Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"

16.03.2017 | Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"
16.03.2017 | Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"
Piotr Kraśko | TVN24 BiS
16.03.2017 | Siemoniak o dymisjach w armii: to już nie są żarty. "Ręce precz od GROM-u"Piotr Kraśko | TVN24 BiS

- Więzi, braterstwo broni między szeregowymi, ale i między generałami, kontakty i znajomości to ogromny kapitał. Jeśli rezygnujemy z generałów, którzy mają świetne relacje z sojusznikami, to psujemy te relacje - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Tomasz Siemoniak, były szef MON. W rozmowie z Piotrem Kraśko gość programu komentował masowe odejścia z armii, głównie ze szczebla dowódczego i słowa generała Skrzypczaka o daleko idących konsekwencjach tych działań. Jego zdaniem mogą nawet doprowadzić do wycofania się wojsk amerykańskich z Polski. Na antenie TVN24 BiS gość wraz z dziennikarzem omawiali też sytuację GROM i wyborczą frekwencję.

- Więzi, braterstwo broni między szeregowymi, ale i między generałami, kontakty i znajomości to ogromny kapitał. Jeśli rezygnujemy z generałów, którzy mają świetne relacje z sojusznikami, to psujemy te relacje. - powiedział w Faktach z Zagranicy Tomasz Siemoniak, były szef MON. W rozmowie z Piotrem Kraśko były szef MON komentował masowe odejścia z armii, głównie ze szczebla dowódczego i słowa generała Skrzypczaka o tym, że konsekwencje tych działań mogą być dalekoidące. Generał Skrzypczak mówił o tym, że zastępowanie doświadczonych misjami w Iraku, czy Afganistanie dowódców osobami bez doświadczenia może doprowadzić do wycofania się amerykańskich wojsk z Polski. Taki ciąg zdarzeń były znacznym obciążeniem dla politycznych relacji z NATO. Były szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak przyznał rację generałowi Skrzypczakowi. - Nasze relacje w Sojuszu w dużej mierze są zbudowane przez wojskowych - przyznał.

"Dziwny kraj"

Zdaniem Siemoniaka działania ministra Macierewicza zakrawają o szaleństwo, wyliczając działania, które - w opinii gościa prowadzącego - obniżają polską wiarygodność na arenie międzynarodowej. Wyliczał tu między innymi. chwalenie się 90 proc. czystkami w dowództwie armii i aferze z mistralami.

- Amerykanie to wszystko widzą i przesunęli nas do szufladki "dziwne kraje świata" - ocenił dodając, że "cierpliwie przeczekają te obecne rządy i nie będą podejmować decyzji, które wpływają na nasze bezpieczeństwo. Natomiast relacje w Sojuszu rujnujemy i to widać gołym okiem".

"To w żadnej logice się nie mieści"

- Tracimy wojskowych, którzy przez pierwsze miesiące rządów PiS potrafili pokazać Amerykanom, że nie jest tak źle - powiedział Siemoniak.

- Każdy prawdziwy "specjals" przyjął tę zmianę z oburzeniem i myślę, że to jest początek fali dymisji w wojskach specjalnych, zwłaszcza w GROM. Nominowanie na dowódcę GROM kogoś, kto w niesławie z tego GROM-u odszedł, komu odebrano honorową odznakę, jest policzkiem dla tych żołnierzy - stwierdził Siemoniak, komentując odejście generała Guta i spekulacji wokół tej dymisji. Odnoszą się one do rzekomego sprzeciwu generała Guta przeciwko nominacji na szefa GROM Mariusza Pawluka.

- Bardzo się dziwię, bo to w żadnej logice się nie mieści. GROM to nasz narodowy skarb - skwitował Siemoniak.

"To nie są już żarty"

- Sygnał, który idzie w świat do sojuszników, że Polacy rozmontowują GROM, jest kompletnie niezrozumiały. Myślę, że to jest coś gorszego niż te odejścia generałów - ocenił. - To fatalne; to dotyka żywego mięsa naszej armii i najlepszej jednostki - podkreślił. - Macierewicz dotyka naszej najlepszej jednostki i ją rozmontowują - sprecyzował i stwierdził, że "generał Gut nie chce tego firmować".

- To nie są już żarty - skwitował. Tomasz Siemoniak wraz z Piotrem Kraśko rozmawiali też m.in. o wotum nieufności dla obecnego rządu oraz dlaczego od lat do urn nie poszło tak wielu Polaków, jak Holendrów w środowych wyborach parlamentarnych.

- Sądzę, że w najbliższe wybory, odsuwające PiS od władzy, to będzie rekordowa frekwencja - powiedział w Faktach z Zagranicy Tomasz Siemoniak, były szef MON. - Warto o frekwencję walczyć - dodał, podkreślając, że najważniejszy, jego zdaniem, jest bezpośredni kontakt z wyborcą.

Autor: Fakty z Zagranicy

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS