Poradniki, kursy strzelania, kuloodporne plecaki. Tak Amerykanie przygotowują się na masowe strzelaniny


Tylko w ciągu ostatnich 10 dni doszło do trzech strzelanin w USA. W Ameryce tak jest od lat - zbrodnie się napędzają, pojawiają się naśladowcy. To rodzaj epidemii, która jest już częścią rzeczywistości społecznej. Do tego stopnia, że w odpowiedzi na kolejne tragedie amerykańskie władze publikują porady, jak przetrwać - instruktażowe filmiki, co zrobić, gdy do biura, sklepu, szkoły wejdzie napastnik z bronią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Możemy zrobić więcej, bo skoro uczymy dzieci przetrwać pożar czy tornado, skoro uczymy je pływać, by nie utonęły, to nauczmy je także przetrwać strzelaninę" - tak promuje się Instytut ALICE, organizacja pozarządowa, która prowadzi szkolenia dla dzieci.

Szkolenia, które najczęściej prowadzą policjanci, odbywają się już w podstawówkach. Treningi reagowania na zdarzenie z udziałem tak zwanego aktywnego strzelca, czyli "osoby, której celem działania jest zabijanie lub usiłowanie zabijania ludzi na określonym terenie", nie są obowiązkowe, ale stają się bardzo popularne. Takie szkolenia wyglądają różnie w zależności od miejsca, w którym się odbywają i w zależności od wieku osób, do których są skierowane.

A ponieważ dzieci są najbardziej bezbronne, to niektórzy, poza wiedzą, chcą je też wyposażać w odzież kuloodporną - na przykład w kuloodporny plecak. Opracowała go kolumbijska firma. Swoje produkty sprzedaje głównie na rynek amerykański.

- Stworzyliśmy nie tylko plecaki, ale także specjalne kamizelki kuloodporne dla dzieci. Dzieci mają inną wytrzymałość niż dorośli, potrzebują solidniejszej ochrony. Często nie zniosą takiego urazu od pocisku jak dorosła osoba. Pracowaliśmy z lekarzami pediatrami, by osiągnąć właśnie to - wyjaśnia Carolina Ballesteros, przedstawicielka firmy MC Armour.

Dla większości rodziców samo istnienie kuloodpornego plecaka może być szokiem. - Dla rodziców szokiem jest świadomość, że posyłając swoje dzieci do szkoły, powinni pomyśleć o ich ochronie przed kulami. O tym, że ktoś może zacząć do nich strzelać. To temat, do którego podchodzimy bardzo spokojnie. Mówimy o przystosowaniu się do sytuacji. Niestety, tak jak z innymi zagrożeniami, i z tym musimy sobie poradzić - dodaje Ballesteros.

"Czasami jest to przerażające"

Różne stany radzą sobie z takim zagrożeniem na różne sposoby. Niektóre na terenie placówek edukacyjnych wprowadziły pozwolenie na broń dla nauczycieli. Takie prawo trzy lata temu uchwalił między innymi Senat Florydy. Wcześniej też Dakoty Południowej.

W niektórych stanach odbywają się też darmowe kursy strzeleckie. - Czasami jest to przerażające. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo w naszych szkołach, ale nigdy nie wiadomo, co się wydarzy - uważa Kim Raney, nauczycielka.

Dorośli mogą przygotować się na różne sposoby. Amerykańskie federalne służby od lat uczą trzech zasad: uciekaj, ukryj się, a w ostateczności walcz. Co ciekawe, brytyjscy funkcjonariusze nie promują aktywnej postawy wobec uzbrojonego napastnika, uznając, że walka może być zbyt ryzykowna, ale Amerykanie przekonują, że są sytuacje, w których nie ma już wyjścia.

W poniedziałek Federalne Biuro Śledcze opublikowała raport dotyczący zdarzeń z udziałem aktywnych strzelców. Ich liczba wzrasta z roku na rok i w ciągu trzech lat podwoiła się.

60 napastników było mężczyznami. Za tylko jednym zdarzeniem stała kobieta. Przedział wiekowy wynosił od 12. do 67. roku życia. Dwóch napastników miało na sobie kamizelki kuloodporne. 30 zostało zatrzymanych przez organy ścigania, 14 zostało zabitych przez organy ścigania, czterech zginęło z rąk uzbrojonych obywateli, jeden zginął w wypadku samochodowym, do którego doszło podczas pościgu. 11 napastników popełniło samobójstwo, a jeden pozostaje do tej pory na wolności.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS