Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni
Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broniJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

- Więcej dzieci umiera w Ameryce od rany postrzałowej niż z jakiegokolwiek innego powodu. To jest szokujące. To jest chore - podkreśla prezydent Biden.

Kilka dni po nieudanym zamachu na Donalda Trumpa, w środku bardzo trudnej kampanii wyborczej, prezydent Biden wraca do tematu, który bardzo dzieli Amerykanów: do kwestii ograniczenia dostępu do broni, w tym przede wszystkim broni automatycznej.

Po zamachu na Trumpa wśród republikanów wciąż nie ma poparcia dla ograniczeń

- Musimy przeciwstawić się przemocy z użyciem broni. Pomóżcie mi usunąć broń z naszych ulic. Ten karabin został użyty w zamachu na Donalda Trumpa. To broń, która zabiła już tyle osób, w tym dzieci. Nadszedł czas, by jej zakazać - wzywa Joe Biden.

Ma na myśli karabin AR-15, który sprawcy masowych strzelanin wybierają najczęściej. Chociaż Donald Trump został postrzelony, jedna osoba zginęła, a dwie inne zostały ciężko ranne, to wśród republikanów nie ma poparcia dla jakichkolwiek ograniczeń.

- Problemem nie jest broń. Za to, co spotkało prezydenta Trumpa, odpowiada szaleniec, który próbował odebrać innym ludziom życie - komentuje Bo Biteman, delegat na konwencję republikanów z Wyoming.

- Tu nie chodzi o broń. To nie broń zabija. To szaleńcy zabijają. Mogą równie dobrze kogoś otruć albo ugodzić nożem. To nie jest czas na otwieranie dyskusji o dostępie do broni. W tej sytuacji winę ponoszą agenci Secret Service. To oni zawinili, a nie broń - ocenia Stacey Feinberg, delegatka na konwencję republikanów z Kalifornii.

Od początku tego roku w USA w strzelaninach zginęło ponad 9 tysięcy osób

Zwolennicy ograniczenia dostępu do broni tłumaczą, że w okamgnieniu karabin szturmowy umożliwia ranienie dużej liczby ludzi. - Prawo do posiadania broni zostało nam zagwarantowane w drugiej poprawce do amerykańskiej konstytucji - odpowiadają republikanie.

- Potrzebujemy naszej broni, żeby się chronić. Czasy są takie, że sami musimy się o siebie troszczyć i sami się musimy obronić - mówi Yvonne Clouser, delegatka na konwencję republikanów z Teksasu.

- Uważam, że bez dostępu do broni ten kraj w ogóle by nie powstał. Całym sercem popieram drugą poprawkę do konstytucji, która nam to gwarantuje - komentuje Aj Yvette, delegatka na konwencję republikanów z Teksasu.

Tylko od początku tego roku w strzelaninach w Stanach Zjednoczonych zginęło ponad dziewięć tysięcy osób. Wśród ofiar jest 132 dzieci i ponad 600 nastolatków.

Dla prawej strony Ameryki te potworne liczby dowodzą, że ludzie po prostu nie potrafią się obchodzić z bronią. To człowiek musi nacisnąć na spust. Jeśli zatem będzie zdrowy, jeśli będzie znał prawo i swoją broń, to - jak zapewniają - nikomu nic nie grozi.

CZYTAJ TAKŻE: Zniesiono zakaz wprowadzony po masakrach w USA. Sędzia: decyzja będzie miała "zabójcze skutki"

W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnej
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnejReuters Archive

- Ludzie, którzy krytycznie oceniają właścicieli broni czy członków towarzystw strzeleckich, powinni najpierw zapoznać się z treścią drugiej poprawki do konstytucji. Douczcie się. Dowiedzcie się więcej na ten temat, a dopiero potem wygłaszajcie swoje opinie. Trzeba samemu spróbować. Trzeba się nauczyć. Na szczęście udaje nam się przekonać coraz więcej ludzi - mówi Cheryle Rebholz, właścicielka sklepu z bronią.

W czerwcu, po raz pierwszy w historii, naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych ogłosił, że przemoc związana z użyciem broni stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego.

- Każdy lekarz, każda pielęgniarka, którzy pracują w szpitalu i opiekowali się pacjentami z ranami postrzałowymi, potwierdzą, że mamy do czynienia z ogólnokrajowym kryzysem. Duża liczba ludzi umiera z przyczyn, którym można zapobiec. Pojawiają się na oddziałach ratunkowych każdego dnia, w całym kraju. Na tym właśnie polega zagrożenie z zakresu zdrowia publicznego - mówi Vivek H. Murthy, Naczelny Lekarz USA.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał sygnał SOS prosto z leżących na Pacyfiku wysp Tonga. Mówił o kryzysie, za który całkowicie odpowiedzialni są ludzie, a którego konsekwencją jest szybki wzrost poziomu mórz i oceanów. Wyspy takie jak Tonga po prostu toną.  

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Wyspy na Pacyfiku na pierwszy rzut oka to raj. Jednak niedługo mogą zniknąć. Antonio Guterres wysłał SOS

Źródło:
Fakty TVN

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Dobra wiadomość dla turystów wypoczywających w Świnoujściu: wszystkie kąpieliska są otwarte, sinice zniknęły. Niestety, są miejsca w których z ich powodu nie wolno wchodzić do wody. Lekarze i ratownicy apelują, żeby nie bagatelizować ostrzeżeń. Naukowcy tłumaczą, że sinice to nie glony, tylko cyjanobakterie, z którymi przez zmianę klimatu będziemy mieli do czynienia coraz częściej.

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Kiedy żar leje się z nieba, trudno wysiedzieć na plaży. Przez sinice nie wszędzie można się kąpać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Decyzja PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS może mieć wpływ na pozbawienie partii subwencji przez trzy lata - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Dodał, że "na pewno są podstawy ku temu, żeby rozważyć to i taką decyzję podjąć". PKW za miesiąc ma jeszcze ocenić złożone przez partię PiS sprawozdanie za 2023 rok.

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

PiS może stracić subwencję na trzy lata. Hermeliński: są podstawy, żeby taką decyzję podjąć

Źródło:
TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

Główny lekarz Stanów Zjednoczonych mówi wprost - amerykańscy rodzice są tak zestresowani, że właściwie nie są w stanie funkcjonować. Mowa jest o poważnym zagrożeniu dla zdrowia publicznego. Wśród problemów są troski natury finansowej, ale nie tylko.

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Ponad 40 procent rodziców w USA ma problem z normalnym funkcjonowaniem. To "stres rodzicielski"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS