Unia Europejska sprzeciwia się marnowaniu odzieży. "To krok w kierunku zielonej gospodarki o obiegu zamkniętym"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przemysł odzieżowy od lat produkuje więcej niż światu potrzeba. Co robić z niesprzedanymi rzeczami? Część koncernów odzieżowych po prostu niszczy niesprzedany towar, nie oferując wyprzedaży. Unia Europejska właśnie chce powiedzieć "stop" takiemu podejściu.

Produkcja na potęgę, produkcja ponad potrzeby konsumentów, bez namysłu i pomysłu co dalej z taką odzieżą zrobić. Już wkrótce to ma się drastycznie zmienić, bo Bruksela pracuje nad projektem zakazania niszczenia niesprzedanych ubrań. - Komisja postrzega praktykę wyrzucania niesprzedanych produktów jako bardzo szkodliwą. Niszczenie ich, zanim zostaną użyte choćby raz, pozostaje w sposób oczywisty sprzeczne z gospodarką o obiegu zamkniętym - mówi Virginijus Sinkevičius, komisarz UE odpowiedzialny za środowisko.

Pod hasłem "niszczenie" kryje się de facto wyrzucanie. Wielkie marki odzieżowe niechętnie puszczają stare kolekcje w obieg. Chcą mieć klientów na nowe ubrania - dlatego tony odzieży po sezonie - często nie z naturalnych materiałów, a z tworzyw sztucznych - trafiają po prostu na wysypiska. - Świat produkuje ponad 60 milionów kilogramów ubrań. Przewidywania są takie, że w 2030 roku już to będzie ponad sto milionów. Tylko jeden procent z nich trafia do recyklingu, czyli jest odzyskiwana, jest przetwarzana w jakikolwiek sposób - uważa Sylwia Majcher, dziennikarka, autorka książek i edukatorka ekologiczna.

Aktywiści chcą ocalić Puszczę Bukową. Protestują przeciwko wycince wiekowego drzewostanu
Aktywiści chcą ocalić Puszczę Bukową. Protestują przeciwko wycince wiekowego drzewostanuTVN24

Kilogramy śmieci

Każdego roku w Unii Europejskiej wyrzuca się prawie sześć milionów ton tekstyliów, czyli około 11 kilogramów na osobę. Według danych Komisji Europejskiej konsumpcja odzieży w Europie ma czwarty co do wielkości wpływ na środowisko i zmianę klimatu - po produkcji żywności, mieszkalnictwie i mobilności. Dlatego trzeba się tematem jak najszybciej zająć. - Niemcy wielokrotnie podkreślały, że ważne jest ambitne podejście do ekologii i szybkie prace, dlatego popieramy w całości te rozwiązania - przekonuje Sven Giegold, sekretarz stanu w niemieckim Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Na razie na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli we wtorek wszystkie kraje opowiedziały się za wprowadzeniem zakazu niszczenia niesprzedanych produktów tekstylnych i obuwia. Wniosek, który realizuje zobowiązania Europejskiego Zielonego Ładu, musi być teraz zatwierdzony przez Parlament Europejski. Negocjacje z Parlamentem zapowiedziała Hiszpania, która od lipca przejmie unijną prezydencję. - To krok w kierunku zielonej gospodarki o obiegu zamkniętym i krok do wzmocnienia jednolitego rynku - zapewnia Ebba Busch, szwedzka minister biznesu i przemysłu.

Ponieważ regulacje miałyby duży wpływ na biznes odzieżowy, małe firmy w ogóle nie byłyby objęte przepisami, a średnie miałyby cztery lata na dostosowanie się do nich. Największe marki od razu musiałyby wdrożyć obowiązek wykorzystania niesprzedanych produktów jako surowców do nowej produkcji. - Europa będzie pionierem, jeśli chodzi o zrównoważoną produkcję. Żyjemy w świecie, w którym mamy coraz mniej zasobów, dlatego nie można godzić się na marnotrawstwo - przekonuje Roland Lescure, francuski minister delegowany do spraw przemysłu.

Vanuatu i inne wyspy Oceanii mierzą się z kryzysem klimatycznym
Vanuatu i inne wyspy Oceanii mierzą się z kryzysem klimatycznymReuters Archive

By uświadamiać

Propozycja zakłada też stworzenie cyfrowego paszportu produktu. Dzięki temu konsument miałby jasną informację, w jaki sposób wytworzenie konkretnej koszulki, spodni czy kurtki wpłynęło na środowisko - to miałoby pomóc dokonywać bardziej świadomych wyborów. - Moda odpowiada za 20 procent zanieczyszczenia wszystkich wód plus za 35 procent zanieczyszczeń wyrzucanych do oceanów i wód, w których żyją różne również żywe organizmy, ponieważ nasze ubrania w 70 procentach zawierają plastik - wyjaśnia Anna Pięta, aktywistka klimatyczna, Inicjatywa Wschód, specjalistka do spraw odpowiedzialnej mody.

Niektóre państwa wprowadzają indywidualne rozwiązania. We Francji od 2023 roku obowiązuje ustawa antyodpadowa, która zabrania niszczenia niesprzedanych produktów niespożywczych. Porozumienie ponadnarodowe miałoby jednak znacznie większe znaczenie dla planety.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS