Władimir Kara-Murza, słynny rosyjski opozycjonista, został przeniesiony do syberyjskiej kolonii karnej

Źródło:
CNN

Jeden z najzagorzalszych krytyków Kremla, odsiadujący karę 25 lat pozbawiania wolności za krytykę reżimu, został przeniesiony do syberyjskiej kolonii karnej. Władimir Kara-Murza dwa lata temu trafił za kraty po tym, jak nazwał rządy Władimira Putina "reżimem morderców". Zdaniem obserwatorów w ten sposób Putin pozbywa się każdego, kto publiczne odważy się krytykować jego władzę. Z żoną opozycjonisty rozmawiał Matthew Chance z telewizji CNN.

Władimir Kara-Murza był widziany publicznie po raz ostatni na sali sądowej. Jego więzienny drelich mienił się kolorami na monitorze z sali, kiedy chwalił postawę tych Rosjan, którzy podobnie jak on sprzeciwiają się wojnie w Ukrainie.

Opozycjonista odsiaduje wyrok 25 lat pozbawienia wolności za krytykę Kremla. Jego żona w rozmowie z CNN informuje, że Władimir został nagle przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. To jedno z najcięższych syberyjskich więzień. - Najwyraźniej powodem przeniesienia było uznanie go za konsekwentnie łamiącego zasady odbywania kary. Przykładowe naruszenie polegało na tym, że nie ułożył prawidłowo poduszki na łóżku albo nie zapiął guzika w koszuli - mówi Jewgienija Kara-Murza.

Wygląda to na błahe preteksty. - Uważam, że robią wszystko, aby odizolować tych więźniów politycznych, którzy nie chcą milczeć nawet za kratami. W ten sposób próbują zastraszyć innych - twierdzi żona opozycjonisty.

Clarissa Ward o Nawalnym
Clarissa Ward o NawalnymFakty o Świecie TVN24 BiS

Sprzeciwiał się polityce Kremla

Przez lata Kara-Murza był jednym z najzagorzalszych i najodważniejszych krytyków Kremla. Stacja CNN spotkała się z opozycjonistą w 2015 roku, gdy dochodził do zdrowia po - jak określił - celowym otruciu. Sprzeciw Kara-Murzy wobec Kremla nie osłabł - szczególnie gdy w 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. - Reżim, który sprawuje dziś władzę w naszym kraju, jest nie tylko skorumpowany, kleptokratyczny i autorytarny, to reżim morderców - mówił.

Kara-Murza jest obecnie jedną z kluczowych postaci rosyjskiej opozycji. Najbardziej znany jest Aleksiej Nawalny. Przez coraz bardziej represyjne władze on również został wtrącony do więzienia.

Jewgienija Kara-Murza informuje, że od zapadnięcia wyroku słyszała męża zaledwie siedem razy. - Ostatnia rozmowa odbyła się tuż przed Nowym Rokiem. Trwała 15 minut. Był to pierwszy kontakt od pół roku. Musiałam wyrywać słuchawkę po pięciu minutach, aby każde z trojga dzieci mogło usłyszeć ojca - opowiada kobieta.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS