Urodziła dziecko, ale po 72 godzinach niemowlę zmarło. Lilian wyszła z więzienia po siedmiu latach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Salwador ma jedne z najbardziej drakońskich praw antyaborcyjnych na świecie, ale nadzieję na zmianę daje historia Lilian. Kobieta trafiła do więzienia po tym, jak jej dziecko zmarło kilkadziesiąt godzin po porodzie. Została skazana na 30 lat pozbawienia wolności, ale dzięki organizacjom wyszła na wolność po siedmiu latach.

Lilian spędziła w więzieniu 7 lat, odbywając karę za coś, za co niemal w każdym innym kraju na świecie otrzymałaby pomoc medyczną i psychologiczną. - Jestem niezmiernie szczęśliwa, że ponownie mogę być z rodziną, z bliskimi - mówi kobieta.

Lilian została skazana na 30 lat więzienia. Na wolności czekała na nią między innymi jej 10-letnia córka. W 2015 roku w publicznym szpitalu kobieta urodziła swoje drugie dziecko, ale po 72 godzinach niemowlę zmarło. Prokuratorzy w kraju - o wyjątkowo surowych przepisach antyaborcyjnych - oskarżyli ją o brak opieki nad płodem w czasie ciąży i morderstwo kwalifikowane. Od samego początku o uwolnienie kobiety walczyły organizacje feministyczne.

- Dziękuję każdej osobie, która wspierała mnie przez tę wieloletnią drogę, która walczyła o moją wolność. Przestańcie ścigać niewinnych ludzi - apeluje Lilian.

Drakońskie prawo w Salwadorze

Grupa, która wspierała Lilian, poinformowała, że 28-latka została zwolniona z więzienia w grudniu. Sędzia w ostatnim procesie uznał, że po stracie dziecka znalazła się ona w bardzo trudnej emocjonalnie sytuacji i to w jego oczach było okolicznością łagodzącą pierwotny 30-letni wyrok. Sprawa zakończyła serię podobnych przypadków, o które walczył kolektyw "17".

- Domagamy się sprawiedliwości, aby kobiety miały prawa seksualne i reprodukcyjne. To dziś dla nas duży dzień. Dziś zamykamy naszą kampanię, ponieważ w końcu uwolniliśmy wszystkie kobiety, które reprezentował nasz kolektyw na rzecz dekryminalizacji aborcji - przekazała Mariana Moisa z Kolektywu "17", który powstał, by walczyć o uwolnienie 17 uwięzionych kobiet.

Całkowity zakaz aborcji w Salwadorze został wprowadzony w 1998 roku. Nie obejmuje żadnych wyjątków, także w przypadku gwałtu lub gdy ciąża stwarza ryzyko dla zdrowia matki. Osobom uznanym za winne przerwania ciąży grozi od dwóch do ośmiu lat więzienia. Jednak w wielu przypadkach zarzut zostaje zmieniony na zabójstwo kwalifikowane, za co sądy skazują kobiety nawet na kilkadziesiąt lat.

- Nadal się bronimy, kontynuujemy walkę o to, aby państwo nie tylko dokonało przeglądu procedur na szczeblu sądowym, aby były one wolne od stereotypów dotyczących płci i dyskryminacji kobiet, ale także o dokonanie przeglądu ustawodawstwa. I to jest jedno z naszych żądań: dopóki to się nie zmieni, niestety, w naszym kraju nadal będą zdarzać się takie przypadki - mówi Angelica Rivas, obrończyni kobiet ściganych w Salwadorze za aborcję.

Kamila Ferenc o wyroku ETPCz, który orzekł, że Polska naruszyła prawa kobiety, której odmówiono aborcji mimo wady płodu
Kamila Ferenc o wyroku ETPCz, który orzekł, że Polska naruszyła prawa kobiety, której odmówiono aborcji mimo wady płodu TVN24

Sprawa Beatriz

W ubiegłym roku Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka zaczął analizować głośną sprawę Beatriz, która stała się symbolem całego ruchu proaborcyjnego w Salwadorze. Imię kobiety zmieniono celowo, by chronić jej tożsamość. - Napełnia nas to dużą satysfakcją, dużą radością i nadzieją, że uzyska sprawiedliwość, której nie mogła znaleźć w Salwadorze. Zatem mamy nadzieję, że znajdzie ją tutaj - przekazał Huberto, brat Beatriz.

Nawet lekarze kobiety mówili wprost, że utrzymywanie ciąży zagraża jej życiu, a płód na pewno nie przeżyje. Zarekomendowano aborcję. - Najrozsądniej było przerwać ciążę, aby nie narażać jej zdrowia i życia. Miała już doświadczenie z poprzedniej ciąży, swojej pierwszej, w której również była narażona. Była na skraju śmierci - poinformował Guillermo Antonio Ortiz, lekarz prowadzący ciążę Beatriz.

Zobacz też: Lesli została skazana na 50 lat więzienia za zabójstwo dziecka w Salwadorze. Zdaniem obrońców poroniła

Ciężarna ubiegała się o zezwolenie na terminację ciąży, wnioskując o to do Sądu Najwyższego. Wniosek odrzucono. Kobieta urodziła martwe dziecko. Zmarła kilka lat później w wypadku drogowym, dlatego o sprawiedliwość dla niej walczy teraz rodzina.

- Całkowita kryminalizacja aborcji, nawet gdy życie kobiety jest zagrożone i płód nie ma możliwości przeżycia, jest naruszeniem praw. W szczególności w tym przypadku naruszyło to prawo do życia Beatriz, prawo do integralności cielesnej i do zdrowia, było to także formą tortur. Ona także próbowała uzyskać dostęp do mechanizmów wymiaru sprawiedliwości. Te środki okazały się również nieskuteczne - zwraca uwagę Gisela de Leon, prawniczka Beatriz i jej rodziny.

Oczekuje się, że ta sprawa, która odbywa się przed sądem pozakrajowym, może mieć dalece idące prawne konsekwencje dla przepisów prawa reprodukcyjnego na całym południowoamerykańskim kontynencie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS