Unia Europejska przygotowuje się na sezon zachorowań. Zatwierdziła nową szczepionkę przeciw COVID-19

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraken to teraz najbardziej zjadliwy szczep koronawirusa, ale Unia Europejska ma nową szczepionkę. Do wyboru są więc już produkty trzech firm, przygotowane specjalnie, by chronić przed dominującym obecnie w Europie wariantem. Jednocześnie europejscy eksperci przypominają, że COVID-19 to nadal zagrożenie szczególnie dla osób starszych, a w połączeniu z grypą to aż nadto wirusów na jesień.

- Szczepienia są naszym najbardziej skutecznym narzędziem w walce z COVID-19 - podkreśla unijna komisarz do spraw zdrowia, wzywając, by przed sezonem zimowym, wszyscy, którzy mogą to zrobić, sięgnęli po nowe, zaktualizowane wersje szczepionek. Przed tygodniem Europejska Agencja Leków dopuściła do stosowania w krajach Unii kolejny produkt, który ma lepiej radzić sobie z nowymi wariantami koronawirusa. To Novavax, pierwsza tej jesieni tradycyjna - bo białkowa - szczepionka oparta na technologii znanej od dziesiątek lat.

Wcześniej, we wrześniu, Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia też zaktualizowane preparaty Pfizera i szczepionkę Spikevax, wcześniej znaną jako Moderna. W obu substancją czynną jest mRNA. Do wyboru są więc już produkty trzech firm, przygotowane specjalnie, by chronić przed dominującym obecnie w Europie wariantem Omikron XBB 1.5, nazywanym potocznie Krakenem, który opisywany jest jako najbardziej zaraźliwy szczep koronawirusa.

Stella Kyriakides, komisarz odpowiedzialna za kwestie zdrowia, zwraca też uwagę, że nadchodzący jesienno-zimowy sezon może być szczególnie trudny, bo koronawirus będzie krążył w społeczeństwie wraz z grypą sezonową i szpitale muszą być przygotowane na taki zdwojony atak, a służba zdrowia znajdzie się pod dodatkową presją.

W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogody
W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogodyMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Osoby w grupie ryzyka

Wzrosty zachorowań są dziś widoczne w większości państw Unii Europejskiej, szczególnie u osób starszych. To dane o zakażeniach w grupie powyżej 65. roku życia budzą dziś najwięcej obaw ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, która także dodaje, że to właśnie osoby po 60. roku życia powinny sięgnąć po nowe szczepionki w pierwszej kolejności. Na razie jednak statystyki prezentowane przez unijną agencję nie przekraczają przewidzianych na te porę roku założeń.

Czytaj także: Wyzdrowieli dawno temu, ciągle czują skutki COVID-19

W tym momencie nie wprowadzono żadnych restrykcji w podróżowaniu po terenie Unii w związku z COVID-19, w żadnym kraju nie trzeba też wypełniać dokumentów po przekroczeniu granicy ani okazywać paszportów covidowych lub innych certyfikatów szczepień.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS