Transpłciowa modelka została Miss Holandii. Po zwycięstwie wylała się na nią nienawiść

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nową Miss Holandii, po raz pierwszy w 94-letniej historii konkursu piękności, została transpłciowa modelka. Informację o jej zwycięstwie przekazały wszystkie najważniejsze światowe media. 22-latka nie kryje radości, ale otwarcie mówi też o fali hejtu, która ją spotyka, i zapowiada, że zrobi wszystko, by jej historia uwrażliwiła ludzi na inność.

Rikkie Valerie Kolle to pierwsza w 94-letniej historii holenderskiego konkursu miss transpłciowa modelka z tytułem najpiękniejszej Holenderki. O jej zwycięstwie poinformowały wszystkie najważniejsze media świata - ABC News, BBC czy "The New York Times".

Nowa miss Holandii mówi, że ze strony współuczestniczek konkursu czuła w większości wsparcie. Po tym, jak wygrała, doświadczyła nienawiści ze strony obcych ludzi. - Dotąd myślałam, że Holandia to naprawdę tolerancyjny kraj, ale nienawistne komentarze pokazują drugą stronę naszego społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja będzie jak pobudka dla wielu ludzi, bo reakcje są w połowie bardzo dobre, a druga połowa przynosi nam po prostu wstyd - wyznaje miss.

22-latka w rozmowie z agencją Reutera ujawniła, że na jej konto w mediach społecznościowych wpływa wiele wiadomości z groźbami. - Codziennie otrzymuję na Instagramie wiadomości z groźbami. Czytanie tego jest naprawdę trudne, ale chcę po prostu skupić się na dobrych rzeczach, które się dzieją: na cudownych reakcjach ze strony społeczności LGBT+ i wsparciu, którego potrzebuję - podkreśla Rikkie.

Jacoń: niewinna transpłciowa osoba jest zmuszona przez polskie państwo, żeby stanąć przed sądem
Jacoń: niewinna transpłciowa osoba jest zmuszona przez polskie państwo, żeby stanąć przed sądemTVN24

Swoje imię wybrała w wieku 11 lat

22-latka chce wykorzystać swoją rosnącą rozpoznawalność, by szerzyć świadomość na temat osób transpłciowych. Od początku otwarcie opowiada o swojej historii i o tym, jak to jest urodzić się - jak mówi - w złym ciele. - Jestem tylko Rikkie i chcę pokazać światu Rikkie i moją transpłciową historię. Bycie krytykowaną za to jest naprawdę smutne - mówi transpłciowa modelka.

Rikkie wybrała sobie imię w wieku 11 lat. Proces medycznej tranzycji rozpoczęła rok później, gdy zaczęła przyjmować blokery dojrzewania płciowego. W wieku 16 lat rozpoczęła terapię hormonalną. Operację przeszła w styczniu 2023 roku.

"Dzień, w którym stałam się tym, kim chcę być. Większość moich fanów wie, że urodziłam się w złym ciele. Urodziłam się jako mały Rik. Ale mały Rik chciał być silną Rikkie. Proces tranzycji sprawił, że poczułam się, jakbym dotarła do domu. (...) Nie mogę się doczekać przyszłości i wszystkiego, co ma nadejść" - napisała w swoim poście na Instagramie.

Przed Rikkie wiele wyzwań i zapewne jeszcze wiele walk do stoczenia. Teraz najważniejszy przystanek to Salwador. 22-latka będzie tam reprezentować swoją ojczyznę w konkursie Miss Universe. - Już nie mogę się doczekać tej przygody - wyznaje Rikkie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS