Więcej ofiar niż w wypadkach czy strzelaninach. Władze idą na wojnę z wrogiem numer jeden


- To ogólnonarodowa sytuacja kryzysowa - tak oficjalnie mówi o kryzysie opioidowym prezydent Donald Trump. Ameryka wprowadza stan wyjątkowy. Na taki krok decydowały się dotychczas tylko poszczególne stany. Stany Zjednoczone walczą między innymi z kilkadziesiąt razy mocniejszym od heroiny fentanylem, który zabija rocznie tysiące Amerykanów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Fentanyl to wróg numer jeden Ameryki. Jest kilkadziesiąt razy mocniejszy od heroiny. Zabił już tysiące Amerykanów. Liczba zgonów po przedawkowaniu fentanylu i innych opioidów przewyższa w Ameryce nawet liczbę ofiar strzelanin czy wypadków samochodowych. Dlatego władze USA wprowadzają stan wyjątkowy.

- Mamy sytuacje kryzysową. Mówię to oficjalnie. To ogólnonarodowa sytuacja kryzysowa. Poświęcimy mnóstwo czasu, wysiłku i pieniędzy na walkę z kryzysem opioidowym - powiedział prezydent USA Donald Trump.

Problem milionów

W największym skrócie opioidy dzieli się na nielegalne, jak heroina i legalne - w postaci bardzo silnych środków przeciwbólowych. Łącznie zabijają dziennie 91 Amerykanów, rocznie kilkadziesiąt tysięcy. Z uzależnieniem zmaga się kilka milionów osób. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. Prognozy mówią, że przez następna dekadę opioidy zabiją pół miliona Amerykanów.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego ma powstrzymać cichą epidemię. Ameryka stawia na edukację, ściślejszą kontrolę wydawanych recept i pomoc uzależnionym. - Teraz pacjenci muszą długo czekać na rozpoczęcie terapii odwykowej. Nie możemy ich leczyć w domach, nie ma takiej formy detoksu. I nad tymi rzeczami trzeba popracować - mówi Malissa Sprenger, specjalistka ds. walki z uzależnieniami.

Problem z opioidami zaczął narastać już w latach 90. Lekarze przekonani badaniami wątpliwej jakości badaniami zaczęli masowo przepisywać - na przykład na ból pleców - substancje zarezerwowane głównie dla pacjentów chorych na raka.

Interes karteli

- Wszyscy powinni byli wiedzieć, że te leki uzależniają. Jednak oszukano lekarzy, powiedziano im, że szansa uzależnienia się wynosi 1 procent - twierdzi Mike Moore, były prokurator stanu Missisipi.

Wielu uzależnionych pacjentów popadło w nędzę. Coraz częściej zdarzały się napady na apteki. Tysiące osób, dla których leki zaczęły być za drogie, znalazły tańszy zamiennik o podobnym działaniu - heroinę. Interes wyczuły kartele narkotykowe.

Na amerykański rynek zaczęły też trafiać nielegalne środki przeciwbólowe z chińskich laboratoriów. Waszyngton żąda od Pekinu zdecydowanych działań. - Gdyby dziesiątki tysięcy Chińczyków umierały po spożyciu trucizny przywiezionej z Ameryki, to działalibyśmy zdecydowanie. Mamy nadzieję, że Chiny podejdą poważnie do naszych próśb - mówi zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein.

O epidemii opioidów w Ameryce mówił już prezydent Barack Obama. Donald Trump i jego żona Melania co jakiś czas osobiście spotykają się z uzależnionymi. Stan wyjątkowy dotychczas wprowadzały poszczególne amerykańskie stany.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS