Władimir Kara-Murza, słynny rosyjski opozycjonista, został przeniesiony do syberyjskiej kolonii karnej

Źródło:
CNN

Jeden z najzagorzalszych krytyków Kremla, odsiadujący karę 25 lat pozbawiania wolności za krytykę reżimu, został przeniesiony do syberyjskiej kolonii karnej. Władimir Kara-Murza dwa lata temu trafił za kraty po tym, jak nazwał rządy Władimira Putina "reżimem morderców". Zdaniem obserwatorów w ten sposób Putin pozbywa się każdego, kto publiczne odważy się krytykować jego władzę. Z żoną opozycjonisty rozmawiał Matthew Chance z telewizji CNN.

Władimir Kara-Murza był widziany publicznie po raz ostatni na sali sądowej. Jego więzienny drelich mienił się kolorami na monitorze z sali, kiedy chwalił postawę tych Rosjan, którzy podobnie jak on sprzeciwiają się wojnie w Ukrainie.

Opozycjonista odsiaduje wyrok 25 lat pozbawienia wolności za krytykę Kremla. Jego żona w rozmowie z CNN informuje, że Władimir został nagle przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. To jedno z najcięższych syberyjskich więzień. - Najwyraźniej powodem przeniesienia było uznanie go za konsekwentnie łamiącego zasady odbywania kary. Przykładowe naruszenie polegało na tym, że nie ułożył prawidłowo poduszki na łóżku albo nie zapiął guzika w koszuli - mówi Jewgienija Kara-Murza.

Wygląda to na błahe preteksty. - Uważam, że robią wszystko, aby odizolować tych więźniów politycznych, którzy nie chcą milczeć nawet za kratami. W ten sposób próbują zastraszyć innych - twierdzi żona opozycjonisty.

Clarissa Ward o Nawalnym
Clarissa Ward o NawalnymFakty o Świecie TVN24 BiS

Sprzeciwiał się polityce Kremla

Przez lata Kara-Murza był jednym z najzagorzalszych i najodważniejszych krytyków Kremla. Stacja CNN spotkała się z opozycjonistą w 2015 roku, gdy dochodził do zdrowia po - jak określił - celowym otruciu. Sprzeciw Kara-Murzy wobec Kremla nie osłabł - szczególnie gdy w 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. - Reżim, który sprawuje dziś władzę w naszym kraju, jest nie tylko skorumpowany, kleptokratyczny i autorytarny, to reżim morderców - mówił.

Kara-Murza jest obecnie jedną z kluczowych postaci rosyjskiej opozycji. Najbardziej znany jest Aleksiej Nawalny. Przez coraz bardziej represyjne władze on również został wtrącony do więzienia.

Jewgienija Kara-Murza informuje, że od zapadnięcia wyroku słyszała męża zaledwie siedem razy. - Ostatnia rozmowa odbyła się tuż przed Nowym Rokiem. Trwała 15 minut. Był to pierwszy kontakt od pół roku. Musiałam wyrywać słuchawkę po pięciu minutach, aby każde z trojga dzieci mogło usłyszeć ojca - opowiada kobieta.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS