Tysiące zatruć, jedna śmiertelna ofiara. Z kranów poleciała skażona woda


Tysiące osób chorych i jedna ofiara śmiertelna - w Norwegii trwa bezprecedensowy kryzys z powodu skażenia wody na południowym zachodzie kraju. Sprawa jest niezwykle poważna, bo nie wiadomo, co jest źródłem skażenia. Cały kraj czeka na odpowiedź, bo do tej pory tamtejsza woda z kranów miała doskonałą opinię, a picie jej było naturalne i oczywiste.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

W jednej z norweskich rodzin zachorowali wszyscy. Ojciec i jego dwaj synowie.

- Dzieci miały gorączkę i silne bóle głowy - mówi mężczyzna i dodaje, że nigdy czegoś tak okropnego nie przeżył.

Gorączka, bóle głowy, biegunka i wymioty - podobne objawy miało aż 2000 osób z norweskiej gminy Askoy na zachodzie kraju. Doszło tam do skażenia wody bakterią E. coli.

- To bardzo trudna sytuacja, zarówno dla ludzi, którzy zachorowali, ale także dla nas. Dla tych, którzy zajmują się wodociągami. Przepraszamy - przyznaje Anton Boe, dyrektor sieci wodociągów w Askoy. - Jest mi bardzo przykro, że tyle osób zachorowało. Bardzo przykro, że tyle osób mierzy się teraz z ogromnymi trudnościami - dodaje Bard Espelid, zastępca burmistrza Askoy.

Hospitalizacji wymagało już co najmniej 55 osób. W wyniku silnego zatrucia zmarło roczne dziecko.

Wszystko zaczęło się w czwartek. Jak poinformował burmistrz Askoy - w poniedziałek do szpitala zgłosiły się kolejne osoby z podejrzeniem zatrucia E. coli.

To jeszcze nie potwierdzone, ale niebezpieczną sytuację mogła spowodować nieszczelna instalacja wodociągowa, przez którą do zdatnej wody dostały się ścieki. Powołano już specjalną grupę śledczych, która potwierdzi lub wykluczy tę wersję.

- Grupa dochodzeniowa sprawdza, co dokładnie się wydarzyło. Znajdziemy źródło tego problemu - zapewnia Espelid.

Na razie mieszkańcy nie mogą pić wody bezpośrednio z kranu. Niektórzy piją przegotowaną, ale większość po prostu kupuje ją w sklepie.

"Mamy złą infrastrukturę"

W kraju trwa dyskusja na temat stanu instalacji wodociągowej. Niektóre rury - zdaniem mediów - nie były wymieniane od 1867 roku. W sprawie głos zabrała premier kraju.

"Nie ma wątpliwości, że mamy złą infrastrukturę. Gminy kwestię wody pitnej muszą traktować priorytetowo. Musimy dowiedzieć się, czy to stare rury wywołały epidemię zatruć w Askoy. Trudno spekulować zanim poznamy wyniki dochodzenia" - podkreśla Erna Solberg, premier kraju.

Temat jakości wody będzie prawdopodobnie jednym z głównych w wyborczej kampanii do rad gmin i powiatów we wrześniu 2019 roku. Władze deklarują, że podejmą odpowiednie korki w celu zapewnienia bezpiecznej i czystej wody w kranie.

- To jasne, że powinniśmy lepiej sprawdzać jakość wody - przyznaje Boe.

Zdaniem ekspertów - przy aktualnym tempie wymiany starych rur na nowe unowocześnienie całej sieci wodociągowej zajmie co najmniej 150 lat. Ci sami eksperci wskazują, że pilnej interwencji wymaga 30 procent infrastruktury w kraju.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS