Zoll: widać, że działania PiS doprowadzą Polskę do katastrofy

02.06.2016 | Zoll: widać, że działania PiS doprowadzą Polskę do katastrofy
02.06.2016 | Zoll: widać, że działania PiS doprowadzą Polskę do katastrofy
TVN24 BiS
02.06.2016 | Zoll: widać, że działania PiS doprowadzą Polskę do katastrofyTVN24 BiS

– Byłem bardzo zmartwiony lekceważącym sposobem potraktowania opinii Komisji Europejskiej. Można się z nią nie zgadzać, ale nie można, jako przedstawiciel kraju członkowskiej UE, tak lekceważąco traktować stanowiska organu Unii. Wypowiedź szefa MSZ i rzeczniczki klubu PiS nie powinny mieć miejsca – ocenił prof. Andrzej Zoll w programie „Fakty z zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Były prezes TK dodał, że wyraźnie widać, że działania PiS, prowadzą nasz kraj do katastrofy, a Jarosław Kaczyński dąży do władzy absolutnej.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego w rozmowie z Jolantą Pieńkowską odniósł się w ten sposób do słów ministra Waszczykowskiego, który powiedział, że rząd traktuje „ten dokument jako opinię, jako sugestię, do niczego nas nie zobowiązuje”. „Za kilka dni będę miał okazję, może w wolnej chwili, się z tym zapoznać" – dodał Waszczykowski.

Na pytanie Jolanty Pieńkowskiej o to, czy rząd odpowie Komisji Europejskiej, prof. Zoll przyznał: „jest to dla mnie właściwie obojętne”. – Jeżeli rząd odpowie, to będziemy mieli znów do czynienia z grą pozorów. Mówi się bowiem o kompromisie, który nigdzie nie został poparty działaniami. Trudno mówi się zresztą o kompromisie w przypadku łamania konstytucji. Tutaj nie ma zbytniego pola manewru – mówił Zoll. Przyznał jednocześnie, że widzi sposób na rozwiążanie kryzysu. – Wracamy do stanu zgodnego z konstytucją i rozpoczynamy dyskusje na temat Trybunały Konstytucyjnego i spraw ustrojowych w Polsce. Nie możemy się zgadzać na częściowe łamanie i przestrzeganie konstytucji. Na tym kompromis nie może polegać – mówił prof. Zoll.

Były prezes Trybunału przypomniał, że składał niedawno propozycję, aby zmienić jeden z artykułów konstytucji, dzięki czemu można byłoby poszerzyć skład TK do 18 sędziów. – Wówczas prezydent powinien przyjąć ślubowanie od trzech wybranych prawidłowo sędziów, a Sejm mógłby powtórzyć wybór tych, których wybrano nieprawidłowo – mówił prof. Zoll. Dodał także, że nie zgadza się z prof. Rzeplińskim, który wypłaca pensję trójce sędziów, którzy mają swoje gabinety w TK, ale nie orzekają. – Pensję powinna im wypłacać Kancelaria Prezydenta, skoro przyjął ślubowanie od osób, które nie zostały wybrane zgodnie z prawem – powiedział prof. Zoll. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską prof. Zoll przyznał także, że to właśnie prezydent stoi na straży konstytucji i powinien teraz zabrać głos. – Mam nadzieję, że się jeszcze przebudzi i zacznie być sobą – mówił.

Jaką przyszłość widzi zatem były prezes TK dla całego kryzysu? – Polityka prowadzi do tego, że oddalamy się od zachodu i wpadamy w ręce władzy na wschodzie. Jeżeli ci ludzie, którzy tak głośno mówią o obronie suwerenności, czynią kroki, które sprawiają, że nasza suwerenność naprawdę może być zagrożona, to powinniśmy się bronić przed zachowaniem, które doprowadzi Polskę do katastrofy. Dzisiaj wyraźnie widać, że działania, które prowadzi PiS, prowadzą nasz kraj do katastrofy – ocenił prof. Zoll. Podkreślił także, że to działanie wynika z przemyślanej strategii Jarosława Kaczyńskiego. – Już w 2007 roku został wprowadzony projekt ustawy o TK, bardzo zbliżony do obecnie proponowanego. Jarosław Kaczyński dąży do władzy absolutnej. Chce przekreślić demokrację i rządzić krajem absolutnie. Na przeszkodzie stoi mu Trybunał Konstytucyjny. Ale następne będą sądy, jednostki samorządowe, zmieniona też zostanie ordynacja wyborcza, aby dzisiejsza władza została utrwalona na wiele lat – zapowiadał prof. Zoll.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS