Władimir Kara-Murza, słynny rosyjski opozycjonista, został przeniesiony do syberyjskiej kolonii karnej

Źródło:
CNN

Jeden z najzagorzalszych krytyków Kremla, odsiadujący karę 25 lat pozbawiania wolności za krytykę reżimu, został przeniesiony do syberyjskiej kolonii karnej. Władimir Kara-Murza dwa lata temu trafił za kraty po tym, jak nazwał rządy Władimira Putina "reżimem morderców". Zdaniem obserwatorów w ten sposób Putin pozbywa się każdego, kto publiczne odważy się krytykować jego władzę. Z żoną opozycjonisty rozmawiał Matthew Chance z telewizji CNN.

Władimir Kara-Murza był widziany publicznie po raz ostatni na sali sądowej. Jego więzienny drelich mienił się kolorami na monitorze z sali, kiedy chwalił postawę tych Rosjan, którzy podobnie jak on sprzeciwiają się wojnie w Ukrainie.

Opozycjonista odsiaduje wyrok 25 lat pozbawienia wolności za krytykę Kremla. Jego żona w rozmowie z CNN informuje, że Władimir został nagle przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. To jedno z najcięższych syberyjskich więzień. - Najwyraźniej powodem przeniesienia było uznanie go za konsekwentnie łamiącego zasady odbywania kary. Przykładowe naruszenie polegało na tym, że nie ułożył prawidłowo poduszki na łóżku albo nie zapiął guzika w koszuli - mówi Jewgienija Kara-Murza.

Wygląda to na błahe preteksty. - Uważam, że robią wszystko, aby odizolować tych więźniów politycznych, którzy nie chcą milczeć nawet za kratami. W ten sposób próbują zastraszyć innych - twierdzi żona opozycjonisty.

Clarissa Ward o Nawalnym
Clarissa Ward o NawalnymFakty o Świecie TVN24 BiS

Sprzeciwiał się polityce Kremla

Przez lata Kara-Murza był jednym z najzagorzalszych i najodważniejszych krytyków Kremla. Stacja CNN spotkała się z opozycjonistą w 2015 roku, gdy dochodził do zdrowia po - jak określił - celowym otruciu. Sprzeciw Kara-Murzy wobec Kremla nie osłabł - szczególnie gdy w 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. - Reżim, który sprawuje dziś władzę w naszym kraju, jest nie tylko skorumpowany, kleptokratyczny i autorytarny, to reżim morderców - mówił.

Kara-Murza jest obecnie jedną z kluczowych postaci rosyjskiej opozycji. Najbardziej znany jest Aleksiej Nawalny. Przez coraz bardziej represyjne władze on również został wtrącony do więzienia.

Jewgienija Kara-Murza informuje, że od zapadnięcia wyroku słyszała męża zaledwie siedem razy. - Ostatnia rozmowa odbyła się tuż przed Nowym Rokiem. Trwała 15 minut. Był to pierwszy kontakt od pół roku. Musiałam wyrywać słuchawkę po pięciu minutach, aby każde z trojga dzieci mogło usłyszeć ojca - opowiada kobieta.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP
Aborcja - przepisy, co ze zmianą? Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apeluje do Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza

Aborcja - przepisy, co ze zmianą? Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apeluje do Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS