Tysiące zatruć, jedna śmiertelna ofiara. Z kranów poleciała skażona woda


Tysiące osób chorych i jedna ofiara śmiertelna - w Norwegii trwa bezprecedensowy kryzys z powodu skażenia wody na południowym zachodzie kraju. Sprawa jest niezwykle poważna, bo nie wiadomo, co jest źródłem skażenia. Cały kraj czeka na odpowiedź, bo do tej pory tamtejsza woda z kranów miała doskonałą opinię, a picie jej było naturalne i oczywiste.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

W jednej z norweskich rodzin zachorowali wszyscy. Ojciec i jego dwaj synowie.

- Dzieci miały gorączkę i silne bóle głowy - mówi mężczyzna i dodaje, że nigdy czegoś tak okropnego nie przeżył.

Gorączka, bóle głowy, biegunka i wymioty - podobne objawy miało aż 2000 osób z norweskiej gminy Askoy na zachodzie kraju. Doszło tam do skażenia wody bakterią E. coli.

- To bardzo trudna sytuacja, zarówno dla ludzi, którzy zachorowali, ale także dla nas. Dla tych, którzy zajmują się wodociągami. Przepraszamy - przyznaje Anton Boe, dyrektor sieci wodociągów w Askoy. - Jest mi bardzo przykro, że tyle osób zachorowało. Bardzo przykro, że tyle osób mierzy się teraz z ogromnymi trudnościami - dodaje Bard Espelid, zastępca burmistrza Askoy.

Hospitalizacji wymagało już co najmniej 55 osób. W wyniku silnego zatrucia zmarło roczne dziecko.

Wszystko zaczęło się w czwartek. Jak poinformował burmistrz Askoy - w poniedziałek do szpitala zgłosiły się kolejne osoby z podejrzeniem zatrucia E. coli.

To jeszcze nie potwierdzone, ale niebezpieczną sytuację mogła spowodować nieszczelna instalacja wodociągowa, przez którą do zdatnej wody dostały się ścieki. Powołano już specjalną grupę śledczych, która potwierdzi lub wykluczy tę wersję.

- Grupa dochodzeniowa sprawdza, co dokładnie się wydarzyło. Znajdziemy źródło tego problemu - zapewnia Espelid.

Na razie mieszkańcy nie mogą pić wody bezpośrednio z kranu. Niektórzy piją przegotowaną, ale większość po prostu kupuje ją w sklepie.

"Mamy złą infrastrukturę"

W kraju trwa dyskusja na temat stanu instalacji wodociągowej. Niektóre rury - zdaniem mediów - nie były wymieniane od 1867 roku. W sprawie głos zabrała premier kraju.

"Nie ma wątpliwości, że mamy złą infrastrukturę. Gminy kwestię wody pitnej muszą traktować priorytetowo. Musimy dowiedzieć się, czy to stare rury wywołały epidemię zatruć w Askoy. Trudno spekulować zanim poznamy wyniki dochodzenia" - podkreśla Erna Solberg, premier kraju.

Temat jakości wody będzie prawdopodobnie jednym z głównych w wyborczej kampanii do rad gmin i powiatów we wrześniu 2019 roku. Władze deklarują, że podejmą odpowiednie korki w celu zapewnienia bezpiecznej i czystej wody w kranie.

- To jasne, że powinniśmy lepiej sprawdzać jakość wody - przyznaje Boe.

Zdaniem ekspertów - przy aktualnym tempie wymiany starych rur na nowe unowocześnienie całej sieci wodociągowej zajmie co najmniej 150 lat. Ci sami eksperci wskazują, że pilnej interwencji wymaga 30 procent infrastruktury w kraju.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS