Schreiber

"Okazuje się, że przy ośmiorniczkach siedzi premier Morawiecki"

- Jest zasadnicza różnica. Z taśm Platformy dowiedzieliśmy się, że "państwo istnieje tylko teoretycznie". Z tych, że premier myślał w kategoriach racji stanu - komentował w "Faktach po Faktach" ujawnione nagranie z udziałem Mateusza Morawieckiego Łukasz Schreiber (PiS). - To są taśmy hipokryzji - stwierdził z kolei Adam Szłapka (Nowoczesna). W drugiej części programu gościli Michał Kamiński (PSL-UED) i Jerzy Wenderlich (SLD).

Taśma ujawniona w poniedziałek przez Onet jest zapisem rozmowy z wiosny 2013 roku. Morawiecki, który kierował wtedy bankiem BZ WBK, spotkał się w restauracji Sowa i Przyjaciele ze swoim przyjacielem Zbigniewem Jagiełłą (prezesem PKO BP), związanym z Donaldem Tuskiem Krzysztofem Kilianem (szefem Polskiej Grupy Energetycznej) i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską.

Nagranie, które pochodzi z akt afery taśmowej, trwa około 3,5 godziny. Dziennikarze Onetu skupili się na kilku fragmentach rozmów. W czwartek portal tvn24.pl opisał dwa nieznane wcześniej wątki. Z nagrania wynika między innymi, że Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK miał oferować kilkadziesiąt tysięcy złotych "cichego" wsparcia dla Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu z koalicyjnego rządu PO-PSL

Morawiecki miał również interweniować w sprawie pracy dla syna Ryszarda Czarneckiego, europosła z PiS.

"Atakują, to znaczy, że się boją". Morawiecki o ujawnionych taśmach

Jesteśmy partią najbardziej demokratyczną i nic dziwnego, że nas atakują. Atakują, znaczy, że się...

- Z tych nagrań dowiadujemy się, że pan premier przewiedział kryzys migracyjny, mówił o wyzyskiwaniu przez światową finansjerę i o tym, że zapłacił sam za rachunek w restauracji - przekonywał w "Faktach po Faktach" Łukasz Schreiber (PiS). Jak stwierdził, między nagraniem z udziałem Mateusza Morawieckiego a ujawnionymi wcześniej taśmami z ministrami rządu Donalda Tuska jest "zasadnicza różnica".

"To są taśmy hipokryzji"

-  To są taśmy hipokryzji, wy mówiliście, że tam (po ujawnieniu taśm z ministrami rządu Tuska - red.) się takie straszne rzeczy dzieją, a teraz okazuje się, że to "atak na rząd", a "Morawiecki to mąż stanu"- mówił z kolei Adam Szłapka z Nowoczesnej. - Wcześniej mówiliście o ośmiorniczkach, a teraz okazuje się, że przy tych ośmiorniczkach siedzi i doskonale się w tym odnajduje premier Morawiecki - dodał.

Szydło o aferze taśmowej mówiła, że "stało się, i to bardzo dużo". Dziś PiS zmienia narrację

Nie możemy zapominać, wmawiać sobie i obywatelom, że nic się nie stało. Stało się, i to bardzo...

- Jak można mówić o hipokryzji? Hipokryzją jest to, z czego się śmiali ( na taśmach- red.) ministrowie Rostowski i Sikorski, którzy mówią o tym, że obietnice wyborcze wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą. To jest sposób myślenia Platformy. Afera taśmowa to afera Platformy - odpowiadał Schreiber.

- Ja wiem że niektórym ciężko to zrozumieć, że można myśleć w kategorii racji stanu. Na tych taśmach jest luźna rozmowa, towarzyska, z której nic nie wynikło - mówił.

- Pan premier Morawiecki myślał jak państwowiec i w kategorii polskiej racji stanu. To, że był w Radzie Gospodarczej przy premierze Tusku oznacza, że był w radzie przy premierze polskiego rządu, służył polskiemu rządowi - bronił szefa rządu Schreiber.

- To, co oburzało wcześniej polityków PiS, teraz wypowiada premier polskiego rządu. Jest taka kategoria ludzi, którzy nieważne z kim, ważne, aby być u władzy - mówił z kolei o Mateuszu Morawieckim Szłapka.

Schreiber pytany był natomiast o to, czy jego partia wystarczająco dobrze sprawdziła przeszłość premiera, zanim zapała decyzja, że zostanie on szefem rządu. - Ja nie jestem w żadnych służbach, żeby sprawdzać kogoś i go oceniać, to nie jest pytanie do mnie. Wiem natomiast, jak wielka jest chęć uderzenia w premiera - stwierdził.

Premier na taśmach

W ubiegły poniedziałek portal Onet napisał o zeznaniach z afery taśmowej na temat premiera Mateusza Morawieckiego. Kelnerzy nagrywający polityków i biznesmenów, których cytuje portal, twierdzili, że Morawiecki (w latach 2007-2015 prezes banku BZ WBK), miał rozmawiać o zakupie nieruchomości na tak zwane słupy, czyli podstawione osoby.

Według dziennikarzy rozmowa ma być nagrana na nieznanej dotąd taśmie, jednak nie wiadomo, gdzie się ona znajduje.

W zeszły wtorek Onet opublikował inną taśmę, na której znalazł się zapis rozmowy Morawieckiego w 2013 roku z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PGE Krzysztofem Kilianem i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską. To w tej rozmowie pojawia się między innymi kwestia rozważania kandydatury Morawieckiego na szefa resortu skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska. Fragmenty stenogramu z tej rozmowy ujawniły w 2016 roku tygodnik  "Newsweek" i Radio ZET .

"To jest obrzydliwe, oburzające"

Szłapka i Schreiber dyskutowali także w "Faktach po Faktach" o reakcji Platformy Obywatelskiej na zachowanie prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego.

Adam Szłapka o kontrowersjach wokół prezydenta Legionowa
Adam Szłapka o kontrowersjach wokół prezydenta Legionowa
Film ze spotkania wyborczego Smogorzewskiego zamieścił w piątek na Twitterze wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Widać na nim, jak prezydent Legionowa przedstawia kandydatów do rady miasta. O jednym z nich mówi:  - Powiem szczerze, że nie byłem zadowolony jak się urodził. Dzieci są takie brzydkie i zobaczcie, jaki ładny wyrósł, dorodny. Z kolei do jednej z kandydatek zwraca się: - Jest z tobą kłopot, bo jesteś trochę za ładna.

Widać również, jak obecny na konwencji rzecznik PO Jan Grabiec wręcza Smogorzewskiemu szablę ze słowami: "Prowadź nas do boju". W piątek wieczorem rzecznik PO poinformował, że Smogorzewski złożył rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

"Chamstwo legitymizował uściskiem dłoni". Rzeczniczka PiS domaga się dymisji Grabca

Nie milkną echa kontrowersyjnej konwencji prezydenta Legionowa, na której padały seksistowskie...

- Dla mnie to jest obrzydliwe, oburzające, mówię to w imieniu swoim i kobiet z Nowoczesnej, bardzo zaangażowanych w walkę o te standardy. I tu nie ma żadnego tłumaczenia. I ja się bardzo cieszę, bo miedzy innymi dzięki zaangażowaniu posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz nie doszło w Legionowie do zawiązania Koalicji Obywatelskiej, bo Nowoczesna nie zgodziła się na tego kandydata - komentował Szłapka.

- Tak jak mówimy, że ten bardzo zły rząd obalą kobiety, tak prezydent Legionowa obalił się sam - skwitował.

Pytany o konsekwencje tej sytuacji dla Platformy Obywatelskiej, mówił: - To jest wewnętrzna sprawa Platformy. Z tego co ja słyszałem, to rzecznik Grabiec przeprosił za to zachowanie, prezydent Legionowa został wyrzucony lub sam zrezygnował - dodał.

Szłapka komentował także sposób, w jaki całą sprawę komentowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.- - Jak ja słyszę głosy oburzenia ze strony PiS, to to jest pusty śmiech, bo to właśnie ta partia ma najwięcej takich sytuacji u siebie - powiedział. - Czy nie pamięta pan spraw z Bydgoszczy albo pana Zbonikowskiego?

Odniósł się tym samym do sprawy z kwietnia 2017 roku, kiedy to żona radnego z Bydgoszczy z ramienia PiS Rafała P. złożyła zawiadomienie o tym, że jej mąż znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. P. zrzekł się mandatu.

Poseł Łukasz Zbonikowski miał z kolei rzucić się na żonę, kiedy ta oświadczyła, że chce rozwodu po tym, jak ujawniła romans męża. Zdaniem Moniki Zbonikowskiej, tego dnia doszło do szarpaniny. a poseł miał jej wykręcać rękę i kilka razy uderzyć.

Po ujawnieniu sprawy poseł miał polityczne problemy. PiS wycofało mu partyjną rekomendację w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Do sejmu dostał się jako kandydat niezrzeszony. Kilka miesięcy po wyborach wrócił do Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeżeli pan stawia w jakiejkolwiek z tych spraw znak równości, jeżeli chodzi o zachowania Platformy i Prawa i Sprawiedliwości, to to jest rzeczywiście oburzające. Jeżeli coś się dzieje w zaciszu domowym, to ja duchem świętym nie jestem, żeby wiedzieć, co się dzieje w każdym domu - odpowiedział Szłapce Łukasz Schreiber.

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK

Źródło: Fakty po Faktach

Pozostałe informacje

 • Doradca prezydenta: rządzący byliby szaleńcami, gdyby mieli wizję polexitu

  Doradca prezydenta: rządzący byliby szaleńcami, gdyby mieli wizję polexitu

  Nasza część Europy ma także prawo do tego, żeby formułować swój głos. Jeśli z analiz prawnych wynikałaby pewna niezgodność, to być może trzeba otworzyć jakąś procedurę negocjacji z Unią Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. W drugiej części programu gośćmi byli Marek Grela, pierwszy ambasador RP przy Unii Europejskiej i Marcin Zaborowski "Res Publica Nowa", były prezes Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

  czytaj więcej »
 • "Duda jest pierwszym naruszającym konstytucję. Słowo prezydent nie przechodzi mi przez gardło"

  "Duda jest pierwszym naruszającym konstytucję. Słowo prezydent nie przechodzi mi przez gardło"

  Wykonuje swoje powinności w sposób niedopuszczalny. Jest pierwszym naruszającym konstytucję, której powinien być strażnikiem - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz, komentując ostatnie decyzje prezydenta Andrzeja Dudy. Zapytany, dlaczego określa go mianem "pana Dudy", Cimoszewicz odpowiedział, że słowo "prezydent nie przechodzi mu przez gardło". Gościem drugiej części programu był Rafał Matyja.

  czytaj więcej »
 • "Mamy twarz premiera, który się cieszy, że Kubica złamał rękę"

  "Mamy twarz premiera, który się cieszy, że Kubica złamał rękę"

  Znałem historie ze sponsorowaniem Roberta Kubicy. Pojawiały się w różnych przekazach internetowych - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Waldemar Paruch z Centrum Analiz Strategicznych, komentując nagrane słowa Mateusza Morawieckiego o wypadku polskiego kierowcy Formuły 1. - Z jednej strony mamy twarz premiera, który troszczy się o Polaków. Z drugiej strony mamy twarz premiera, który się cieszy, że Kubica złamał rękę - wskazał Paweł Zalewski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były europoseł PO. Gościem drugiej części programu był Jurek Owsiak.

  czytaj więcej »
 • "Twierdząc, że wygra w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

  "Twierdząc, że wygra w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

  - Dzisiaj wybory samorządowe to jest walka o to, ile niezależności, ile samodzielności będziemy mieli w swoich własnych małych ojczyznach - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. Jej zdaniem, nagrania z udziałem premiera Morawieckiego "uświadomiły tym, którzy 21 października pójdą na wybory, że znakiem rozpoznawczym tej władzy są dwie cechy: kłamstwo i brak szacunku dla obywateli". W drugiej części programu gośćmi byli Marek Sowa (PO) i Waldemar Buda (PiS).

  czytaj więcej »
 • "Trzeba wreszcie położyć tamę tym bandyckim wyczynom"

  "Trzeba wreszcie położyć tamę tym bandyckim wyczynom"

  To, co się stało, to wynik skandalicznego hołubienia przez całe lata przez PiS skrajnych nacjonalistycznych odłamów - stwierdziła w "Faktach po Faktach" Joanna Senyszyn z SLD, odnosząc się do zamieszek na sobotnim Marszu Równości w Lublinie, sprowokowanych przez kontrmanifestantów. Drugi gość programu, Piotr Apel z Kukiz'15, wskazał, iż "policja pokazała, że nie ma akceptacji dla bandytów, dla przestępców, dla tych, którzy łamią zasady". Gośćmi drugiej części "Faktów po Faktach" byli Marek Migalski i Paweł Kowal.

  czytaj więcej »
 • "W wielu demokratycznych krajach to byłby wystarczający powód, żeby polityk zniknął ze sceny"

  "W wielu demokratycznych krajach to byłby wystarczający powód, żeby polityk zniknął ze sceny"

  - To w moich uszach brzmiało absolutnie skandalicznie, żeby człowiek kierujący poważną instytucją finansową mógł oferować prezent rzędu, jak sam mówił, 50, 70 albo 100 tysięcy złotych - powiedział w "Faktach po Faktach były premier i szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz. Odniósł się do nagrania z afery taśmowej, z której wynika, że Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK miał oferować kilkadziesiąt tysięcy złotych "cichego" wsparcia dla Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu z rządu PO-PSL. Gośćmi drugiej części programu byli: Andrzej Halicki (PO) i wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS).

  czytaj więcej »
 • "Bycie prezydentem to ciężka praca. Życzę następcy dużo siły"

  "Bycie prezydentem to ciężka praca. Życzę następcy dużo siły"

  - Trzymam kciuki za Rafała Trzaskowskiego - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana o swojego faworyta w "Debacie warszawskiej". Zaznaczyła jednak, że nie zna dokładnie programu wyborczego kandydata Koalicji Obywatelskiej, bo nie konsultowali się w tej sprawie. Gośćmi programu byli także Barbara Dolniak, Karol Karski, dr Zbigniew Girzyński, dr Anna Materska-Sosnowska i dr Karolina Wigura.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: jeżeli Nowacka poczuła się urażona, przepraszam ją

  Biedroń: jeżeli Nowacka poczuła się urażona, przepraszam ją

  Dzisiaj próbuje się powiedzieć: stań w jednym szeregu z Romanem Giertychem, z Grzegorzem Schetyną. To jest dla mnie niekomfortowe. Barbara Nowacka stanęła i jest to dla niej trudne - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Słupska Robert Biedroń. Jednocześnie przeprosił ją za swoje słowa o "tresowaniu" jej, by dołączyła do Koalicji Obywatelskiej.

  czytaj więcej »
 • Rostowski: Morawiecki nie podjął decyzji patriotycznej, żeby wstąpić do naszego rządu

  Rostowski: Morawiecki nie podjął decyzji patriotycznej, żeby wstąpić do naszego rządu

  - We wrześniu 2013 roku zapytałem Mateusza Morawieckiego, czy chciałby zostać ministrem finansów - przyznał w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były wicepremier i szef resortu finansów Jacek Rostowski. Według jego relacji Morawiecki odmówił. - Nie podjął patriotycznej decyzji, żeby wstąpić do tego rządu, zostać ministrem i walczyć z oszustami, skoro twierdzi, że tak dobrze potrafi to robić - dodał Rostowski. Gośćmi drugiej części programu byli Paweł Rabiej i Jacek Ozdoba.

  czytaj więcej »
 • "Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce w sensie pozytywnym, są Niemcy"

  "Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce w sensie pozytywnym, są Niemcy"

  Polska jest krajem, który sobie sam nie poradzi. Trzeba spojrzeć na mapę, na potencjał gospodarczy, militarny i wszystko jest jasne - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier i były szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem, "jedynym krajem poważnym na świecie, któremu na Polsce zależy w sensie pozytywnym są Niemcy". - A my to niszczymy, zachowując się jak dziecko w składzie porcelany - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Okazuje się, że przy ośmiorniczkach siedzi premier Morawiecki"

  "Okazuje się, że przy ośmiorniczkach siedzi premier Morawiecki"

  - Jest zasadnicza różnica. Z taśm Platformy dowiedzieliśmy się, że "państwo istnieje tylko teoretycznie". Z tych, że premier myślał w kategoriach racji stanu - komentował w "Faktach po Faktach" ujawnione nagranie z udziałem Mateusza Morawieckiego Łukasz Schreiber (PiS). - To są taśmy hipokryzji - stwierdził z kolei Adam Szłapka (Nowoczesna). W drugiej części programu gościli Michał Kamiński (PSL-UED) i Jerzy Wenderlich (SLD).

  czytaj więcej »
 • Labuda: Tusk mówi o pojednaniu, a nie o jedności

  Labuda: Tusk mówi o pojednaniu, a nie o jedności

  Donald Tusk wyraźnie chce związać to, co zostało rozprute, czyli Polskę i nasze społeczeństwo – powiedziała w programie "Fakty po Faktach" Barbara Labuda, była posłanka i ambasador w Luksemburgu. Wraz z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus komentowały sobotnią wypowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej.

  czytaj więcej »
 • "Kaczyński kreuje Morawieckiego na Wallenroda, kiedy mleko się rozlało"

  "Kaczyński kreuje Morawieckiego na Wallenroda, kiedy mleko się rozlało"

  PiS kreował Morawickiego na niebudzącego wątpliwości, krystalicznego, nieuwikłanego w układy. W tej chwili ten obraz się trochę załamuje - mówił w "Faktach po Faktach" Ryszard Bugaj, były doradca ekonomiczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odniósł się do ujawnionych nagrań z afery taśmowej, na których pojawia się Mateusz Morawiecki. Drugi gość programu, Ludwik Dorn, były szef MSWiA stwierdził, że kluczowe w tej sprawie są zeznania kelnerów, którzy mówią o "przestępczym procederze" z udziałem Morawieckiego. Gośćmi dalszych części programu byli Zbigniew Nosowski, ks. Alfred Wierzbicki i Justyna Kopińska.

  czytaj więcej »
 • Gersdorf: wszystko, co robimy, robimy w obronie naszego państwa

  Gersdorf: wszystko, co robimy, robimy w obronie naszego państwa

  - Sędziowie tego, co robią, nie robią dla siebie. To nie jest żadna kasta. Każdy z nich mógłby być wspaniałym adwokatem i żyć sobie spokojnie - mówiła w czwartek w "Faktach po Faktach" I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Profesor odniosła się do słów lidera PiS, który powiedział podczas jednej z konwencji samorządowych, że sędziów dotknęła ojkofobia, czyli nienawiść do własnej ojczyzny. Gościem drugiej części programu był Bartosz Arłukowicz i Andrzej Stanisławek.

  czytaj więcej »
tvnpix