Fakty po Faktach

Goście: Adam Szłapka i Łukasz Schreiber

"Okazuje się, że przy ośmiorniczkach siedzi premier Morawiecki"

- Jest zasadnicza różnica. Z taśm Platformy dowiedzieliśmy się, że "państwo istnieje tylko teoretycznie". Z tych, że premier myślał w kategoriach racji stanu - komentował w "Faktach po Faktach" ujawnione nagranie z udziałem Mateusza Morawieckiego Łukasz Schreiber (PiS). - To są taśmy hipokryzji - stwierdził z kolei Adam Szłapka (Nowoczesna). W drugiej części programu gościli Michał Kamiński (PSL-UED) i Jerzy Wenderlich (SLD).

Taśma ujawniona w poniedziałek przez Onet jest zapisem rozmowy z wiosny 2013 roku. Morawiecki, który kierował wtedy bankiem BZ WBK, spotkał się w restauracji Sowa i Przyjaciele ze swoim przyjacielem Zbigniewem Jagiełłą (prezesem PKO BP), związanym z Donaldem Tuskiem Krzysztofem Kilianem (szefem Polskiej Grupy Energetycznej) i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską.

Nagranie, które pochodzi z akt afery taśmowej, trwa około 3,5 godziny. Dziennikarze Onetu skupili się na kilku fragmentach rozmów. W czwartek portal tvn24.pl opisał dwa nieznane wcześniej wątki. Z nagrania wynika między innymi, że Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK miał oferować kilkadziesiąt tysięcy złotych "cichego" wsparcia dla Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu z koalicyjnego rządu PO-PSL

Morawiecki miał również interweniować w sprawie pracy dla syna Ryszarda Czarneckiego, europosła z PiS.

"Atakują, to znaczy, że się boją". Morawiecki o ujawnionych taśmach

Jesteśmy partią najbardziej demokratyczną i nic dziwnego, że nas atakują. Atakują, znaczy, że się...

- Z tych nagrań dowiadujemy się, że pan premier przewiedział kryzys migracyjny, mówił o wyzyskiwaniu przez światową finansjerę i o tym, że zapłacił sam za rachunek w restauracji - przekonywał w "Faktach po Faktach" Łukasz Schreiber (PiS). Jak stwierdził, między nagraniem z udziałem Mateusza Morawieckiego a ujawnionymi wcześniej taśmami z ministrami rządu Donalda Tuska jest "zasadnicza różnica".

"To są taśmy hipokryzji"

-  To są taśmy hipokryzji, wy mówiliście, że tam (po ujawnieniu taśm z ministrami rządu Tuska - red.) się takie straszne rzeczy dzieją, a teraz okazuje się, że to "atak na rząd", a "Morawiecki to mąż stanu"- mówił z kolei Adam Szłapka z Nowoczesnej. - Wcześniej mówiliście o ośmiorniczkach, a teraz okazuje się, że przy tych ośmiorniczkach siedzi i doskonale się w tym odnajduje premier Morawiecki - dodał.

Szydło o aferze taśmowej mówiła, że "stało się, i to bardzo dużo". Dziś PiS zmienia narrację

Nie możemy zapominać, wmawiać sobie i obywatelom, że nic się nie stało. Stało się, i to bardzo...

- Jak można mówić o hipokryzji? Hipokryzją jest to, z czego się śmiali ( na taśmach- red.) ministrowie Rostowski i Sikorski, którzy mówią o tym, że obietnice wyborcze wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą. To jest sposób myślenia Platformy. Afera taśmowa to afera Platformy - odpowiadał Schreiber.

- Ja wiem że niektórym ciężko to zrozumieć, że można myśleć w kategorii racji stanu. Na tych taśmach jest luźna rozmowa, towarzyska, z której nic nie wynikło - mówił.

- Pan premier Morawiecki myślał jak państwowiec i w kategorii polskiej racji stanu. To, że był w Radzie Gospodarczej przy premierze Tusku oznacza, że był w radzie przy premierze polskiego rządu, służył polskiemu rządowi - bronił szefa rządu Schreiber.

- To, co oburzało wcześniej polityków PiS, teraz wypowiada premier polskiego rządu. Jest taka kategoria ludzi, którzy nieważne z kim, ważne, aby być u władzy - mówił z kolei o Mateuszu Morawieckim Szłapka.

Schreiber pytany był natomiast o to, czy jego partia wystarczająco dobrze sprawdziła przeszłość premiera, zanim zapała decyzja, że zostanie on szefem rządu. - Ja nie jestem w żadnych służbach, żeby sprawdzać kogoś i go oceniać, to nie jest pytanie do mnie. Wiem natomiast, jak wielka jest chęć uderzenia w premiera - stwierdził.

Premier na taśmach

W ubiegły poniedziałek portal Onet napisał o zeznaniach z afery taśmowej na temat premiera Mateusza Morawieckiego. Kelnerzy nagrywający polityków i biznesmenów, których cytuje portal, twierdzili, że Morawiecki (w latach 2007-2015 prezes banku BZ WBK), miał rozmawiać o zakupie nieruchomości na tak zwane słupy, czyli podstawione osoby.

Według dziennikarzy rozmowa ma być nagrana na nieznanej dotąd taśmie, jednak nie wiadomo, gdzie się ona znajduje.

W zeszły wtorek Onet opublikował inną taśmę, na której znalazł się zapis rozmowy Morawieckiego w 2013 roku z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PGE Krzysztofem Kilianem i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską. To w tej rozmowie pojawia się między innymi kwestia rozważania kandydatury Morawieckiego na szefa resortu skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska. Fragmenty stenogramu z tej rozmowy ujawniły w 2016 roku tygodnik  "Newsweek" i Radio ZET .

"To jest obrzydliwe, oburzające"

Szłapka i Schreiber dyskutowali także w "Faktach po Faktach" o reakcji Platformy Obywatelskiej na zachowanie prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego.

Adam Szłapka o kontrowersjach wokół prezydenta Legionowa
Adam Szłapka o kontrowersjach wokół prezydenta Legionowa
Film ze spotkania wyborczego Smogorzewskiego zamieścił w piątek na Twitterze wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Widać na nim, jak prezydent Legionowa przedstawia kandydatów do rady miasta. O jednym z nich mówi:  - Powiem szczerze, że nie byłem zadowolony jak się urodził. Dzieci są takie brzydkie i zobaczcie, jaki ładny wyrósł, dorodny. Z kolei do jednej z kandydatek zwraca się: - Jest z tobą kłopot, bo jesteś trochę za ładna.

Widać również, jak obecny na konwencji rzecznik PO Jan Grabiec wręcza Smogorzewskiemu szablę ze słowami: "Prowadź nas do boju". W piątek wieczorem rzecznik PO poinformował, że Smogorzewski złożył rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej.

"Chamstwo legitymizował uściskiem dłoni". Rzeczniczka PiS domaga się dymisji Grabca

Nie milkną echa kontrowersyjnej konwencji prezydenta Legionowa, na której padały seksistowskie...

- Dla mnie to jest obrzydliwe, oburzające, mówię to w imieniu swoim i kobiet z Nowoczesnej, bardzo zaangażowanych w walkę o te standardy. I tu nie ma żadnego tłumaczenia. I ja się bardzo cieszę, bo miedzy innymi dzięki zaangażowaniu posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz nie doszło w Legionowie do zawiązania Koalicji Obywatelskiej, bo Nowoczesna nie zgodziła się na tego kandydata - komentował Szłapka.

- Tak jak mówimy, że ten bardzo zły rząd obalą kobiety, tak prezydent Legionowa obalił się sam - skwitował.

Pytany o konsekwencje tej sytuacji dla Platformy Obywatelskiej, mówił: - To jest wewnętrzna sprawa Platformy. Z tego co ja słyszałem, to rzecznik Grabiec przeprosił za to zachowanie, prezydent Legionowa został wyrzucony lub sam zrezygnował - dodał.

Szłapka komentował także sposób, w jaki całą sprawę komentowali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.- - Jak ja słyszę głosy oburzenia ze strony PiS, to to jest pusty śmiech, bo to właśnie ta partia ma najwięcej takich sytuacji u siebie - powiedział. - Czy nie pamięta pan spraw z Bydgoszczy albo pana Zbonikowskiego?

Odniósł się tym samym do sprawy z kwietnia 2017 roku, kiedy to żona radnego z Bydgoszczy z ramienia PiS Rafała P. złożyła zawiadomienie o tym, że jej mąż znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. P. zrzekł się mandatu.

Poseł Łukasz Zbonikowski miał z kolei rzucić się na żonę, kiedy ta oświadczyła, że chce rozwodu po tym, jak ujawniła romans męża. Zdaniem Moniki Zbonikowskiej, tego dnia doszło do szarpaniny. a poseł miał jej wykręcać rękę i kilka razy uderzyć.

Po ujawnieniu sprawy poseł miał polityczne problemy. PiS wycofało mu partyjną rekomendację w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Do sejmu dostał się jako kandydat niezrzeszony. Kilka miesięcy po wyborach wrócił do Prawa i Sprawiedliwości.

- Jeżeli pan stawia w jakiejkolwiek z tych spraw znak równości, jeżeli chodzi o zachowania Platformy i Prawa i Sprawiedliwości, to to jest rzeczywiście oburzające. Jeżeli coś się dzieje w zaciszu domowym, to ja duchem świętym nie jestem, żeby wiedzieć, co się dzieje w każdym domu - odpowiedział Szłapce Łukasz Schreiber.

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix