Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"

16.03.2017 | Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"
16.03.2017 | Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"
Piotr Kraśko | TVN24 BiS
16.03.2017 | Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"Piotr Kraśko | TVN24 BiS

- Więzi, braterstwo broni między szeregowymi, ale i między generałami, kontakty i znajomości to ogromny kapitał. Jeśli rezygnujemy z generałów, którzy mają świetne relacje z sojusznikami, to psujemy te relacje - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Tomasz Siemoniak, były szef MON. W rozmowie z Piotrem Kraśko gość programu komentował masowe odejścia z armii, głównie ze szczebla dowódczego i słowa generała Skrzypczaka o daleko idących konsekwencjach tych działań. Jego zdaniem mogą nawet doprowadzić do wycofania się wojsk amerykańskich z Polski. Na antenie TVN24 BiS gość wraz z dziennikarzem omawiali też sytuację GROM i wyborczą frekwencję.

- Więzi, braterstwo broni między szeregowymi, ale i między generałami, kontakty i znajomości to ogromny kapitał. Jeśli rezygnujemy z generałów, którzy mają świetne relacje z sojusznikami, to psujemy te relacje. - powiedział w Faktach z Zagranicy Tomasz Siemoniak, były szef MON. W rozmowie z Piotrem Kraśko były szef MON komentował masowe odejścia z armii, głównie ze szczebla dowódczego i słowa generała Skrzypczaka o tym, że konsekwencje tych działań mogą być dalekoidące. Generał Skrzypczak mówił o tym, że zastępowanie doświadczonych misjami w Iraku, czy Afganistanie dowódców osobami bez doświadczenia może doprowadzić do wycofania się amerykańskich wojsk z Polski. Taki ciąg zdarzeń były znacznym obciążeniem dla politycznych relacji z NATO. Były szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak przyznał rację generałowi Skrzypczakowi. - Nasze relacje w Sojuszu w dużej mierze są zbudowane przez wojskowych - przyznał.

"Dziwny kraj"

Zdaniem Siemoniaka działania ministra Macierewicza zakrawają o szaleństwo, wyliczając działania, które - w opinii gościa prowadzącego - obniżają polską wiarygodność na arenie międzynarodowej. Wyliczał tu między innymi. chwalenie się 90 proc. czystkami w dowództwie armii i aferze z mistralami.

- Amerykanie to wszystko widzą i przesunęli nas do szufladki "dziwne kraje świata" - ocenił dodając, że "cierpliwie przeczekają te obecne rządy i nie będą podejmować decyzji, które wpływają na nasze bezpieczeństwo. Natomiast relacje w Sojuszu rujnujemy i to widać gołym okiem".

"To w żadnej logice się nie mieści"

- Tracimy wojskowych, którzy przez pierwsze miesiące rządów PiS potrafili pokazać Amerykanom, że nie jest tak źle - powiedział Siemoniak.

- Każdy prawdziwy "specjals" przyjął tę zmianę z oburzeniem i myślę, że to jest początek fali dymisji w wojskach specjalnych, zwłaszcza w GROM. Nominowanie na dowódcę GROM kogoś, kto w niesławie z tego GROM-u odszedł, komu odebrano honorową odznakę, jest policzkiem dla tych żołnierzy - stwierdził Siemoniak, komentując odejście generała Guta i spekulacji wokół tej dymisji. Odnoszą się one do rzekomego sprzeciwu generała Guta przeciwko nominacji na szefa GROM Mariusza Pawluka.

- Bardzo się dziwię, bo to w żadnej logice się nie mieści. GROM to nasz narodowy skarb - skwitował Siemoniak.

"To nie są już żarty"

- Sygnał, który idzie w świat do sojuszników, że Polacy rozmontowują GROM, jest kompletnie niezrozumiały. Myślę, że to jest coś gorszego niż te odejścia generałów - ocenił. - To fatalne; to dotyka żywego mięsa naszej armii i najlepszej jednostki - podkreślił. - Macierewicz dotyka naszej najlepszej jednostki i ją rozmontowują - sprecyzował i stwierdził, że "generał Gut nie chce tego firmować".

- To nie są już żarty - skwitował. Tomasz Siemoniak wraz z Piotrem Kraśko rozmawiali też m.in. o wotum nieufności dla obecnego rządu oraz dlaczego od lat do urn nie poszło tak wielu Polaków, jak Holendrów w środowych wyborach parlamentarnych.

- Sądzę, że w najbliższe wybory, odsuwające PiS od władzy, to będzie rekordowa frekwencja - powiedział w Faktach z Zagranicy Tomasz Siemoniak, były szef MON. - Warto o frekwencję walczyć - dodał, podkreślając, że najważniejszy, jego zdaniem, jest bezpośredni kontakt z wyborcą.

Autor: Fakty z Zagranicy

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS