"Zwykły człowiek" znany z celnych ripost. Kim jest Tim Walz?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tim Walz został przedstawiony jako kandydat na wiceprezydenta demokratów. To gubernator Minnesoty, były nauczyciel, weteran Gwardii Narodowej o korzeniach wprost z amerykańskiej prowincji. To liberał, który dał się poznać jako wyjątkowo błyskotliwy krytyk Trumpa. A jego sformułowanie o tym, że republikanie są "dziwni", stało się wiralem. Czy przeciągnie niezdecydowanych wyborców na stronę demokratów?

Rówieśnik Kamali Harris, 60-letni Tim Walz został kandydatem na jej wiceprezydenta. To demokrata z 20-letnim doświadczeniem politycznym. Od pięciu lat jest gubernatorem Minnesoty. Wcześniej 12 lat zasiadał w Izbie Reprezentantów.

- Nie staram się niczego udowodnić. Po prostu jestem tym, kim jestem i to pokazuję - mówił Tim Walz, gubernator Minnesoty.

Określany jest jako zwykły człowiek, potrafi dotrzeć do wyborców

Walz znany jest z celnych ripost. To on nie tak dawno nazwał Trumpa po prostu dziwnym, co podchwycił sztab Kamali Harris.

- Gdzie ten człowiek ma plan. On go nie ma. Tylko dziwne pomysły. Będę się tego trzymał. Ludzie mogą to poczuć. Dlaczego ten człowiek nie potrafi śmiać się z ludźmi tylko się śmieje z innych ludzi? - pytał Tim Walz.

Przez swoich zwolenników określany jest jako "zwykły człowiek", bo potrafi dotrzeć do wyborców. Na pewno pomaga mu w tym jego 20-letnie doświadczenie jako nauczyciela geografii.

- Jeśli chcemy wygrać w listopadzie to musimy kontynuować wdrażanie rozwiązań, które widzieliśmy w tej administracji, czyli inwestowanie w dzieci, poważne traktowanie zmian klimatycznych czy partnerska współpraca z poszczególnymi stanami - wymienia Tim Walz.

Za wyborem Walza było lewe skrzydło Partii Demokratycznej. W Minnesocie polityk uchwalał ustawy ograniczające posiadanie broni, chroniące prawa aborcyjne, ale też wprowadził darmowe posiłki dla uczniów w szkołach.

Walz jest także zwolennikiem praw reprodukcyjnych. Za sobą ma wieloletnie starania o dziecko. W zeszłym miesiącu Walz opowiedział o problemach z płodnością, z jakimi mierzyła się jego żona Gwen, z którą jest od trzech dekad.

"Moja najstarsza córka ma na imię Nadzieja. To dlatego, że moja żona i ja przez 7 lat staraliśmy się o dziecko. Potrzebowaliśmy metody in vitro, czyli tego, czego republikanie chcą zakazać. Ci ludzie są przeciwnikami wolności" - czytamy fragment wypowiedzi Tima Walza w portalu CNN.

CZYTAJ TAKŻE: "Swój chłop" kandydatem na wiceprezydenta. "Kampania Kamali Harris wystrzeli jak z procy"

To, że Walz pochodzi z małego miasteczka ze Środkowego Zachodu i że przez 24 lata służył w Gwardii Narodowej mogą przypaść do gustu niezależnym oraz konserwatywnym wyborcom.

- Bardzo dużo mówi o takich kwestiach, które są bliskie sercu właśnie wyborców młodych, ale też ich rodziców - ocenia profesor Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sztab Donalda Trumpa już odniósł się do wyboru Kamali Harris. Zdaniem republikanów Walz to niebezpieczny i niekompetentny liberał.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: X.COM/GOVTIMWALZ

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS